Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
Mai fetelor, voua chiar nu vi se pare ciudat ca un copil de 6 ani sa primeasca mici cadouri? Azi a primit ghiocei....... La noi, ca la tzara. Om fi "somitati" locale si o curteaza lumea buna a satului, ca o asa "partida" tb cultivata de mica

Hahaha ..pai cum altfel? La asa o frumusete... aspira cei mai buni ficiori.
Ce zici cu streptococul, revine periodic? Sau nu l-au decimat din prima tura si de atunci o trageti cu copilul asa? Finuta mea a luat tratament 10 zile ca i-a descoperit la un exudat cerut de la gradi, fusesera cazuri de scarlatina. Penicilina, dar nu injectabil.
Ce dragutz ca aveti gaste in curte, copiii sunt entuziasmati de animale. Si daca le dai voie sa-i hraneasca, ii responsabilizezi de mici.
Ati terminat cartea cu Nils? Noi inca nu. Dupa ea, as vrea "Singur pe lume". Dar tare mi-e ca voi boci...si parca nu vreau sa-mi stric tenul.
Lili, welcome back. Super ca ti-au trecut ametelile acolo, sigur e din cauza Tanakanului. La un aer ozonat si la inaltime, efectul la mine e contrar: ma ia cu ameteli. Poate sunt exceptia.
Asa de bine schiaza Nicolas? Pana acum nu te-ai laudat doamna, de ce? Bravo lui ca e curajos foc. La ce nivel e? sa pui poze, sa-l vad pe Cosmin bronzat cu urme.
Sa stii ca marea imunizeaza, dar noi anul trecut am fost la munte in Tirol si io-te ca a avut rezultate bune. Asta daca nu cumva a crescut si raceste mai rar. Ori ca mananca usturoi si hrean.
Eu stau sa pazesc o chiftea uriasa pusa de domnul sotz la cuptor. Reteta noua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI waw ce super vacanta ati avut Figura Nicolas curajos la ski si fricos la alte cele? Inseamna ca e prudent si se avanta numai la ce e sigur pe el.
BRANDUSA sa stii ca la tara copiii sunt in general precoci (cum suna ) la faze de-astea comparativ cu orasenii,stiu din proprie experienta ca doar mi-am petrecut vacantele pe la tara .
INGRID pai sigur ca trece tusea si daca nu se ia antibiotic,stramosii nostrii cum or fi supravietuit inainte de descoperirea lor? Atat ca Diana tusea deja de mai mult de-o luna cand i-am dat Klacid-ul si nu tuse obisnuita ci d-aia urata,haraia de zici ca ea era TBC-sita fruntasa Intradevar avea stare destul de buna in rest,dar sa o mai fi lasat inca o luna-doua cu tusea aia pana se hotara sa treaca de la sine? Si sa intrerupem si inotul in perioada asta? Pe deasupra a si slabit in perioada aia,cand am cantarit-o nu mai avea nici 18 kg.Acum nu stiu sigur cat are dar mananca binisor (mai putin carne si produse din carne )
Vorbesti de polipi? Operatie ,aoleu,pai Diana nici macar injectie n-a luat vreodata ... nici la analize n-am convins-o sa mergem sa ii fac.Si singura data cand i-am facut avea 3,5 ani si abia am tinut-o si atunci cu forta ... nu mai zic de urlete.O sa vad,poate reusesc sa imi fac timp sa ii duc pe amandoi odata la un consult ORL,dar nu stiu unde,ca nici n-as vrea la vreun habarnist din zona care sa ne zica cine stie ce aiureli,ca am mai auzit.Si eu am avut amigdalele scoase la 6 ani.

