Prietene fara titlu (83)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Eu sunt la farmacie, si binenteles ma plictisesc. Mai am 2 ore!! Ufff,

stau cu nasul in computer si tot ma uit de una de alta.
Mai, meritul e a celorlalti doi, si al ei. Eu nu am obligat-o nimic. Dar asa e ea, niciodata nu a vrut sa fie cea mai mica, si s-a zbatut sa-i ajunga pe fratii ei. Acasa e tare icapatanata. I-a spus la nasa ei, intr-o zi cand am lasat-o la ea pana nu a ajuns mama, ca se bucura ca vine buni ca-i face curatenie in camera........asta-i Seline pe care o vad eu in fiecar zi. Stiu ca poate dar problema cea mare e sa si vrea.
Bee, offf, voi nu mai terminati cu bolile. Imi pare asa de rau de tine, ca tu trebuie sa le duci pe toate.

Moni, tu cum mai esti?. Nu mai mergi la control?
L-am vazut pe Tudor tuns. De ce i-ai taiat carliontii?
Cristina, intr-o zi asta toamna pana nu ne-am mutat in casa, dar am trabaluit pe acolo de dimineata pana seara, eu nu mi-am vazut fetele toata ziua, sau mai bien zis nu le-a trebuit nimic de la mine. Toata ziulica au stat in curte. E minunat. acum sunt in cautare de o trambulina, si de un bazin pentru la vara. Acusi plantez si "frunzele", sa-i fie pe plac piticoatei, ca cica ei nu-i place in curte ca sunt prea putine frunze. Prefera sa se joace in fata casei pe strada.....nu e periculos ca e o strada micuta dar casa e imediat dupa o curba si cand mai trece vreunul si ei sunt pe bicicleta, nici nu vreau sa ma gandeasc.

.....la noi in Banat nu se fac mucenici, dar eu am facut comanda de cozonac pe maine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Gata si papa.
Voiam sa va zic ca am comandat si eu cartile alea adica
"Minunata calatorie a lui Nils Holgersson prin Suedia" si "Indianul din dulap" de Lynne R. Banks.
Am mai comandat si "Zanele din Valea Cerbului" si "Cipi acest pitic urias".Asta cu piticul si aia cu indianul le pun pe post de cadou lui Tudor,celelalte doua Dianei - asa ca sa aiba amandoi ceva primit de la Iepuras. Dianei i-am comandat si o carte de matematica distractiva de clasa I-II cum aveam in plan.Luni o sa le ridicam de la posta ca au sosit deja,dar ieri nu eram acasa.Deci jumate din cadoul de Paste e rezolvat.La partea a doua m-am gandit la bicicleta necesara Dianei,iar lui Tudor habar nu am inca - el continua sa imi ceara in fiecare zi ceva "sulpliza din debala" Deci lui i-ar musai trebui macar o jucarie/joc nou ... chiar nu mai am nimic nou,deja le-a vazut/probat pe toate cele ramase de la Diana.Macar sa vina odata caldura ,ca atunci va fi alta viata,mai o tura la nisip,la hinte,la strand,la curte ...
MIRA pai ieri am fost la control,nu citisi? O sa imi scrie pe mail rezultatul aproximativ,peste o saptamana.
De ce i-am taiat carliontii lui Tudor ... pai n-ai vazut in ce hal era? Multi intrebau daca e fetita
Trambulina si bazin in curte vai ce suuuuper o fi la voi

Ne pregatim sa o tulim la inot.Diseara la 20 e concert Voltaj la mall-ul de alaturi si mergem si noi.Astia imi plac si mie

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Eu imi beau cafeaua, sotul face mancare, copilul in pijama zburda. Ce dimineata idilica.
Sambata am fost la concertul cu Vunk si Antonia, o inghesuiala in club, fauna deosebita...am remarcat barbati intre doua varste care iesisera la vanat fete de liceu, gretos.
Am dansat si am incercat sa ma simt bine. Pe la 3 am ajuns acasa.

Multumim de vorbele frumoase. Sunteti foarte dragute.
Bee, nici nu stiu ce sa-ti spun. Am citit si mi s-a strans inima. Ce tratament de lunga durata trebuie sa-i faci baiatului? Are astm? Da-ne cand ai timp mai multe detalii. Nu poti sa ma ceri si alte opinii?
Imi pare atat, atat de rau.
Denisa, ai pus pozele? Acusi ma uit, n-am avut timp. Pacat ca n-ai si cu Emma colorata la par.
Mira, ma bucur ca fetita ta primeste numai laude. Adica, la scoala un ingeras si acasa un poznas? Bravo ei ca a invatat singurica sa scrie, e foarte ambitioasa.
Spor la "plantat" frunze si la cumparaturi. Trambulina au vecinii mei in spate. Seara de seara e folosita. Din primavara pana toamna. Eu mi-as pune, dar n-as mai avea loc, e putin spatiu in curte. Deh, casa la oras.
Moni, am inteles gresit cu scrisul. Mea culpa.
Cum a fost vineri? Ok stiu, rezultatele mai tarziu, dar nu ti-a spus chiar nimic?
Pauza ca vine un vecin la cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Gata, am si mancat intre timp.
Moni, foarte faina e cartea cu Nils. Insa cealalta, cu "Indianul", e mai potrivita pentru Diana. Sunt actiunile unui baiat de scoala, nu are poze si nu stiu cat are rabdare Tudor sa-i citesti un capitol intreg. Diana sunt convinsa ca sta.
A mea si-a scris dorintele pentru Iepuras, dar trebuie sa-i iau scrisoarea, ca tot mai adauga..

Citat:
... Asadar iar ne-am certat: daca nu vrea sa scrie corect - sa zicem ca trebuie inceputa o linie de jos in sus si ea vrea invers - iar zice ca io nu stiu,numai ea stie

Si Diana scria cand de jos, cand de sus...apropo de asta cu literele, habar nu aveam cum e S-ul de mana. No, bine cu ocazia asta, l-am invatat.
Cum a fost la concert?
Cristina, cautator de comori? Wow. Ce frumos isi imagineaza baiatul jocurile. N-am vazut mostra lui de scris, dar sunt convinsa ca e super.
Diana scrie frumos, pe desen s-a prostit si a vrut sa coboare...de regula scrie drept. Ma si mir cateodata cum poate sa deseneze sau sa scrie mai frumos ca mine, cu stanga.
Bine, scrisul meu s-a deformat in facultate. Nu era el cine stie ce, dar dupa facultate...jale.
Sa ne pui poze cu casa. Pune si pe facebook, nepoata-mea m-a tradat, si-a facut cont. Asa ca ma uit de la ea.
Denisa, foarte bine ca ii dai Emmei pauza de la activitati scolare. Cand e vacanta, apoi vacanta sa fie. Aici in vacanta, copiii primesc la teme de ii rupe. In fiecare zi ar trebui sa lucreze...atunci la ce e buna vacanta? Ca nu mergi la scoala, atat?
Citat:
Eu sunt socata de Alex insa ca i-am luat un joc, sa invete saracul sa spell cuvintele ca mi se pare aiurea sa inveti in engleza sa spun de exemplu- masina este CAR si fonetic este CI-EI-AR...si vad ca se descurca surprinzator,l-a incercat azi si merge f.bine...de ce nu i se dezleaga si limbuta,asta nu stiu insa

Bravo pentru Alex, se pricepe baiatul. Nu dispera cu vorbitul, o sa vorbeasca, chiar daca mai tarziu, of...te inteleg si stiu cum te simti.

Am comanda de la domnul sotz sa fac o prajitura. Cum sa nu, dupa ce mi-a gatit dumnezeieste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare.
INGRID pai ce sa imi zica ,ca nu prea are ce.Analizele-s ok,la inima tot ok (tipul de-acolo ne zice de fiecare data dupa eco ca e tot ok si EKG-ul la fel se vede pe foaia iesita ca e ok)
Ca de obicei se uita si pe piele sa vada ce si cum si cum din "bubitele" alea iesite ca efect advers mi-au mai ramas inca doua nedisparute ,ea zice ca asta e semn bun,ca medicamentul inca ar "lucra".Ma rog ... faza e ca eu am citit ff multe cazuri si se intampla ca la unii care au de exemplu metastaze in mai multe locuri,sa zicem 7, sa "lucreze" medicamentul in 5 dintre ele,iar la 2 sa nu ( mai ) lucreze. Cum in SUA medicamentul asta e aprobat,ei pot sa il ia in continuare si in zonele cu probleme sa se rezolve cu operatie,sau daca e vorba de creier cu radiatii,ori cu alte alea ... pe cand la mine e mai aiurea fiind studiu clinic.Adica nu cred sa fie permise interventii chirugicale,ca alta medicatie sigur nu-i permisa,decat daca opresti medicatia experimentala.Deci daca functioneaza medicamentul super ok ,mai putin la plaman unde-i nodulul ala ... habar n-am ce va urma.Ea a zis data trecuta ca si daca nu mi se mai aproba tratamenul asta ,mai au si altele acolo, dar n-a zis si ce.Si nici nu m-as baga la orice ... ci doar la ce-am citit ca sunt sanse mari sa functioneze .Deocamdata astept sa vad ce rezultat iese la CT si-oi vedea dupa aia.
Nu stiu daca v-am scris,dar nu cred: a fost data recent pubilicitatii stirea ca cercetatorii au descoperit un inhibitor al altei gene ce inlatura rezistenta asta care face ca la un moment dat sa nu mai functioneze medicamentul ce-l iau si eu,adica inhibitorul BRAF.Si cica peste o luna-doua vor si da drumul la un studiu de faza I cu inhibitorul cel nou impreuna cu medicamentul zelboraf (cum il cheama comercial).Evident asta deocamdata in SUA si un studiu d-asta tine vreun an,apoi inca vreun an faza II ... atat ca daca ar functiona bine,ar grabi ei treaba ca si zelboraf asta a fost aprobat ff urgent cand au vazut ce efecte spectaculoase are,au si unit cumva trialurile de faza II cu III.
Daca ar functiona zic ei tratamentul ar deveni asa ca pentru o boala cronica,adica iei zilnic de doua ori medicamentele si basta
Deci ideea e ca exista sperante din zona tratamentelor pe baza genetica.Mai sunt si celelalte pe baza imunitara si se pare ca astea luate impreuna cu cele genetice au si mai bun efect - si la astea abia au dat drumul recent la niste studii clinice.
Na hai ca v-am ametit iarasi

Voiam sa va zic ca Diana s-a dus cu mami la biserica,am lasat-o de-aseara la ei.Am vrut sa il aducem acasa pe Tudor dar n-a vrut neam L-a adus azi tati incoace si n-a vrut sa il lase sa plece,dar l-am aburit eu cu Poissonrouge de exemplu si-a uitat de tati ,asa a reusit sa o tuleasca d-aci.
La concert cum sa fie aglomeratie ... aiureala,oricum noi am stat mai departe ca n-am avut chef sa ma inghesui.Oricum i-am vazut ,ca eram in zona cinema-urilor - n-aveam voie acolo cica,dar domnul sot e tupeist si noi ne-am tinut dupa el ... Nici sa merg n-am mai avut chef ca ma lovise somnul dupa inot,dar m-a batut Diana la cap ca i-am promis ...
Am terminat azi de citit "Prichindel" a lui Jules Verne ca pe-asta n-o citisem (intradevar e ff draguta ) si cu ocazia asta mi s-a facut pofta sa mai citesc iar cartile lui O sa scotocesc in biblioteca,asa cred ca mai am vreo 2-3 de-ale lui necitite inca.
pana una alta ma duc sa pap niste supa de pui cu taitei

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Moni, o veste excelenta! Deci in maxim doi ani ar putea iesi pe piata medicamentul cu inhibitorul?
Ce inseamna sa fii la curent cu toate noutatile, pariez ca unii medici de aici habar nu au despre astea.
Am citit si eu Prichindel, frumoasa carte, dar cam trista. Mi-a amintit de Dickens si copilasii din cartile lui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

INGRID pai nici nu prea au de unde ... ca doar in revistele de specialitate din SUA a scris si pe forumurile cu specific.
Dar de exemplu despre medicamentul ce-i iau eu acum a scris deja inclusiv in presa romaneasca prin 2009 deja,in timp ce era in studiu de faza 1 si anul trecut deja medicamentul a fost aprobat in SUA,iar luna trecuta a fost aprobat si in Europa deja - e vorba de zelboraf medicamentul concurentei (celor de la LaRoche).Dar cand se va aproba asta de-l iau eu de la GSK ,cred ca va avea mai mare succes fiindca nu are si efectele adverse f.f. deranjante ale celuilalt adica sensibilitate exagerata la soare de exemplu.
Acum sa vedem ca deocamdata au dovezi ca a functionat in vitro si in vivo cum zic ei,abia dupa ce incep si testarea pe oameni se pot impauna ca lumea si in presa Totusi din cate am citit eu de vreun an e deja descoperit,cam atat a durat ca sa aduca dovezi convingatoare sa poata incepe si un studiu clinic! Complicat ...

Am tulit-o,abia acum merg cu Diana sa inotam,ca azi a dormit si ea la amiaza (a trezit-o Tudor la 7 ).


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Acusi merg la masa si am zis sa scriu doua randuri, de dimineata n-am stat o secunda.
Moni, ai fost la inot? Voi mergeti asa tarziu, dupa-masa?
Diana continua sa fie incantata de profesoara, ieri mi-a aratat gaura de la piept si mi-a spus ca o sa fie mai bine dupa inot. De la mine a auzit, normal, repeta ca papagalita.
A inceput sa mearga cu bicicleta, azi-dimineata cu ea a plecat la gradinita. Toata iarna a tanjit dupa bicicleta. Zilele trecute s-a tot jucat afara, incet ne reintram in normal. Acum e soare si cald, nu stiu cate grade, dar stiu ca s-a topit si ultima bucatica de zapada. Ieri a plouat si a rezolvat problema. Deja ma deprima sa mai vad zone alb-murdare.
A cantat la pian, dar la vioara si-a facut exercitiile doar pe trei corzi, cica a patra nu suna bine, are ceva. Asa e, suna dogit, nici nu puteam sa o strang, nu mergea. Cica sa-l sun pe profesor sa-i zic, vezi sa nu. O sa vada el si singur. Nu umblu la vioara lui. Daca stric ceva i-o platesc de noua, nu mersi.
Azi mergem la mall sa-i facem pasaportul, ii expira cand vom fi in Grecia si nu-mi asum nicun risc.
Citesc ca Grecia iese din zona euro, nu stiu cum va afecta asta turismul, ce implicatii vor fi.
Plec la masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Buna si de la mine.
INGRID pai noi mergem cum se nimereste,la urma urmei e deschis acolo pana la ora 22 Dar de obicei mergeam cam in jurul orei 14 - atunci nu-i atat de aglomerat.Pe la ora 16 deja e cam full si sambata erau vreo 8 persoane in bazin (asta inseamna full ) dar tot mai pleaca,vin altii ...
Ieri se vede ca a dormit Diana la amiaza ca abia am scos-o de-acolo,am stat vreo ora jumate si ea inca mai voia - eu eram deja cam obosita de atata inotat ca de obicei cam doar o ora inot.
Era un baietel cam de varsta ei cu parintii, pe culoarul din partea opusa si-a facut ce-a facut de s-a dus in zona aia doar doar o fi bagata in seama ... dar n-a avut succes defel.Doar mama baietelului a intrebat-o cum o cheama si l-a intrebat apoi pe baiat daca nu vrea sa se joace cu Diana ,dar ala niet: se tinea in permanenta sau de ma-sa sau de taica-su ... asa ca Diana s-a intors cu coada intre picioare pe culoarul meu Si sambata a fost o fetita,era inalta cat Diana si bine facuta,dar nu cred ca avea mai mult de 4 ani dupa cum se manifesta - tipeteee si chiuituri. Nasol ca in sala rasuna ca naiba Aproape de fiecare data e cate un copil de cand nu mai e atat de frig ... dar cum arata Diana pe langa toti ceilalti Luunga si subtireeeeee Inca n-am vazut niciun copil atat de "firav" pe-acolo ! Dar pe de alta parte e tare curajoasa si chiar fortoasa.Pai am ajuns sa facem concurs si inoata in rand cu mine,ba chiar m-a intrecut de mai multe ori - mai ales cand merge si pe sub apa Cum mai ziceam nu are tehnica perfecta ca a invatat din zbor fara profesor,dar se descurca si asa.
Ieri s-a profilat pe scufundari si nu-i deajuns ca se scufunda in zona cu apa mica ,ci ieri s-a scufundat tot in capatul cu apa de 1,80 si era musai sa atinga ea fundul Trebuie sa ma streseze ea cu ceva ca in rest eram mai relax.Ba chiar ne nimeream cu inotatul tot in contratimp,cand eu eram intr-un capat al bazinului,ea ajungea in celalalt.In schimb toti ceilalti copii erau mereu pe langa parinti,cum eram si noi mai la inceput.
Acum chiar cred ca s-ar descurca perfect si la bazinul mare de la sala polivalenta (acolo e peste tot de 2 m apa ),sa o dau acolo la "performanta" - faza e ca i-a intrat ei in cap ca e apa rece acolo si zice ca nu vrea,dar daca vine caldura poate mai negociem.
Alta faza,aseara i s-a nazarit ca ea vrea sa mearga azi la germana -asta dupa ce n-a servit aproape o luna I-am zis ca o las,dar pana la urma nu se nimereste ca dupa-amiaza e de serviciu pediatra si l-as duce pe Tudor sa-l vada si numai bine o iau si pe ea.El cam vorbeste inca "pe nas" mai si tuseste un pic,nu pare atat de grav pe cat e de ... marait,asta de vreo saptamana incoace.N-a facut nici febra.In schimb zilele trecute mi-a zis mami ca era cam rosu in obraji seara. Am dat "cautare" si am gasit "boala a cincea" sau "boala obrajilor palmuiti" un parvovirus,o boala a copilariei cu simptome care se potrivesc suspect de bine cu manifestarile lui.Cica 7 zile semne de raceala usoara ,apoi obrajii rosii si in plus dureri articulare si el chiar s-a tot plans in ultima vreme ca il doare ba piciorul,ba genunchiul.Cica singurul tratament e eventual nurofen pentru durerile cu pricina.Voi ati auzit de boala asta? Ca io nu
http://www.desprecopii.com/info-id-1660-nm-Boala-a-cincea-eritemul-infectios-sau-boala-obrajilor-palmuiti.htm
Nu stiu daca chiar asta o fi,dar prea se potrivesc toate.

INGRID ce super ca merge Diana cu bicicleta Nu i-a fost frig? Ca mie mi-a telefonat mami sa nu cumva sa il scot afara pe Tudor ca bate f. tare vantul,desi soarele vad ca straluceste din plin.Aseara cand am venit de la inot ploua marunt si batea si atunci un vant de te lua pe sus
Am uitat sa te intreb,cati copii sunt la cursul unde merge Diana acum? Si zici de concediu in Grecia? Unde? V-ati schimbat ? Ca parca aveai alte planuri cu insula aia,sau acolo mergeti mai la toamna?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello
Moni-bravo Dianei ca inoata asa fain si sanatate lui Tudor si bafta multa cu medicamentele pt tine si sper sa functioneze si sa faca ceva,ca in alte domenii m-am convins ca nu vor sa sciata tratamente sau sa vindece anumite boli si mai ales pe copiii astia cu probleme,caci suntem multi si treb sa ne "omoare asa incet"..
Ingrid-bravo Dianei ca e asa constiincioasa si cu vioara,am auzit-o si pe Emma la un moment dar nu am cum sa ne mai complicam si cu asta,plus ca ar trebui sa o cumpar si se complica lucrurile inutil.
Emma e cu o prietena buna intr-o excursie azi,noroc ca a venit Dragos sa ne trezeasca la 8.05 ca la noi s-a schimbat ora si eu uitasem sa o schimb si a trebuit sa merg cu Alex la medic ca are febra si tuseste,clar are mucus.Au zis ca e o raceala si au luat proba din gat,sa vedem dc iese ceva,eu sper ca nu...
Va pup,merg sa vad dc a scazut febra si sa ii dau de papa dc vrea

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput