Proiectele de la scoala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

ce imi da mie prin cap la tema ta....scrie cifrele de la 1 la 100 pe bucatele de hartie si pune copilul sa deseneze langa ele cate ceva din ce a invatat la scoala. o minge intr-o zi, o adunare intr-o alta zi, orice crede el ca e legat de scoala

Aham ... e o idee, eventual sa le lipesc asa in forma de spirala care sa plece in mijloc de la o scoala desenata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

cred ca e o idee buna, si o sa priceapa profa destul de clar


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zala spune:

Pentru fiecare materie din orar sa gasesca o fotografie sau sa faca un desen cu ce-a invatat la fiecare lectie. De exemplu, pentru biologie: prima lectie a fost despre alcatuirea unei flori - foto/desen cu floare si elementele principale; a doua lectie a fost despre frunze - foto/desen cu mai multe tipuri de frunze etc.

Are avantajul ca ai ideile gata in lectiile din manual/caiet si poate fi privit si ca o vedere de ansamblu a ceea ce a invatat la o anumita materie.

Eu stau si ma intreb cui si cum i-o fi venit o asemenea tema in minte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Sau poti sa desenezi 100 de pasi de la mic la mare ( daca ai chef sa fii asa meticuloasa) si la fel la fiecare pune-l sa asocieze un mic desen din ce a facut pe la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Baiii ..asta e si mai buna cu pasii ...tot asa, pusi in spirala. Si nu-l mai pun sa deseneze nimic, poate scoala din centru.

Ma intreb daca nu gasesc niste "foam stickers" cu pasi din astia ca sa nu mai desenam nimic, sa lipim ... auzi, dar la finalul celor 100 de pasi ar trebui sa pun ceva ... dar oare ce ? O palarie din aia de graduare ?

Oh ! Ce-mi place - macar se contureaza ceva ... felete care ati mai venit cu idei, multumesc mult ... nu va ignor, caut doar cea mai usoara solutie, nu am de gand sa ma evidentiez cu nimic in clasa prin proiectul asta, vreau doar sa scap de el cat mai onorabil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

E clasa 1? Deseneaza la inceputul spiralei un baietel cu un ursulet si la final unul mai mare care citeste, sau ceva pe logica asta, unde a inceput, unde este astazi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, vezi ca toate proiectele astea care le dau lor in scoala s-au mai dat...nu e nimic original, iesit din comun.
am observat ca daca pui pe google numele proiectului nu se poate sa nu-l gasesti.
drept sa-ti spun in clasa 1 am avut multe zile cand eu ca parinte nu stiam cum sa-l ajut...ce e de facut. pana cand am inceput sa googlesc si asa m-am desteptat.
in general il las pe el sa faca ce-i trece prin cap. daca imi solicita ajutorul...ma gandesc...daca nu am idee si vad ca ma depaseste si nu am nici timp...googlesc:

http://ezinearticles.com/?100th-Day-of-School-Projects-and-Activities&id=278943

http://www.edhelper.com/100th_day_of_school.htm



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Normal ca am cautat ... nu am gasit nici un site care sa-mi dea asa mura in gura . Al doilea link dat de tine e interesant, dar vad ca e cu plata ... cred ca daca se ingroasa treaba cu proiectele o sa platesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Normal ca am cautat ... nu am gasit nici un site care sa-mi dea asa mura in gura . Al doilea link dat de tine e interesant, dar vad ca e cu plata ... cred ca daca se ingroasa treaba cu proiectele o sa platesc.


N-am stiut de asa siteuri "la vremea mea" si ca atare atribui multe fire de par albe acestor proiecte...merita banii sa ai idei la executare. Nimic nu ma scotea mai mult din pepeni decit aceste "proiecte"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

io zic ca iesi mai ieftin cu DC si mai impartasim si noi idei de proiecte , chit ca eu nu am de gand sa ma bag peste ai mei, raman la ideea ca ei trebuie sa le faca, bun prost cum le-o iesi.

Mergi la inceput