Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Scriu repede ca am treaba, revin pe mai incolo, insa acum vreau s-o intreb pe Denisa la ce s-a gandit cand a spus "ceva special"? Sotul meu face mancare chinezeasca, un fel de sze-chuan de pui, clatite cu sunca si ciuperci si sos de marar la cuptor, porc la tava cu cartofi natur, lasagna...cam astea sunt retetele lui de primit musafirii. Daca imi amintesc ceva in plus, iti scriu...tu zi-mi daca iti convine ceva din ce am enumerat si iti dau reteta. Personalizata.

Fata mea e racita, ii curge putin nasul, am fost ieri la Ortisoara la Melania sa-i cumparam pantofi si era un ger inauntru ca mi-au inghetat urechile, aia-s nebuni? Diana fara caciulita (afara era cald), doar ciorapi lungi si o gecuta de primavara. De acolo a patit-o. In fine, o sa-i treaca, o tin acasa si-i dau ceaiuri.
Fug sa aerisesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Fetele sa aveti fun la munte.
Ingrid-pai vreau mincarea aia cu ciuperci si sos si noi facem chinezeasca dar as vrea si alta reteta dc e asa de buna-te pup!

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Hello,vad ca azi ati fost matinale.
Si io oarecum,ca la 10 deja eram cu Tudor la pediatra,la control.Am mers cu frate-meu si Ramo,ca exact alaturi e clinica unde avea programare la ginecologie . Pana la urma a ajuns tot la medicul la care am umblat eu.I-a zis ca e mica,dar cum vrea sa nasca natural,e mai bine decat sa fie prea mare si oricum mai are timp sa creasca o luna.De-acolo am trecut pana prin Real,inainte de a ne intoarce - oricum era deja trecut de ora 13 cand am ajuns acasa.Cu Tudor distractie mare sa mergi teleleu.La pediatra dupa ce-a stat cuminte pe scaun vreo 20 de minute (erau vreo 8-9 copii inaintea noastra ) a inceput si sa se desfasoare.Nu v-am zis ca mai nou e pasionat de litere si de cifre??? Nu le stie el care ce-s ,dar le tooot turuie toata ziulica,se joaca de-a scoala ,ma rog, cred ca a prins de la Diana.La pediatra l-a apucat sa studieze scrisul de pe usa si ma toot intreba ce litera e aia si de la ce (O de la ou etc. ) ,da' le turuia frate de se stricau de ras cei din zona Cale-i de la tata,cale-i de la mama/Diana/buni/Clisti/Lamona etc. Inclusiv gen "Aici ce sclie ... tlei,patlu,cinci ,...,zece,unsplazece?"
Cand am ajuns la S ii zic ca-i S,un domn completeaza "de la soare" si Tudor instant aratand alta litera: " SI ASTA-I DE LA VANT? "

Na bine plecaram d-acolo,la Real la casa sa fac pe mine de ras: erau doi tipi masivi inaintea noastra si eu voiam sa ies cu Tudor sa mergem la un carusel de-alaturi pana platea Cristi ce cumparase.Dar nu puteam trece de-aia.La care numai ce-l aud pe Tudor strigandu-le: " OAAA-MENI!! FA LOC!!" Atat ca aia erau prea preocupati si doar casiera l-a auzit si s-a distrat.Nu mai zic turuiala in magazin cu directive ce sa cumparam.Aaa in masina fiind privea pe camp in zare (Real e mai la marginea orasului) si ma intreaba de oi,dupa care incepe sa enumere ca lui ii plac oile,mieii,vacile,caii etc. dupa care completeaza sec "SI CAM ATAT" Nu-mi aduc eu aminte cate expresii d-astea scoate zilnic,nu mai zic cate zice cand nu-s cu el.Ca iar a vrut la buni.Diana in schimb e in zona,a fost la dans sportiv,acum deseneaza ... pardon ca si taie pe-acolo,zicea ca face o felicitare I-am zis ca v-au placut desenele ei si e foarte incantata,dar tot intreaba daca a mai pus careva desene ,asa ca ... hallooo mai puneti si voi ceva p-acolo,orice!

Io-s varza,aseara iar am adormit greu,iar m-au deranjat picioarele ,asa ca de la reumatism.Azi insa dezastru,asa ceva n-am mai patit: toata ziua m-a durut piciorul drept,in plus dureri/intepaturi ba in mana dreapta,ba la sale - odata in stanga, odata in dreapta ,ba in zona inghinala in dreapta ... iar la mana ... totaaal aiurea.In plus umarul drept am o zona in care daca apas ma doare (asa cum mai aveam uneori la coloana cervicala) Si urechile imi cam "pocneau" aseara.Chiar m-am gandit ca o fi de la medicatie ca "atralgie" din asta e la efecte secundare.Dar mami zice ca si pe ea o cam doare o mana,am vorbit azi cu o verisoara de la tara si aia e varza cam ca mine,maica-sa la fel Pe husband l-a durut capul ... asa ca inclin sa cred ca e de la frontul atmosferic,ca suntem meteo-sensibili.Eventual la mine si suprapus peste medicamentele alea,de m-a apucat azi asa.Acum cateva ore m-am indurat sa iau o aspirina (eu ff rar iau medicamente de durere,doar din cauza dintilor luam) si acum m-au mai lasat.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buna seara, dragelor!
Nu pot sa stau la comp, ma duc langa al meu sotz ca e aniversarea casatoriei noastre. Am fost la o pizza cu tot cu Diana, care m-a uimit cat a putut sa manance (de la raceala i se trage?), am venit acasa si am culcat-o, acum sedem si noi la un pahar. El, apa cu Fervex, eu cu ceai. A racit si el, doar nu era sa ramana mai prejos de fiica-sa.
Denisa, ti-am scris pe mess reteta, daca ai ceva nedumeriri, mai intreaba. Sper sa-ti iasa si sa le placa musafirilor.
Restul fetelor va pup si promit ca scriu maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Am revenit,ca n-am apucat sa va rapsund una alta.
LILI si BRANDUSA deci voi cu schi-ul ! Taman acum cand vine caldura ... ca la noi cel putin in we se anunta pana la 20 de grade
LILI deci la voi a nins azi??? Cu blatul de pizza si eu am incercat cateva si nu am fost incantata,asa ca acum ca pusei laba pe-astea mi-am luat sa am "pe stoc" pana data viitoare.Astea doar la magazinele lor "Tesco" le-am gasit.
BRANDUSA Daca Ana ta are doar 20 de kg,inseamna ca trebuie sa fiu multumita cu cele abia 18 ale Dianei? Ea ca inaltime cam 115 cm are doar.Oricum batz,mai ales in iegari e de coma ...
DENISA mai doua zile si te chefuiesti
INGRID lasa ca isi revine Dienuta.Ce pantofi i-ai luat de la Melania?
M-am distrat cu retetele voastre doar ... carnivore
Apropo de mancare,Diana m-a luat azi la intrebari ca eu de ce nu-i fac supa de chimen? io n-am facut niciodata,dar se consuma in zona si la gradi vad ca le mai dau asa ceva.Trebuie sa ma documentez si eu.Am intrebat-o ce-au avut azi: dimineata gris cu lapte cu sirop pe el,la amiaza supa d-aia de chimen si sarmale.Faza e ca am intrebat-o cate sarmale le da si-mi zice ca ... una "Una mai lunga,sau cateodata doua sarmale mai micute" Apai asta-i cam portie de pisicuta - e drept ca total adecvata Dianei mele ,dar alti copii poate ar baga mai cu simt de raspundere in ei ... la desert si gustare am uitat sa o intreb ce-au primit.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Ingrid, la multi ani, fericiti inca 100 de acum incolo!!!!!!
Moni, las ca Diana face intrecere cu Seline a mea, ca tot pe acolo se situeaza si ea. Si acum si si mai si, ca nu manaca nimic. bunica-sa ii sufla si in corne, ii face orice numai sa manace. Imi povesteste ca nici macar cartofii prajiti nu i-a vrut, unii erau prea tari altii prea moi, nici unul pe gustul ei.
La noi e primavara adevarata. A ajuns in sfarsit, ca tare de multa vreme e pe drum...."ch́ar si noaptea?" a vrut sa se asigure piticoata. Asa ca noi suntem afara. eu m-am apucat de gradinarit. Azi mi-am "insemnat" gradina de legume, am scos o parte din gazon. Mi-am cumparat un lamai, si niste trandafiri, semintele deja le-a plantat mama, perdele sunt si ele pe gata.
Si noi am fost mai mult sau mai putin bolnavi. Pe Daria a durut-o intr-o seara urechea, azi dimineata ii era infundata. David a venit ieri de la scoala cu dureri de burta, nu a mancat nimic, a dormit de pranz ceea ce el nu mai face de muuuult de tot, a vomitat. Azi s-a dus la scoala de dupa masa. Nu mai are nimic. Iar eu am avut iarasi migrene. Aseara m-am culcat la 8 odata cu copii

.....eu vreau la mare, la soare si la caldura. Nu vreau zapada, si frig, cu toate ca acum e minunat la ski. Lili, Bee sper sa va distrati bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

MONI - m-am distrat maxim cu "palavrageala" lui Tudor. Cred si eu ca e mortal. Te-nteleg ca e distractiv sa-l auzi ca doar il am si eu ca exemplu pe Cosmin pe care l-a apucat vorbaria de-odata si e taaaare haios.

