Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID ce bine ca ii place instructoarea aia de inot Dianei! Alta viata,nu? Io mi-am facut plan sa o mai dau si pe Diana la curs de inot - sa invete corect sa inoate pe spate mai ales - la vara cand e vacanta.
Asta fiindca atunci va fi vacanta si la palatul copiilor deci nu se va calari cu gimnastica/dansul/desenul,in plus fiind vara io ma pot desfasura sa inot la strand ,deci in loc de abonament de we ca acum, ii platesc eiu curs de inot.

Io sper ca-s revin ai mei pana sambata,ca sa vi si tu cu Diana incoace

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Moni, dar numai dupa-masa pot veni, daca a inceput cursul de inot ne tinem de el.
Eu ma duc cu Diana vineri la scoala, sa-si cunoasca viitoarea invatatoare, sa stea si in banca, din astea. Nu merge la gradinita, are o zi libera.
M-am gandit sa-i dai lapte cald Dianei sau ceai cald pentru gat, cu miere si lamaie. A mea a mancat mai multa inghetata iarna asta decat vara si sa bat in lemn, n-a avut nimic la gat.
Ai incercat cu Nurofen sau Panadol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID pai no problem ca si noi avem inot: daca voi aveti dimineata mergem si noi dimineata sa fim libere dupa-amiaza pe cand veniti!
Cu Diana: i-am facut azi galbenus de ou frecat cu miere si lapte fierbinte,parca si-a mai revenit oarecum dupa ala.I-am facut acum si ceai cu miere si lamaie si o tot bat la cap sa bea din el - ca nu e genul ei - si aseara atat s-a tooot cacarit pana l-a baut
Ar trebuie sa ii cumpar inghetata? Noi n-am consumat mai defel iarna asta (nu obisnuim iarna ...) , adica doar odata la mall parca.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello dragelor
Lili-sanatate multa si sper sa afli cauza si sa fii gasit remediul cel mai bun.
Cristina-bravo pt decizia cu pregatitoarea si bafta la impachetat-unde va mutati-ce fel de casa,tot in zona?
Moni-sanatate Dianei si sunt de acord cu tine legat de scoli,cam asa e si pe aici si eu cred ca dc vrei mai mult de la scoala, tb sa mergi sa vb cu profesorii si in general se rezolva.
Daniela-eu salivez la pozele tale,insa vreau reteta de la tortul cu fructe,cu toate detaliile ca pt incepatori ca mine, te rog
Ingrid-am pus un film rapid cu Emma, dc vrei pozez si cartile-una de teorie si una cu cantece-eu i-am pus examenul ca sa o motivez,clar nu se va duce la scoala de muzica decat dc va putea face fata cu brio la toate-scoala in franceza,tenis si apoi muzica.
Ma bucur mult de talentul Dianei,treb clar sa faci ceva pt ea,se pare ca e super talentata.Nu o dai la scoala de arta dupa clasele primare?
Am pus un film si cu Alex si noua lui pasiune de a face puzzle pe computer. Eu is cam down in ce il priveste pe el,dar asta e,mergem inainte ca nu avem alternative din pacate

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Buna seara.

