M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

da, loriana, acum trebuie sa asteptam, dragut raspuns ai primit , ca si noi, aseara sotul meu a sunat psiholoaga care se ocupa de cazul nostru si acesta a fost raspunsul pe care l-a primit si ca asteptarea o sa fie pe masura. asa sa fie, abia astept sa vad copilasul in casa, cum se tine pe langa mine si sa ma uit la el si sa imi zic: da, intr-adevar a meritat asteptarea. doamne ajuta

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

Simona , incerc sa raman optimista si sa cred in minuni.La un moment dat se va intampla . Sigur barza pe care am asteptat-o atat a gresit adresa si cine stie prin ce cotlon mi-a lasat copilul.Sper numai sa-l gasesc repede , sa nu ajunga la majorat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

cu siguranta ca tb sa fim optimiste, si sigur o sa se intample minunea, chiar daca e mai tarziu

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Fetelor, multumesc pentru incurajari si vreau sa va spun ca astazi am sunat-o pe d-na AS care se ocupa de noi si mi-a zis ca "dupa 7.04.2012 lucrurile se vor misca mult mai bine...ca daca nu e din judetul de domiciliu va fi din judetele limitrofe......ca s-a muncit mult prea mult ca sa nu fie bine"
Ea era f optimista si eu astept luna aprilie sa vad ce se intampla.
Din ce mi-a spus dumneaiei, anul acesta ne vom cunoaste copiii.
DD sa fie cu noi si sa ne calauzeasca pasii cat mai repede la sufletelul care ne astepta.....undeva ...si care ne va spune mama si tata. Astept cu nerabdare momentul cand o voi strange in brate si sa nu-i mai dau drumul pentru ca este....a mea si doar a mea......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

asa este, ce mai este pana in aprilie, 2 luni, am asteptat noi atat , deci la vara ne strangem copilasii in brate ,
uite un raspuns din partea lor foarte incurajator, asa mai da

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Mai deunazi m-am suparat asa tare pe sistemul asta si m-am hotarat sa scriu la ORA sa intreb cum va decurge procedura adoptiei dupa intrarea in vigoare a noii legi si am cerut lamuriri ref. la copiii din Valea Screzii si Valea Plopului.
Referitor la situatia juridica a copiilor aflati in centrele de ocrotire de la Valea Plopului si Valea Screzii, avand in vedere ca ORA nu detine aceste informatii, va rugam sa va adresati DGASPX X sau dupa caz, Directiei Generale Protectia Copilului din cadrul Ministerului Muncii, Familiei si Protectiei Sociale pentru a va raspunde intrebarilor dvs."[/red]
[blue]In rest nimic, azi ma duc sa duc toate actele pentru reatestare si cu Dumnezeu inainte.
O zi frumoasa va doresc.

_
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]

Amy,foarte bine ai facut ca ai intrebat de copii din Valea Plopului.Sant sigura ca stiu multe dar nu vor sa-si bata capu'.....
Doamnele de pa DPC PRAHOVA sant foarte indignate daca le intrebi despre subiect...Doar cei de la Minister sa dea vreaun raspuns...
Eu zic ca Valea Plopului ar trebui sa intereseze pe toate mamicicle care vor sa adopte ca acolo sant 400 de copilasi fara parinti,unul mai frumos ca altul,si daca s-ar face proceduri de adoptie pt toti....multe familii ar fi fericite.
La vara margem acolo ca si voluntari sa ne jucam cu copilasii,daca cineva dintre dv vrea sa mearga,va rog sa spuneti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

In efectuarea vizitelor bilunare , se vor face vizite de catre cei de la directie la scoala , respectiv gradinita ?
Acest lucru tine de fiecare directie in parte ? sau este un aspect care trebuie avut in vedere ?
O Duminica frumoasa va doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

La noi se faceau vizite la domiciliu (anuntate),nu cred ca se fac vizite sau intilniri la gradinita sau la scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Fetelor am o intrebare: dupa finalizarea adoptiei cam cat timp se mai fac vizite? Adica monitorizarea continua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

perioada de postadoptie este de 2 ani, si am inteles ca sunt vizite din 3 in 3 luni

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput