M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Merci, Simo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

In cazul nostru si dupa ce am avut hotarirea definitiva ,vizitele erau tot 2 pe luna dupa care noi am plecat din tara.
Vizitele care se fac odata la 3 sau 4 luni, din cite stiu eu, le fac cei care locuiesc in strainatate ,care se intorc in tara cu copilul si se intilnesc cu cei de la directiile din judetul unde au adoptat copilul.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Buna!

Va citesc de ceva vreme, m-am bucurat foarte mult citind povestile voastre si vazand ca pana la urma au fost cu final fericit.

Ne-am decis si noi la adoptie (dupa o istovitoare lupta cu infertilitatea, FIV nereusit ...). Am depus cererea in octombrie 2011 (sunt din Iasi), dar am fost plecata o perioada din tara si abia acum suntem pe finalul procesului de ovbtinere a atestatului (pot sa zic ca mi s-a aplicat noua lege de pe acum...cred ca am 120 de zile :)) ).

Am avut vizita acasa, am terminat cursurile si acum suntem in febra alcatuirii dosarului, asa ca sper ca la inceputul lui martie sa avem si noi atestatul.

Am o nelamurire la declaratia privind motivatia de a adopta si asteptarile pe care le avem de la copilul ce va fi adoptat. Are cineva un model, sau ce ar tb scris acolo?
Ce ar trebui scris la situatia psihosociomedicala a copilului? Noi vrem un copil sanatos (in sensul ca am exclus boli mintale: oligofrenie, zchizofrenie, sindroame ,etc)

Voi ce parere aveti despre copii nascuti din mame cu sifilis? Din cate am inteles eu aceasta boala se trateaza daca e descoperita la timp, numai in cazul in care nu e descoperita si tratata la timp poate duce la boli mintale (nush exact care sunt alea).

Va pup !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna printe, bine ai venit in clubul nostru


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

loriana74 poza ta pusa alaturi de id ul tau pe forum este zguduitoare.tu ca fiinta esti minunata prin gest si cuget.sigur este si tati. activeaza
pm pt sfat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

multumesc simo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarinaJ spune:

Sunt noua aici,ne-am hotarat si noi pentru adoptie. Saptamana asta am avut prima intalnire cu psihologul, ne-a descurajat foarte mult, desi treaba ei era alta-sa ne faca examenul psihologic.Sau poate asta e rolul ei, sa descurajeze..Nu stiu ce sa zic. Ne-a spus ca avem venitul sub limita. Iar cand am intrebat care este limita, a spus ca nu exista o limita. Urmeaza sa ne faca o vizita la domiciliu si apoi vedem daca continuam pt atestat sau nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Bine ai venit MarinaJ-Ce pacat ca v-a descurajat aceasta doamna ,sa fie noua lege atit de aspra incit sa-i descurajeze pe cit mai multi viitori parinti?
De multe ori m-am gindit care este venitul minim pt.a putea adopta un copil ?
Nu cred ca trebuie sa te opresti asa usor ,incearca sa mergi mai departe sa vezi ce spun si asistentii sociali si sa pui cit mai multe intrebari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Bine ai venit si tu printe si asteptare cit mai usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

MarinaJ.....tu te-ai intalinit direct cu psihologul, ca nu inteleg?
Practic trebuia sa mergeti la un AS.Intalnirea cu psihologul o veti avea mai tarziu.

Mergi la inceput