Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Bu hu hu. Toata lumea doarme numai eu bantui.Am citit,dupa care m-a luat foamea , am papat ceva si am venit la PC sa vad ce mai e prin zona.
Vad ca tot cam pauza: DENISA,BRANDUSA,LILI? V-ati dat la fund? Pe Daniela o mai "vad" pe FB macar,pe Cristina la fel.
INGRID cum mai e matusa? Sper ca mai bine.Deci chiar vrei sa iti schimbi look-ul? Al meu e de coma: parul fff des si fff cretz de-a dreptul afro Iar la kile am 56 - atat arata in Ungaria pe cel medical,atat mi-a aratat si pe cantar la nasa-mea si la mami - ca m-am tot "verificat".N-ar fi niciun bai,dar mai am doar o pereche de blugi normali ce ma incap,plus cele doua perechi de blugi strech (asa se zice?) din care una efectiv pocneste pe mine Ceilalti pantaloni? Poate va mai amintiti ca in primavara trecuta mi-am stramtat vreo 6 perechi de pantaloni de la costume? Super de super.Asa am facut si dupa ce-am nascut-o pe Diana am dat cadou o gramada de haine ca am zis ca gata,in sfarsit raman usor "grasa" la 55-56 kg ... dar m-am reintors la 52 atunci
M-am tot gandit cum de in sfarsit am reusit sa pun niste kile pe mine,dupa ce in 20 de ani,doar pe timpul sarcinilor mi-a iesit asta.Am banuit chestia hormonala,de la chistul ala la ovar,dar ala a disparut,CM mi-a revenit la normal,asa ca nu cred ca de la asta e.Pofta de mancare am,dar d-asta am avut de cand ma stiu.
M-am gandit ca daca depistez "misterul",va folosi si celor care vor sa slabeasca Cat timp am fost la 52 kg consumam zilnic 2 cani de lapte gras,plus aproape zilnic cioco (si nu o patratica,ci o tableta intreaga de mule ori ). Acum nu mai beau lapte si cioco/dulciuri consum rar (predominant prajituri "uscate" facute de mami).Dar consum alte lactate grase - smantana,branza.Cafeaua o beau fara zahar,iar ceaiul il beau indulcit cu miere.In rest consum de toate,carne,oua,fainoase,legume,fructe ...
Deci cand consumam dulce eram slaba,cand nu-l consum m-am ingrasat Na hai ca am luat-o pe ulei,dar chiar sunt curioasa.O fi de la tratamentul asta ce-l iau,mi-a "reparat" gena ? Apropo am citit ca mutatia asta genetica Braf (ce-o contine si dragutul meu de melanom) ,nu e o mutatie mostenita - deci n-am mostenit-o si n-o pot transmite (asta e o veste buna!) - ci e aparuta la un moment dat din diverse cauze cel mai probabil - imunitatea scazuta sau soarele - desi alunita aia era intr-un loc ce vedea soarele ff rar.

INGRID pai ce sa mai zic si eu? Diana ieri n-a vrut sa mearga la cursul de desen.A zis ca nu mai are chef si ca o sa deseneze acasa,dar nu era sigura daca renunta de tot.Eu banui ca voia sa mearga la vecina colega de gradi,dar ieri s-a dus de vreo 3-4 ori al usa si nu era acasa (sau n-o fi deschis taica-su ) Azi in schimb s-a dus la engleza si a gasit-o si pe prietena-sa acasa.
Legat de meserii,chiar am discutat aseara si o tina una intruna cu coafura,zicea ea ca asa o sa castige bani multi ... ce sa zic I-am explicat cum sta treaba cu statul mult in picioare si cu chimicalele din vopsele Am zis ca o sa ii mai prezint asa pe rand avantajele si dezavantajele meseriilor,sa aiba o idee.Cica se vrea "cantatoare" Ioaii ... a trebuit sa ii explic care-i treaba si cu afonii - par example io
Ieri am mai facut si un pic de matematica si tare mi-e ca nu-mi prea mosteneste pasiunea si daca seamana pe taica-su ... fac cu nervii I-au placut insa ecuatiile simple cu o necunoscuta (abia ieri i-am aratat asa ceva),dar socoteste greu - adica inca mai socoteste si pe degete.Si uneori e neatenta.Se vede ca nu are exercitiu - nu intotdeauna are chef de mate si nici eu n-am insistat.
La gradi am vazut ca fac descompuneri cu numere pana la 20 si deja i-au pus sa scrie cifrele.Diana e abia la pagina cu cifra 4 ,unii sunt mai avansati,dar ea a lipsit vreo saptamana,poate de-aia.Are "probleme" cu cifra 2 ,a parat-o doamna ca nu ii prea iese - partea ondulata de jos a lui 2 Ea era obisnuita sa il scrie pe 2 drept,ca de tipar ...

Azi am avut o "surpriza" - eu m-am dus in dormitor sa citesc (Tudor e la mami),taica-su era la un film la TV,iar pe ea am lasat-o la PC ca zilele trecute tot imi ceruse si n-am lasat-o ca eram pe hardul de conta.Ei bine ,dupa nici 5 minute a abandonat PC-ul si si-a luat o carte sa citeasca si-a venit cu ea langa mine.Aseara ii aratasem o carte din seria "Stiu sa citesc" - "20 de povesti de la ferma" si i-am zis ca dupa ce termina Abecedarul (nici acum nu e gata de citit ,mai are vreo 7 pagini) va citi din aia.Are literele scrise mai mare si jumate din fiecare pagina e cu imagini.I-am zis sa citeasca in gand si a citit singurica trei "pagini" in seara asta.S-a mai intrerupt doar de cateva ori sa ma intrebe cand nu reusea sa desluseasca vreun cuvant.Mult mai "cu pofta" a citit din cartea asta decat din Abecedar.Si daca ar fi o carte noua ar fi si mai interesata/curioasa ,asa cred (ca asta e carte veche)

Tudor ce sa zic,e la fel de figura.Ieri tot ii facea la mami "cadou" "tolt si plajitula" din diverse, cum o mai vedea pe Diana.Si la un moment dat cand nu stiu ce prostie facuse,mami l-a certat.Iar el ce credeti ca i-a zis? "Io iti fac tie cadou si tu ma celti?"
A inceput de se mai joaca si cu masinute,dar destul de rar si putin.In schimb face pe profesoara - tot o copiaza pe Diana.
S-a mai ingrasat, la cantar avea imbracat aproape 13 kg,deci sigur are 12 kg si un pic.Iar Diana nici 18 ,ca avea doar 18,200 imbracata Tudor are manutele la fel de groase ca Diana,daca nu si mai si.Si la chiloti se potrivesc E clar ca ea are osatura mea,iar el nu.Macar el sa fie mai solid.
Ma duc sa ma culc,desi nu mi-e foarte somn (dupa ce-a plecat Diana la gradi,am adormit aproape pana la amiaza azi )

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buna dimineata!
Moni, copiii se satura uneori de aceeasi activitate. Fa o pauza cu desenul si treci la altceva. La coafura.
Ea mai merge la cursurile de la Palatul Copiilor? la dansuri si limbi straine etc? Tine-te de ceea ce e musai (o activitate fizica plus engleza) si nu o supraincarca, ajungi la efectul contrar. La desen dupa aprox. doua saptamani poti sa incepi din nou frecventarea.
Matusa mea e asa si asa, multumesc de intrebare.
Sa stii ca mi-am facut ieri glicemia apropo de dulciuri. Am exagerat cu mancatul lor, erau zile cand dupa o prajitura imi faceam si un ou frecat cu zahar...bine, fara sa o lungesc, am valoarea de 95. Seara. Deocamdata e bine.
N-am observat sa slabesc pentru ca le combin si nu mananc doar dulciuri. Nici nu e sanatos. Dar pe tine s-a vazut ca ai luat kg....super. Ocazie sa iti faci cumparaturile, sunt reduceri la haine.

Am facut cu Diana matematica, fara scris si citit, doar in minte, o pun sa adune de ordinul sutelor si zecilor, ex: 110+120 si sa imi spuna corect. Pentru ca descompunerea a fost conditia obligatorie pentru a avansa etapa cu etapa in cartea de matematica pe care i-am cumparat-o acum doi ani, s-a descurcat. Aduna zecile, apoi sutele, nu e usor, dar vreau sa o duc si la unitati mai incolo. Din cap sa adune 112 + 134.
Nu ti-ai luat si tu matematica distractiva? parca ti-am pus poze cum arata. Ideea e sa incepi cu prima pagina pana la ultima. Cate o pagina-doua pe zi, explicat frumos....incet, nu va grabeste nimeni.
Cum face la gradinita bastonase si ousoare, asa trebuie procedat cu toate materiile.
Sa stii ca si Diana isi ia o carte si citim impreuna. Puterea exemplului. Cu toate ca ea deseneaza, iar eu nu iau exemplu de la ea.
Simpatic e Tudor cu comentariile lui. Asa spune Diana mai nou: "eu iti fac pe plac si tu nu vrei sa-mi faci mie."
Bee, nimic, nimic? Aveti liber acum? sunt deszapezite drumurile?
Ma apuc de treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Am aparut ca m-am vazut strigata, nu de alta.
Dezapezita sunt, dar si ocupata pana peste cap. Stressul nimeni nu mi-l poate lua, dar cine ar incerca asa o prostie? Stiu, asta-i vesnica mea problema cu sotul, ca muncim ambii ca disperatii si-i mai spun chestii de genul "io-s mai obosita, mai alergata, mai bolnava, mai femeie".....Bine, nu chiar asa, dar..........Vreau si eu sa fiu compatimita si sa aiba si el grija mea. Vise. Porcaria-i ca eu incep sa clachez fizic. Tb musai sa vad un doctor ca-s destul de hipertensiva. Adica frecvent peste 165 aia mare. Ieri aveam 178 cu 130. Si am luat-o repetat. Dupa o vreme, scade. Si mi-e sila sa merg la doctor sa ma caut si sa-mi spuna ca-s grasa de aia am probleme. Io suspectez ca-s si oarecum diabetica, dar in afara de diabetul gestational cu Razvi, m-am mai testat? Nuuuuuuu.
Copiii? In gasca. Mai nou se joaca minunat impreuna. Ieri eram toti 4 sus. Eu munceam si eram concentrata la PC (in spume), Ana facea teme langa mine, Razvi avea si el de completat in ceva caiet de activitati, iar "tunet mic" privea la Baby TV. Si a mers! Functioneaza. Nu s-au certat, nu s-au deranjat. Uraaaaa! Pe mine ma mai intrerupeam, dar fiind "in spume" cred ca i-am repezit sa ma lase-n legea mea.
Moni, sa-ti fie de bine kg in plus. Grasa, slaba, sanatoasa e important sa fii.
Fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata si de la mine.
INGRID sa stii ca si eu cu toate ca mancam cioco am avut intotdeauna glicemia perfecta.
Legat de activitati,Diana merge inca la dans si gimnastica - adica azi si maine.La engleza la fel.La desen nu e musai defel,ca ce face acolo poate face si-acasa,adica n-am vazut sa ii invete absolut nimic.Deci acolo o sa mearga doar daca si cand vrea.La germana nu cred ca o mai trimit,ca nu prea face mare branza cu ei nici aia,in plus e si ora aiurea,are de la 16.Iar ei la gradi de la 15 la 16 mai fac activitati ca acum ii scoala mai devreme (nu mai zic ca mai mult de jumate din ei nu prea dorm si nu-i prea lasa nici pe ceilalti)
Apropo de gradi,am aflat de ce ii cam lasa uneori singuri educatoarea mai in varsta,cica ea o inlocuieste pe directoare cand nu-i la lucru.Cat despre cealalta educatoare mai tanara, e doar suplinitoare,asa ca la anul cine stie daca o fi tot ea la Tudor.Oricum important e ca e cea in varsta,ca ea e cu comanda pe-acolo.Abia astept sa vad cum va reactiona Tudor la toamna Deocamdata sta bine ca mananca singur si se descurca si la wc aproape singur (adica doar stersul la nu l-am "exersat") ,in schimb cu haineleeeeee ... tare mi-e ca se vor ocupa de el ingrijitoarele/educatoarele mult si bine asa cum le vedeam ca fac cu o gramada de colegi de-ai Dianei,mai ales baieti.Pur si simplu nu e interesat,nu incearca macar sa isi puna ceva singur pe el - cu exceptia caciulii Si nici sa le dea jos nu e maestru - mai repede se dezambala cand era bebelus Atata lene ca in el n-am mai vazut : daca nu ii iasa din prima striga dupa mami Io-s si obisnuita cu Diana care de f. mica s-a descurcat la toate singurica si nu mi-am prea batut capul Iar la mancat singur,Tudor o face,dar nu o face asa "ingrijit" cum o facea Diana,adica da la supa pe el de nu-i adevarat Si nu se poate zice ca-i "incepator" ca scuza, ca doar mananca de f. multa vreme singur.
INGRID ioaiii cred ca nici eu nu-s mai in stare sa fac asa socoteli din cap De cand cu calculatoarele de birou mi-am pierdut exercitiul si totul in asta consta.Pai prin '84-'85 cand faceam practica la alimentara,am stat doua trimestre la raionul de mezeluri si calculam din cap intr-o veselie - evident nu existau ca azi cantare electronice,ci balante si nici calculatoare de buzunar nu existau.Din 20 de vanzatoare din magazinul ala doar doua erau capabile sa lucreze la mezeluri,plus eu practicanta - ca ma lasau si pe mine sa servesc.Cand a venit instructoarea la "colocviu" (examenul de trimestru) tin minte ce caraghioasa a fost: a pus o bucata de toba pe cantar,eu am zis rapid cat costa,iar ea a scos carnetelul si pixul ,a socotit pe hartie si asa m-a verificat Acum in mod sigur n-as mai prea putea calcula asta asa in 10 secunde
Ziceai de mate distractiva, ba da o avem (Matematica distractiva de clasa intai),dar abia am trecut cu putin de jumatate - a ajuns doar pe la operatii gen 27-3 sau 21+10. Dar "maximul" din cartea asta sunt de gen 78-52+13 ... deci nu mare branza.N-am vazut de exemplu ecuatii cu o necunoscuta,alea in clasa a doua se fac? Aveam in plan sa ii iau mate distractiva si de clasa a doua,dar fiindca nu a terminat-o pe-asta nu m-am grabit,ca nici vorba sa fi facut zilnic,ba chiar nici saptamanal.Zilele (mai bine zis serile) astea am facut fiindca nu era Tudor acasa dar in we revine si atunci predomina joaca.Cu cititul eu am mai citit de fata cu ea,cand o lasam la PC,dar nu a mai lasat pana acum PC-ul pentru citit.Ba mai mult,cand i se parea greu cititul, se jeluia ca de ce am asa de multe carti in biblioteca,ca ea n-o sa le citeasca pe toate,iar intr-o zi a zis ca ea le da la ... muzeu Aoleuuuu cartile mele
Intrebai de desenat: pai marti m-a intrebat ca ce sa deseneze si i-am zis sa faca un peisaj de iarna si l-a facut rapid: o gramada de copii: unul tragea pe altul aflat pe sanie,unul pe patine pe gheata,unul pe schiuri,unul facand "ingeras" in zapada si vreo doi batandu-se cu bulgari de zapada A uitat vreo activitate de iarna? Mai mult a durat coloratul ,noroc ca era mult alb
In rest ... ziceai de reduceri la haine? Ho ho ho - poate daca vine mos Craciun.Deocamdata imi pare bine sa reusesc sa imi achit cheltuielile lunare.Si ma strofoc sa vad de reusesc sa le iau din timp ceva de "iepuras" - as vrea musai ceva carti,dar cel putin lui Tudor trebuie si jucarii.Saracul ,vreo luna dupa ce-au trecut "mosii" tot la doua zile ne zicea " Am o idee: vleau sa mai vina Mos Claciun cu cadouli/sulplize"

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BRANDUSA am scris deodata vad.Ai grija cu tensiunea aia! Trebuie sa iti faci neaparat timp sa mergi si la medic sa vezi ce si cum.
Foarte cuminti copii ai
Si ai mei se joaca "minunat" impreuna: intr-o seara era fetita din vecini pe la noi si fugeau amandoua una dupa cealata prin casa cu Tudor pe urmele lor Evident cu rasete si tipete.I-a auzit mama fetei de la lift si cand a vazut live ce se petrece la noi s-a cam crucit - cica la ei sunt f. cuminti si linistite fetele,nici vorba de asa ceva.Aici si fiica-sa se catara in fuga peste fotoliu fix ca Diana Evident Diana dadea tonul distractiei Degeaba o potoleam ca in 30 de secunde uita si iar ... fuga,sarit si chiuituri
La ce temperament are Diana, nici vorba sa renuntam la gimnastica si dans si sper ca in we sa reincepem cu inotul - ca mi-a propus mami finantare pentru asa ceva.Oricum la asta mergeam si pe "credit" la o adica
Apropo INGRID cum e Diana cu inotul? Ca am uitat sa te intreb.
MIRA tu ce mai zici? Cum mai sunt H. si maica-ta?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Am fost sa-mi fac RMN-ul, maine primesc rezultatul. Am avut doua atacuri de panica, unul la 5 minute dupa ce am intrat in spatiul acela stramt si al doilea cu cateva minute inainte de a ma scoate afara. Ultimul a fost sinistru, mi-a crescut pulsul la 200 cred si nu puteam respira...am vrut sa apas pe para de cauciuc pt situatii de urgenta dar mi-a fost rusine. Asta a fost prima si ultima mea experienta cu RMN-ul...si nu eram claustrofoba. Acum sunt.
Moni, cu toata perioada asta de iarna, unde sa plec la inot? Masina n-am scos-o zile bune din parcare, daca ieseam, derapam vesel...ce a fost pe strada nu poti sa-ti imaginezi. Adica poti, de aceea iti si spun.
S-a mai incalzit, vom merge cu ea.
Eu am matematica distractiva I-II si acolo in primul an sunt probleme gramada, inclusiv gen: alcatuiti o problema in functie de urmatoarea ecuatie, a-b+c....ti-am mai scris eu. Sau: 9-x=4. Din astea. Insa le poti face si tu, ca nu-i mare filozofie.
Deci tu mergi pe mai multe activitati fizice...ca sa-i consumi energia.
La mine cand se joaca Diana cu alta fetita e liniste, nu alearga, mai mult deseneaza sau se joaca cu papusile.
Bee, vezi ca nu-i de gluma cu tensiunea. Sotul a avut-o mare ca si tine si prin regim si ceaiuri diuretice a scazut. Nu si-a dat jos burta (marele meu of) dar a slabit si ce-i mai important, tensiunea se invarte prin jurul valorii 130 cu 85. N-am vrut medicamente si nici medicul, odata ce ai intrat pe ele, adio. Pastila zilnica si sa te fereasca Dumnezeu sa uiti de ea.
Ce frumos scrii de puii tai care se joaca sau fac teme impreuna. Vezi, ai motive sa fii mandra de ei. Spor la invatat.
Merg sa-mi scot fata de la gradinita si sa ma plimb un pic. Am nevoie de aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna si de la mine.Io ma pregatesc sa merg pana la dentista,asa ca am parte de plimbare ... cu masina ca e cam departe,dincolo de centru.
INGRID aoleu nasol cu atacurile de panica la RMN.Nu ai stat cu ochii inchisi? Eu am facut pana acum 3 RMN craniene (toate anul trecut ) dar a fost super ok.Toata smecheria e sa inchizi ochii pana nu intri in chestia aia si sa ii deschizi abia cand simti ca ai iesit Asa e ok dpdv psihic,ca nici io nu cred ca m-as simti defel ok sa fiu cu ochii deschisi si sa vad doar negru primprejur Deci io pot zice ca m-am relaxat vreo 20 de minute cat a durat,asta facand abstractie de duduiturile din urechi
Cu inotul ai dreptate,dar am crezut ca a apucat sa inceapa inainte de ninsoare.
Diana si activitatile fizice ... pai sa vezi: ieri m-am trezit ca n-a avut chef sa mearga la dans.Ca ea merge numai azi la Elza la gimnastica.Foarte bine (mai ales ca era un frig si niste vantoase pe-afara ) dar i-am zis ca n-o las nici la Stefi,nici la desene la TV.Asa ca ieri a facut mate si dictare,iar mai tarziu ne-am dus la mami sa se mai joace cu Tudor - am zis ca sa nu-l scoatem pe el afara pe asa vreme.Cum ziceam am facut dictare in premiera si s-a vazut A inceput sa scrie pe o coala A4 dar pe orizontala,nu pe verticala cum era normal (cica de ce nu i-am spus? Pai nu ma gandisem ca nu stie ).Dupa aia munca de lamurire sa lase spatiu mai mare intre cuvinte , in plus scria cu litere mari de tipar evident si una sus ... una jos asa ca am schimbat si i-am dat o foaie cu linii ,sa fie cat de cat mai egale.La mate si mai jalnic.La adunari se descurca singura ok,dar la scaderi e de coma.Cat e langa mine,le face ok,cum o las singura cum o ia pe ulei ... de multe ori uita ca-i scadere si aduna ! Pur si simplu e cu capul in nori vad Cred ca trebuie sa o iau iar de la inceput cu descompunerile - cand a facut in premiera chestia cu zecile si unitatile era anul trecut prin primavara cred Plus ca trebuie sa exersez cu ea si adunarile/scaderile cu cifre sub 10 ,ca nu le stie inca pe toate din cap,mai ales la scaderi.Nici nu ne prea intelegem, ca se supara cand o critic Nu mai spun ce face la scris,ca daca greseste ceva vrea sa stearga musai corectorul (din ala lichid de birou) , degeaba ii explic ca nu e voie cu asa ceva mai ales la scoala.Ba ne-a mai si luat tare ca e uscat si de ce nu cumparam altul E greu cu fitzele ei de-acasa.Mult mai usor o sa invete ea la scoala cred,cel putin asa e la gradi.Am vazut ca acum fac la gradi ceva cu despartiri in silabe,cu sunete,imi tot scrie si acasa cuvinte cu tot felul de linii si bare si alte hieroglife dedesupt cum fac la gradi Noi sigur n-am facut asa aiureli la scoala,cu atat mai putin la gradi.A despartit in silabe gresit un cuvant si daca i-am spus,o tine una si buna ca io nu stiu,ca e asa cum zice ea Eu si de groaza fitzelor astora n-am prea facut cu ea.Si nu ca nu vrea sa faca,ea vrea si chiar ii si place,dar nu prea suporta sa ii zici ca a gresit - atunci musai sa comenteze ea ceva si sa dea vina tot pe mine .


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Moni, dar mi-au lasat lumina la RMN. Aia a fost baiul. Ca de era intuneric nu ma speriam. Insa am deschis ochii si am vazut plafonul la 5 cm de nasul meu si inima a plecat la galop. Nu puteam sa ma controlez, pai ce spuneam mai demult de atacuri de panica...au fost prastie pe langa acesta. Acum am realizat ce inseamna cu adevarat unul, unul serios.

Ai inceput cu dictarile? Da-i timp fetei, zau asa, parca toti ne-am nascut invatati. Uite, din carti isi va da seama cum se scrie, cu majuscule, cu spatii, egal...asa ca e o idee buna s-o pui la citit cat mai des.
La matematica i-am dat si eu azi cateva probleme din clasa a doua (aceeasi carte), problemele sunt usoare, mai grele sunt scaderile si adunarile peste ordin.
Cu silabele, aveti abecedarul unde iti arata cum se despart cuvintele, am gasit si teste online de matematica si romana clasa I, le face direct pe calculator si vede cand e corect sau nu.
Maine ies la un chinezesc, de Dragobete cica.
V-am lasat ca imi aduce sotul material pentru prajitura cu cocos si ca o buna gospodina imi suflec manecile sa o prepar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID ciudata faza cu lumina aprinsa,eu n-am nimerit asa.Nu mai conteaza acum,important e sa iti iasa ok.Tot te mai doare spatele? Ca io zilele astea am fost cam descentrata, ma impungea ba in mana stanga,ba in genunchiul drept,ba abia imi indreptam spatele De la ceatza plus vremea umeda ,ca si ieri a cazut un fel de lapovitza.
Diana a fost azi la gimnastica si a zis profesoara ca au "ruginit" de cat au lipsit cat a fost zapada si frig .
Da' de maine ne dez-ruginim noi,ca-s hotarata sa reincepem inotul.Am sunat-o si pe Laura si poate vin si ele a zis ca sa vada ce zic fetele maine - eu cred ca vor veni.
Noi maine seara avem si o onomastica la prietena Dianei de la mami de la bloc,Ale.O sa il duc si pe Tudor sa se distreze si el.E la Real locul asta de joaca,numai bine mai bantui si pe-acolo,ca n-am fost de-un cincinal prin zona.
Pe Tudor l-a adus mami acasa,iar Diana cu taica-su inca nu se intorsesera ca au "parcat" in mallul vechi la nu stiu ce concert.I-am sunat si a vorbit si Tudor cu ei.Mare figura e.I-a dat repede raportul lui taica-su cica " Vezi ca o dus chefil si pui." (adica mami ne-a adus) ,dupa aia i-o da pe Diana si el "Ce faci? Io fac bine" Si in final: " Sa vi voi doi acasa ! Ce asteptati la mol ?"
Acum se joaca amandoi cu jocurile alea de lemn,le-au luat la rand: Nu te supara frate,sah etc. Deja e galagie ca Diana se tot prosteste si il face sa rada.
Asa ca we asta cam pauza cu dictari,citit si mate.Cand doarme Tudor om fi plecate la inot ... Dar sa vedem,ca poate va avea chef sa faca ceva dimineata,daca are Tudor alta activitate,eventual sa stea la desene.Azi mi-a zis ca ei ii place mai mult de doamna Lenuta (educatoarea in varsta) ca ii pune sa scrie,decat de cealalta care ii lasa sa se joace si sa stea la desene la Tv.Naiba stie ca pe la inceput era si asta mai zeloasa sa ii puna la teme,acum s-a mai delasat,iar copiii ... o parasc la cealalta !!! Ea o intreaba daca au facut,iar ei zic ca nu,ca ei vor sa faca,dar nu i-a pus Simona Chiar zicea asta,ca "probabil asa or zice si de mine daca ii intreaba inspectorii ceva"
Na ca deja s-au dezlantuit au inceput sa fuga prin casa strigand "MAIMU VEDE,MAIMU FACE" - sunt niste desene animate cu o maimuta.Pe urma se ascund,tzipa si tot tacamul da' si Tudor cred ca abia a asteptat asa "activitate"

DENISAAA unde ai disparut???

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello si de la mine,
V-am citit dar nu apucam sa scriu ca prea multe se perinda pe la mine in ultimul timp-cum zicea si Brindusa stres la greu ca totul merge incet.Pt Alex treb sa scriu cate 2-3 mesaje ca sa stabilesc niste intalniri la care are dreptul gratuit-dc el are dificultati cu creionul si are probleme senzoriale, e tare anevoios intreg procesul.
Apoi vine vacanta de primavara si ma uit sa o trimit pe EMma in 2 excursii ca sa nu se plictiseasca acasa si sa nu stau eu cu gura pe ea sa faca juma de zi lectii
Sunt tare multumita de ea cu tenisul(a primit laude si deci trebuei sa lucram mai mult, cand nu stiu insa) si cu pianul,trebuie sa o inscriu la examen, pe 5 iunie va avea primul la pian si apoi sper ca si in decembrie sa dea nivelul 3 adica sa sara peste nivelul 2
Sa mai zic cat de greu e sa gasesc niste bilete convenabile ca pret pt romania -dar sper ca am reusit totusi, am o rezervare din 15 iunie in 2 iulie si sper sa platim biletele maine ca sa scap de o grija-tare greu se gasesc pina in 1000max pe persoana, dupa 18 iunie sar preturile cu cate 400cad,deci inmultit cu 4 va dati seama.
Am si uitat ce trebuei sa raspund intre timp:
Ingrid-mare atentie cu sanatatea si ai grija si cu atacurile de panica, pupici desenatoarei.
Moni-sanatate si tie si bucura-te de copiii ca sunt sanatosi,asta e cel mai important, credeti-ma,restul se rezolva cu rabdare si practice cum zice fii-mea
Bee-sanatate si nu amina investigatiile, bravo copiilor.
Mira-cum mai e H si tu cum le duci pe toate
Cristina-am incercat sa sun azi,no luck, mai incerc maine,bafta cu mutarea si enjoy pe razvan cu toate progresele lui
Fug sa iau pe Emma de la scoala sa facem temele ca maine pleaca la ski cu tati, next Saturday e randul meu si pt ca la cabana au bagat zapada, in oras doar lapovita si vant dupa ce au inmugurit copacii-o sa mearga pina duminica cu inca o familie sa se mai dea cu snowmobilul-tare mult le mai place la ai mei, zicea Dragos ca mai ia unul pt la anul ca il vinde vecinul ieftin-sa vedem , eu visez la un ATV insa ca il poti folosi si vara si iarna.
Va pup si sper sa apuc sa mai scriu maine ca duminica tb sa citesc si sa ma pregatesc de un interviu pt luni.

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput