Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ah,Christa,mersi,uite asa devine deja totul mult mai simplu!Multumesc!Din cate imi dau seama,singura problema o reprezinta actele de studii,sa vedem cum facem cu ele....
Ei,nu imi imaginam ca rezolv din prima,dar macar sa am idee despre ce e vorba...Thanks again!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

fetelor, am o intrebare si o rugaminte. ptr cine cunoaste f bine germana. vineri am primit de la medic rezultatul la Röntgen-ul de la plamani. si mi se face o recomandare ptr CT -computer tomograf-

"Bei unauffälligem Herz /Lugenbefund besteht ein relativer Zwerchfellhochstand rechts - hier sollte mittels CT eine subphrenische Raumforderung ausgeschlossen werden"

medicul de familie a evitat in mod elegant sa-mi spuna despre ce ar fi vorba, mi-a spus doar ceea ce am inteles si eu ca ceva in partea dreapta este mai mic. maine imi fac termin la CT si o sa aflu, dar asta peste cateva zile. e de rau ce scrie acolo?

Zwerchfellhochstand- se traduce ca diafragma e mai sus?
si
subphrenische- cuvantul asta nu-i inteleg sensul deloc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Subphrenic. Se spune formatiuni ale proceselor anatomice si patologice ale spatiului sub-diafragmatica, adica spatiul virtual care se afla între cupola diafragmei (sus) si a organelor abdominale care stau la baza (jos), în special în ficat (dreapta), stomac sisplina (stânga). Spatiu Subphrenic poate fi un spatiu de abcese în cursul infectiilor bacteriene ale cavitatii abdominale si peritoneu (abces subphrenic).

Uite,asta e o traducere cu google din italiana...Scuze ca m-am bagat la ajutor desi nu stiu prea stralucit germana,dar parca voiam sa iti spun sa nu iti faci probleme ca doctorul nu ti-a interpretat nimic,asa sunt astia,le e teama sa nu se calce pe bataturi...Pe mine ma trimiteau la 9 luni gravida de la unul la altul cu maseaua umflata cat un cap de copil ca nu avea curaj sa imi prescrie antibiotice nici unul nici altulSunt sigura ca o sa fie bine,stai linistita....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Zwerchfellhochstand- se traduce ca diafragma e mai sus?
da
subphrenische- cuvantul asta nu-i inteleg sensul deloc

http://www.textlog.de/34210.html
La modul general: ce se afla sub diafragma.

Raumforderung:
http://flexikon.doccheck.com/Raumforderung
Deci inseamna ca volumul de sub diafragma poate fi marit, lucru care sa se excluda (sau confirme) prin CT. Inima si plamanii sunt in ordine, adica nu s-a constatat nimic acolo.

La Wikipedia: http://de.wikipedia.org/wiki/Zwerchfellhochstand
scrie ca e ridicata diafragma, si din cauza aia se ingusteaza spatiul pentru plamani, lucru care duce la o respiratie ingreunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmeen

...parca mai era cineva care dorea sa slabeasca?!?......4 kg mai putin, azi dimneata, la cantar! yyuppiiii...stiu ca in situatia mea ar fi trebuit sa slabesc, fie doar de atatea griji - insa eu dimpotriva, reusisem sa iau considerabil in greutate ...so, I don't worry - I'm happy

„Einen Fehler begangen haben und ihn nicht korrigieren: Erst das ist ein Fehler.“(Konfuzius)


Eu sunt aia...am inceput pe 14 ianuarie si am slabit in total pana acum 6kg...pana la vara mai trebuie sa scap de inca 7.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Maraki, mersi Este un ciobanesc caucazian. Stiu ca ai avut un caine, ai sous odata ai´ci. nu stiu ce inseamna un canische, am sa ma uit pe net´....L-ai avut in RO?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui kariguld

fetelor, am o intrebare si o rugaminte. ptr cine cunoaste f bine germana. vineri am primit de la medic rezultatul la Röntgen-ul de la plamani. si mi se face o recomandare ptr CT -computer tomograf-

"Bei unauffälligem Herz /Lugenbefund besteht ein relativer Zwerchfellhochstand rechts - hier sollte mittels CT eine subphrenische Raumforderung ausgeschlossen werden"

medicul de familie a evitat in mod elegant sa-mi spuna despre ce ar fi vorba, mi-a spus doar ceea ce am inteles si eu ca ceva in partea dreapta este mai mic. maine imi fac termin la CT si o sa aflu, dar asta peste cateva zile. e de rau ce scrie acolo?

