Nasterea la spitalul Malaxa - Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anushka_24 spune:

Buna..Din pacate nu stiu sa iti spun nimic despre dr.Isopescu..Nici eu nu am aflat inca cam cat s-a dat pentru o nastere naturala la Malaxa..
Nastere usoara!
Ylari, te asteptam cu vesti proaspete despre bebe, nastere :)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Citat:
citat din mesajul lui anushka_24

Buna..Din pacate nu stiu sa iti spun nimic despre dr.Isopescu..Nici eu nu am aflat inca cam cat s-a dat pentru o nastere naturala la Malaxa..
Nastere usoara!
Ylari, te asteptam cu vesti proaspete despre bebe, nastere :)...



Merci mult, scumpa ca te gandesti la mine, va tin la curent, inca sunt in asteptare si eu. Sunt pe 12 programata la ceza dar trag si azi o fuga cred ptr ca de doua nopti am burtica tare tare si sa vedem ce si cum. Daca stau in picioare ma apuca niste dureri dubioase... Sunt tare nerabdatoare insa vreau ca si bb sa fie bine.
Pupici multi.

YLARI si EVA alaturi de Desiree si printesa VICTORIA

POZE
Mami de Eva scumpa
Si AMR 9 zile!!!
Lucas Mathias
Trombofilie, Gena MTHFR Mutatia C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aphro26 spune:

de dr Bujor Mihaela stiti ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anushka_24 spune:

Eu una nu am auzit de dr bujor..nu as putea sa iti spun nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicsor09 spune:

buna fetelor!
la sf lui sept urmeaza sa nasc si eu la Malaxa cu doamna dr Sai, prin cezariana.
anushka , poti sa imi dai si mie detalii cum a decurs nasterea si cat te-a costat? eu merg la particular la consult si nu i-am dat nimic pana acum, insa nu imi permit financiar sa nasc acolo si m-ar ajuta f mult informatiile.

Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anushka_24 spune:

Buna Nicsor,

eu am nascut in iulie la malaxa, natural,cu dr Sai.
Ei i am dat 6 mil, desi au fost fete care au dat si 4-5 mil si altele care au dat 7-8..a fost f multumita dr si oricum e o femeie de nota 20, asa ca nu cred ca ar conta prea mult banii..la asistente am dat 1,5 mil, dar a fost prea mult.am aflat dupa ca celelalte dadusera 50 lei sau maxim 100 lei.si sa ai pregatiti bani mai marunti ca trebuie mereu sa dai la asistente, cate 5 sau 10 lei.eu asa am facut, si a fost mai bn, macar se uitau altfel la tn dupa si te ajutau cu ce aveai nevoie.
daca vrei mai multe detalii sa imi spui, ca eu nu am avut parte de ele si a fost pe nepregatite totul.
sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andabaragau spune:

Buna seara mamici si viitoare mamici,sunt nou intrata pe forum,graviduta in 34 de saptamani,o sa nasc la malaxa cu doamna dr MAria Popescu si as vrea natural,daca e totul ok.Sunt la prima nastere si am super emotii,deci as vrea sa imparatsiti cu mine experientele voastre legate de nastere naturala si mai ales despre doamna dr daca a nascut vreuna cu dansa si as vrea sa mai stiu inca ceva: bagajul vostru ce a cuprins?avem voie cu hainute de acasa sau il face sarmaluta pe bebe cat sta acolo?

va multumesc anticipat si va pupa fetele:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anushka_24 spune:

Buna Anda,
Felicitari pt sarcina.iti voi impartasi din experienta mea recenta in privinta nasterii.am nascut la malaxa dar nu stiu sa iti spun de dr ta nimic..
am nascut natural,am avut un travaliu de 5 ore, in care mi s-au facut 2 injectii pt dilatare.nu vreau sa te sperii dar am avut niste contractii f puetrnice, cred ca din cauza injectiilor..a durut f tare pana am nascut, dar nu toata lumea are ghinionul meu.
in bagaj trebuie sa ai:
-absorbante pt tine(always de noapte)
-3-4 camasi de noapte, pt ca te mai patezi si sa ai de schimb,
-pampers
-baneocin pudra
-bepanthen
-hainute pt bebe-si anume body cu maneca scurta pt zi si maneca lunga pt noapte.seara iti ia bebele si ii face baie si atunci le dai haine de schimb si pampers/bepanthen/baneocin.
-sa ai un biberon la tine, pt nou nascuti, ca iti va da supliment de lapte in caz ca nu ai tu san.
-forfecuta pt nou nascuti, in caz ca are unghiile mari sa i le tai sa nu se zgarie.eu am preferat sa i le tai decat sa i pun manusi..
eu am stat in spital de marti pana joi, deci daca totul e bn dureaza 2 zile.
-aa..ce e mai important.bani marunti..pt asistente:)nu e obligatoriu dar eu te sfatuiesc sa le dai ca vei avea nevoie de ele.
-copilul ti l va da dupa cateva ore dupa ce nasti si va ramane cu tine.daca nu te simti in stare cand te intreaba daca sa ti l aduca ii spui sa te mai lase un pic ca nu esti bn..ca dupa ce ti l a adus, nu l mai ia, si vei avea grija de bebitul tau chiar din spital.
-daca e fetita sa ai cercei la tine ca ti o pune asistenta cand iesi din spital.
Cam atat reusesc sa imi amintesc pt moment, dar daca mai ai intrebari poti sa mi le adresezi.

Nastere usoara si un bebe sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicsor09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anushka_24

Buna Nicsor,

eu am nascut in iulie la malaxa, natural,cu dr Sai.
Ei i am dat 6 mil, desi au fost fete care au dat si 4-5 mil si altele care au dat 7-8..a fost f multumita dr si oricum e o femeie de nota 20, asa ca nu cred ca ar conta prea mult banii..la asistente am dat 1,5 mil, dar a fost prea mult.am aflat dupa ca celelalte dadusera 50 lei sau maxim 100 lei.si sa ai pregatiti bani mai marunti ca trebuie mereu sa dai la asistente, cate 5 sau 10 lei.eu asa am facut, si a fost mai bn, macar se uitau altfel la tn dupa si te ajutau cu ce aveai nevoie.
daca vrei mai multe detalii sa imi spui, ca eu nu am avut parte de ele si a fost pe nepregatite totul.
sarcina usoara in continuare!



Multumesc mult de informatii!
Si eu sunt f multumita de doamna doctor, sper sa fie asa pana la final!
Da, as mai vrea sa aflu cateva detalii:
-la neonatolog cat se da?
- eu o sa nasc prin cezariana deci o sa fie necesar sa dau si la anestezist si probabil ca, si la mana a doua, ai ceva informatii legate de cei doi?
-ce bagaj trebuie adus de acasa pt cel mic? eu sunt la a doua nastere iar la prima am dus totul de acasa. o sa imi pregatesc si acum totul ca sa fiu sigura ca nu duc lipsa de ceva in acel moment.
am inteles, tot din ce am citit pe forumuri ca cel mic o stea cu tine in salon inca din momentul cand te aduce de la terapie intensiva, asa este? la baietel (am nascut la CFR 2 cu alt medic) am avut noroc cu celelalte fete din salon care nascusera natural si mi-l aduceau la pat pt ca eu mi-am revenit un pic cam greu dupa si am avut dureri mari, imi este un pic teama de partea asta, sper sa fie si asistentele dragute si sa ma ajute la nevoie! o sa am pregatit si marunt, stiu cat de necesar este...
- cate zile ai stat in spital?

sper ca nu te deranjez cu atat de multe intrebari! Multumesc inca o data!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anushka_24 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andabaragau

Citat:
citat din mesajul lui andabaragau

Buna seara mamici si viitoare mamici,sunt nou intrata pe forum,graviduta in 34 de saptamani,o sa nasc la malaxa cu doamna dr MAria Popescu si as vrea natural,daca e totul ok.Sunt la prima nastere si am super emotii,deci as vrea sa imparatsiti cu mine experientele voastre legate de nastere naturala si mai ales despre doamna dr daca a nascut vreuna cu dansa si as vrea sa mai stiu inca ceva: bagajul vostru ce a cuprins?avem voie cu hainute de acasa sau il face sarmaluta pe bebe cat sta acolo?

va multumesc anticipat si va pupa fetele:D

buna Anda,
ti am raspuns mai sus...



Chiar nu mai intra nimeni pe aici?!

Mergi la inceput