Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Ah,si uitam sa iti raspund,Jasmeen...am deja un termin la Beratungsstelle,e de-abia in aprilie si ar trebui sa am aceste documente la mine deja ca sa putem face Kontenklärung....Multumesc pentru info!

Lara



...Loredana, cu cea mai mare placere...cu privire la diplome - este adevarat, este bine sa le ai, si este si mai bine, sa le si traduci in lb germana, eu le aveam traduse de cativa ani buni, einfach so...insa mi-au prins bine...cat despre Arbeitsamt - si eu la fel - nu caut un job in bransa mea, pentru ca nu mai este posibil, dupa convertire, sa mai lucrez ce lucrasem inainte - oricum, am cam pierdut legatura cu Arbeitsmarkt, dupa o luuunga perioada de stat acasa, din diferite motive...insa ceea ce mi-au sugerat a fost sa-mi fac dosarul si sa trimit diplomele la Trier (de asta depind eu, aici) sa mi le recunoasca, macar bacalaureatul, pentru a-mi fi mai usor sa gasesc ceva - oricum nu este usor, als Alleinerziehend ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

...parca mai era cineva care dorea sa slabeasca?!?......4 kg mai putin, azi dimneata, la cantar! yyuppiiii...stiu ca in situatia mea ar fi trebuit sa slabesc, fie doar de atatea griji - insa eu dimpotriva, reusisem sa iau considerabil in greutate ...so, I don't worry - I'm happy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Pai nu sunt convingerile mele, sunt informatiile care circula in Olanda. Era linkul unui cabinet de stomatologie si un site cu info despre alimentatie. Nu se tine cont de faptul ca acidul este slab, acidul este acid. In ultimul link se specifica apa minerala cu CO2, water met prik, dar fiind scris in olandeza nu stiu daca se intelege. Oricum pt a intelege treaba trebuie citit tot siteul. Poate ca exista info in germana, nu stiu, dar se pare ca asta e problema noastra, diferenta dintre informatia din olanda si cea din germania. La fel ca si cu vaccinurile, fiecare tara isi are 'stiinta' ei



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Ba pot,,dar pentru asta trebuie sa merg in Romania si sa umblu disperata pe drumuri,ca asa e acolo cand ai nevoie de un act...

Eu zic ca nu-i nevoie sa umbli, li te adresezi in scris. Dar ce-ti lipseste de fapt? Nu vii odata cu lista aia?
Ai facut facultate in Romania? Daca da, nu ai ceva certificat de absolvire si foaie matricola?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jasmeen

....insa ceea ce mi-au sugerat a fost sa-mi fac dosarul si sa trimit diplomele la Trier (de asta depind eu, aici) sa mi le recunoasca, macar bacalaureatul, pentru a-mi fi mai usor sa gasesc ceva - oricum nu este usor, als Alleinerziehend ...




Te cred,Jasmeen,pot sa-mi imaginez...Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Amonar, interesanta rasa de catel aveti Cum se numeste? Nu am mai vazut pana acum. Sa va traiasca sanatos Am avut si eu caniche negru 16 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar
Poate ca exista info in germana, nu stiu, dar se pare ca asta e problema noastra, diferenta dintre informatia din olanda si cea din germania. La fel ca si cu vaccinurile, fiecare tara isi are 'stiinta' ei

Corect!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Deci,lista:
-Vertriebenenausweis oder Spätaussiedlerbescheinigung
-Nachweise über Berufsausbildungen
-Ausländische Versicherungsnummer
-letzter Versicherungsverlauf der Rentenversicherung
-Nachweise über ausländische Versicherungszeiten
-Schul-,Fachschul-,Hochschulzeugnisse ab Vollendung des 17. Lebensjahres
-Versicherungskarten und Aufrechnungsbescheinigungen
-Altersteilzeitvertrag

La majoritatea scrie sofern vorhanden,doar ca eu nu stiu ce as putea avea vorhandendin toate astea...Am eliminat pe cele de baza pe care le stiu,acte de identitate,actele fiicei mele,etc...
Na,danke schön!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

A,si pentru acte nu li te poti adresa in scris,nu primesti diploma asa,doar cu un imputernicit,insa imi e complicat sa gasesc pe cineva sa faca asta pentru mine...Imi lipsesc toate,diploma de bacalaureat,diploma de licenta,foaie matricola,tot...Nu stiu daca as putea obtine o adeverinta cum ca am studiat,asta poate ar merge de obtinut prin corespondenta...Ma voi interesa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Incerc sa raspund cumva in mesajul tau, sa vad daca ne descurcam.

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71

Deci,lista:
-Vertriebenenausweis oder Spätaussiedlerbescheinigung
Asta ai doar daca sunteti recunoscuti ca Spätaussiedler, nu stiu ce statut aveti voi aici.

-Nachweise über Berufsausbildungen
Dovezi despre pregatiri profesionale. Aia obtii aici in mod normal daca faci duale Berufsausbildung, adica o parte o faci la o firma, restul la scoala profesionala.


-Ausländische Versicherungsnummer
Numarul de asigurare din Romania, daca exista acolo asa ceva (nu stiu cum se tine evidenta acolo).

-letzter Versicherungsverlauf der Rentenversicherung
Asta de obicei primesti de la nemti daca ai facut deja un Kontenklärung in care ti-a recunoscut o perioada de timp deja.

-Nachweise über ausländische Versicherungszeiten
Dovezi despre perioade asigurate din Romania, aici cred ca intra doar cartea de munca, daca altceva n-ai.

-Schul-,Fachschul-,Hochschulzeugnisse ab Vollendung des 17. Lebensjahres
Certificate de absolvire primite dupa implinirea varstei de 17 ani, aici intra diploma de bacalaureat si cum ziceam, ceva dovada ca ai absolvit facultatea (si de preferat si durata facultatii)

-Versicherungskarten und Aufrechnungsbescheinigungen
Ce-i Aufrechnungsbescheinigung scrie aici:
http://www.rententips.de/rententips/lexikon/index.php?index=1143
si Versicherungskarte se pare ca nu mai exista din 1976:
http://www.rententips.de/rententips/lexikon/index.php?index=3024

-Altersteilzeitvertrag
Asta doar in cazul in care lucrezi Altersteilzeit, ce la 40 ani inca nu se poate, asa ca uita.


Oricum nu te astepta sa rezolvi din prima!

Mergi la inceput