Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Cristina, imi pare rau de Razvan, multa sanatate
Lili poate de de la prea multa oboseala, nedormita si in stress. Bata-l vina de stress!.
Moni cum iti poate garanta oftalmoloaga aia ca diana nu va deveni mioapa?? poate da, sau poate nu, mai ales ca miopia se mosteneste. Cel mai sigur o verifici din cand in cand tu, si-i faci controale periodice. Eu m-am invatat minte. David mi-a spus azi la telefon ca nu i-a trebuit ochelarii " decat odata"?????, sa se uite la tabla

in rest tot asa. Ma astepta perdelel sa le cos, inca nu m-am urnit din loc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA habar nu am,dar eu stiu ca am intrebat-o special pe-aia ca daca nu se vedea la 4 ani sa aiba defel miopie,poate sa aiba mai tarziu si mi-a zis ca nu ,ca nici vorba. Ba inca mi-a zis ca se poate si la copii mici ca Tudor sa vada ce si cum,la aparat.Io una clar nu ma referam la miopie de 0,5 dioptrii ca aia e egal cu zero,ci la ce am eu peste -10 !
Mi-a zis doar de un usor astigmatism ca are si sa revin sa vedem daca e din cauza varstei (adica isi revine singur ochiul) sau trebuie corectat cu ochelari.O sa o intreb eu si pe asta la care mergem poimaine sa vad ce zice.Figura e David Io la scoala alegeam singura sa stau in primele banci,ca si cu ochelarii abia vedeam la tabla cum trebuie.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Sa aveti o zi minunata si sa primiti cat mai multe martisoare!

Am primit rezultatul de la RMN, "o usoara hernie de disc", atat de usoara ca nu-i de luat in seama si mi s-a recomandat un alt RMN la coloana lombara. Ei, aici am pus capac, n-am nimic si e vremea sa ma preocup si de altele decat de investigatii fara folos.
Am citit cu strangere de inima ce a patit Lili, eu zic ca e din cauza anemiei, prietena din Germania de aia a lesinat de cateva ori ca avea hemoglobina 4 sau 5, nu mai stiu. Anemica de ii facea fier intravenos. E vegetariana...aviz amatorilor.
Lili, iti tin pumnii sa nu ai nimic si sa fie doar un lesin de la oboseala si anemia pe care ti-au gasit-o. Tu dormi destul? Sa ne spui de rezultatul testului, dar sa nu faci ca mine, dupa o saptamana.
Cristina, tare rau imi pare de Razvan, eram linistita ca si-a format sistemul imunitar si gata cu bolile...multi pupici pentru el si sa se faca repede bine.
Cum e cu casa, ati rezolvat?
Monica, foarte bine ca te duci cu Diana la medic, m-ai pus in priza si o programez si eu. Sa-mi notez undeva, ca asa mi s-au aglomerat toate de nu-i adevarat. Ochii sunt esentiali si a trecut ceva timp de la primul control.
Teme de la gradinita n-a primit niciodata. Mi-a facut ieri un martisor, s-a inchis in camera, a decupat o hartie si a colorat-o apoi a lipit pe ea ceva ca o floare, adica hartie decupata in forma de floare si frunzulite mici. Dragut. Si m-a chemat in camera, a inchis usa si mi-a spus ca vrea sa-mi zica doar mie ceva...a stat drepti si a inceput sa-mi cante: "de ziua ta mamico...", stii cantecul, mi s-au umplut ochii de lacrimi, foarte dulce a fost. Am crezut ca de la gradinita i-au pus, nu, cica asa i-a venit ei. Nu era 8 Martie, dar ce frumos....
Gata, ca am laudat-o destul.
Ce tare e Diana ta, sa faca atatea ture de bazin si combinate stilurile. Ai observat ca s-a imbunatatit ceva in postura corpului, s-a inaltat, mananca mai bine?
Mira, ne-ai dat o veste buna cu Heinz. Inca doua saptamani...trec repede. Doamne ajuta ca e mai bine.
David nu-si tine ochelarii tot timpul, doar cand e la scoala? Cred ca trebuie sa se adapteze, i-o fi greu sa-i aibe pe nas tot timpul.
Tu cosi singura perdele? bravo fata. Eu abia de stiu sa cos un ciorap. Prefer sa-l arunc.
Denisa, sanatate micutei. Ii dai ceva sau doar antitermice? Chiar ca pe tine nu te-am auzit sa te plangi de boli la copii. Probabil e foarte ok cu imunitatea. A ma iar e infundata putin la nas, dar trece cu usturoi si hrean. Mi-a spus, citez: " usturoiul imi place asa si asa, dar mor dupa hrean"! Numai de ar tine-o tot asa.
Super ca veniti in Romania la botezul nepoatei. Noi nu avem drum la mare, dar ceva tot trebuie sa facem sa ne vedem. Nu stiu cum, dar musai.
Spor la activitati, nu mi-ai raspuns cu pianul, va urma o scoala speciala sau de ce da examen?
Bee, cum esti? mai bine? Da un semn de viata. Ai terminat de citit Nils Holgersson copiilor?
Ma apuc de treaba, am destula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata si cate un martisor
INGRID super draguta Diana ta Legat de inot ce sa zic,de inaltat pare ca s-a mai inaltat ,dar masurata are doar 115 cm.Ca postura nu stiu ce sa zic,pieptul infundat tot cam asa e,acolo trebuie masa musculara sau/si ca sa il mascheze total.La umeri iar nu pot zice ca sta prea dreapta:acolo trebuie autocontrol Asa mi-a zis si mie medicul de la gimnastica medicala pe la 15 ani,ca n-am nimic,doar trebuie sa ma autocontrolez tot timpul ... frast ca doar n-oi merge cu cartea pe cap ,mai mult stateam ghemuita la citit asa ca ... asta e.Pofta de mancare ... ce sa zic.Pofta de dulciuri poate,ca aia e mereu la fel sau in crestere (la receptie la bazin e un bol cu bomboane si ar merita sa o vedeti pe Diana cum se indoapa la sosire,la plecare,la coborat la bazin,la urcat la vestiar ,ba mai iesea si de la bazin sa se serveasca atunci cand erau si fetele ). Atunci cum sa n-aiba energie de inotat??? Mananca ea,dar clar nu ca lupul,ci ca o pisicuta

Ati citit programa scolara de la pregatitoare?
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11628679-ministerul-educatie-prezentat-curriculumul-pentru-clasa-pregatitoare-descarca-din-articol-programele-scolare.htm
E distractiva Pe lista a aparut si religia si "tehnologii de informare" adica de fapt jucatul la PC.
In linkurile de la sfarsit apar si info despre clasa intai/ a doua (comparativ cu clasa zero) asa ca e interesant.
Din ce am rasfoit,la clasa zeor e fix ce fac la pregatitoare acum,doar a la unele s-au dat denumiri mai pompoase.Oricum e distractiv de citit Dar Diana clar s-ar plictisi sa mai faca odata toate astea,bine ca si-au revenit de la idiotenia ce se vehicula ca nu-i voie la clasa intai inainte de 7 ani ...
Apropo ce m-am distrat zilele trecute de Diana ca m-a intrebat daca la clasa intai o sa faca si vraji Ii povestisem eu odata cam ce materii se mai fac la scoala si de chimie mi-a dat prin cap sa o descriu doar prin experiente gen turnat o substanta,inca una si inca una si cu efecte gen schimbat culoarea,luat foc sau mai stiu eu ce si ea asta a considerat ca e un fel de vrajitorie Clar ea asteapta in primul rand ceva nou si interesant de la scoala
Aseara m-a intrebat daca e adevarat ca noaptea,dupa ce adoarme,jucariile de plus si danseaza si se joaca asa cum citisem intr-o poveste.Ca ea nu a vazut/nu a auzit ... am asigurat-o ca e adevarat si ca asta se intampla doar cand doarme,cum se trezeste,cum fug toate la loc Ma intreb pana cand ma mai crede
Acum il astept pe Tudor sa vina acasa,ca ieri n-a fost defel,am vorbit doar la telefon.E mortal ce comentarii mai baga."Mami sa vi dupa mine ca nu stau mult,vleau sa stau numa' putin de volba cu tine" Aseara i-a zis lui mami: "Ii pacat ca nu ma duci acasa la mama".Vorbeste la telefon cu oricine - cu frate-meu (l-a intrebat ce face Ramona),cu matusa-mea,cu noi nu mai zic.Mostra de convorbire cu taica-su: "Ceau ce faci? Io fac bine,da-mi-o pe Diana"


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Gata, mi-am agatat perdele,
Ingrid, pana la Paste nici o sansa sa vina acasa. astazi am fost la el, si tocmai avea psihoterapie cu psihologul, medic, nu stiu exact ce e. E persoana care se ocupa de el. Ne-a explicat cu lux de amanunte care e problema la el, unde e afectat creierul........ Parca s-a darmata lumea peste mine. Are prognostic bun, dar.........pana la Paste sta acolo. apoi 1-2-3 luni merge in fiecare zi acolo dar doarme acasa. Nu e asa departe, si apoi daca mai e nevoie mai face ambulant terapie de 1-2 ori pe saptamana tot acolo sau undeva la noi in oras. El zice ca prin vara daca nu sigur din toamna poate sa-si reia "normal" activitatile. Cu alte cuvinte 1 secunda l-a costat aprope 1 an din viata.
........el are alte planuri. Vrea sa se apuce din nou de lucru, deja nu mai are rabdare. Sambata facem o iesire in klosters. Skiurile au ramas si asa acolo, daca vrea mai poate incerca odata saritura , poate ii iese de data asta



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna seara.
MIRA imi pare rau de vestile proaste,dar poate e mai bine asa sa fie super-grijulii,chiar daca nu-i nimic grav.Dar ai dreptate si sa cam fi nervoasa pe el ca s-a avantat asa aiurea Mama ta cum mai e?

Noi am fost azi la oftalmologie.Diana e ok in privinta miopiei,a zis ca nu se vede nimic si ar trebui sa aiba un super ghinion sa apara ceva mai tarziu si ma mosteneasca - in sensul de miopie forte cum am eu.Ca si data trecuta se vede un pic de astigmatism,doar ca acum 0,5 cu plus - acum vreo doi ani zicea cealalta ca era tot astigmatism dar cu minus - dar se poate modifica.A zis ca e f. bine ca e cu plus,dar tot i-a dat niste ochelari sa ii poarte cand deseneaza,scrie si sa o duc la control peste 6 luni (si tot din 6 in 6 luni in continuare )
Maine-s gata ochelarii si o sa ii dau doar acasa deocamdata,nu ma mai complic cu dusul la gradi,ar fi altceva daca ar trebui purtati permanent.In plus eu am citit de astigmatism ca pana la 0,5 e "fiziologic" si nici nu se recomanda corectarea cu ochelari,doar la dioptrii peste 1 e "patologic",asa ca nu-s prea sigura ca si pe astia trebuie sa ii poarte.O sa vedem de maine la citit cum ii convine mai bine,cu sau fara.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello si de la noi,cam greu cu atatea probleme dar sper sa le fi rezolvat macar pe unele.
Am fost cu Emma la doctor ca avea niste bubite mici pe burta si spate si a zis medicul ca nu garanteaza dc are vreo boala a copilariei,dar avand in vedere ca au inceput sa dispara dupa 2 zile si nu mai face febra ,sansele sunt minime sa fie ceva,vom stii sigur luni cand vien rezultatul de strep.
Ea se simte bine, maine mergem clar la ski ca merg eu cu ea si cu fata nasilor si are ultima sedinta cu proifesorul.
Moni-sa stii ca si eu am avut ochelari din clasa a 2-a pina la sf lui a 3-a ca aveam +.5 si +.75 si s-a corectat dar eu ii purtam zilnic-cand icnercam sa nu ii port la scoala cu atat ma urmaream mai mult invatatoarea
Ingrid-grija mare cu sanatatea. bine ca nu e mai grav,dar nu neglija.
Diana mai da ceva recital sau examen la pian,eu numai ce am inscris-o pe Emma la examen pt iunie,tb sa stie toate scales,4-5 cnatece pe de rost si inca ceva...profa zice ca merge bine si apoi poate sa lucreze pt examenul de cls a 2-a, adica se poate sari peste nivele dc copilul poate
Mira-sanatate multa si putere si mai bine ca se face totul treptat,dar sper ca a invatat sotul o lectie din acest accident-oare invata vreodata barbatii

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DENISA o fi fost poate doar de la mancare bubitele alea la Emma.I-au facut analize?
Legat de ochelari,abia acum dupa ce i-am scos am vazut ca de fapt numai la un ochi e +0,5 ,la celalat e doar +0,25.Nu mai zic ca i-am dat acum pe ochi si tot si-i ridica ,cica mai bine vede fara ei ,ca vede ca prin ceata

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Na i-am mai sters odata,acum cica e bine
In sfarsit i-am comandat laptopul de jucarie promis,cadou de ziua ei de la mami,mai bine mai tarziu decat niciodata.N-am mai gasit cu Scooby si pana la urma i-am luat cu Hanna Montana - ca activitati e la fel,dar ma gandeam ca Scooby e mai unisex asa.Si la pret e cam tot acolo 90 de lei cu transport cu tot.Da' n-o sa se supere Tudor sa butoneze la el daca e roz,iar Hanna e desenata numai pe ambalaj.
Are cica 80 de activitati,de fapt sunt doar 40 ,dar 40 in romana + 40 in engleza ,ies 80 Sunt curioasa cat ii ia pana se plictiseste.Din ce am butonat e chiar folositor: la mate toate cele 4 operatii,o gramada de activitati cu cuvinte/litere.Plus alte joculete si muzica.Numai sa aiba si chef de el,dar parca vad.Nici dupa PC adevarat nu e ea foarte ahtiata,darmite dupa aiureala d-asta ... dupa mine nici nu i-l luam,dar mami a insistat.
Azi a fost la gimnastica,au facut in premiera "roata tiganului".Asta activitate de baza
Ieri dupa ce am venit de la oftalmologie a vrut musai la mami si mi-a zis mami azi ca nu-i mai ia in curand pe amandoi acolo la ce-au facut Mai ales Diana e capul rautatilor,ingrozitor de saltareata si galagioasa,il maraie intruna pe Tudor,dar evident ca si el tot pe ce pune ea mana vrea ,iar ea nu-i da Azi nu l-am adus incoace ca am zis ca macar in prima zi de prezenta a laptopului sa nu se ia de cap
restul lumii? Ce faceti in we?
LILI cum mai esti? Cu scoala ai rezolvat?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Hello si de aici! Soare cu dinti si bate vantul de te ia pe sus, zise sotul meu, ca eu n-am scos nasul.
Deocamdata stau in pat, cu laptopul pe burta si ma dau pe net. Am mancare facuta pt. azi, asa ca... mai iau o pauza.

Razvan e bine, sta si sapt. urmatoare acasa, mai are Augmentin pana marti, inclusiv. A patit-o de data asta, dar trece.
Ieri am fost cu el la control si e spre bine.

Mutarea... in cateva zile incepe balamucul, strans, triat... mutat, carat... vai de mama mea, darce ma motiveaza este finalul! Abia astept.
Nu va mai spun de Razvan, care zilnic imi aminteste sa-i aduc casuta de la socru-meu, piscina-dinozaur , sa nu uit cumva sa-i iau toate, dar absolut toate plusurile si jucariile, ce sa mai zic, e un dulce cat de grijuliu poate sa fie cand este vorba despre propriul lui interes .

Eu... cum ma stiti, cand sus, cand jos... cainii latra, caravana trece .

Ingrid, sanatate multa si ai totusi grija. Vorbesc din experienta, cand apar durerile la coloana... e semn de... tinerete .

Moni, frumoasa pictura ta de la avatar.

Denisa, sper ca acum Emma este ok, si ca n-a fost nimic serios. Bafta la ski. ALex cum merge cu terapiile?

Mira, multa multa sanatate lui H. Off, ce mai trageti si voi. Uite de-aia zic eu ca skiul este sport extrem... si mai cred ca prea multa adrenalina uneori nu face bine. Parerea mea.

Razvan al meu e singurul de aici care merge la pregatitoare?
Hai sa-l laud: scrie MAMA, de mana cu litere mici. Le mai bulibaseste, dar merge... Eu una am fost tare fericita . Si la matematica merge binisor, in sensul ca pricepe cum vine treaba cu adunat, scazut etc.
Noi acum adunam notiuni, deprinderi si la pregatitoare la va sedimenta, ca la noi chiar se aplica teroria "repetitia e mama invataturii". Cu cat repeta, cu atat face mai bine, orice.

Mai revin, aveam o gramada de scris...

Mergi la inceput