Ursuleti & ursulete de novdec2010(2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Sper sa fie bine, asa simt! Luni si miercuri dimineata imi fac dozarile de BHCG, pentru cele care stiu despre ce e vorba si joi merg cu rezultatele la medic. Am tot citit pe net si am vazut ca e normal sa nu se vada la 4 saptamani, abia pe la 5 se vede un punct negru, de la 6 apar si bataile cardiace, asa ca sper sa fie bine.

Bravegirl: Si eu ma gandesc la intarcat, dar mi-e tare greu sa renunt, ca si mie imi e greu, nu mai zic de ea, ca tare fericita e acolo. Suge dintr-unul si il mangaie pe celalalt. Si daca ii iau mana, se supara si o pune iarasi. Cum ai procedat ca sa il intarci si sa nu mai cedezi? L-ai lasat sa doarma cu altcineva, sa nu te mai vada si i s-a dat sa bea laptic din cana/biberon? Sau cum? Ca ma tot gandesc si eu la acest moment si aud tot felul de persoane cu bebei intelegatori, care nu au facut urat, dar nu cred ca va fi si cazul meu. Intuiesc plansete, tras de bluza etc. Spune-mi, te rog, cum ai procedat tu? Si de ce esti deprimata, ce iti lipseste, timpul pentru tine, activitati relaxante? Noi te imbratisam si iti oferim un umar pe care sa plangi! Amelia, si tie pe celalalt umar! E si greu si frumos sa fii parinte, nu?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

La noi a mers usor cu intarcatul, vreo 2 saptamani ii dadeam doar o masa-doua pe zi, apoi m-a refuzat. Am plans vreo saptamana, dar ea n-a mai vrut si nici n-a dat semne sa atace sursa. Na, laptic putin, printesa lenevutza...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

Elfica, totul o sa fie bine. probabil e sarcina prea mica.
Mie cand mi-a descoperit sarcina, la 4 sapt, dr. nu stia ce sa creada...ori sarcina care abia se fixeaza ori vreun polip. si mi-a dat sa fac test sa fim siguri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sashenka_h spune:

Elfica nu-ti face probleme...sigur sarcina este mica. Exact asa am patit cu Horea, s-a vazut pe la 6 sapt ptr ca eu am ovulat tarziu. Si mai poate fii vorba si de ecograf. Eu la inceput cu Horea, azi nu s-a vazut iar maine la alt ecograf s-a vazut....asa ca nu-ti face probleme.

Corina te inteleg...off, desi eu l-am alaptat doar 6 luni mi-a fost ff greu sa-l intarc desi stiam ca nu mai am lapte decat sa se amageasca. Din pacate nu stiu cum sa te sfatuies , dar sunt alaturi de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Elfica, tinem pumnii sa fie puiul mic in cuibusorul din uter.

Amelia, stiu ca uneori e greu sa-ti mai spui pasurile, dar eu am invatat ca aici in barlog pot sa te bazezi pe ursoaice. Cum spune Adina, perfectiune nu exista in viata asta si chiar trebuie sa vezi partea plina a paharului, iar cand nu mai poti ursoaicele incearca sa-ti fie aproape.
, ha, eu vorbesc, pesimismul intruchipat. Si mie imi scoti pasurile cu clestele, ca nu imi vine de multe ori sa impovarez si pe altii cu problemele mele.
Noroc cu jinca mea ca e de un optimism debordant si in orice situatie imi arata cat de bine ne este, in comparatie cu ce putea fi mai rau, iar mai rau nu poate fi decat vre-o boala incurabila sau moartea, Doamne fereste.
Sa ne bucuram de cele mai mici fire de nisip din borcanul vietii .

Corina, si fetelor care va ganditi la intarcat, va inteleg perfect. Eu am avut ghinionul sa-mi refuze manzul sanul. Atunci am intrat in depresie. Noroc ca am avut lapte si totusi m-am muls pana la 8 luni (a, si inca imi apar uneori picaturi si daca strang un pic iese secretie. O fi bine, sa intreb dr. gineco.)
Cred ca oricat de dificil pare pentru pitici intarcarea, de fapt mai dificil este pentru noi, ca mame, sa rupem legatura.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui amelia_ilie
.....

P.S. Of... ce va invidiez eu pe toate... daca ati sti macar...

Mami de Cristiana


Amelia... ce s-a intamplat?!
simt o mare tristete...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui inacat

amelia_ilie de ce invidiezi unele ursoaice (pe mine sigur nu ai de ce)?

Fetelor, am ramas eu in urma sau inca nu e cazul, voi dati ursuletilor fructele (mere, pere...) inca fara coaje sau nu le mai indepartati coaja?

Manzul meu, mai nou, e pasionat de fermoare, orice are fermoar e super tentant sa incerce sa-l deschida si sa-l inchida.
Sunt minunati piticii nostrii, invata niste lucruri fara sa ne dam seama .



Mami de ursulet acvatic (26.11.2010)


si al meu e pasionat de fermoare :))
eu ii dau fructele pasate fara coaja :)) e baiat mic :))))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Ramo , da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Elfica,ultima oara cand am fost la gineco am fct si echo si eram la municipal si o tipa din fata mea avea cm intarziat. Drita i-a zis ca o sarcina se vede echografice cel mai devme posibil la 4saptamani jumate, dar mai precis dupa 5sapt. Mie, in sapt 7,nu mi s-a vzt decat un bebe, abia peste 10z a aparut si celalalt. Pupam.
Corina, du-te la sprancene si la coafor, ia cardul si prapadeste-l si apoi bea 2votci,ca io nu vreau sa te vaz ca mori nici macar metaforic.
Amelia, sa te trezesti bucuroasa si maine!
Inacat, pupam.
Sashenka, sapt asta cre ca vb cu nenea acela.keep u informed.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Adipapazi: Da, si mie mi se pare la fel, ca e sarcina mica, mai ales ca stiu sigur ca pana intr-un anume moment ne-am protejat si ca sarcina nu poate fi cu mult mai mare de 4 saptamani. M-am tot gandit daca sa fac aceste analize indicate de medic, ca ne incurcau cam tare. Sotul trebuia sa fie la serviciu, sa o caram pe Iulia la ora 6-7 dimineata pe afara nu ne venea, RCA nu mai aveam si nu vroiam sa luam masina, ca Doamne fereste, ceasul rau tocmai acum... dar in final am zis sa respect indicatiile medicului, mai ales ca mi-era si rusine sa mai dau ochii cu dansul, ce sa ii fi spus, ca eu simt ca nu e extrauterina si sa mai asteptam, sa repetam ecografia peste o vreme si abia apoi, daca va fi cazul, sa fac analizele. M-am gandit si ca poate o fi un semn de la Dumnezeu sa depistez mai rapid o eventuala sarcina extrauterina, sa nu ajung la complicatii si sa ma acuz ulterior ca nu am respectat indicatiile primite. Ca atare, azi m-am trezit la 6, am vrut sa plec la 6.15 si cand eram imbracata cu toate cele: fular, caciula, manusi, Iulia mi-a spus la revedere maraind. M-am intors, i-am mai dat putin sa suga, apoi s-a intors pe cealalta parte, dar nu a adormit. Cand vroiam sa ma ridc, se intorcea la mine, parca spunea "unde vrei sa pleci, te vad!", am mangaiat-o, sa intors iar pe partea cealalta. Cand sa deschid usa de la camera, iar s-a intors la mine. L-am chemat pe sot sa se intinda langa ea, fiind sigura ca tine figura. Am plecat si a fost totul perfect. Iulia s-a mai jucat putin cu ta'su, l-a tras putin de barba, apoi s-a intors pe partea cealalta, si-a luat oita in brate si a adormit, trezindu-se abia dupa ce m-am intors eu si a plecat sotul. Asa ca totul a fost ok. Trebuie sa repetam figura si miercuri, sper sa fie la fel de cuminte. In ultima vreme o iau la nani cu o jucarie, incat sa o obisnuiesc sa doarma si altfel decat cu mami si cu sanul. La mine nu cred ca va fi asa usor cu intarcatul, ca mereu imi cauta sanii. Si daca ii dau de mancare, mananaca ce mananca si la un moment dat imi trage de bluza si isi baga mana inauntru. Si chiar nu numai la mine, ci si la sot, la cumnata, care e prin jur. Cand ii e somn la fel, se freaca la ochi, dar ma cauta si in bluza, asa ca fara, nu stiu cum ar fi. Si nu ii dau nici eu mult ziua, doar la pranz, cand o adorm, apoi in timpul somnului se mai trezeste o data si iar o mufez, sa mai doarma inca o tura. Si apoi seara la culcare si noaptea, pana la trezirea de dimineata, dar nu stiu sa va spun de cate ori.

Amelia: Tu o adormeai cu sanul pe Cristiana? Daca da, cum adoarme acum? Oricum, ea era invatata si cu biberon, nu? La noi asta trebuie sa fac, sa o invat sa bea din altceva, ca lumea. Ca din cana cu cioc de silicon abia trage, mai mult se joaca, din recipientul cu pai din cand in cand vad ca ii curge pe langa gurita, in rest doar molfaie paiul, asa ca m-am gandit sa ii cumpar cana cu cioc cu gaurele, incat sa curga cand e inclinata, sa fiu sigura ca ii curge in gura. Laptele praf in ultima vreme i-l dau cu lingurita si nu e prea vesel. Ii dau dimineata 210 de apa + 7 masuri de lp. Voi cat lapte le dati si de cate ori pe zi. Eu doar rareori ii dau si seara lapte, mai mereu ajung sa ii dau mancare (legume, carne) si nu mai apuc sa ii dau si lapte, bazandu-ma, inca, pe lapticul meu. Ii dadeam lp cu seringa dozatoare de la Panadol, dar laptele fiind gras se lubrifiase seringa intr-atat, incat ajunsese sa curga laptele fara sa apas pe tija. Asa ca am renuntat la ea, ca faceam lapte peste tot. Am o lingurita adanca si micuta, dar tot imi ia destul pana termin doza.

Amelia, un si o , sa iti alinam tristetea si sa stergem macar putin din supararea ta. Ce mai face Cristiana dupa intarcat, plange tot asa, o adormi tot in brate, plimbata? Ce modalitate de deplasare prefera acum?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput