Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DANIELA io nu prea pricep ce vrei tu de la invatatoare si ce intelegi prin a-i motiva/stimula. Normal exista motivatii interioare (gen vreau sa fiu cel mai bun/printre cei mai buni,vreau sa stiu tot) si exterioare ( gen vreau note mari ca sa nu ma certe mama/tata ) si nu prea vad ce amestec are invatatoarea aici.Sunt curioasa cu ce info vi,poate te dumiresti si ne dumiresti si pe noi.
Mai e o chestie.Eu aveam profesori de care imi placea ff mult si probabil de dragul lor mi-au placut mai mult si materiile respective si automat am invatat mai bine la ele.Dar asta e independent de ce fel de profesori erau,ca altor copii nu le placea de ei.Deci se poate f. bine ca Ioanei i-ar placea si de o invatatoare de care nu-ti place defel tie si daca i-ar placea de ea, asta ar stimula-o mult mai mult decat mai stiu eu ce gen cata materie acopera si cat de mult lucreaza in clasa
Ma rog,ca vad ca tu nici nu stii clar ce hibe are tipa si stii cum e alea fiind colege poate se mai si barfesc artistic intre ele si cine stie ce zic unele de altele .Poate mai bine ai intreba unii parinti ce-au avut copiii la ea,ce parere au.
In plus io nu m-as fi gandit in veci la idei cum ca cineva imi poate plafona copilul la scoala.Probabil is si io plafonata si limitata - poate mi se trage fix de la chestia ca am avut 7 invatatoare dintr-a intaia pana intr-a patra
Oricum io-s relaxata.Sigur nu mi-ar placea sa aiba si note mici,dar daca va avea si d-alea asta e,mare paguba ca doar si eu am mai avut.Mie cei cu 10 pe linie mi s-au parut intotdeauna usor cam ireali Chiar poti sa fi perfect in toate domeniile?
In plus m-am mai maturizat: daca atunci cand eram mica cei ce nu pricepeau la matematica mi se pareau prosti ,de cei care abia citeau nu mai zic ,am vazut ca in viata multi "analfabeti si prosti" d-astia au reusit mult mai bine (au afaceri de succes de exemplu) decat unii tocilari sau/si foarte inteligenti.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Dragelor, sa fim si noi in rand cu lumea ne-am racit. eu si fetele. Mie si Dariei ne-a fost sambata mai rau, ieri a inceput si Seline. Pe fete le-am lasat azi acasa, eu muncesc cu drag si spor.

Vad ca discutia principala e scoala. din punctul asta de vedere la noi nu exista nimic de discutat. Seline intra la scoala, nici nu as mai tine-o acasa, din moment ce stie tot atat cat sora-sa. Nu pot alege invatatoarea, nici macar scoala. cum ne-o fi norocul. eu tot zic, invatatorul e important, mai ales la inceput de drum, dar oricum ar fi trebuie ajutati si de noi parintii. Si binenteles cel mai important trebuie sa vrea si ei.
O sa vedeti peste cativa ani, cum trageti de ei. Ce lupte duc eu cu David!!!!!!.......mai ales ca aici ii lasa tareeee lejer, deocamdata. cu daria e mai simplu, e tare dezordonata dar silitoare,

noi am petrecut un weekend la munte. A fost tare frumos.Doar ca mie nu mi-a fost prea bine. Nas infundat, dureri de cap.... Nu, nu am skiat, cu toate ca H a indesat tot echipamentul in masina, chiar si pe a lui pe care eu inadins l-am lasat in pivnita. Dar a fost asa de frumos, vreo 12 gr, ca nimanui nu i-a ars de skiat. am facut doar o plimbare pana pe partie, copii au topait pe o trambulina acolo si noi am stat pe terasa la un pahar de vorba si la bronzat......din "pacate" trambulina au inchis-o dupa accidentul lui Heinz. Deci nu a mai avut unde sa exerseze

mai revin acum sunt la servici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA va sa zica sa ,H si-a luat echipamentul cu el
Si eu eram mai silitoare decat frate-meu (dar nu exagerat de silitoare ) ,in general fetele-s mai silitoare de felul lor cred.

DANIELA si eu ma gandesc cat de nasol s-ar simti Ioana stiind ca Romina ar merge la scoala si ea nu Va fi o singura clasa intai la voi,nu? Deci ar nimeri impreuna clar ... Iti tin pumnii sa iei hotararea cea mai buna.
Nici io nu stiu cum va fi invatatoarea Dianei,ca tipa aia doar mi-a recomandat-o fara alte amanunte - adica a zis ceva gen ca ca amandoua-s ok,dar mai bine la asta.Om trai si om vedea.Io la fata am si vazut-o,parea in regula,dar n-am cum stii cum se comporta la ore cu copiii.




MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

hello, gashca!
sa vin si eu cu noutati.
Ce coincidenta, nici la noi n-a mers serverul, am facut coada vreo 45 de minute la usa directoarei la scoala, ca sa depunem in-line cererea deja completata de mana. Pana la urma a fost ok.
Noi ca norocul (imi place vorba asta, Moni, tu o folosesti ) apartinem de scoala unde si dorim sa mearga Razvan, deci totul a mers ca uns, fara alte interventii, cum am citit pe undeva cu "SPAGA LA DIRECTOR" ???? Mie asta mi se pare , dar ma rog, fiecare cu pasaricile lui.
Moni, de insotitor nu poate fi vorba, legal ar avea dreptul, dar DOAR daca eu as declara ceva, ceea ce nu am de gand sa fac, NU pana nu va fi musai nevoie, si SPER din tot sulfetul sa nu fie nevoie vreodata. Eu personal am fff mare incredere in el, avand in vedere evolutia uimitoare pe care a avut-o. Ha, ma cam laud dar ce sa fac daca trebuie .
Clasa I... nu, nu ma grabesc, poate ca ar face fata, insa eu prefer sa cred ca am ales corect, in special pt. faptul ca el acum este la grupa MARE, deci e ceva distanta vis-a-vis de cunostintele si abilitatile unui copil care frecventeaza in acest moment grupa pregatitoare intro gradinita.
Eu, CULMEA, ma simt super relaxata, si spun cu mana pe inima, ca nu pricep deloc de ce unii parinti striga efectiv ca acesti copii sunt sacrificati??? Pe bune, desi ma confrunt cu reale probleme cu fii-miu... ce sacrificiu este asta??? Mie mi se pare extrem de benefic, macar pt. faptul ca se mai elibereaza spatiul in gradinite si camine, nu?

Altfel, azi am luat cheile in primire, asa ca in curand, foarte curand vom incepe sa caram, impachetam... valeu, mama, ce ma asteapta.

Sotul meu este virusat si duc munca de lamurire cu el sa ia medicatie. Azi l-am dus cu forta (in sesnul ca ieri am avut o discutie in contradictoriu destul de aprinsa) la doctor. Evident, i-a prescris antibiotic. Nu ma povestesc, ca ma apuca iar amocul si nu am chef, vreau sa ma bucur de soarele de afara si de fpatul ca fii-miu este oficial, inscris la scoala.

Trimit si revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Lili, deci suntem "pregatitorese" amandoua, ce ma bucur!
Fata , dar eu cred ca-ti mai trebuie si alte investigatii, un RMN cranian, sau un CT ceva... nu-i in regula cu analize beton sa lesini. Macar daca era o hipocalcemie, ceva... Te rog din suflet sa ai grija de tine !

Moni, sanatate multa Dianei! Deci matale inoti singura... Ah, ce te invidiez .

Mai revin, ca arde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Ieri ne-am inscris la scoala, cu peripetii ca nu se putea sa decurga totul lin. Dimineata n-a mers serverul cum spunea Cristina, dupa-masa cu fisa completata si actele ma prezint la computer, nu ma valida. Pai de ce? Ca nu era in pregatitoare sau nu avea evaluare. Una din astea doua musai sa fi fost. Mi s-a facut rau de nervi. Am sunat la linia verde si am explicat ca de la Inspectorat m-au asigurat ca nu e nevoie de evaluare. Ok, toate bune, a vorbit directoarea cu tipa de la linia verde, asa e, este o ordonanta care spune ca nu trebuie facuta evaluarea si copiii se pot inscrie la scoala. Da, dar calculatorul nu avea decat doua optiuni de bifat. Si au convenit intre ele sa o treaca ccc cu pregatitoarea facuta si basta.
Am stat mai mult de o ora in cabinetul ala pana sa rezolv. Am spus ca de acolo nu ma misc.
Na, asa ca am si eu o viitoare eleva in clasa I.
Am lacrimat un pic, stilul meu, nah.
Cristina, felicitari draga pentru inscriere. Foarte bine ca l-ai trimis la pregatitoare. Are un an sa-si sedimenteze cunoastintele si sa se obisnuiasca la scoala. Bravo pentru progresele facute.
Spor la treaba cu mutatul si pune-l pe domnul sotz sa se ocupe, taman acum si-a gasit sa se imbolnaveasca? Ai zice ca a facut-o dinadins.
Mira, sa pui si poze cu perdelele. Sanatate tie si fetelor, ce sa-i faci, primavara te napadesc virozele. Aici e de groaza, sunt multe cazuri, nepotul meu nu stiu peste ce a dat ca de 4 zile tot are febra si tuseste...sper sa nu se agraveze.
N-am inteles faza cu Heinz, e dus cu capul sau ce? Jur ca-l tocam marunt sa vad ca pune mana pe schiuri. Si tocam si schiurile.
Of, minte de copil in corp de adult.
Daniela, mersi de poze. Ti-ai facut timp si pentru mine. Sa stii ca am ramas uimita de talentele tale. Tortul ala cu papuceii de tenis e mortal. Incetisor-incetisor o sa-ti faci reclama si primesti comezi. La asa chestii faine....
Sfatul meu (ca te vad cam nehotarata) este s-o dai pe Ioana la scoala in clasa I acolo, la voi. La liceu sau chiar dintr-a cincea, poti s-o muti daca nu esti sigura de calitatea invatamantului. Pana atunci nu merita sa te trambalezi cu fata pana la Constanta zilnic de doua ori. Pierzi timp si e pretios.
Ce ghinion ai avut cu aparatul...cum se simte fata?

Trebuie sa plec, revin de acasa cu continuarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu' si de la mine!

Cu ceva mai multa vlaga in mine da' cam ma doare capul si stranut. Cred ca m-a prins curentul pe hol la policlinica ieri cand am fost sa imi iau trimiterea pt cardio. Era o asa nebunie.. desi aveam programare pt 12:30 am intrat abia la 13:30. Plin de copii raciti, tuseau si aveau febra. Eu cu Cosmin.. ca o floare imi venea sa mor de ciuda ca l-am luat cand am vazut cat de varza erau copii pe-acolo. I-am si zis pediatrei ca daca stiam ca dau de-asa ceva nu il mai aduceam. Da' nu-l mai vazuse din toamna. Copilu' a urlat ca din gura de sarpe .. nu a lasato sa-l asculte la plamani, abia l-a cantarit, de masurat nici nu s-a pus problema. In gat erra bine. Mie mi-a zis ca trebuia sa imi faca un RMN. Pai da.. cred si eu... ca si verisoara-mea tot asta a cerut pt mine da' inca n-au considerat medicii necesar sa imi faca CT, RMN. M-au chinuit cu EEG (electroencefalograma) nu va pot spune ce groaznic e sa stai legat cu zgarciurile alea pe sub barbie si sa ti se spuna sa stai cu ochii inchisi, relaxat, nemiscat si sa nu inghiti da' sa respiri sustinut ca si cand ai alerga. O varza de test.. In fine.. vad eu maine la vestitul test TILT ce iese. Medicul de familie mi-a zis sa iau Tanakan sau Bilobil.. pt circulatie. Fie ca am sau nu ceva.. e f bine sa il iau.Un fel de actiune antioxidanta...

Felicitari inscrisilor la scoala.
Noi intram in etapa a doua... asa ca abia pe 20 ne ducem sa ne inscriem.
CRISS - nici eu nu inteleg de ce atata tam-tam cu clasa 0 asta.. mie mi se pare f. OK sa ii obisnuiasca pe copii pentru a fi mai responsabili in cl. I cand incepe scoala pe bune. Cel putin eu o consider ideala pt N care acum nu-i sta gandul decat la joaca. Pe de alta parte... prgatitoarea la gradi e un mare fas... sa fim seriosi ca putem compara 30 min. de activitate la gradi cu 4X50min de activitate la scoala ... Iar la noi a fost cu atat mai mare fasul cu cat educatoarea titulara e gravi.. si cea noua e saraca fff timida si speriata de noi parintii. S-a si vazut ca n-au mai invatat atatea poezii cum au invatat anul trecut . So... eu consider numai buna CLASA O pt copilul meu.

INGRID - bine ca s-a rezolvat cu inscrierea. Te cred ca ai de emotie .

MONI - cam asa se desfasoara "orele" de engleza... cu Nicolas.. sta mai mult in cap decat in fund. Nu mai zic ce-o mai jughineste pe profa.. bine ca si ei ii place sa se joace cu el in timp ce fac lectia. Eu una nu prea sunt de-acord sa-l lase sa se joace cand fac lectiile da' ea mereu imi zice ca-s prea riguroasa si ca - i prea mic sa stea locului o ora. EU nu cred ca-s prea pretentioasa da' chiar nu cred ca-i normal sa stea mai mult in cap decat in "capul oaselor" la lectii. Pai ce naiba face asta la scoala? A.. scaunele sunt tari si incomode nu va putea sa stea in cap

DANIELA - multa sanatate Ioanei! Spor la bucatareala! Lasa ca pana la urma o sa iei tu cea mai buna decizie.. Ioana este fata desteapta, tu esti o mama preocupata de copii asa ca sigur va fi bine sa mearga la scoala chiar si in Eforie la cl. I. Cum zicea si Ingrid.. o muti tu de la cl. a V-a cand e mai mare la Cta.

MIRA - esti mortala cum povestesti tu de pataniile lui/cu H.
Si zici ca la voi cu scoala e batut in cuie... nu exista sa poti face "mofturi". Macar asa nu te mai judeca nimeni ca nu te implici suficient pt a gasi cea mai cea scoala/invataoare... pt copii cum se intampla pe-aici.

Toate bune!
Ne-auzim pe maine cand vin de la test!

Oricum ca sa-mi treaca de toata nebunia asta vineri plecam la o tura de ski .

Pupici




LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare si de la mine.De data asta am si io o caruta de vesti
Cu ce sa incep? Incep cu Tudor ca termin mai rapid: in sfarsit s-a lasat tuns! Nu la coafor (a mai incercat mami odata la alt coafor zilele trecute dar tot n-a vrut) ci acasa,tuns de-o matusa.Abia astept sa-l vad,ca el e de-aseara la mami.
Urmeaza Diana ,la ea am doua parti una cu boala celalta cu scoala.

Partea cu boala ... pai ieri dupa-amiaza mi-a adus-o mami incoace parea ok,dar dupa 10 minute de chitzcait cu frate-su NU MAI AVEA VOCE DEFEL si asa e si acum.Ba aseara a mai facut iar si febra 38 - probabil nu i-a picat bine iesitul la aerul rece,ca la noi iar e cam frig.Asa ca iar i-am separat,ca daca-i cu Tudor nu tace.
Nasol e ca maine au serbarea ... cum naiba va vorbi Diana? Din cate am inteles cred ca le vor pune intrebari si ei trebuie sa raspunda,deci banuiesc ca vor sa ne arate ce stiu asa ca de pregatitoare ca nu au nici dansuri ,nici poezii in program.

La partea cu scoala ,am rezolvat-o si pe-asta si numai bine am dus-o si pe Diana cu mine sa vada scoala (azi oricum erau liberi de la gradi ca au consiliu profesoral) Iar era viitoarea ei invatatoare la secretariat si era si cea care a venit acasa cu recensamantul - ca ne-a recunoscut (io nu stiam de unde s-o iau ... mi se parea mie moaca cunoscuta) Amandoua tinere si simpatice.Viitoarea invatatoare a Dianei ne-a dus si ne-a aratat si viitoarea clasa - e la parter,aproape de cancelarie,in partea noua a scolii - vorba vine "noua" ca prelungirea scolii + sala de sport au fost facute cand eram eu inca la scoala ,dar asa-s obisnuita sa ii spun.Din cate am vazut se mai lucreaza pe-acolo,au geamuri termopan puse de anul trecut,ma rog ... pentru o scoala de cartier merge .Clasa arata chiar dragut,vad ca acum au banci de o persoana,nu cum erau pe vremea noastra.Am remarcat ca si baia era alaturi
In clasa respectiva erau vreo 4-5 fetite de clasa 3-4 ,la afterschool,deci au si asa ceva.
Mi-au zis ca au facut cerere pentru trei clase intai (cam asa le-au iesit copiii din zona dupa recensamant) si doua clase pregatitoare.Faza e ca la pregatitoare pana acum e inscris un singur elev din cei cca 60 recenzati Clar cei din zona nu se agita,au doar timp berechet o luna.
Ce sa va mai zic,chiar mi-a placut invatatoarea,e mai micuta de statura si cand am remarcat ce inalte-s niste fetite de-a treia mi-a zis ca are si elevi mai inalti decat ea ... probabil baieti dintra patra? Ne-a zis de un coleg de-al Dianei - David ca vor fi intr-o clasa.Cu gradinita lor colaboreaza si ea dar cu grupa cealalta,de la etaj,a zis ca de-acolo are mai multi copii inscrisi.

Merg sa imi aduc o cafea si revin.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Lili, cunosc sentimentul ala de la EEG. Cu respiratul aiurea si pozitiile si capul ud de gel. Iti tin pumnii pentru maine. Si poti face un RMN pentru linistea ta.
Imi pare rau ca ai patit asa ceva cu ambulanta. Neprofesionisti. Sa te ia la intrebari cand te simti rau este curata nerusinare. Steatoza hepatica...ti-ai facut analizele de sange? Sau urmeaza?
Tanakan a luat Diana cand a avut hematoamele pe creier. E indicat in circulatie. A luat si fratele meu cand era obosit si avea ameteli, dar asta s-a intamplat demult. Poti sa faci o cura, are efecte benefice.
Voi intrati in a doua etapa? De ce? Ieri s-au inscris copii si la pregatitoare. Sau pur si simplu n-ati vrut acum?
Denisa, n-am apucat sa-ti raspund cu pianul. Noi nu avem un termen limita. Adica nu facem dupa scoala, anul I sau II. Ca urmare, nu dam examene. Dar felul acesta i se potriveste manusa Dianei. Nu doreste sa mearga la scoala de muzica.
As vrea, daca nu ti-e mult, sa filmezi cateva cantecele de-ale Emmei. Sau sa scrii cum are programa. Sa fac o comparatie intre ce-i preda profesorul nostru si care sunt nivelele de acolo. A sa-ti scriu si eu ce face a mea.
De cateva zile deseneaza pasari. Nu stiu daca am spus asta, nu tin minte. Oricum, deseneaza papagali, perusi, vulturi, pe foi normale, de pergament..cu carioci, creioane sau creioane cerate (oil pastels). Asa i s-a pus pata.
Sa vad ce o apuca urmatoarea perioada. Bine ca am depasit-o pe cea cu cainii chiuaua. Ii are si pe pereti, decupati, a desenat gemeni chiuaua...
Moni, ai inscris fetita?
Sanatate si ei, stiu ca e bolnavioara.
Noi am fost sambata la inot, fiica-mea e in al noualea cer, fara exagerare. O adora pe instructoare. Sambata asta iar mergem. Nu vreau de doua ori pe saptamana, ii ajunge doar atat.
Fug ca ma striga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI si pana la urma faci si RMN/CT? Mie nu mi se pare necesar, mai ales ca de-atunci n-ai mai avut probleme de genul ala adica lesin.
Cand ai pomenit de CM cu asa cheaguri,m-am gandit sa nu fi fost ceva hormonal,poate cum am avut eu vreun chist functional pe ovar.Eu am citit de asta ca atunci cand se "sparge" pot aparea ameteli,stare de slabiciune,lipotimie (lesin) ... deci se leaga.La ginecolog n-ai fost?

INGRID deci asa cu peripetii la inscriere,bine ca s-a rezolvat.Cum e invatatoarea Dianei? O cunosti deja?

Dianei i-a zis invatatoarea sa probeze o banca si a zis ca daca i se vede capul e ok Pana la toamna poate se mai inalta ea vreo 2 - 3 cm I-a zis ca poate sa scrie si la tabla si a scris numele ei si a lui Tudor ... in aplauzele fetitelor de la afterscool Alea au zis ca de ce nu ramane Diana cu ele - pareau tare rau plictisite ca din cate am vazut eu erau singurele in clasa aia - invatatoarele bantuiau pe la secretariat,nu stiu am nimerit in pauza sau chiar le lasau mai mult singure? Era trecut de 12 ,deci copiii din clasele 1-4 plecasera acasa deja.

CRISTINA bine ca esti relaxata,asa si trebuie Spor la mutat si sanatate sotului.Mai chiar mi-am adus aminte de el in we ca era unul la bazin care inainte de a intra in apa facea niste scheme de gimnastica stii tu de care Si la silueta semana
Ziceai ca fain ca inot singura,pai ce sa fac daca tot am dat o caruta de bani,macar sa profit io . Laura a fost plecata la Paltinis ca sa schieze Alex si numai bine ea si fetele au inotat acolo ca au nimerit un hotel cu piscina incalzita .Mie nu-mi place singura,nici nu-s obisnuita ca de cand ma stiu am umblat sau cu mami de manutza ,sau cu una/mai multe prietene,vecine,colege,verisoare ... pe urma cu sot ,cu copii ... dar acum ma dusei si singura na.Din ce am vazut cei mai multi singuri merg la inot/la sala si femei si barbati.
Acum oricum sunt mai relaxata si cand merg cu Diana ,adica nu ma mai uit incontinuu dupa ea de cand am vazut ca baga lejer lungimi de bazin

DANIELA hai si tu cu vesti ca-s curioasa

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput