Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Am uitat sa va zic ca zilele astea m-am intalnit cu vecna de la 8,care are baietel cam de-o varsta cu Diana ( el e nascut in noiembrie 2005) si e in grupa pregatitoare cealalta de la gradi.Mi-a zis ca si la scoala va fi in cealalta clasa,ca ea a ales invatatoarea aia fiindca e mai in varsta si asa crede ca poate are mai mare rabdare cu ei.Ma rog ... dar faza de care voiam sa va zic e ca a zis ca la el in grupa sunt multi copii care deja acum au implinit deja 8 ani !!! Si cum viitoarea invatatoare a Dianei mi-a zis ca din grupa aia are mai multi inscrisi la ea in clasa,are toate sansele Diana sa aiba colegi de aproape 9 ani deci cu 2 ani mai mari decat ea.Valeleuuu !!! Atat ca in grupa aia majoritatea-s baieti,sunt putine fete.
Eu cred ca astia-s batuti in cap de la minister,daca tot au imbarligat-o cu pregatitoarea si schimbat programa puteau sa rezolve ce e mai important,adica sa egalizeze cumva varsta copiilor la scoala,hai ca un an diferenta intre ei mai merge,dar doi ???
Dar asta e si la Diana in grupa sunt copii mai mari,dar cred ca doar cu maxim un an jumate,nu chiar cu doi ani ...
Edit: ca acum m-am gandit ca in privinta astora nu prea aveau ce face ca nu cred ca ii puteau baga direct in clasa a doua
Iar daca ii obligau pe cei nascuti in 2005 sa mearga in clasa intai si/sau nu-i lasau pe cei cu mai putin de 7 ani in clasa intai cum fusese prevazut initial iar era bai ca nu convenea tuturor parintilor ... ca uite de exemplu la noi Nicolas nascut in 2005 la clasa zero pregatitoare,fetele "sub 7 ani" in clasa intai ... Totusi cred ca macar de la anul nu vor mai fi asa diferente mari.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Moni... ei spun clar... copii care implinesc 7 ani pana la data inceperii anului scolar merg la clasa I. Mai pot merge la clasa intai si cei care implinesc 7 ani pana la sfarsitul anului calendaristic in care se incepe scoala...daca VOR parintii. SO... eu m-am decis ca NU VREAU. La Nicolas in grupa de exemplu el este printre cei 10 copii care sunt de grupa mai mica decat incadrarea in care sunt defapt. Nici mie nu-mi convine sa fie la scoala printre cei mai mici din clasa. Fetele oricum sunt cu un an peste baieti..chiar daca au aceeasi varsta. Spun asta din ceea ce am constatat si la serbari. Daca mai punem la socoteala ca unele au deja 7 ani impliniti in acest moment... as putea sa spun ca sunt cu 2 ani peste nivelul baietilor. Asta e realitatea... fetele sunt mai mature. De-asta nu vad graba pentru care sa-l dau la clasa I. Sa invete mai intai ce inseamna disciplina.. si-apoi sa sper ca nu va deranja orele de curs cand se vor face ore pe bune cum se intampla la clasa I.

Eu am exemplu cel mai clar.. in fata ochilor.. zi de zi... Maria nascuta in ianuarie 2005 si Nicolas nascut in decembrie 2005... Totusi este o diferenta de 11 luni intre ei... Se vede claaaaar... Maria deja citeste iar Nicolas nu reuseste sa lege cuvintele chiar daca literele le spune f repede. Si asta-i doar un exemplu. Nu mai zic ce dezastru a fost la dictare... Asa ca .. pe bune ca am testat singura capacitatea copilului meu inainte de a lua decizia de al da la pregatitoare.

In alta ordine de idei.. chiar daca este nascut in 2005 ... in momentul in care va incepe clasa I va avea 7 ani si 9 luni si nicidecum 9 ani ce spui tu acolo...

si basta ca m-am enervat!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui teolinda
In alta ordine de idei.. chiar daca este nascut in 2005 ... in momentul in care va incepe clasa I va avea 7 ani si 9 luni si nicidecum 9 ani ce spui tu acolo...

LILI pai normal ca Nicolas atat va avea,dar nu era vorba nicidecum de el.
Eu am calculat cat vor avea copiii de care zicea vecina ca deja au acum 8 ani impliniti ... in toamna nu vor avea peste 8 ani jumate,adica aproape 9 ani? Si in comparatie Diana va avea 6 ani si 8 luni,deci de-aici iese diferenta de doi ani.
Dar zic si eu ca tine,ca fiind fata poate se va descurca oarecum mai ok,adica sper ca aia mai mari de care e vorba,sa fie macar baieti

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI acum vazui ca zici ca te-ai enervat,dar nu pricep de ce.
Eu m-am referit la Nicolas doar ca exemplu cu legea astora, ca nu ne-ar fi convenit noua parintilor anumite variante,adica mie (si lui Ingrid) nu ne convenea sa ne oblige sa le bagam la clasa zero,tie si altora sa te oblige sa il bagi in clasa intai - ca fiind nascut in 2005.Ca asa parca era prima varianta aparuta in presa,cu limita la 31.12.2005 Deci cei nascuti in 2005 in clasa intai cei nascuti in 2006 in clasa zero ... bine ca macar au lasat-o balta cu asta !
Fiecare are motivul lui pentru care ii mai lasa,uite de exemplu stiu o fetita care merge in toamna in clasa intai la 7 ani si 9 luni parca si n-a dat-o maica-sa la scoala mai devreme fiindca nu-l putea pronunta pe R - nici macar nu-l inlocuia cum faceau ai mei cu L in loc de R.Si i-a fost teama ca vor rade copiii de ea la scoala,de aia n-a dat-o,ca in rest stie de toate inclusiv sa citeasca/scrie/mate.Si intre timp cu logopedie deja se descurca mai bine si cu R-ul,probabil pana la toamna il va spune perfect deja.Deci sunt motive destule,unele care poate nici nu ne trec prin cap.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

MONI - pai ma enervasem ca am avut impresia ca ai vrut sa zici ca daca e nascut in 2005 trebuia obligat sa mearga la cl I. Da' apoi am recitit si am priceput. Pai si Maria va avea 7 ani si 9 luni cand va merge la scoala si macar ea vorbeste f. bine.

La Nicolas mai sunt aspecte legate de logopedie ce trebuiesc rezolvate. Omite sa-l pronunte pe sh insa il poate pronunta bine daca ii atrag atentia. In schimb se intampla sa aud ca spune "zucarie" in loc de jucarie.. si ar mai fi exemple. Din pacate pentru ca au fost zapezile la inceputul anului si apoi mi-a fost mie rau n-am mai ajuns vinerea la orele de logopedie. O sa am ce face cu el in vacanta pt ca am fise speciale pt cuvintele cu probleme.

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Aha acum am priceput Ai citit pe fuga si ai inteles aiurea,se mai intampla.
Sa stii ca eu i-am studiat special pe copii la Diana la lectia aia deschisa si am tras destule concluzii.Diana uneori ridica instant mana,alteori nu ridica defel,desi eram sigura ca stie si ea raspunsul.Am intrebat-o zilele astea si mi-a confirmat ca ea ridica mana sus doar cand e 100% sigura ca stie perfect,daca e doar un pic nesigura nu sare cu mana sus,ca "nu vrea sa spuna prostii".Oricum e maaare progres fata de cum eram eu ca io nici daca stiam de 11 nu ridicam mana sus
Pe urma are in grupa doua fetite surori - or fi cel putin 9 luni intre ele deci si-s amandoua prichindele rau (si mama lor e mai mica de inaltime) dar mama-mama ce infipte ,ce mai sareau cu mainile pe sus amandoua
Am vazut si diferente intre fete si baieti: desi unii stiau sa rezolve exercitiul pe foaie,marea majoritate a baietior nu stiau sa si exprime / explice cu voce tare ce au rezolvat cum ii puneau.Fetele se descurcau mai bine decat ei in privinta asta.Si desi la ei sunt diferente si de 1,5 ani ca varsta intre copii,sa stii nu mi-a sarit in ochi chestia asta raportat la raspunsurile lor.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Neatza si o cafea/ceai
MONI si LILI-eu zic ca va faceti prea multe probleme pt clasa I-normal nu ar trebui sa stie atatea lucruri-citit,mate ,etc,astea ar trebui invatate acolo si noi sa suplimentam acasa,nu-eu nu cred ca la 6 ani si 9 luni nu sunt pregatiti,eu cred ca noi suntem prea stresati si vrem sa fie deja "mini-genii" si e normal.
Multumim pt complimente,dar mai are si ea de invatat,la ski intoarceri stie,dar are alte chestii ce treb corectate/aprofundate.
Ingrid-poze mai ai de asteptat ca a mea nu e asa creativa si talentata ca Diana ta.
OK-dc ai doar retete cu carne,scrie-mi te rog una sau 2 care iti plac si le-ai face pt musafiri,mai deosebite zic,ca simbata am 3 familii si vreau sa pregatesc chestii mai deosebite-deja fac pui portofel,avocado si alte aperitive.
Merg la copiii si sa bag si niste rufe ca Emma merge maine in excursie si ii treb tricoul de la ei,ca sunt pe grupe-merge la reptile si azi o duc la un show de copiii si sa se picteze pe fata ca i-am promis,ca e in acelasi loc unde merg eu la epilat,nu de alta.
Cu joburile se lasa asteptat,abia maine mai am un interviu,asta e...Va

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DENISA aoleu cu postul ... mi-am amintit ca si eu azi am mancat doar doua felii cu paine cu zacusca,ca am zis ca tin si io post azi.Fug sa bag rapid si o supa de mazare de post (adica cu orez in loc de galuste care-s cu ou) Asta se face cu o ceapa mica,mazare,un morcov,un pic de orez,eventual si un pic de bulion sa fie mai acrisoara.Si frunze de pattrunjel.In plus in 15 minute e gata.Diseara imi prajesc niste ciuperci
Apropo de mancare ,zilele trecute am prajit niste pastrav si mi-a dat prin cap sa trag si o ciorbita de peste,sa valorific capetele si cozile - dupa ce s-au fiert pe-alea le-am scos din oala si le-am trimis la pisici Super faina a iesit,am bagat ultima punga cu legume din congelator,am mai curatat o ceapa si un cartof si am completat si cu bors din sticla.Diana ieri m-a intrebat cum e ciorba de peste (cu o zi inainte a zis ca nu vrea) i-am zis ca ii incalzesc sa o guste si daca nu-i place nu e musai sa manance.Si a mancat o farfurie intreaga ! Dupa aia a mancat si pizza.Am cumparat niste aluat gata facut de Pizza din Ungaria,sunt trei bucati la set,facute in Germania vad,dar super faine-s,crocante .Trantesc ingredientele pe deasupra - intind ketchup amestecat cu bulion si guyas unguresc din tub ,pe urma pun sunca (sau salam),cascaval (acum am cumparat mozzarela),masline,daca am si ciuperci si porumb si basta pizza Se mai poate pune si ou p-acolo si toate alea (rosii,ardei )... dar cam batea vantul prin frigider
Si pun aluatul direct pe gratar si-l las doar 5-10 minute pana se infierbanta si se topeste cascavalul Rapid,ca lenea e cucoana mare
Daca i-as face,Diana zilnic ar manca asa ceva Sau sandvish cald facut la sandwich-maker-ul ala.Daca ii fac sandwich simplu nu-l manca Nu vrea nici unt nici salam/sunca Doar cascaval gol eventual ...

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Primiti si dimineata devreme?
Lili, sa va fie de bine skiatul. In week-end tot la Predeal? Si noi mergem, dar nu stim inca unde.......Sa skiez in cele din urma si sa-mi mai vina si mie mintzile acasa, ca-s super stressata si n-am mai facut o pauza de un an cred. De fapt, chiar mai mult de-un an.
Cu scoala, depinde de fiecare ce crede si ce vede si la scoala si la gradi. Ana la grupa ei pregatitoare este printre cei mai mari ca varsta, deci diferenta creste si mai mult cand vine vorba de alte deprinderi si abilitati. Daca va sta pe loc la scoala, o s-o mut intr-o clasa superioara, desi nu prea cred ca-i cazul. Prietenii ei cei mai buni, sunt nascuti in primavara 2006 si vor merge la scoala (inclusiv "admiratorul"). Cred ca depinde mult si de copil. Daca stii ca ai un copil mai sensibil, n-are sens sa-l expui unor factori de stress prea devreme. Idem daca e nerabdator si copilaros, un an poate insemna mult. La noi nu e cazul.
Wow ce copii mari aveti. Ana are tot pe la 1,2 m. Poate mai mult, de cand n-am masurat-o, dar nu spectaculos. Si e foarte slaba. Abia are 20 kg.
Gata, ma pregatesc de plecare.
O zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Buna dimi!

BEE - no problem ca-i prea dimineata. Noi ne-am trezit la 7:30. Prietenii nostri de ski se cam fofileaza da' noi tot vrem sa ne ducem. Daca ei nu vin , vrem sa plecam sambata dimineata si sa ne intoarcem duminica seara. Mergem tot la Predeal si chiar vrem sa ne luam camera la o pensiune de langa partie. Au centru de inchirieri la parter deci ma trezesc duminica si sar direct pe ski-uri. Pensiunea se numeste Faast .. daca te intereseaza. In poze nu e prea grozava da ' am fost noi sambata si am vazuto . Am murit de ciuda ca nu m-a inspirat in poze sa merg la ea. In schimb m-am dus la alta care in poze arata mai bine decat la fata locului. Ciudat.. nu? Cand am asteptari de la o chestie ... ma dezamageste iar alea pe care nu dau "2 bani" sunt in realitate OK . Uff...
So.. daca te gandesti.. poate ne vedem pe-acolo.

Moni - m-ai ucis cu blaturile tale. Si eu am o problema cu blatul de pizza. Ce se gaseste nu prea m-a multumit iar de facut... nu ma bag ca n-am nici loc nici chef si nici prea mare pricepere.

O zi buna!
La noi ninge in draci.

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput