Nasterea la spitalul Malaxa - Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anushka_24 spune:



Multumesc mult de informatii!
Si eu sunt f multumita de doamna doctor, sper sa fie asa pana la final!
Da, as mai vrea sa aflu cateva detalii:
-la neonatolog cat se da?
- eu o sa nasc prin cezariana deci o sa fie necesar sa dau si la anestezist si probabil ca, si la mana a doua, ai ceva informatii legate de cei doi?
-ce bagaj trebuie adus de acasa pt cel mic? eu sunt la a doua nastere iar la prima am dus totul de acasa. o sa imi pregatesc si acum totul ca sa fiu sigura ca nu duc lipsa de ceva in acel moment.
am inteles, tot din ce am citit pe forumuri ca cel mic o stea cu tine in salon inca din momentul cand te aduce de la terapie intensiva, asa este? la baietel (am nascut la CFR 2 cu alt medic) am avut noroc cu celelalte fete din salon care nascusera natural si mi-l aduceau la pat pt ca eu mi-am revenit un pic cam greu dupa si am avut dureri mari, imi este un pic teama de partea asta, sper sa fie si asistentele dragute si sa ma ajute la nevoie! o sa am pregatit si marunt, stiu cat de necesar este...
- cate zile ai stat in spital?
sper ca nu te deranjez cu atat de multe intrebari! Multumesc inca o data!
[/quote]

Va fi asa pana la sfarsit si chiar si dupa dr..
-la neonatolog am dat 100 lei, si fata din salon cu mine daduse la fel.
-anestezia nu mi am mai facut o dar stiu ca era o sg persoana care o facea, nu stiu de mana a 2a.fetele care au apelat au dat maxim 150 lei.eu avusesem pregatit 200 lei,dar mi se pare ok 150..
-la asistente am dat 150 dar a fost super mult plus ca ma zapacisem si l am pus pe sotul meu sa dea si la infirmiera..era imbracata in alb si crezusem ca e tot asistenta..:)) 50 lei ajunge.

voi copia ce am raspuns mai devreme:
in bagaj trebuie sa ai:
-absorbante pt tine(always de noapte)
-3-4 camasi de noapte, pt ca te mai patezi si sa ai de schimb,
-sapun
-prosoape
-pampers
-baneocin pudra
-bepanthen
-hainute pt bebe-si anume body cu maneca scurta pt zi si maneca lunga pt noapte.sosetele si pantalonasi daca va fi mai racoare. seara iti ia bebele si ii face baie si atunci le dai haine de schimb si pampers/bepanthen/baneocin.
-sa ai un biberon la tine, pt nou nascuti, ca iti va da supliment de lapte in caz ca nu ai tu san.
-forfecuta pt nou nascuti, in caz ca are unghiile mari sa i le tai sa nu se zgarie.eu am preferat sa i le tai decat sa i pun manusi..
eu am stat in spital de marti pana joi, deci daca totul e bn dureaza 2 zile. la tine cu cezariana presupun ca va dura mai mult, nu stiu cum va fi..
-aa..ce e mai important.bani marunti..pt asistente:)nu e obligatoriu dar eu te sfatuiesc sa le dai ca vei avea nevoie de ele.
-copilul ti l va da dupa cateva ore dupa ce nasti si va ramane cu tine.daca nu te simti in stare cand te intreaba daca sa ti l aduca ii spui sa te mai lase un pic ca nu esti bn..ca dupa ce ti l a adus, nu l mai ia, si vei avea grija de bebitul tau chiar din spital.
-daca e fetita sa ai cercei la tine ca ti i pune asistenta cand iesi din spital,daca doresti.
-asistentele sunt destul de ok,daca iti plange bebele noaptea vine la tine si ti l linisteste, cel putin asa a fost la noi.de asta, cand se schimba tura,tu deja sa le dai banutii,un 5 lei acolo, ca sa te tina minte.
imi pare rau,asta e romania...

sper sa ti fie de folos.
nastere usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabaragau spune:

Multumesc mult pentru informatii,Anushka,inca ceva: cum sunt saloanele,curate,decente? Si legat de cercelusi,caci este fetita :) stii cumva cum fac gaurile?au aparat sau cu acul ca pe vremuri?
Multumesc inca o data si bebei sanatosi tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicsor09 spune:

multumesc pt raspuns si pt urari! mai am un pic, sunt abia in 32 sapt. saptamana viitoare merg la eco, abia astept sa vad cat a mai crescut si ce imi spune doctora de rezultatul analizelor.......
da, uitasem de faza cu cercei, mersi ca mi-ai amintit!
si mie mi s-a intamplat la fel prima data, datorita emotiilor am incurcat cadrele medicale si am dat mai mult decat trebuia, sper sa nu mi se intample si acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anushka_24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andabaragau

Multumesc mult pentru informatii,Anushka,inca ceva: cum sunt saloanele,curate,decente? Si legat de cercelusi,caci este fetita :) stii cumva cum fac gaurile?au aparat sau cu acul ca pe vremuri?
Multumesc inca o data si bebei sanatosi tuturor!



Saloanele sunt curate, adica nu sunt intrusi, gen gandaci sau mai stiu eu ce:)) eu am fost multumita, ma asteptam sa fie mai rau.insa e foarte cald.am avut noroc ca am nimerit un salon cu 3 paturi si aerul conditionat era in hol si batea direct in salon, si asa am supravietuit:)
Cand i am zis unei asistente ca vreau sa imi faca gauri la fata, mi a zis ca se plateste ca ea nu e obligata sa faca si sa nu cred ca imi va face gratis..mai sunt si asistente din astea mai nesimtite, doua mai exact si blonde amandoua..una mi a zis ca mi ia florile acasa ca si asa n am ce face cu ele si a doua asta cu cerceii. si i am dat banuti si i a facut gaurile bine, numai ca nu am vazut cum i a facut.Nu a facut cojite dupa si nici n a durut o, de asta te sfatuiesc sa i pui cercelusii din maternitate.

Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anushka_24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nicsor09

multumesc pt raspuns si pt urari! mai am un pic, sunt abia in 32 sapt. saptamana viitoare merg la eco, abia astept sa vad cat a mai crescut si ce imi spune doctora de rezultatul analizelor.......
da, uitasem de faza cu cercei, mersi ca mi-ai amintit!
si mie mi s-a intamplat la fel prima data, datorita emotiilor am incurcat cadrele medicale si am dat mai mult decat trebuia, sper sa nu mi se intample si acum!


N ai pentru ce, ma bucur ca va pot da mai multe informatii..Referitor la analize si eu am facut f multe..va fi bine. Cred ca nimeni nu e perfect mai ales cand poarta o sarcina.Ne schimbam f mult.
Sa inteleg ca ai tot fetita..sunt cele mai scumpe..si mai sirete. :))

Bafta si sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabaragau spune:

Am inteles,e bine ca saloanele arata ok,sper ca in septembrie-octombrie cand am eu dpn-ul sa nu mai fie chiar atat de cald si daca zici ca au facut ok gaurile pt cercelusi,o sa facem acolo:)
Imi pare tare bine ca am gasit topicul asta ca aveam super emotii ca nu gaseam prea multe date recente despre nasterea la Malaxa...multumesc inca o data! pupici de la fete:D


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicsor09 spune:


N ai pentru ce, ma bucur ca va pot da mai multe informatii..Referitor la analize si eu am facut f multe..va fi bine. Cred ca nimeni nu e perfect mai ales cand poarta o sarcina.Ne schimbam f mult.
Sa inteleg ca ai tot fetita..sunt cele mai scumpe..si mai sirete. :))

Bafta si sarcina usoara in continuare!
[/quote]

Da, tot fetita!
Sper sa nu fie mai sireata decat este fratiorul ei, ca am incurcat-o cu amandoi :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicsor09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andabaragau

Am inteles,e bine ca saloanele arata ok,sper ca in septembrie-octombrie cand am eu dpn-ul sa nu mai fie chiar atat de cald si daca zici ca au facut ok gaurile pt cercelusi,o sa facem acolo:)
Imi pare tare bine ca am gasit topicul asta ca aveam super emotii ca nu gaseam prea multe date recente despre nasterea la Malaxa...multumesc inca o data! pupici de la fete:D




Sa inteleg ca este posibil sa ne intalnim pe holurile spitalului.....eu am DNP-ul pe 6 oct dar fiind cezariana ma astept sa fie undeva la sfarsitul lui sept.
O sa merg si eu sa cumpar cercelusi, sunt convinsa ca o sa primesc de la nasa dar cred ca se va intampla la botez.....
Si eu m-am mai linistit de cand am gasit topicul, la fel ca si tine nu aveam nici un fel de informatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabaragau spune:

:) E foarte posibil sa ne intalnim pe holuri ca si eu ar trebui sa nasc undeva intre 26.09 si 5.10....desi toata lumea imi zice ca fetele ies mai devreme:)).... Acum sa vedem cand vrea ea sa iasa:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicsor09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andabaragau

:) E foarte posibil sa ne intalnim pe holuri ca si eu ar trebui sa nasc undeva intre 26.09 si 5.10....desi toata lumea imi zice ca fetele ies mai devreme:)).... Acum sa vedem cand vrea ea sa iasa:)


super!
sanatoasa sa fie! in rest nu conteaza data, am o prietena care tocmai a nascut si intradevar a fost mai devreme, la 37 sapt si 4 zile.

Mergi la inceput