Proiectele de la scoala

Proiectele de la scoala | Autor: buflea

Link direct la acest mesaj

Am o antipatie teribila pentru proiectele tema de la scoala in care copilul are o contributie minima dar parintii in schimb, le trateaza ca pe competitia vietii lor. Le urasc pentru ca EU nu sunt acasa sa am timp sa-l bibilesc, nu sunt creativa si nu sunt indemanatica. In plus mi se par fara nici o valaore educationala, mai ales ca sunt facute in proportie de 70% de parinti.

In fine, trecand peste - am 1 saptamana sa ma pregatesc pentru urmatorul proiect - "100 de zile de scoala". Pentru asta trebuie sa colectionam 100 de "ceva" si sa facem cu ele "ceva" pe un display board.

Ajutati un caz disperat - aveti ceva idei ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

imaginati-va 100 de zile ideale la scoala. Tu creioneaya-i traseul si copilul sa deseneze, sa decupeze imagini din ziare-reviste, sa organizeze o ora de matematica asa cum simte ca ar dori sa o aiba...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Huh ! Adica sa gasesc 100 de poze cu imagini despre scoala ?
Aoleu, aoleu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Proiectele.
Una din cele mai mari probleme ale sistemului de invatamant primar si gimnazial! Profesorii se sustrag astfel obligatiilor lor de dascali, copiii sunt aruncati fara nicio pregatire intr-un ocean informational, parintii isi toaca nervii si timpul in goana dupa note mari. Copiii se aleg cu mai nimic, parintii isi pierd nervii si timpul, doar profesorii bifeaza o activitate (nefacand nimic) si-si ridica salariile.

Eu ma opun vehement la scoala acestor proiecte, care mai de care mai aiuristice, inutile si prost concepute din aproape toate punctele de vedere.

Ideea in sine de proiect este buna, insa ea este benefica doar daca este sustinuta de un intreg sistem educational si o metodologie bine gandite si functionale. Dar cum la noi toate-s anapoda ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Sau mici obiecte care sa aiba legatura cu ce a studiat in cele 100 de zile.
De ex daca la stiinte au studiat despre dinozauri, pune figurine cu ei, la istorie a vorbit despre razboiul x pune un soldatel sau ceva semnificativ etc.

Oricum ...wow...100 de zile..ufff. Mai putine nu gaseau ?!


Eu urasc proiectele, am avut noroc de invatatoare ce le ura la fel ca mine si care n-a dorit sa testeze creativitatea parintilor.
Acum cand e mai mare au proiecte in grup dar le cam fac singuri asa ca am scapat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

noi avem o multime de proiecte dar sincer eu nu ma bag . Ce le da lor prin cap aia sa faca. Cel mult pot sa fac sugestii ca idei am garla, dar nu impun niciodata opinii, eventual incerc sa le conturez pe ale lor sau pot fi coptata in echipa cu sarcini clare, gen lipesti asta aici, decupezi asta aici.
Aseara am avut sarcina sa caut pe internet o poza cu separarea gunoaielor. Mi-a explicat ea ce vroia dar nu gasea cuvintele cheie dupa ce sa caute. Asa ca i-am pus in fatza 100 de imagini cu separarea gunoaielor, a ales ce a vrut, am printat si dupa aia m-a concediat ca termina ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Poti pune si multe biletele colorate cu zilele respective si daca fac botanica diverse flori.

Depinde mult si ce studiaza ei, banuiesc ca trebuie sa ilustreze ceva unitar in proiect.

Capcaunule ce ai spus tu se aplica foarte bine la noi dar autoarea e din US unde a face proiecte e ceva cam "de zi cu zi" din ce stiu eu.
E posibil sa nu fie la fel peste tot dar la scoala nepoatei mele e frecvent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Da - subscriu protestului impotriva proiectelor, nu ma asteptam sa existe si in Romania ...ce naiba, acum 100 de ani, cand am fost eu scoala, nu-mi aduc aminte sa fi facut machete din astea ...

Revenind - nu cred (nu stiu ?) daca trebuie sa fie ceva legat de scoala - ca unul din exemplele date de invatatoare era 100 de creioane colorate, 100 de litere ...

Ma gandesc la o compunere despre scoala care sa aiba 100 de cuvinte - damn it - eu o compun sau mi-o compune cineva de aici () si fi-meu o scrie ... sau 100 de pennies cu care sa scriu ONE DOLLAR ?

Mai spuneti ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

varianta cu banutii suna chiar interesant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

noi avem o multime de proiecte dar sincer eu nu ma bag . Ce le da lor prin cap aia sa faca. Cel mult pot sa fac sugestii ca idei am garla, dar nu impun niciodata opinii, eventual incerc sa le conturez pe ale lor sau pot fi coptata in echipa cu sarcini clare, gen lipesti asta aici, decupezi asta aici.
Aseara am avut sarcina sa caut pe internet o poza cu separarea gunoaielor. Mi-a explicat ea ce vroia dar nu gasea cuvintele cheie dupa ce sa caute. Asa ca i-am pus in fatza 100 de imagini cu separarea gunoaielor, a ales ce a vrut, am printat si dupa aia m-a concediat ca termina ea.

Da - e normal sa fie asa cand proiectul este la nivelul modului de gandire a copilului ...dar asta cu care ma zbat eu, imi da si mie crampe ...dar lui ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

ce imi da mie prin cap la tema ta....scrie cifrele de la 1 la 100 pe bucatele de hartie si pune copilul sa deseneze langa ele cate ceva din ce a invatat la scoala. o minge intr-o zi, o adunare intr-o alta zi, orice crede el ca e legat de scoala


Mergi la inceput