Moni, n-am avut timp sa merg sa vorbesc cu invatatoarea respectiva. Am invitat-o sambata la mine la o cafeluta sa vb pe ndelete. Moni, nu cred ca este barfa intre colege ca eu am referinte de pe la parinti din pacate.
Moni, mie nu-mi este teama ca va avea note mici!!! Teama imi este ca va avea note mari pe cunostinte putine. Mi-e ca le va umfla artificial egoul!! Cunoasteti voi...punem note mari..copii sunt fericiti, parintii multumiti, traim 4 ani linistiti si ne trezim in a5-a ca nu au habar de matematica sau alte cele...Ma rog...inca nu am toate datele problemei, mai am o saptamana la dispozitie sa aprofundez. Am sa ma duc sa o si vad pe doamna invatatoare. Macar 20% si tot ma va ajuta cumva asta pentru ai alcatui profilul. Am inebunit!!
Chestia este ca nu o sa fac naveta si nici la pregatitoare nu cred ca va rezista Ioana inca un an!!! Ea isi doreste sa mearga la scoala, spune ca ea este mare si nu intelege ce sa caute ea la pregatitoare, din nou..deci argumentul de 70% a fost adus
Eu o sa am de tras cu calirafia la Ioana:)) Daca o pun sa scrie ceva scrie fara probleme atat timp cat nu cometez cum scrie!!
Si la matematica sa-i dau de facut calcule cat de multe dar nicicum sa nu o pun sa insire cifre ca nu-i place!!
Copii vostrii scriu in oglinda?? Ioana inca mai face asta si la cifre si la litere..nu stiu cum naiba ii vine ei mai bine sa le faca in oglinda!!
:))) Monico hai ca mi-am amintit de unul de la mine din clasa primara. Dinca Marian il chema si era/este tzigan. Era vai capul lui la carte, ultimul din clasa, purcei pe toate caietele si un citit de doi bani si ce sa mai zic de matematica...in loc de stilou spunea stilau, si asta ii era si porecla. Dupa ani, cand eu mergeam pe la facultate si faceam naveta cu trenul la sfarsit de saptamana si bani ioc..numa ce ma claxoneaza unul dintr-un mertzan, initial nu l-am recunoscul pe domnul de la volan...dar cand mi-am dat seama sa pic pe jos! Am uitat sa precizez ca familia lui era saraca lipita pamantului. N-am inteles niciodata ce si cum a facut, cert este ca intrase in politica:)) si cumva a fost omul potrivit la momentu potrivit sau a avut noroc sau zicetii cum vreti! Dar cator oameni li se intampla asta??
Eu nu vreau ca ai mei copii sa fie tocilari, dimpotriva, as vrea sa fie isteti, nu sa invete mult ci sa prinda repede. N-as vrea sa dedicam ore intregi studiului! As vrea, si spunea asta si mai demult ca mi-ar placea sa continuam cu extraactivitatile. Nu as vrea sa suspendam baletul sau inotul sau pianul pe motiv ca nu mai avem timp de atatea teme!!! Mi-as dori ca doamna invatatoare sa le explice asa frumos totul in clasa astfel incat sa nu mai fie nevoie sa reluam toata materia acasa!
Mira, sunt sigura ca o sa tragem si o sa impingem la copii astia...
Super de voi ca ati iesit la plimbare. Pacat ca s-au saturat mititeii de ski. Acuma vine primavara si gata cu zapada! H sper ca nu mai are chef de sarituri dupa experienta avuta!! mai bine ca au inchis trambulina aia!!