Imi pare rau de simptomele pe care le ai. Poate or fi de la vreme si-oi scapa mai linistita de ele.
Eu aseara am facut pizza pe niste pizze luate de la Lidlsi pe care le-am imbunatatit eu . Au avut un blat foarteee bun si au iesit grozave.

INGRID - La multi ani! Sa fiti fericiti impreuna pana la adanci batraneti. Sanatate sotului si Dianei!

MIRA - m-ai distrat maxim cu mofturile Selinei. Felicitari pentru lucrarile din gradina. Abia astept sa pui poze. Cu perdelele n-ai pus inca poze, nu? Sau am ratat eu?
Si la noi e zi de primavara astazi, soare, frumos. Ieri desi a nins dimineata cand am plecat la pranz de-acasa mirosea afara a primavara, a proaspat, a verde... in sfarsit prima adiere de primavara pe anul asta.

Noi am rezervat cazarea la Predeal, ieri, mi-au zis ca ninsese toata noaptea. So..e belea de ski.
Sa-mi tineti pumnii ca ma pun si eu pe ski-uri.

DENISA - LA MULTI ANI! (cu anticipatie) Sa fii sanatoasa, fericita si implinita alaturi de comorile tale![pup] Petrecere frumoasa si spor la pregatiri!

Eu ma duc sa fac bagajelul. Azi trebuie sa il duc pe N la karate si apoi intr-o scurta vizita. Dupa ce venim acasa vreau sa ne culcam devreme si sa ne trezim maine dimineata devreme sa plecam la drum.

O zi frumoasa!

PS: Decand iau Tanakanu' ala sunt mai bine dispusa

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata ,dau o cafea!
LILI vad ca ai o gramada in plan pana plecati.Inca odata distractie placuta!
INGRID felicitari ! Cate kg are Diana ta acum? Ca ea vad ca mananca tot ff bine.
MIRA ce frumos de voi cu gradina ! Si de-acum o fi tot mai frumos! Sanatate si voua!
CRISTINAAA! Mai da raportul si pe-aci asa printre bagaje.Ati apucat sa va mutati? Am vazut ceva poza pe FB,aia era curtea cea noua,nu? Ceva gradina aveti?

Eu azi m-am trezit ... bine.Vad ca nu ma mai doare nici daca apas in punctele ce ieri erau dureroase - una in umar,una pe la sale in dreapta - ca in zona coloanei vertebrale cervicale unde mai aveam asa,de data asta n-am avut.Deja ieri am gandeam la toate alea Dar prea ma bazaise total aiurea si nu se potrivea cu nimic . Pai si dureri la sale si la picioare si la maini si la axila si inghinal si parca pe la stomac Erau dureri usoare,doar asa cat sa te bazaie si apareau si dispareau,doar la piciorul drept au fost mai persistente.

In rest,astept vesti,i-am trimis doctoritei mail,ca a zis ca daca nu-mi scrie peste o saptamana, sa ii reamintesc eu.

Pe Tudor il "repatriem" diseara ,asa ca o sa mai am distractie cu el.Sa vedem cum facem ca aveam in we si inotul si vreau sa ne ducem si la casa acum ca s-a mai dezmortit.Am o gramada de bagaje de dus acolo si altele de adus de-acolo - de exemplu cadita cu suport pentru bebelina ,ca am pastrat-o.Apropo de bebelina,sunt de coma ca nici acum n-au nume pentru ea! Mai o luna si ei nu s-au hotarat nicicum Frate-meu e mai cu mofturi Fix cum voiam eu numai nume romanesc ... Ei i-ar placea Iulia (si mie),el nu pare,vrea prea incantat,lui stiu i-ar fi placut Alexandra ,demult ii placea numele, dar i-am zis si eu ca e full de Alexandre (nu mai zic de Alessii ... chiar duminica asta vor boteza ei o Alessie)

Na bine ca-i soare si-s mai in forma azi,sa vad de ce ma apuc p-aci.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Is tare prinsa si pe fuga-multumesc de urari.
Ingrid-vazut reteta dar nu stiu dc apuc tura asta sa o fac,mersi.
Am comandat tort de inghetata si o prietena care e invitata maien imi aduce prajituri-restul aperitive si altele le fac eu,de aia sunt pe fuga.
Va pup si mai scriu eu maine.
D

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LA MULTI ANI DENISA !!!

Io la o cafea pe fuga,dupa care ne echipam ,incarcam calabalacul si-o tulim la casa.E soare si-s deja cca 15 grade se pare.La inot m-oi duce colo mai dupa-amiaza cu Diana.Si maine invers,mergem de dimineata ca dupa aia avem drum in apropiere,la neamurile la care am taiat porcul,sa mai aducem una alta acasa.
Diana mi-a zis ca primul lucru cand ajungem ,ea vrea sa se urce in pod Si mie imi placeau podurile cand eram mica Si mai mult decat podurile casei, podurile pline cu fan de la sura


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput