Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna si de la mine!
Momentan sunt singurica.Copiii se plimba prin mall (si la noi e soare dar bate vantul).Mai tarziu ne ducem la inot,eu cu Diana.
Aseara m-am cam enervat la faza cu ochelarii,ca dupa ce am discutat cu fetele de la aradence ne-am cam dat seama ca la majoritatea copiilor consultati,doctorita aia a recomandat ochelari cu 0,5 Si eu am citit ca la astigmatism ,se corecteaza doar de la peste 1. Din pacate am citit abia dupa ce-i facui ochelarii Tot doar aseara am gasit biletul de la controlul de acum trei ani si atunci avusese +1 si +0,75 si cu toate astea a zis cealalta la care am fost ca nu are nevoie de ochelari ca probabil va scadea,ca e astigmastism fiziologic ... acum chiar a scazut la 0,25 si 0,5 si iaca s-a trezit Diana cu ochelari Aiurea ...
In rest,in urma discutiilor despre religia bagata si la pregatitoare,m-am gandit eu sa ii fac oarecare instruire Dianei - adica informare de fapt,despre religii,credinte diverse,sa aiba o idee mai larga - ca tot ii placea ei si ideea cu zeii,mai ales cu zeita Diana Si iaca asa am inceput sa ii prezint si ideile cu teoriile evolutioniste (foarte pe scurt) . Numai ca m-am trezit ca ma intreaba: "mami ,da' acum maimutele nu se mai transforma in om?" - intrebare incuietoare
Am o carte ce se cheama "istoria omenirii" cred ca e pentru copii mai mari,ii mai citesc de-acolo cand are chef sa asculte.
Tudor in schimb are alte probleme existentiale de-o vreme.A remarcat ca la mami in camera de zi sunt tablouri cu mine si Cristi de cand eram mici,in plus si unul cu Diana - numai cu el nu! Deci musai trebuie sa ii facem si lui tablou,numai sa aleg poza.Dar are poze faine doar de cand era mai mic,ca nu prea sta locului.

CRISTINA felicitari lui Razvan!!! Pai la cat stie deja,va fi foarte avansat pentru pregatitoare - n-ai citit programa? Cum e casa? Abia astept sa ne pui poze. Are curte mare? Ceva gradina?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ai mei nici la ora asta n-au ajuns acasa In fiecare sambata organizeaza la mall-ul de langa noi,in fata locului de joaca activitati - e plin de masute unde copiii picteaza,se joaca,ii picteaza pe fata etc. si acum juma' de ora imi zicea G. ca nu-i mai poate scoate de-acolo,ca nu se dau plecati Zice ca e plin de copii.
Mai un pic si ne mutam cu "activitatile" prin parcuri Abia astept sa vina odata caldura.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Buna sera fetelor!

la mine nimic notabil. A venit Robert acasa pe 14 februarie asa ca acum suntem acasa in efectiv complet. Copii merg amandoi la gradi, am mai si lipsit, mai ales Rares pe motiv de boala. Adica tuse..febra nu a mai facut copii dar s-au plans amandoi de durere de cap. Ioana chiar acum isi duce viroza pe picioare. Fara febra fara tuse..doar secretii nazale destul de urate si un pic de durere de cap..
Inotul a continuat pentru amandoi atunci cand s-a putut, marti va trebui sa lipsim din cauza serbarii lui Rares dar cred ca vom incerca sa recuperam vineri pentru ca Ioana va avea concurs pe 7 aprilie la Galati:) Rares deocamdata invata...Avem si o invitatie la munte pentru un we dar nu prea am chef..atata drum doar pentru 2-3 zile...vom vedea.
I-am cumparat Ioanei pian(a se citi orga) sa mai exerseze si acasa..problem!! Nu prea exerseaza...cred ca va trebui sa-i fac program si pentru exersat..sau ma rog cred ca ar trebui sa insist eu un pic sau sa-i aduc aminte
La balet nu lipseste si ii place foarte mult.
pe Rares ma gandeam sa-l dau sa faca scrima, habar nu am daca se face la C-ta asa ceva. Si probabil undeva in viitor va invata sa cante la chitara ceruta de Ioana la Mos Craciun:)
Eu cu torturile mele, nu am nenumarate comenzi dar am cateva...mai fac si gratuite sau cu discount asa ca sa nu va imaginati ca as castiga cine stie ce!! Doar pasiunea mea ma face sa merg mai departe...
Am pus cateva poze prin drop pentru Ingrid ca ea nu are cont pe FB.
http://www.dropshots.com/marchplayer3
Uitati aici mi-am facut si un blog cu retetele prajiturelelor.
http://dana-badea.blogspot.com/
In rest..imi ard creierii cu scoala Ioaei . Sunt put si simplu fara idei!!!
Am copil inalt, frumos, destept...si poate ar trebui sa mearga la clasa 1 dar imi este frica sa nu o strice o idioata de invatatoare!!! Ca sa trec peste acest handicap ar trebui sa ma gandesc ca as lucra cu ea in plus acasa, dar ar fi normal? As avea eu mereu timp si dispozitie sa-i suplinesc lipsurile unei proaste?? Cat ar afecta-o pe Ioana o invatatoare stupida?? As lua in calcul sa o duc la C-ta dar chiar sa sacrific timpul copilului...As putea incerca macar un an, daca nu merge..ne intoarcem la zeforie dar n-ar fi rau si asa..sa nu inceapa odata cu ceilalti?? Eu vreau ca ea sa mai aiba si alte activitati nu numai sa mearga la scoala si apoi sa stea alte 4 ore acasa sa faca ce n-a facut in clasa. Valeuuu, ma doare mintea!!!!
pe de alta parte la pregatitoare parca sunt prea mici aia de seama cu ea....nu mi-ar placea sa se spuna ca a fost proasta de a mers la pregatitoare...
Cred ca imi voi asuma riscul de a merge in clasa 1..acum sa vad daca aici in Eforie sau la C-ta!!
Va pup pe toate si va urez multa sanatate!!
Aveti grija de voi fetelor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare si de la noi.Si eu p-aci cu vesti proaste:azi am mers sa inot singura fiindca Diana a facut febra 38 azi-noapte si azi a si vomitat de cateva ori,azi a avut si 39 si o mai doare si capul,precis e de la gat,deci maine la pediatra cu noi.Ea e la mami ca s-a dus aseara la ei.Tudor a ramas aici si e si el "copt",dar el e cu muci si cu tuse gen cum tusise Diana saptamanile trecute .
DANIELA ce sa zic io de scoala,chiar asa bau bau e invatatoarea aia? Ce hibe are,sau ce nu-ti convine la ea? Eu ce sa zic,daca as fi in locul tau,as face gen "te faci frate cu dracu pana treci puntea",adica sa alegi raul mai mic.Decat sa porti fata pe drumuri zilnic patru ani de pe-acum (daca o duci in Constanta) ,sau sa fie ca magarul intre oi (adica cu doua capete mai mare decat colegii daca o dai la pregatitoare - si nu mai zic la capitolul cunostinte cat de avansata ar fi fata de colegi si sigur s-ar si plictisi) ,atunci mai bine loco in clasa intai indiferent de invatatoare.Cine stie poate ai surpriza si pana la urma o fi chiar ok! N-ai de unde sa stii pana nu incerci,ca si daca te tot iei dupa ce zice unul sau altul ... ajungi la sapa de cauciuc .In cel mai rau caz o poti muta dupa aia,dar cred ca n-o fi cazul.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Restul lumii?
BRANDUSA iar nu mai zici nimic ?
CRISTINA ziceai ca mai apari.Intrebai de pregatitoare,daca mai e vreunul de p-aci,pai uite ca Daniela nu stie inca.Si LILI parca zicea de clasa intai,nu? Majoritatea spiridusilor de care mai stiu la clasa intai merg. Din punct de vedere a varstei ce-o vor avea,adica peste 6 ani jumate ,clar ca-s de clasa intai si singurul motiv sa nu fie inscrisi in clasa intai,ma gandesc ca ar fi cel medical - desi nici asta nu e mare motiv.Adica daca se imbolnaveste des anul asta ,poate tot la fel ar fi si anul urmator,dar ma rog.
La Razvan e insa altceva: eu zic ca din punct de vedere a cunostintelor e si el pregatit de clasa intai,ba chiar mai bine decat multi altii,dar nu stiu cat de pregatita esti tu sa il lasi sa se descurce singur,in sensul ca deja in clasa intai nu-s mai supravegheati in permanenta - in pauze de exemplu.Sau o sa faci cerere de profesor insotitor? Ca drept ar avea cred,dar nu stiu daca lui chiar i-ar fi necesar,io una il vad descurcandu-se si singur f. bine .
Vai ce plicti sunt ca mi-au cam iesit azi pe nas puzzle,lego,Bobo-Tv,filmulete de pe yotube gen Hippo,jucat ascunsa etc.
Atat am evadat din decorul asta cat am fost la bazin (cand a dormit Tudor).Am inotat "intins" fix o ora (cu ochii pe ceasul de pe perete) si cand am ajuns acasa eram lihnita de foame (desi am mancat si la plecare) si abia ma mai tineam pe picioare asa eram de obosita Noroc ca fiind duminica n-am facut decat 10-15 minute pe drum,ca e liber orasul .




MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Noi bolnavi. O sa detaliez cand oi avea timp (cand s-or vindeca). Probabil viroza de gradinita, de data asta, insa baietii inca au streptoccocul deci ii tratam si antibiotic pe gura, apoi iar analize.......Viroza asta fu rebela, adica febra la Ana aproape 40 pentru 4 zile, iar baietii-s in urma ei cu 2 zile, cum ma si asteptam. Ana a inceput miercuri, Razvi vineri si Tavi ieri. La Razvi a fost horrror ca de obicei. Nici gand sa pot scadea febra sub 39, iar la 3 ore ajungea iar la 39,8-40 cu orice bagat in el (stiu lectia Paracetamol, Nurofen, Novocalmin).
Moni, sanatate Dianei. Bantuie chestii.
Daniela, detaliaza, ce intelegi prin "invatatoare stupida" si prin "sa-ti strice copilul". Cred ca exagerezi. STupida ar fi o persoana care ar aplica nejustificat pedepse, care nu s-ar purta frumos cu ei, care i-ar traumatiza in vreun fel si i-ar putea indeparta de scoala. Idem, acest gen de persoana ne-ar putea strica copiii. In rest........sa lucrezi cu ea din clasele primare suplimentar, ca sa faci ce n-a facut la scoala, eu nu cred ca va fi cazul! Eu la tara fiind, mi-am intins antenele si invatatoarele par (toate) ok. Nu ca as avea de unde alege (fiecare an, o invatatoare). Ba chiar de cea la care va fi Ana am aflat ca le-a da cam mult de lucru. Ceea ce mie nu mi se pare extraordinar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'
Am zis eu ca revin... da' nu prea imi revin.
Dupa ce ca mi-au spus ca sunt anemica si astept ziua de miercuri pentru vestitul test... mi-a mai venit vineri si CM. Nu pot sa va descriu ce fel de sangerari..cheaguri.. tot tacamu' am avut.. Asa ca seara s-a soldat cu sunat la ambulanta.. Simteam ceva.. nu pot sa descriu... imi venea sa tremur.. ba de frig .. ba degeaba. Aveam o teama cumplita.. il tineam pe R de mana fff strans. Horor...A venit in final ambulanta... eu tot tremuram.. Tensiunea, pusul erau bine, la fel oxigenarea da' eu ma simteam ca naiba de rau.

M-a luat dr. de pe ambulanta la "rost" de-mi venea sa ii dau un sut sa o dau afara din casa. Cum adica la varsta mea am diagnostic de "steatoza hepatica" Nah.. pai puii mei daca ficatu' meu a aratat prost la echo. Ca doar lesinasem, fusesem obosita rau... colecist nu mai am.. Da' valorile la analize sunt super bune. M-a luat la intrebari ca ce fac? "Beau, fumez?". Fraaateee ce nervi mi-a facut. De parca eram ultima boschetara plina de vicii asa vorbea cu mine. I-am explicat ca din contra totu-i fix invers da' asta-i ghinionu' meu, nah.

Eh.. pana una alta mi-a zis ca starea asta aiurea mi-o da si fierul pe care il iau.. si sa incerc sa il iau din alimetatie.
Asa ca m-am suparat si am trecut pe un remediu naturist dat de o mamaie de-aici din sat. E un pic mai complicat pt mine ca nefiind consumatoare de alcool trebuie sa beau cam 250ml vin rosu in fiecare zi. Deci reteta.. ca poate intereseaza pe cineva... este : 1 l de vin de tara curat(fara zahar adaugat), 4 galbenusuri proaspete de la gaini de tara, 4 linguri de miere tot din surse sigure si necontrafacute. Se amesteca si se bea aprox. 100-150ml inainte de masa de 2 ori pe zi. Mamaia care mi-a dat reteta a utilizat-o cand era cu hemoglobina mica dupa o ture de citostatice pentru ca a avut cancer la san.
Acu' m-am gandit ca daca tot n-am baut la viata mea si tot ma acuza lumea degeaba.. macar sa stiu o treaba, nah.

Acum nu stiu cat este autosugestie sau chiar o fi "licoarea" minune da' eu am tras la masea 2 paharele ieri. Primul a fost cam "dur" pentru mine. Bai da' dupa al doilea... m-am simtit si eu mai bine.. parca nu mai eram lipsita de vlaga desi era chiar seara.

Azi nu pot sa consum mai devreme de ora 5 cand vin cu copilul de la gradi ca doar trebuie sa conduc...

Pe la pranz trebuie sa merg la medicul de familie sa-mi iau trimiterea pentru cardiologie.

Criss... nu esti singura care te duci la pregatitoare. Eu m-am gandit sa mai "copilarim" un an. Si daca il duc la pregatitoare sau la cl. I. tot programul ala va fi... da' macar e mai lejer la pregatitoare. N-avem nimic de pierdut daca mai stam un an la pregatitoare si mai lejer. Eu sper ca acest an sa il ajute sa invete "rabdarea" si faptul ca odata ce mergi la scoala trebuie sa stai 45 min din 60 nemiscat pe un scaun. Nicolas nu reuseste neam sa stea locului. N-are rabdare nicicum.. Daca mi-a zis ca eu sa citesc povesti ca el se joaca cu Maria in soapta... . Mi-as dori sa nu stric relatia cu el odata cu inceperea scolii... si nici sa ajunga sa i se para o corvoada scoala.Am stat de vorba cu nasa noastra care are copii in cl. a 5-a si a 3 -a si cu inca o prietena care are copilul cl. a 2-a la sc. particulara si mi-au spus amandoua sa nu incepem inca cl. I-a.

Acu'... ma gandesc... ca nu-i mare paguba... un an in plus de copilarie... un an in minus in campul muncii.
Pe de alta parte.. la anul... cand va incepe N. cl. I-a , Cosmin va merge la gradi si voi putea sa ma organizez mai bine cu "lectiile obligatorii".

MIRA - sanatate lui H.

MONI,INGRID,DANIELA, DENISA, BEE.. toate bune tuturor!



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata!
La noi e buna in sensul ca Diana n-a mai facut defel febra nici aseara/azi-noapte si nici azi Totusi cred ca o supara un pic gatul,dar aia se rezolva.Tudor in schimb e rana la nas de cat si l-a sters aseara.El e tot mucos,dar a dormit tun.N-a tusit defel noaptea,acum ziua l-am auzit de cateva ori asa ca-l mai urmaresc.Nu mergem inca la pediatra deci (oricum n-aveam programare).El saracu deja vrea afara,cica "mami e dimineata,e soale hai sa melgem afala" ... dar e soare cu dinti deocamdata.

BRANDUSA asa deci tot cu crocobauri sunteti si voi.Eu chiar ma bucuram ca ce bine a trecut Tudor iarna si taman atunci m-am trezit cu el acasa mucos si tusitor
Si eu as prefera o invatatoare care sa nu se omoare cu dat multe teme.
Las' ca o avea destul timp si sa invete pana ii sar capacele cand o fi cazul,colo pe la facultate

LILI moama pai asa specii lucreaza la salvare la voi??? Mi-ai amintit de taica-meu care acum cativa ani s-a internat pentru ceva analize si cum a lucrat in mediul toxic,are si el ceva gen steatoza hepatica,adica ficat un pic gras.Si intr-o zi la vizita medicul i-a zis sa o lase mai moale cu bautura chiar lui pe care nu l-am vazut never beat.El bea cate un paharel de tuica de prune de Bihor inainte de mancare si in rest ... vara cate-o bere,iarna cateodata seara mai cate un pahar de vin,asta mai rar.
Sa stii ca e ff bun remediul dat de tanti aia,tine-te de el.
Cu scoala ce sa zic ... esti figura,daca ai vedea-o pe Diana cum se fatzaie cand scrie/deseneaza/citeste ai jura ca Nicolas e cel mai linistit copil din lume Imagineaza-ti ca ea in pat citea si in pozitie de facut "lumanarea" Io zic ca dimpotriva mai usor va sta in banca 50 de minute daca are de ascultat ceva nou/interesant decat daca s-ar trezi iar doar cu hieroglife si numere de la 1 la 10.
Deci Maria merge in clasa intai si el la pregatitoare,nu? Macar e cum voiai tu,sa nu fie in aceeasi clasa
Sa ne ti la curent cu investigatiile !!!

Am sunat la scoala mi-a zis secretara ca nu merge softul, sa nu vin azi (oricum nu mergeam) . Mai trebuie sa duc doar copii de pe buletinele noastre si adeverinta de la gradi.Restul - adev. medicala,cererea si copia de pe certificatul de nastere al Dianei le-am dus data trecuta.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Am scris un mesaj lung si mi s-a blocat compul asa ca l-am restartat. O sa scriu pe deseara atunci, acum va spun doar ca am fost s-o inscriu si nu mergea serverul, dar dupa servici pot sa merg din nou, inscrierile se fac pana la ora 18.
Zilele acestea am fost relativ ocupata, din fericire toate sunt bune.
Sanatate la copiii bolnavi, Lili si Bee aveti grija de voi, revin mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marchplayer spune:

Neata..sau ce a mai ramas din ea...
La mine a nceput ziua cam prost..ser sa reusesc sa remediez...ioana tuseste un pic si este si incarcata bronho asa ca voiam sa-i fac un aerosol inainte de gradi numai ca nu stiu cum am luat aparatul din dulap ca i-am agatat acel capat al transformatorului care intra in aparat in usa dulapului si l-am turtit, am incercat eu sa dreg busuiocul dar nu a mai mers imi vine sa moooor!! Ma rog..am cautat disperata garantia si am constatat ca mai am ceva garantie, este cumparat dar de 1 ani jmatate. telefoane si fuga cu robert cu pachetul la Fun curier sa-l trimit la Oradea sa-mi repare aparatul ca nu stiu ce ma fac fara el!!! .
M-a cam dat peste cap chestia asta si mi-a cam taiat din elan..sper sa ma reorganizez ca am catevas chestii de facut si sper sa le si fac.
Copii la gradi, de astazi a venit si Eva(nepoata) la gradinita noastra, in grupa cu Rares. El foarte fericit Ioana foare suparata ca nu este in grupa cu ea.
Azi ma mai duc pe la scoala sa vb cu directoarea si cu o prietena ce este invatatoare aici. Sper sa ma lamureasca mai bine despre aceasta invatatoare si dupa aceea Bee o sa iti dau si detalii.
E am auzit ca esteo invatatoare cam lasama sa te las. Imi strica copilul in sensul ca nu-l motiveaza ca nu-l stimuleaza. Nici eu nu vreau tone de teme acasa. As vrea ca ei sa lucreze in clasa si sa acopere o arie cat mai larga a disciplinei respective. sa nu fie plafonata si limitata. Ca asa il va invata si pe copilul meu!!
Eu particip activ si intens la dezvolatatea Ioanei si din acet motiv n-as vrea sa aiba o frana pusa de invatatoarea de la scoala.
Ce sa zic...Ioana facea fata cu brio la scoala, fara probleme dar...
Partea mai proasta este ca ea nici nu vrea sa auda de pregatitoare...acum date fiind circumpstantele nici nu am aprofundat problema cu ea ca sa stiu care-i motivul pentru care vrea la scoala, posibil sa vrea ca sa fie cu Romina dar este poasibi ca nemersul la scoala sa o situeze in plan psihologic pe o scara inferioara celorlalti
Asa ca...o sa vb cu invatatoarea aia..si cu directoarea..as vrea sa o vad la fata si pe doamna Cleopatra, o sa mai vb si cu Ioana si poate ma hotarasc si eu....
Lili imi pare rau ca nu te simti bine..ciudat lesinul ala al tau...dar si mai cudat doctotul ala...Cred ca ii ziceam si eu vreo doua...
va pup..fug sa vad ce mai fac si eu pe aici...


Mergi la inceput