Viatza in Germania - cap.75

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

CT, noi stiam chestia asta de la televizor (in Olanda). Nu mai stiu exact ce s-a spus atunci dar stiu ca in Olanda se bea cel mai mult SPA-blauw, apa minerala fara CO2. Ce se bea, ca si in alte tari, sunt bauturile carbogazoase cum sunt fanta, cola samd.
Ma mir ca aici sunt putine informatii despre efectul nociv al bauturilor gazoase. O cautare pe siturile olandeze imi ofera multe informatii despre acest subiect. Si sunt siteuri cu profil medicinal.

In general se spune ca bauturile carbogazoase pot genera probleme gastro-intestinale cum ar fi, aeorofagia, borborigmus, flatulatie samd. Dar plus de asta la copii (si la adulti) apare senzatia nefundamentata de fi plin, chiar daca nu se consuma hrana.

Dar cea mai mare problema la copii sunt dintii! Raman stupefiata sa citesc ce scrie in linkul dat de tine. Aproape ca ma intreb daca nu cumva au actiuni la fabricantul de bauturi gazoase. Acum inteleg si atitudinea gradinitei cu privire la apa minerala.

Pe siteul adaugat de mine scrie cu totul altceva. Poti sa dai google-translater. In orice caz esenta este urmatoarea:

'Koolzuurhoudende dranken (frisdrank), vruchtensappen en zure voedingsmiddelen kunnen tanderosie veroorzaken en tanden en kiezen onherstelbaar beschadigen.'

tradus cu google

Kohlensäurehaltige Getränke (Soda), Fruchtsäfte und sauren Lebensmitteln kann dazu führen, Zahn und Zahn-Erosion nicht mehr zu reparieren

si altceva

Helaas heeft onderzoek onder scholieren in Den Haag aangetoond dat tanderosie steeds vaker voorkomt. Werd het in 2001 nog bij 12% van de scholieren vastgesteld, nu ligt dat percentage al op 30%! Hoog tijd om aan de bel te trekken.

tradus cu google

Leider zeigte der Forschung bei Schulkindern in Den Haag, dass Zahnerosion immer häufiger. Es war im Jahr 2001 bei 12% der Studierenden gefunden, jetzt, wo Prozentsatz bereits bei 30%! Höchste Zeit, die Glocke zu ziehen

http://www.tandartsencombinatie.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=209:gevaar-koolzuurhoudende-dranken&catid=1:nieuws

Andreia,
fiul meu habar nu are ce este religia, asa ca nu stiu daca doreste sau nu sa faca ore de religie. Vom vedea cand va fi la scoala cum ca reactiona. Daca ii va place, normal ca ii vom permite sa urmeze orele de religie. Ii vom spune noi acasa ca sunt povesti, noi nu suntem religiosi. Pastele, craciunul sunt pt noi momente de primit cadouri si de a fi cu familia si de a avea zile libere. Mai convinsa as fi daca fiul meu ar studia religia la o varsta cand poate pune intrebari critice si isi poate forma o parere personala fara influente din afara.

AM uitat sa spun, noi avem apa de la robinet de la un quelle si anume Parlenbach. Stiu ca mi-a spus un vecin chestia asta si mi-a mai spus ca restul primesc din Ruhr si ca apa aia e murdara, intr-adevar. Mi-a spus ca primarul nostru a realizat chestia asta. Adevarul e ca eu la plante dau apa de la robinet si pamantul se inverzeste. In Olanda se facea alb de la clorul din apa. Noi ne-am obisnuit cu apa de la robinet. Mia ales cand stiu ca vine de la quelle.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Ramona,

sub forma de povesti, potzi sa cumperi/imprumutzi de la biblioteca: Kinderbibel. Noi avem o carte cu Cd-uri. Acum, nu stiu dac abaiatului tau ii place sa asculte povesti. Bianca de mica adoarme numai uc povesti, asa ca pt ea a fost usor sa le asculte.
Dupa cum am precizat, ea prezinta mai mult interes pt religie si stie mai multe decat stiu eu. Probabil ca la varsta ei a putut cit de cit sa isi faca o idee cu ce se "maninca". In plus, conteaza si cine preada religia. Anul trecut venise o fata din Chisinau si a inceput sa.i bombardeze cu teme, sa ii puna sa ia notitze in clasa Copii nu erau asa obisnuitzi. Lor li se da o foaie cu un desen care reprezinta tema ce se va "discuta" a doua zi la biserica la Sf.Liturghie. In timp ce ei deseneaza li se povesteste despre ce e vorba...deci, totul sub forma de "joaca". Tipa asta nua fost placuta de copii. Cei mari i-au explicat cum ca cei mici nu stiu sa scrie.....nu a tinut cont de nimic. Ei bine, urmarea a fost ca nici un copil nu a ma vrut la orele de religie. Üina la urma tipa a renuntat si a revenit fata preotului, cu care facusera inainte.


Daca apa e direct de la izvor e alta mincare de peste. Eu stiu ca la noi nu e asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ooo, ce activitate aici!

helbi, ne auzim ptr martisoare dupa ce le primesti tu. pe 12 martie e ziua fetei si e timp destul pana atunci sa vina.

voi beti apa de la robinet? noi dintotdeauna am cumparat apa la sticla ptr baut. de gatit gatesc cu cea de la robinet. la cafea pun in fierbator apa din sticla si vad ca are destul calcar in ea, la o saptamana deja pe fundul fierbatorului e alb.

duminica frumoasa va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ramona,din citatele tale nu reiese ca e vorba de apa minerala carbogazoasa ci de bauturile carbogazoase,cele care contin zahar si alte minuni,acestea sunt cele care ataca smaltul dintilor,nu bilutele din apa....Dar pot,intr-adevar,sa iti creeze neplaceri la nivelul gastrointestinal,balonare,flatulenta,etc....dar astea nu-s nici pe departe asa niste catastrofe...Sau poate nu am prins eu bine esenta discutiei?

Noi am baut o vreme apa minerala,tot asa,medium in casa...La un moment dat,am renuntat la ea la sfatul unei prietene care ma tot batea la cap ca beau prea putina apa...Intr-adevar,dupa ce am trecut la apa fara gaz.am baut fara probleme doza zilnica de 2l.Acum bem apa de la robinet filtrata cu Brita.Mai foloseste cineva?

Christa,iti multumesc pentru raspuns,am sa scriu aici lista respectiva...Cartea de munca o am aici cu mine,problema e cu actele de studii pe care le-am pierdut

Sa aveti o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Buna ziua,

Noi bem apa de la robinet.Soacra-mea a spus ca in Munchen este cea mai buna apa de baut Mama cand a venit aici, a spus ca este foarte buna apa. Din toamna trecuta i-am dat si lui Angelo apa de la robinet. In schimb, prietena romanca a lui Robert, prefera sa cumpere apa plata, nu vrea de la robinet. Eu ma gandesc ca este obisnuita ca in Ro, sa bea apa plata cumparata( asa fac si parintii mei )Cu depunerile de calcar este adevarat, se albeste imediat fierul de la cana in care fierbem apa. Acum nu stiu.....daca nu este buna apa de la robinet si dauneaza sanatatii, de ce e tratata in felul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmeen spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71Eu am vrut sa controlez cum e cu Erziehungszeitrente si mi s-a zis ca trebuie sa fac asta intai...Si mi s-a cerut o lista intreaga de chestii pe care nu prea reusesc sa le identific...Cum o fi,oare?
Multumescu-ti!

Lara



Neata!...ce active sunteti, ca furnicutele...noi avem liber pana miercuri, de-ale Carnavalului, o scurta vacanta binevenita, cu toata ploaia de afara...

Loredana, eu de cum am primit formularele (in fine, abia acu' ca am nevoie mare), mi-am facut Termin la Rentenberater - ei vin o data, sau de doua ori pe saptamana la noi in oras, si e destul de greu sa prinzi un Termin, insa fiind urgenta...m-am gandit ca daca ma apuc sa fac singura, o sa-mi tot scrie, ca le mai trebuie una-alta...si am avut dreptate! - cu tot Beratung-ul, tot a trebuit sa mai adaug acte, in total, m-am prezentat la Berater de 3 ori, o data chiar m-am dus eu la centrul lor, la vreo 30 de km, ca sa prind un Termin imediat...acum au terminat ei totul, si stau la mana romanilor...mi-au spus cei de Rentenversicherung ca ei le reamintesc mereu ca e urgenta!...

...nici noi nu ne-am avut bine cu KiTa, de la inceput, asa ca fetele nici nu au mers, este prima oara cand aud ca este obligatoriu ultimul an de KiTa - ele au mers direct la Einschulungsuntersuchung, si li s-a dat din prima OK...este adevarat ca noi vorbeam numai germana acasa, abia acum am inceput sa le invat cate ceva in lb romana, recunosc, mea culpa!...baiatul meu intelege bine romaneste, cu vorbitul putin mai greu, el e roman, de fapt, din prima casatorie...il pisez si pe el la cap, desi acum, pe langa engleza (Abifach) si franceza, invata la VHS japoneza, in anul 3, si de la toamna o sa invete chineza, pt ca Domnul doreste sa studieze Sinologie - combinat cu Arabistik...spre parera mea de rau, o sa-l asist, in continuare, fara insa sa pot contribui cu ceva, ca pana acum...

...ai mei au facut dintotdeauna Ethik la scoala, noi fiind musulmani, si pana acum a fost foarte bine, profesorii sunt bine pregatiti, invata de toate despre toti, despre toate religiile, am refuzat sa ii duc la religie islamica, pentru ca asta invata oricum in familie...

...cu mancarea la Hort nu am experienta, insa daca ar dori copilele, le-as lasa fara probleme (desi pentru amandoua e putin costisitor)...ele merg la Realschule, fara Ganztagprogramm, insa se ofera un fel de mod alternativ pentru cei care doresc Überbrückung pana la orele de AG - mancarea este buna, si pentru cei de religie islamica sau vegetarieni, se serveste meniu separat...

...nici eu nu folosesc apa de la robinet decat pentru gatit, desi mi-am adus acum aminte ca in Romania nu faceam atata tevatura, poate unde era destul de scumpa apa minerala...insa de cate ori curge aiurea apa la robinet, ma gandesc ca suntem privilegiati fata de altii care nu au deloc...

O zi minunata va doresc, la toata familia!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Loredana, nu este specificata apa minerala pt ca in Olanda nu se prea bea apa minerala cu adaug de dioxid de carbon. Se prefera apa minerala plata.
De obicei apa minerala carbogazoasa este clasificata in aceeasi categorie cu celelalte bauturi carbogazoase pt ca se adauga CO2. Zaharul si CO2 sunt doua componente diferite care in parte sunt daunatoare. In bauturile 'light' se diminueaza cantitatea de zahar dar cantitatea de acid carbonic ramane aceeasi ceea inseamna ca bauturile 'light' raman la fel de daunatoare, numai ca acum dpdv al acidului in continut.

CO2 in reactie cu apa creaza acidul carbonic H2CO3 care, ca orice acid, este daunator pt dinti. De aceea intra in categoria de bauturi carbogazoase.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Acid_carbonic

Uite aici:
In frisdrank zitten suikers en zuren en beide zijn slecht voor tanden en kiezen. ‘Light’drankjes bevatten wel minder suikers maar net zo veel zuren. Het gevolg is tanderosie, de laatste jaren een steeds groter wordend probleem. Het is beter om twee of drie keer per dag frisdrank te drinken en niet de hele dag door.

traducerea in romana

În bauturi racoritoare sunt zaharuri #351;i acizi, #351;i ambele sunt rele pentru dinti. Bauturi "light'con#355;in zah#259;r mai pu#355;in, dar la fel de mul#355;i acizi.Rezultatul este de eroziune, o problem#259; in ultimii ani în cre#351;tere. Este mai bine s#259; aib#259; de dou#259; sau de trei ori pe zi #351;i s#259; nu bea sifon toat#259; ziua.

http://eten-en-drinken.infonu.nl/producten/37710-van-water-met-prik-tot-frisdrank.html

water met prik, se traduce literalmente 'apa care inteapa'; deci apa minerala cu bulbuci






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Loredana71
Cartea de munca o am aici cu mine,problema e cu actele de studii pe care le-am pierdut

Nu poti face rost de duplicate/copii direct de la scoala/facultate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ba pot,Christa,dar pentru asta trebuie sa merg in Romania si sa umblu disperata pe drumuri,ca asa e acolo cand ai nevoie de un act...Bine,ca aveam oricum candva in plan sa o fac si pe asta,ca,desi de la Arbeitsamt mi s-a spus ca sansele sunt aproape nule sa imi gasesc job pe domeniul meu.ma gandesc ca poate,candva,cumva mi-ar putea ajuta...

Ramona,eu nici din citatele puse nu inteleg ca apa intra in aceasta categorie...Acidul de care spui este un acid foarte slab si nu are nici o treaba cu dintii...Acizii care ataca smaltul dintilor sunt acizii din fructe...Si mai mult decat acizii,zaharul din aceste bauturi...Dar na,nu incerc sa iti schimb convingereaDoar zic si eu ce stiu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loredana71 spune:

Ah,si uitam sa iti raspund,Jasmeen...am deja un termin la Beratungsstelle,e de-abia in aprilie si ar trebui sa am aceste documente la mine deja ca sa putem face Kontenklärung....Multumesc pentru info!

Mergi la inceput