Zwerchfellhochstand- se traduce ca diafragma e mai sus?
si
subphrenische- cuvantul asta nu-i inteleg sensul deloc



Kari eu cred ca nu e bine sa deslusesti motive si sa iticreezi ipoteze pana nu iti confirma medicul de la CT ca e ceva serios. Eventual il poti suna chiar pe medicul care ti-a dat trimiterea si il poti intreba daca e cazul sa iti faci griji. Eu am imbatranit cu 10 ani trecand printr-o situatie similara care s-a dovedit in cele din urma a fi mai putin critica decat credea medicul generalist. Am citit mii de pagini de specialitate, am pregatit-o pe Miru sufleteste pt orice eventualitate si am facut pace cu lumea. Pana la urma situatia mea nu e asa de rea cum se credea..e serios insa nu sunt pe moarte
E de preferat un medic care isi face griji decat unul care nu ia o situatie in serios.

Curaj si nu itit face ganduri negre sau probleme pana nu afli cu certitudine daca ai motive intemeiate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Miriluta, bafta in continuare!...eu m-am apucat cred abia dupa ce te-am citit ...si eu mai am de aruncat inca multe kg, si sincera sa fiu deja incepusem sa disper, pentru ca nu stiu cum, ca nu-mi reusea nimic, avand si o tiroida slaba, pe care o ajut cu Eurothyrox...iti calc pe urme, deci, pazea!......si merci!

Kari, ma alatur si eu celorlalte fete, nu-ti face griji, mai mult rau faci, decat bine...cel mai bine este sa ceri mai multe explicatii medicului si sa astepti rezultatul CT-ului, iti tinem pumnii!! ...stiu ca nu e usor sa te tii cu firea, am trecut si eu prin asta, cand fata s-a plans de dureri in Lympfknoten si doctorita m-a trimis direct la oncologie, n-am fost om, pana cand nu a facut controlul ala, multumim Domnului, totul OK...cum spune insa si Miriluta, bine ca ai un medic precaut... multa sanatate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71
singura problema o reprezinta actele de studii,sa vedem cum facem cu ele....

Si totusi, iertata fie-mi curiozitatea, cum poti pierde asa documente importante?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

multam fain fetelor.

medicul de familie ma trimis sa fac radigrafie la plamani, iar medicul care a facut radiografia ia trimis rezultatul pe fax medicului de familie. si eu l-am intrebat ce inseamna, el a evitat sa-mi spuna, eu am insistat si i-am spus ca vin dupa el acasa daca nu imi spune ceva.
chiar mi-a subliniat sa nu cumva sa ma apuc de cautat pe net si sa-mi fac griji inutile pana nu vedem CT.

am o prietena, romanca acre traieste in Germania de peste 26 de ani. in noiembrie a facut o analiza la colon sa vada ce este acolo, ca avea ceva dureri. la analiza medicul ia gasit cativa polipi micuti pe care ia taiat. dar a fost si unul mai marisor pe care nu la taiat de teama unei sangerari. ea abia in ianuarie s-a uitat pe rezultat si a vazut ce scrie. ca la cabinet medicul ia spus ca totul e ok, nu are nimik. ma sunat si era plina de nervi pe medic, la injurat si era in stare sa bata pe cineva. dupa cateva zile sa dus la el si s-a luat tare de el. abia atunci ia spus medicul ca trebuie sa mearga la spital ptr interventie chirurgicala.

pana acum n-am patit-o, intotdeauna mi s-a explicat clar si pe intelesul meu, ba chiar au fost medici care mi-au spus ca daca mai am nelamuriri sa le telefonez.


Mergi la inceput