Diana mea s-a dus acum la cursul de desen.Aseara a facut dupa model coperta cartii Frumoasa si bestia si azi m-a intrebat daca l-a vazut Diana ta (io nici n-am descarcat poza inca ). O intereseaza in special parerile Dianei tale refertor la desenele ei Mereu ma intreaba ca daca le-a vazut si ce-a zis Diana?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Moni, pune desenul fetitei. Diana mereu spune ca e frumos ceea ce deseneaza a ta. Un alt stil si-i place. Si mie.
Cu pozele e de belea: intai astept sa pui tu linkul si apoi incep s-o caut pe Denisa, pe Lili, pe Cristina, Daniela...
Asta cu tusea mi-a amintit de fetita prietenei din Germania, tusea de rupea, si tot tusea, ma dispera cand o auzeam prin casti si i-am propus s-o duca la medic iute, pentru ca urma sa vina in Romania (fara fata), iar tata-su nu stia din astea cu doctorii.. A dus fata si pediatrul i-a dat un sirop. A terminat siropul, s-a intors si prietena acasa la ea si fata tot asa. La un moment dat s-a oprit.
Acolo nu se dau antibiotice, greu ajungi la ele, poate sa fie copilul si cu febra 40.
Gata cu netul azi. Ma duc sa-mi termin cartea, Diana e afara cu bicicleta (si tata-su). Bate vantul de te ia pe sus. Ma rog, avand in vedere ca la gradi nu-i scoate...nu-i strica nitel vant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID hai ca am pus desenul,nu de alta dar iar ma ia la intrebari dupa aia.Acum am vazut ca i-a tras aleia un decolteu pana la buric
Si lasa-ma cu antibioticele alea,ca destul o am pe mami pe cap in sens invers ,picatura chinezeasca ... mereu ma acuza ca inainte "chinui copiii" nu stiu cate zile/saptamani si abia dupa aia ii duc la doctor - "sa le dea ceva" desigur (si ce poate sa le dea sa le treaca instant decat antibiotic???)
La ai mei nu s-a auzit niciodata nimic la plamani ,pai atunci ar fi trebuit dupa regula asta a vesticilor sa nu le fi dat niciodata niciun antibiotic.Si sa o fi lasat si pe Diana cand facea febra 39+ mai mult de-o saptamana ,sa faca bine mersi febra doua trei saptamani acolo ... sa ii iasa pe nas
Sorry dar eu mereu am zis ca cea mai buna e calea de mijloc,asa ca nici nu alerg din prima la doctor,dar nici nu refuz antibioticele cand e cazul.
Am uitat linkul: http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012-03-12/23:03:26 Asta l-a facut aseara dupa ce s-a intors de la vecina Stefi (la care a stat pana la 21,30 ... atunci s-a dus taica-su dupa ea ca ar mai fi stat ) Bineinteles ca o gramada de detalii nu-s identice cu modelul ,dar am laudat-o ca altfel iar se supara Ca zice ca mie nimic nu-mi place

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

INGRID - ce sa zic de desenele Dianei ca nu-mi gasesc cuvintele sa o laud . Foarte mult mi-a placut tabloul cu futurele.. merita toti bani sa-l expui in casa.
Cat despre restul activitatilor extra.. ce sa mai zic.. o gramada de lucruri frumoase faceti voi acolo. Bine ca-i place la inot acum si a scapat de stressul instructoarelor.
Asadar planul de vacanta-i facut... actele la pasapoarte depuse... ce sa zic.. sa fie distractie atunci. Si la Nicolas in pasaport expira termenul anul acesta da' deocamdata nu ne-am facut planuri de parasit tara asa ca nu ma agit.
Cu ski-ul nu stiu daca nu m-am laudat suficient...da' acu' ce sa zic .. pentru cine stie... de exemplu ieri a coborat de 3 ori partia Cocosul (aprox. 2,5km lungime) si o coborare pe Clabucet (1,4km lungime da-i mai abrupta)... evident a urcat cu telescaunul de fiecare data si totul a durat pana la final aproape 2 ore.
O sa incerc sa va daca reusesc sa incarc un filmulet.

MONI - vad ca nici Diana ta nu se lasa mai prejos cu reproducerea desenelor. Foarte multa rabdare ii trebuie. Foarte bine ca o lauzi chiar daca nu iese perfecta reproducerea. Pentru mine e SF.. io-s anti-talent la desen.

BEE - asadar ti-e frica sa nu ti-o rapeasca baietii pe Ana. Mda... daca MONI zice ca asa-s astia la tara ... mai precoci.. ce sa zic. Nicolas n-are gand de indragosteala. Poate si unde el e mereu cu vara-sa Maria si ii declara mereu ca o iubeste si o pupaceste.

Noi mai planuim o tura de ski in week-end. Sper sa ne iasa. De data asta vreau sa ma pun si eu pe ski-uri... asta seara mi-am probat claparii.

Pe maine!



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI pai chiar merita laudat Nicolas Da' mai un pic si te laudam si pe tine daca asa planuri mari ai! Bine ca scapasi de ameteala aia!
INGRID hai ca a dat dileala in Diana mea,acum a terminat de desenat coperta de la 101 dalmatieni cica sa te sun ACUM sa iti spun sa ii zici Dianei tale sa se uite I-a zis ca avem o singura mica problema: Diana ta doarme deja de la ora 20-21
http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012-03-13/21:56:46 Asta-i "opera" ... i-a facut silueti precum ea Si asta la a doua incercare ca la prima aratau mai naspa,dar am indraznit sa o critic,ba chiar i-am desenat eu rapid sa ii arat cum trebuie
http://www.dropshots.com/DIATUD2012#date/2012-03-13/22:08:03 (ma pricep,nu? ) Tulaaaai ce s-a mai suparat! Dar macar s-a ambitionat si i-au iesit un pic mai bine ... poate la a treia, a patra incercare i-ar fi iesit si mai si,ce sa mai zic daca ar avea ea rabdare sa deseneze incet si manevreze cu guma de sters,dar nu pot zice nimic ca aici are pe cine semana ,ca la fel fac si eu fleosc fleosc si am terminat rapid treaba,ce atat guma de sters
La curs a zis ca au desenat azi o zambila intr-o vaza, dupa model,dar nu a adus foaia acasa sa vad si eu ce si cum.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello si eu la ceas de seara,is cam rupta ca nu am baut decat o cafea si o coca-cola,eu care nu beau din astea,dar de..
Moni-desenele sunt f.faine,a mea e mai jos,poate maine sa faca si ea ceva mai ca lumea,si sa o pot poza,pina atunci sper sa ii arat ce deseneaza a ta si poate se ambitioneaza-azi insa a colorat niste chestii f.faine,unele zici ca sunt pictate,asa fain au iesit...
Si la tenis a facut f.bine,dc as avea mai mult timp sa exersez cu ea ar fi super bine,sper din aprilie incolo insa...prietena noastra a jucat azi finala la fetite sub 12 pe toata provincia si a pierdut,culmea tot cu o romanca,noroc cu noi,rusii si sirbii pe aici ce mai le aratam astora ambitie...
Lili-bravo lui Nicholas,la anul va fi expert- Emma nu are partii aici la noi mai lungi de 2km(in state am fost pe cele de 10-12km si vom merge la anul din nou),dar face multe coborari,sapt trecuta cat am fost cu ea,era un vant, de ne lua pe sus efectiv,telescaunele se zgudiau si erau deschise doar vreo 7 din 20,si a rezistat de la 9.30 pina la 3.30 cu pauza de 1h-eu eram cheauna,ea nu si face mai nou si cu betele,am primit evaluare ca mai are 2 nivele si o putem baga la profesionisti dar nu vreau,nu stiu insa tasu dc o sa o sustina...Din cele 2 nivele care au ramas, unul e de sarituri, de care mie imi e f.frica si mereu cand vad accidentati ma rog sa nu fie copiii,mai ales ca eu am cazut nasol anul asta...
A si ma bucur ca ai scapat de ameteli.
Ingrid-mai baga si tu niste retete de la sot din alea cu cat mai putina carne,dc se poate...Eu ma apuc de post,deja de 2 sapt am eliminat carnea,doar peste pap ca a adus sotul pastrav proaspat,un deliciu..
Mai nou si Emma baga cam putina carne si se vede ca a mai slabit,are 22kg dar la 1.27 eu zic ca e ok-azi a picat si dintele nr 6-cam repede zic eu..
Alex e mai bine,insa ii curge nasul si tuseste moderat ca bea suc de porto stors si bagam miere cu lamaie,va pup ca am si eu un serial si ma uit la el 1h pina la 11.30 cand voi pica...

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Aseara a venit Diana din parc si a stat la pian jumatate de ora ca azi vine profesorul. Dupa aceea mancare si nani, n-am mai avut timp de computer.
Moni, am vazut desenele Dianei, cel cu Frumoasa si bestia si dalmatienii. Sunt minunate! Si mama..., spune-i ca i-am trimis un pusi pentru ca te-a schitat asa de frumos. Draga de ea. Fetita cuminte si talentata.
Poti sa faci concurs cu ea zilnic, va alegeti o tema si desenati amandoua, apoi va dati reciproc note. Sigur va fi placut pentru ea, o activitate relaxanta cu mami, cine ar refuza-o?
Sau sa-si aleaga o carte de Disney si sa deseneze mai multe din ea, mereu alte si alte pozitii. Asa isi formeaza mana.
Cum e Tudor, se simte mai bine?
Lili, si sotului ii place tabloul cu fluturele, arata frumos pe perete, dar eu am foarte dezvoltat simtul simetriei si fluturele are o aripa mai scurta...cand am intrebat-o mi-a spus ca asa a vrut ea si gata. Ma rog...camera ei, tabloul ei.
Deci Nicolas a parcurs ceva traseu, 7,5 km nu-i de colea. Mai, felicitari. E un sport greu, asa ca merita fiecare lauda.
Voi iar o luati din loc? No, atunci va urez multa zapada si distractie cat cuprinde. Ceva poze, hm?
Denisa, esticii din fostul bloc comunist au intradevar ambitie, iar in tenis daca nu lupti si nu esti decis sa castigi, n-ai ce cauta. Nepoata-mea face tenis dar, desi a fost la concursuri pana acum si a si castigat de cateva ori, n-are mentalitate de invingator. N-are. Nepotul, da. Nu stiu, lui parca nici nu-i pasa, merge si castiga aproape de fiecare data. E calculat.
Zici ca Emma mai are doua nivele pana sa treaca la profesionisti? Pai e tare fata, ce mai. De sarituri mi-ar fi si mie frica, chiar daca sunt ajustate pe varsta lor.
Retete cu putina carne nu pot, ca al meu nu tine cont de post. E carnivor. Si eu. Daca vrei ceva anume, spune si-ti scriu cu mare placere.
Ma bucur ca Alex e mai bine.
Am plecat la treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Io-s pe-aici... incarc niste poze in drop. Din pacate deocamdata nu am cum sa pun un filmulet pentru ca Robert le-a montat deja pe toate intr-un film. Dar o sa fac eu rost de o filmare mica de pe tel lui..pana la urma.

MONI si INGRID - eu recunosc.. sunt impresionata de ceea ce deseneaza fetele voastre.. fie ca-i reproducere, fie ca-i din imaginatie. Mie imi plac... desi nu-s cunoscatoare sa pot aprecia eu obiectiv talentul fetelor voastre...eu zic ca-s talentate. Nu vreau sa par ca exagerez cu aprecierile dar pentru mine este fantastic ce fac ele tocmai pentru ca eu NU AM DELOC talent la desen.
In schimb.. mi-ati dat o idee sa-l pun pe Nicolas sa incerce sa reproduca si el ..ceva.. chit ca nu cred ca o sa reusesc sa-l conving sa faca cea tocmai pentru ca e ceva ce-i cere sa stea locului. Mai copilul asta nu se mai satura de joaca... e fantastic cum poate sa-i faca de joaca continuuuuuu. Acu' sa nu ma plang prea tare ca poate asa o fi la ei.. la baieti.

INGRID nu stiu de ce trebuie sa fie fluturele ala perfect simetric.. nah copila stie mai bine... totul este unic.. inclusiv aripile fluturelui.Pai ce farmec mai avea fluturele ala daca avea aripile identice.. ete da.. asta se face cu o poza in photoshop. Felicitari Diana!
Poti sa mai dai si tu idei de mancaruri de post.. nu de alta da' io nu-s in post cu anemia mea insa recunosc ca tot nu ma omor cu carnea.

DENISA - felicitari Emmei pentru progrese. Nicolas coboara deja cu betele. Deocamdata am preferat sa mearga cu instructor desi in ianuarie in ultima zi a coborat doar cu Robert partia de 2,5km...fara probleme. Mai are inca de invatat... sa faca intoarceri.... De sarituri nici nu se pune problema aici.. asa ca nu-mi fac griji.
Si Nicolas abia asteapta sa reinceapa tenisul... mi-a zis chiar azi dimineata ca ii este dor de tenis. Probabil ca undeva in mai o sa reincepem.. speram sa fie vremea stabila si sa nu fie ploi.
Si mie mi-e dor de peste.. da' uneori chiar nu-mi place cum arata si evit sa cumpar. Nici Nicolas nu-i prea breaz cu kg.. Defapt se poate vedea si in poze. Are deja 132cm si doar 22,5kg . Desi mananca destul de bine... asa este el.. Asa eram si eu in copilarie. Macar bine ca nu are constitutia lui tacxu care-i mai pufos .

Gata.. o zi buna...!
S-au incarcat si pozele va puteti uita la semnatura!

Pe curand!


LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna dimineata !
Ce de activitate pe-aici !
DENISA wow deci Emma mai oleaca si e deja profesionista la schi Nici la tenis nu-i departe! Sa ne pui sa vedem si desenele ei - Diana mai ales abia asteapta sa vizioneze desene Ma bucur ca e mai ok Alex.
INGRID nu e foarte buna ideea cu concursul fiindca Diana seamana cu taica-su cred,adica e tare "ciudoasa" - ha ha asa a zis o verisoara de ea cand era mica si izbucnea in plans amarnic si "la comanda" daca nu i se facea pe plac Vreau sa zic ca ii e ciuda daca imi iese mai bine decat ei si imi gaseste rapid nod in papura gen ca n-am desenat si nu stiu ce detalii pe-acolo - si eu sincer n-am niciun chef de pigulit detalii,eu schitez in viteza esentialul si basta Pai io nu m-as fi apucat de coperta aia de la Frumoasa si bestia sa ma pici cu ceara Pe de alta parte cred ca tare i-ar placea sa facem concurs ,o sa vedem ce chef am ,sau ce chef are ea,ca nu in fiecare zi are nici ea ...
Tudor e ok,asa mi-a zis mami.F. putin mai tuseste doar.
Tu sa mai pui desene noi de-ale Dianei in album si sa pui linkul,ca am uitat sa il salvez.
LILI stai linistita ca nu-i mare paguba daca n-ai talent la desen.Mie la ce crezi ca mi-a folosit la urma urmei? Asa de distractie cand eram mica si desenam intruna ,dupa aia desenam din an in paste,eventual asa ca sa mai impresionez ceva prichindei sa stea linistiti - si sa imi tot dea comanda sa le desenez una alta.In plus nu am nici urma de cunostinte in domeniul desenului/picturii.
Dar cine chiar are talent si se tine de el,poate face cariera in domeniu ... De exemplu Diana lui Ingrid e beton la reprodus desene,are si talent,ambitie si rabdarea necesara.
Mie cred ca mi-ar fi placut sa ma ocup de imagini din cartile de povesti Imi place sa desenez din imaginatie,nu-mi place deloc sa desenez dupa model desi reusesc binisor in general.Dar e de munca si trebuie rabdare.Mi-as consuma energia pentru asa ceva doar asa daca trebuie/vreau sa demonstrez ca pot,nicidecum din placere Probabil de-aia e si Diana mea cam la fel ...

LILI am vazut pozele de la schi,cam putine Eu zic ca foarte bine ca se joaca Nicolas,pai cand sa se joace cand o face armata?


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput