Nasterea la spitalul Malaxa - Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabitzza_86 spune:

Anda tu ai vb cu dr doctor despre nastere?am inteles ca nasti natural,cu epidurala sau fara?uffff si eu ma tot gandesc la nastere,daca nu ar fi frica asta,teama de necunoscut ce bine ar fi.abia astept sa-mi povestesti cum a fost,pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabaragau spune:

Gabitza,am vorbit cu dr. despre nastere in sensul ca am intrebat-o direct daca vine de acasa indiferent de momentul cand incepe travaliul sau daca vor fi probleme,de atentii (despre care nu a vrut sa imi spuna,evident) si despre cum imi dau seama cum incepe travaliul mi-a povestit dansa,fara sa o intreb...A zis ca in momentul inceperii travaliului sa merg la spital si intre timp sa o sun sau sa ii dau mesaj si ne vedem la spital! Doar in cazul in care nu ar fi in oras,ar trebui sa nasc cu alt dr ( mi-a dat ca exemplu pe Dr Edu sau un alt dr Popescu). Eu am zis ca nasc fara epidurala,dar daca ma razgandesc,exista la spital kit-ul si pot alege sa fac doar daca nu am depasit dilatatie 3,ca dupa asta nu iti mai face anestezie pt ca inseamna suferinta fetala (asa mi-a zis dr)...acum sa vedem cum decurge totul,sper eu,cat mai lin si fara probleme si cat mai "la termen" posibil ...Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzza_86 spune:

iti multumesc din suflet pt raspunsurile date,pe 20 am sa vb si eu cu dr doctor,iti doresc nastere usoara si fara complicatii.pupici si fi optimista,totul o sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabaragau spune:

Multumesc mult,Doamne Ajuta sa fie bine pentru toate,sa ne tinem bebeiii in brate sanatosi/sanatoase! PuP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicsor09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andabaragau

Multumesc mult,Doamne Ajuta sa fie bine pentru toate,sa ne tinem bebeiii in brate sanatosi/sanatoase! PuP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicsor09 spune:

buna fetelor!
eu am avut o mica problema si am stat cateva zile internata. am cateva informatii legate de spital si cred ca o sa va fie de folos.....
spitalul arata f bine in sensul ca este curat, nu vezi gandaci, personalul este destul de amabil. la et trei la camera de travaliu se duc toate gravidutele se monitorizeaza si in fct de cum nasc merg la sala de nastere, et 3 pt cele care nasc natural si et 1 pt cezariana.
aici vine medicul anestezist sa iti ceara informatiile necesare pt anestezie dupa care esti dusa la sala de nastere.
ramane la aprecierea fiecareia cum, cat si cand da pt ca am observat ca personalul se poarta la fel indiferent dc dai sau nu.
nu am aflat niste tarife concrete fiinca fetele se fereau sa spuna, pe cine am intrebat au spus ca or sa vada dupa.
pt cezariana se stau 24 de ore la terapie intensiva dupa care esti dusa la salon, pt nasterea naturala in fct de cum se simte mamica.....din acest moment ti se aduce copilul langa tine.
tr sa iti aduci totul de acasa de la pampers, sapun pt bebe, hainute de schimb, un biberon de sticla, bephanten, etc...
pt mamica, bagajul stiut cu tot ce trebuie....sa aveti si vata la voi, nu numai tampoane, pt ca asta cer initial si eventual niste tifon. din spital ti se da camasa doar cand nasti, pt a nu contamina salile de nastere, in rest fol lucrurile tale.

dc mai aveti ceva intrebari si va pot ajuta, va raspund cu placere!

nastere usoara celor care nasc intre timp si sa ne tineti la curent cu detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzza_86 spune:

Multumim frumos Nicsor, foarte util tot ce ne-ai spus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabaragau spune:

Multumim de info,ca de sapun pt bebe si biberonul de sticla nu stiam,adica trebuie neaparat de sticla sa fie? Aaa si de tifon si vata iar trebuie sa ma ocup,ca eu am pus in geanta numai absorbante de noapte (mai mari)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anushka_24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicsor09

buna fetelor!
eu am avut o mica problema si am stat cateva zile internata. am cateva informatii legate de spital si cred ca o sa va fie de folos.....
spitalul arata f bine in sensul ca este curat, nu vezi gandaci, personalul este destul de amabil. la et trei la camera de travaliu se duc toate gravidutele se monitorizeaza si in fct de cum nasc merg la sala de nastere, et 3 pt cele care nasc natural si et 1 pt cezariana.
aici vine medicul anestezist sa iti ceara informatiile necesare pt anestezie dupa care esti dusa la sala de nastere.
ramane la aprecierea fiecareia cum, cat si cand da pt ca am observat ca personalul se poarta la fel indiferent dc dai sau nu.
nu am aflat niste tarife concrete fiinca fetele se fereau sa spuna, pe cine am intrebat au spus ca or sa vada dupa.
pt cezariana se stau 24 de ore la terapie intensiva dupa care esti dusa la salon, pt nasterea naturala in fct de cum se simte mamica.....din acest moment ti se aduce copilul langa tine.
tr sa iti aduci totul de acasa de la pampers, sapun pt bebe, hainute de schimb, un biberon de sticla, bephanten, etc...
pt mamica, bagajul stiut cu tot ce trebuie....sa aveti si vata la voi, nu numai tampoane, pt ca asta cer initial si eventual niste tifon. din spital ti se da camasa doar cand nasti, pt a nu contamina salile de nastere, in rest fol lucrurile tale.

dc mai aveti ceva intrebari si va pot ajuta, va raspund cu placere!

nastere usoara celor care nasc intre timp si sa ne tineti la curent cu detalii.

Nicsor, ma bucur ca ai trecut peste acest hop..acum urmeaza unul mai greu, dar sa te inarmezi cu multa rabdare si ai sa vezi ca va fi totul bine.deja pe la o luna si ceva te vei obisnui cu bebe langa tine.
Ce ai nascut, fetita sau baiat? Oricum, sa iti traiasca si sa te bucuri de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicsor09 spune:


Nicsor, ma bucur ca ai trecut peste acest hop..acum urmeaza unul mai greu, dar sa te inarmezi cu multa rabdare si ai sa vezi ca va fi totul bine.deja pe la o luna si ceva te vei obisnui cu bebe langa tine.
Ce ai nascut, fetita sau baiat? Oricum, sa iti traiasca si sa te bucuri de el.

[/quote]

nu ai inteles, nu am nascut inca, am avut ceva probleme si a fost necesara internarea, sper sa nasc abia peste 2 saptamani.
o sa fie fetita!
multumesc pt urari si incurajari!
mai am un baietel, asa ca stiu ce urmeaza :)

da, biberon mi-a spus ca este necesar sa fie de sticla pt ca le sterilizeaza intr-un mod anume(nu am pus intrebari) si au mai avut probleme cu celelalte.
si eu tot asta imi pusesem in bagaj dar am observ ca dupa nastere o sa stai doar cu camasa pe tine, restul intelegei voi.....

Mergi la inceput