Moni, mie imi este mai bine fara Romina dar se pare ca este ca dracu cu scoala asta si o sa pice iara cu zgatia aia 8 ani de zile ma iau cu maineile de par!!!!
Astery, nu price ce trebuie sa caritu si unde???
Fug sa cul copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DANIELA esti de groaza Ma distrez de numa' ca imi amintesc ca fix la fel de agitata,daca nu mai rau erai si cu gradinita ,ba la un moment dat nu voiai sa o dai pe Ioana ca sa nu te desparti de ea Hai mai ca o fi super ok ... indiferent ce note o avea.Ti-e teama ca va avea note prea mari pe nemeritate? Nu cred ca va fi asa - in primul rand in clasele mici majoritatea au note mari ca invata chestii relativ simple si e materie putina.Nu-ti mai amintesti ca pe vremuri la unele scoli erau cate zece copii cu premiul intai , zece cu premiul doi etc. toti cu coronita Acum nici n-or fi note,ci calificative gen FB,B,S,I Si citisem undeva ca nu se puncteaza neaparat cunostintele cat evolutia ... adica daca unul e tantalau de nota 4-5 ,cand stie de 6 primeste FB= foarte bine fiindca a evoluat .Acum cum o fi in practica habar nu am ... om vedea.Cat despre ca vrei sa fie isteti si sa prinda repede si eu vreau asta dar nu-i dupa noi ... si nici o invatatoare cat ar fi ea de buna n-o vad sa reuseasca sa transforme unul mai greu de cap in istet Unul mai greu de cap reuseste doar prin mai multa munca,tenacitate etc. ,asa cred.Si uneori chiar ii intrece bine-mersi la note pe unii isteti dar ... lenesi.
Deci sambata te ocupi de creionat profilul invatatoarei abia astept sa vad ce impresie iti face.
Ziceai de scris in oglinda: si Diana o mai face (la cifre 6/9 sau la 3),am inteles ca si Selin.De caligrafie nu ma agit defel,pai nu vezi ca unele zic ca nici macar nu mai trebuie invatat scrisul de mana,ca nu foloseste la nimic? Nici nu am vazut in programa ora de caligrafie,asa ca ma gandesc ca mai important e sa scrie / citeasca corect,nu neaparat sa scrie cu rotunjimi perfecte.Eu nici n-am pus-o inca defel pe Diana sa scrie de mana,nici macar n-am lasat-o cand a vrut ea.Azi a stat aprope toata ziua in casa si in afara de desenat si TV,doar s-a jucat.I-am zis acum seara sa citeasca un pic ,a zis ca n-are chef asa ca i-am dat pace,poate are chef mai tarziu.Nici de mate nu i-am sugerat sa faca.Daca le face acum va fi mai familiarizata la scoala si i va fi mai usor (in plus are sanse de calificative mai bune),dar pe de alta parte poate fi prea plictisior daca le stie pe toate.De-aia vreau ca macar scrisul de mana sa nu-l stie,ca sa astepte si ea cu nerabdare ceva Sper si sa aleaga invatatoarea alt model de abecedar decat avem noi acasa,ca am inteles ca-s mai multe,fix din acelasi motiv ,sa fie ceva nou
Nici Dianei nu-i place doar sa insire cifre,cui ii place?
Deci nu-i place Ioanei sa comentezi ce/cum scrie? Mai cunosc una

PS Buna poanta cu tiganul cu mertzanul
Am si eu destule exemple de toate felurile si clar inteligenta/eruditia nu-s suficiente,daca nu exista si niste minime abilitati sociale sa zicem. Adica "inteligenta sociala".

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DENISA io-s convinsa ca va face Emma fata la toate alea ba si la mai multe pe deasupra. F. bine ca face Alex puzzle pe PC,o sa caut filmul sa-l vad.
Tudor e cu astea de carton ... cum n-avem decat unul de 12 bucati si d-ala s-a plictisit deja,am sarit la cele de 24/36 de care sigur nu e inca in stare singur,asa ca m-a "chinuit" pe mine cu ele ... si cat imi place mie ... Noroc ca aseara a vrut sa mearga la mami.
Tare l-as duce si pe el maine la serbarea Dianei.Nu stiu cum sa facem sa il culcam mai devreme sa fie treaz la ora 16,desi cam slabe sanse.Eu ii toot povestesc de gradi: pare foarte incantat si ma tot aproba ,asta pana la final cand ii cer sa imi confirme ca ii va placea/va ramane cu doamna+copiii acolo etc. si imi trage cate un "NUU!" categoric
Asa ca tot ce-i posibil sa ramana in primele zile urland in zona,dar sunt sigura ca nu l-ar tine mult,ca astea-s profilate pe dat bomboane urlatorilor ,deci genul lui ca asa se consoleaza instant.Oricum mai vedem,ca sigur primavara asta il voi lasa intai un pic cu Diana pe-acolo,cu ea in zona sigur ar sta.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buna dimineata!
Moni, ai gasit clinica sirianului? ca am dat si eu serch pe net si nici vorba. Daca n-ai reusit, il sun din nou, nu stiu ce era asa secretos, cum poti sa nu impartasesti si altora ceva ce i-ar ajuta?
Nu cred ca mai venim, nici nu se joaca meciul ala, nici nu sunt eu foarte dornica, deoarece Diana a inceput sa aiba muci si e cam ragusita. De azi-dimineata, ca sa-mi incep ziua bine si frumos.
Am vazut si pictura pe care ti-ai pus-o la avatar, sunt incantata de ce a putut sa faca. Stiam ca poate...
Denisa, super a cantat Emma. (Ti-am scris si de pozitia mainilor, sper ca nu te-am suparat.)
Da, as vrea sa pozezi si cartile, daca nu ti-e prea mare deranjul.
Am remarcat ca ccc canta din memorie. Cu cat va exersa mai mult, cu atat va inmagazina mai multe melodii, ai sa vezi.
Eu nu mi-as face griji in locul tau cu capacitatea fetitei de a face fatza la scoala. Ti-o spun sincer, chiar DELOC.
Am vazut si filmuletul cu Alex, are o rapiditate....bravo! Stiu ca esti necajita cu el, capul sus ca va fi mai bine. Intotdeauna e loc de mai bine.
Multumesc de aprecieri la adresa fetei, o sa pun poze poate chiar azi sa mai arat ce lucreaza. Nu o dau la o scoala de arte plastice, trebuie sa ma deplasez zilnic destul de departe. Ea, indiferent ce se intampla, deseneaza zilnic dupa model din proprie initiativa. Pentru ce s-o mai incarc cu cerintele unei scoli speciale? Daca va fi sa fie pictorita, sper s-o faca in timpul liber, iar in rest sa se bazeze pe o meserie solida.
Daniela, stiu ca nu vrei sa lucreze in plus acasa pentru scoala. Dar chiar nu se poate altfel, pentru ca temele nu le va face acolo. Tu vrei sa aiba si timp liber pentru alte activitati. Foarte bine, cu conditia sa te strecori in asa fel incat sa nu fie prea obosita fetita.
Iti spun cum vom face noi: miercuri o ora pian, vineri o ora engleza si sambata o ora inot.
Pianul si engleza le va face acasa ca si pana acum, doar cu inotul se va deplasa. Am grija sa nu o incarc. Una la mana.
Doi, cat sunt mici numai daca participa la concursuri gen Cangurasul vor trebui sa lucreze suplimentar. Altfel, temele sunt cat de cat structurate sa nu-i oboseasca. Pe Diana de aceea am invatat-o atatea, ca sa-i fie usor cand intra la scoala. Sa nu-i ia 5 ore ca sa scrie o tema.
Daca ti-e frica de faptul ca va lua note nemeritate, stai calma. Tu o poti verifica daca e cu programa la zi, daca stie ce se cere. Ioana e fata desteapta si nu are nevoie de sute de explicatii pentru o problema. Nu mai fi stresata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Io-s p-aici.. am trecut si testul Tilt.. nu am nimic la inima . "Diagnosticul" e de "sincopa vaso-vagala". Nu e o boala ci o reactie exagerata la pozitia verticala. Mi s-a spus sa nu ma mai ridic brusc de la orizontala si sa plec de trula precum am facut in dimineata cu pricina. Sa evit sa stau mult in picioare, sa evit locurile aglomerate, caldura, locurile neventilate si neaerisite iar daca voi mai avea stari d-astea sa ma asez la orizontala.
Sa ma hidratez mai mult.. iar daca mai cad sa nu ma mai ridic imediat ci sa stau 10-15 min la orizontala eventual cu capul mai jos decat trunchiul si sa nu cumva sa mi se administreze ceva medicamente daca lesin (ex. calciu intravenos...)

Asa sa va zic de test.. fu' cam ciudat.. initial am stat 10 minute la orizontala si cuplata sa-mi ia tensiunea din minut in minut. Apoi m-au ridicat cu tot cu masa aia "in picioare"... Atunci am avut o senzatie ciudata ca ametesc... defapt era doar o senzatie in mintea mea pentru ca nu stiam ce mi se va intampla dar in acelasi timp asteptam sa mi se intample ceva aiurea ca doar eram la un test care teoretic ma provoca sa fac o sincopa... in fine cert e ca m-am mai panicat odata dupa vreo 20 min de stat in pozitia aia . Dupa 30 minute de stat la verticala m-au lasat iarasi cu masa aia .. Cand mi-au zis ca ma lasa in jos.. le-am zis sa stea un pic ca iar m-am panicat. Pfuuu drace acu' m-au apucat atacurile de panica.. simt cum ma trece un fior in tot corpul .. parca ma invaluie o transpiratie rece, parca imi vine sa tremur.. mi-e frica ca "ma scurg"... Pana la urma concluzia a fost ca n-am nici o problema. Am scapat de testul cu Nitroglicerina pt ca aveam tensiunea mica.. aprox 10/6 pe tot parcursul testului care a tinut 50 min.

MONI - eu nu m-am gandit la CT sau RMN ci verisoara-mea vroia sa ii convinga pe dr. sa ma bage la ceva.. da' aia nu au considerat necesar. Sincer eu cand am vazut ca analizele sunt OK iar ecografiile in regula nu m-as mai fi dus nici la testul asta..da' acu' ce sa fac... daca m-au pus sa il fac m-am supus ca altfel .. Doamne Fereste sa mai am nevoie de ei ca nu ma mai primesc.
Trebuie sa ajung si la ginecologie... Dar cum am zis ecografiile de pelvis, abdomen si tiroida au fost OK. Ma roog.. niscaiva pietre pe la rinichi.. dr. de familie a zis sa nu mai beau apa plata ci apa de la robinet..bleah. La mine la robinet e apa de fantana fff calcaroasa.. deci exclus. O sa o dau pe ceaiuri, nah.

INGRID - noi intram in etapa a doua de inscriere pt ca nu apartinem de scoala unde vrem sa mergem.
Diagnosticul de "steatoza hepatica" mi l-au pus pt ca nu a aratat grozav ficatul la echo.. Analizele de sange TGO si TGP sunt fff bune. Acu' si ficatu' ala fara colecist si obosit cum era si el poate de-asta a fost vazut cam "trist". Si-asa nu fac excese si am grija ce mananc.. de-acum ce sa fac... sa ma alimentez cat de cat pt anemie sau sa "protezez" in continuare ficatu'... ca vaz ca oricum o dau ... ceva nu iese bine.

CRISS - spor la impachetat bree.. ca am si uitat... felicitari pt mutatul la casuta. Ce misto ca e incantat Razvanu' de mutare. Nicolas nu concepe sa"isi paraseasca" casa. Sper sa fi si tu mai linistita asa.. si sa nu te epuizeze problema cu socra-tu.

DANIELA - pune-i ceva rom lu' d-na invatatoare sa i se dezlege limba.Deci tie ti-e frica ca o sa-i dea calificative prea bune. Adevarul e ca eu m-am cam dezobisnuit de "nepotisme" iar la gradi nu prea m-am lovit/lasat afectata poate si pt ca la mine al meu e baiat iar "competitia" e mai mare intre fete de regula.

Mda... gata ca v-am zapacit cu "problema" mea. Sorry daca v-am "disturbat" prea tare.

O zi buna!
Pupici

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

hello :)

Daniela, noi ne mutam la curte, cu chirie. Inchiriem apartamentul, care va plati chiria casei . Deci toata lumea va fi extra mega fericita.

Cu socru-meu s-au schimbat datele problemei, ramane loco la el acasa, deci asta s-a rezolvat.

Lili, imi place "saliu" asta al tau de mor.

Mergi la inceput