Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Numai ce a plecat profesorul de pian/vioara. Si Diana se joaca la playstation.
Lili, esti mai linistita acum, sper ca ti-a trecut sperietura si grija ca ai fi bolnava. Ameteli din astea aveam si am si acum, daca ma ridic brusc vad negru.
Mai ales primavara. Uite, eu in fiecare zi mananc un galbenus frecat cu zahar. Mi-e mai bine, serios.
Nasol cum descrii testul TILT, mi-ar fi fost rau. Fuse si se duse, bine ca ai scapat.
Tu ai facut operatie de colecist, nu-l mai ai?
De ce nu-ti cumperi apa de la magazin? iti iei 10 l si bei o saptamana de acolo.
Cristina, cum esti cu operatiunea "mutarea"? Sotul e mai bine, pregatit sa-si foloseasca muschii din dotare?
Revin pe seara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Lili-ma bucur ca esti bine,ca nu e ceva f.grav.
Ingrid-nu ma supar de sugestii si sfaturi never-o sa ma uit mai atent sa vad dc e scaunul,stiu clar ca atunci cand am filmat-o era deja satula cumva de cantat pt ca le stie pe cele 3 pe derost dar chiar dc progreseaza cu altele si cele din urma tb repetate.Cand se grabeste nu mai tine pozitia mainilor corect si la asta avem de lucrat,dc o sa vrea dupa examen sa continue tot asa cu pianul,o sa ii luam altul cred,mai profesionist.
EU cred ca dc Diana va continua tot asa cu desenul si pictura e pacat sa nu faci efortul sa conduci mai mult,mai ales ca poti si e singurul copil-dar tu stii mai bine.
Moni-serbare faina sa aveti,la noi nu fac din astea, vor avea insa un experiment fain de aratat,stiu ca lucreaza la el deja,pt sf.lui martie-ieri am uitat sa o pozez cu parul jumate rosu ca au avut crazy hair,poate ii apuc azi cand o iau sa ii fac poza cu rochia de regina,vineri se duc in pijamale
Da Alex are viteza si face si puzzles din 40,o sa il filmez,si fara poza dedesubt si fara contur,ii plac mult astea,ca si chestile mai academice,de ex-pune-l insa sa se joace cu anumite jucarii sau cu masini-dureaza 1 min si gata...
Merg sa gatesc,caci maine de la 9-5 nu vom avea apa,lucreaza pe strazile noastre sa schimbe sistemul de tevi,canalizare,etc.

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Saluti si de la mine.Nu de mult am sosit acasa."Serbarea" a tinut 2 h de la 16 la 18,plus "cheful" de dupa,abia am reusit s-o extrag pe Diana de-acolo sa plecam acasa.Cu vocea si-a revenit,dar dupa fugareala plus chiuiturile de dupa ce-au mancat praji si baut suc,iar pare s-o apuce.
Dar sa va zic cum a fost.Intai,in locul gol unde era "scena" pusesera cele 4 masute rotunde,scaunelele si o tabla magnetica.Au inceput cu vreo 15 minute de "teacher",adica engleza,dupa care a inceput lectia.
Doamna le punea intrebari,ei ridicau mainile sus si ea ii punea sa raspunda cand pe unul,cand pe altul,inclusiv pe cei ce nu ridicasera mana sus.
Au inceput cu intrebari de bebe gen in ce anotimp suntem,prin ce se caracterizeaza el,pe urma pe rand la fel despre toate anotimpurile.
Pe urma i-a pus pe fiecare sa isi aleaga dintr-un bol forme geometrice din plastic si i-a ridicat pe rand sa prezinte ce are: forma geometrica,culoarea,marimea si daca e gros sau subtire.
A urmat matematica.S-au ridicat pe rand si au spus numerele de la 0 la 10 ,alternativ,in ordine crescatoare sau descrescatoare.
Pe urma exercitii de adunare/scadere,le-a prezentat ea un exercitiu gen "avem 6 fluturasi si au zburat 3 ,cati raman" si cine a raspuns a trebuit sa scrie exercitiul la tabla ,de fapt sa puna piesele magnetice cu simbolurile respective.Pe urma un copil a trebuit sa dea el un exercitiul de gen si altul sa raspunda.O gramada de maini fluturau pe sus dar n-au avut timp sa raspunda toti ...
A urmat un test scris,la fiecare le-a dat o fisa cu adunari/ scaderi ,la fiecare diferita de-a celuilalt,sa faca fiecare cateva (sau toate care stie si poate).La jumatate din baieti si vreo doua fetite s-au cam aplecat pe foaie si le mai explicau pe-acolo ce si cum.Cand au terminat,fiecare copil a citit de pe foaia sa la alegere un exercitiu facut.Le-au dat operatii in general pana la 10,la unul singur am auzit 9+2=11 ,deci depasit,dar probabil mai erau si altele.
Gata cu mate - pana aici a prezentat doamna Lenuta cea mai in varsta.A urmat Simona,cea tanara cu exercitii gen cu ce litera incepe cuvantul "fluture" si ce cuvinte mai incep cu litera F ... ce sa va zic ca la cea in varsta era relativa ordine ,la asta cam zapaceala,sareau toti sa raspunda ,jumate erau ridicati de pe scaune ,maini fluturau de zor pe sus ...
Au urmat niste cartonase cu anumite litere de tipar pe care le arata si strigau- de data asta la unison ce litera e.
A mai pus doi copii sa scrie cu literele magnetice numele,aici deja era delir de maini pe sus ca fiecare voia sa fie pus si el abia i-a potolit .
Au mai avut exercitii de despartit cuvinte in silabe,reprezentarea grafica a propozitiei - astea erau hierolifele ce ce facea Diana Adica le-au dat o foaie pe care era scris Ana are mere si reprezentarea propozitiei era o linie luunga,a cuvintelor trei linii mai scurte dedsupt,sub fiecare linii si mai scurte care reprezentau silabele si in final puncte care reprezentau literele.
Ma rog zapaceala de zapaceala pe-acolo ... la final le-a dat felicitarile pentru mame (cu doua poze pe ele a lor si a grupei) sa deseneze fiecare ceva in interior pentru mama, sa i-o dea si au mai cantat niste cantece despre mama si basta serbarea.
Singurele incidente au fost doua; unul ca taman pe Stefi vecina cu care se joaca Diana a bufnit-o plansul de emotie cand sa zica numerele in ordine si a mai continuat un pic sa se smiorcaie.Al doilea,chiar aproape de final un baietel a izbucnit in plans strigand ca il doare capul A iesit un pic pe hol,dupa care a revenit.
Na deci asta a fost serbarea,au vrut de fapt sa ne prezinte cat sunt de pregatiti pentru scoala si mai ales ca pot sta doua ore la activitati ca v-am zis ca atat a durat afacerea

Am filmat o gramada,o sa le si pun undeva,sa vad pe unde am loc,ca sa ii vedeti.Am vrut sa mergem sa ne intalnim cu Tudor,dar chiar am vazut de peste sosea ca iesea cu taica-meu din bloc,asa ca ne-am dus si ne-am intalnit cu el la magazin unde i-am si facut poze cu noua freza

Ma pun sa le descarc si revin.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ah si pana se descarca astea sa amintesc si de rochia Dianei.Pe usa scria sa ii imbracam "de gala".Diana a vrut musai sa o imbrac intr-o rochie gen cum era aia de mireasa,dar roz si i-am facut pe plac,desi mi se parea cam ridicola,sa fie imbracata in "printesa" la asa serbare.Na nu stiu ce-or fi zis parintii ,dar la copii a avut maaaare succes .De cum am echipat-o imediat a fost inconjurata de baietei si fetite care ii strigau: "woaaa ce frumoasa esti!" "woaaa ce faina rochie" , "woaaa !!! cea mai super rochie!" etc. Ma asteptam sa fie ceva mai impopotonate fetitele,dar chiar n-au fost defel.majoritatea in fustite,vreo doua in rochite mai moderne,una mai era oarecum "semi-printesa" in sensul ca tot de voal avea rochia dar scurta.Baietii toti la camasa,unii si cu vesta.Deci puteam lejer sa o las echipata si cum o trimisesem de dimineata,dar macar asa s-a simtit si ea odata "printesa" ca tot au avut cam echipamente standard la toate serbarile.
Hai ca am mai uitat ceva: la mijlocul activiatilor doamna i-a ridicat in picioare si i-a pus sa faca niste exercitii de relaxare cu mainile,dupa care sa se aseze si sa stea cateva secunde cu capul pe masa - dar cativa baieti n-au vrut zicand ca nu-s obositi.
Cel mai dragut a fost cand de tot prosteau educatoarele ca le va da ele intrebari incuietoare sa ii fenteze ,sa greseasca etc. si cativa baieti strigau de zor replica: NOI SUNTEM DESTEPTI!
Ma apuc sa sortez pozele.

TUDOR intr-o noua prezentare: http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012-03-07/18:54:19
Nu l-a tuns chiar scurt de tot,sa ii mai ramana ceva zulufi.E si ciufulit cum ii scosesem caciula din cap.Oricum asa mi se pare ca seamana si mei bine pe frate-meu de cand era mic!!!

Diana printesa http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012-03-07/18:02:02

Si asta http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012-03-06/18:34:47 e o pictura pe care mi-a facut-o "cadou" ieri , o vrajitoare facuta dupa model...ce model? Cica dupa una vazuta la ...TV.
Am pus si patru filmulete de la lectii pe-acolo,ca sa aveti o idee,pe cine intere.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Hielau vad ca bantuiti prin drop si FB ,p-aici numa ' cu lecturatul
Eu sunt un zona,cu un ochi la TV ca am pus un DVD cu Stan si Bran la cererea Dianei.
LILI bine ca te calmasi si-ai scapat de teste d-astea aiuritoare.
CRISTINA asa da ,deci socrul ramane la locul lui,dar voi totusi la casa
INGRID zici ca-ti place vrajitoarea? Stai sa vezi ca a aparut si cu un portret de-al meu cica,surpriza .M-a desenat din profil ,atat ca e deocamdata doar in creion,sa vedem poate se indura sa il si coloreze zilele astea.Cu vizita sper sa te razgandesti ... la urma urmei si Tudor e tot mucos/tusitor,facem schimb de experienta
DENISA am vazut filmele ,wow ce viteza pe Alex si ce priceputa e deja la pian Emma

Legat de serbare mi-am amintit ca am omis de pe lista un exercitiu,ala cu descompunerea,fiecare a avut de descompus pe foaie cate un numar in toate felurile posibile.Evident ca la final madam educatoarea a precizat ca ei stiu muult mai multe decat au apucat sa ne prezinte in cele doua ore Acum ce sa zic,majoritatea s-au descurcat la toate,ce-i drept.Ah si sa nu uitam ca a venit saptamanile trecute nu-stiu-ce educatoare de la alta gradinita si vaai cat de impresionata a fost de copii,de cate stiu,cat de ascultatori,disciplinati bla bla bla sunt ... ioaiii cat se stie lauda,pai io vazui la un moment dat vacarm p-acolo pe la serbare,cand mai ca sareau pe educatoare sa ii lase pe ei sa raspunda .Ce-i drept ca faceau asa la cea tanara ... si la cea in varsta fluturau de zor mainile pe sus,dar nu zbierau/se ridicau in picioare ... si nu procedau asa de frica in mod sigur,mai ales ca am vazut ca o apelau si cu TU Pur si simplu,altfel se stie impune,se vede experienta totusi.

Sa va zic si cu scoala,ca am mai sondat sa vad cine vine la scoala de langa noi.Mai sunt vreo 3 copii,dar la cealalta invatatoare,o tipa mi-a zis ca a ales-o pe-aia taman la recomandarea ... educatoarei mai in varsta.Eu am vorbit si cu ea ,i-am zis ca Diana va fi la cealalta si mi-a zis ca a fost la o ora deschisa si la ea si ca e foarte blanda - dar alora le-a recomandat-o pe cealalta Cum mai ziceam io,gusturile nu se discuta.Clar ea nu e genul foarte blanda,nici macar blanda daca ma gandesc bine,asa ca poate prefera una genul ei ... Dar majoritatea copiilor merg la alte scoli din cartier,unii pentru ca locuiesc mai aproape de ele (au dat copiii la gradi asta fiindca spre deosebire de altele din zona,are cresa si atunci au ramas aici in continuare si la gradi).Altii din cauza ca e serviciul mai aproape de scoala aleasa.Io una nu ma plang,ca ar fi chiar dragut sa aiba Diana si alte colege,i-au ajuns astea 4 ani .



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Moni-vazut poze frumoase,copiii sunt superbi, si bravo invatoarelor.
Eu am apa oprita azi si acum dupa ce il duc pe A la lectii treb sa ma apuc de smotru vreo 3 ore si maine sa imi ajustez resumeul si sa mai trimit pe ceva pozitii, ca au aparut iarasi 2 posturi la guvern..
Ups tb sa revin, va pup, a aparut Alex..

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara ! La multi ani gagici!
Cum ati petrecut? Sau inca petreceti?
Eu pe-acasa.M-a sunat prietena-mea sa iesim la mall noi doua si fetele,dar Diana era plecata cu mami sa se tunda,eu eram cu Tudor singura acasa,asa ca am reportat iesirea pe altadata,poate pe sambata.
Azi l-am lasat si pe Tudor sa picteze in premiera,i-am pus masuta de plastic pe parchet sa nu pateze covorul,dar s-a descurcat de minune,nici macar nu s-a stropit pe sortulet! In schimb dupa ce-a terminat treaba,s-a uitat la desene,a rontait stafide si s-a reintors la pictat.Cand ma uit la el ... era tot rosu pe fata,zici ca era cu sange Se pictase pe fatza Special.Ca in alta parte nu era defel murdar.I-am fotografiat in premiera si "opera" o amestecatura de rosu si verde predominant."Viitorul Picasso" http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012-03-08/17:28:29 da' sora-sa cand a venit s-a scapat cu exclamatia ca ce urat,dupa care s-a mai corectat E drept ca pana venise ea era mai mult pe rosu,dupa aia a mai lucrat baiatu' de s-a mai si inverzit foaia.
DENISA bafta cu interviurile! Cat despre educatoare ce sa zic,presupun ca sunt destule si mai si,cel putin la Bucuresti am citit pe DC ca ii invatasera si sa scrie deja si de mana la pregatitoare.Ale noastre nici de alea de tipar nu s-au apucat inca (sa le scrie).
Apropo de-asta,chiar am luat-o pe Diana la intrebari aseara ! Pai de cate ori am intrebat-o daca au invatat literele la gradi mi-a raspuns ca NU! E drept ca nu le-au scris prin caiete (inca),dar uite ca oral sau cu magnetii le-au invatat ... deci cred ca pur si simplu o fi considerat invatatul asta oral ,asa o joaca,nu ... invatat propriu-zis.De-aia tot o fi negat,altfel nu pricep .Sau s-or fi apucat doar f. recent asa in hei rup ? Adica in loc de repetitii la serbare or fi bagat literele si mate intensiv ? Ca le vad in stare

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Eu n-am plecat nicaieri, azi nu ne-a mers netul la servici, nu-i nimic, mi-am facut treaba in avans, era vorba azi sa iesim intr-un club mai multe fete, insa n-au mai vrut ca le-a placut mai mult ideea de concert cu Vunk. Care Vunk vine maine tot intr-un club. Sa vaz daca am stare sa ma plimb noaptea..incepe de la 23,30.
Denisa, bafta sa-ti gasesti un post bun!
Cu Diana nu mai fac nimic in plus, nimic in minus. De altfel, am citit ca e controversata teoria cu invatatul la pictura, se pare ca le distruge creativitatea daca le indica un tipar anume...si cam asta fac in scolile de arte. Iar daca mai devine si o indatorire (tema), mai mult ca sigur ca o va privi cu sila. Asa-s copiii.
Cu pianul nu m-as grabi. Are timp inca sa exerseze pe pianul mic. Peste doi ani daca vezi ca ii place si vrea sa mai cante, poti investi intr-un pian complet, cu toate octavele.
Pune o poza cu Emma, sa-i vedem parul rosu.
Moni, nu am avut timp si net sa ma uit la toate pozele puse. Aseara un pic si azi-dimineata pauza. Rochita Dianei a fost cea mai frumoasa...doar era de printesa! Foarte multe au facut la serbare, cred ca educatoarele si-au dat toata silinta sa va prezinte cunostintele copiilor, pentru ca merg la scoala.
Si felicitarea ei mi-a placut.
E frumos Tudor tuns, arata ca un ingeras, i-au mai ramas ici-colo carlionti. Bine ca ai reusit s-o faci.
I-am vazut si desenul, coloreaza sarguincios, nu se lasa, daca o vede toata ziulica pe sora-sa e si normal.
Bafta pe maine.
Noi nu venim, tata-meu a facut o pneumonie si acu zace si transpira ca un cal. Diana tocmai azi si-a gasit sa vrea sa doarma la maica-mea. I-am spus s-o fereasca de el, daca face pneumonie, am pus-o.
Ma ocup acum de pozele ce le-am promis, cand sunt gata, pun si linkul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Asta e linkul cu ultimele poze:
http://s1222.photobucket.com/albums/dd500/Ingrid281/Ingrid/desen%20Diana/

Preferatele mele sunt orhideea, porumbelul si omuletul de sticla. A realizat mult mai multe desene, dar am selectat cum am putut. Cel putin la cainii chiuaua, are vreo 10 variante...am pus doar una care troneaza pe perete prinsa cu scoch. Cica e o surpriza..am inghetat cand am vazut unde a pus-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Wow ce desene superbe-am ramas fara cuvinte...bravoooooooooooo
Cum vrei sa pozez cartile cateva pagini de teorie si cantece???

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput