M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MarinaJ

Sunt noua aici,ne-am hotarat si noi pentru adoptie. Saptamana asta am avut prima intalnire cu psihologul, ne-a descurajat foarte mult, desi treaba ei era alta-sa ne faca examenul psihologic.Sau poate asta e rolul ei, sa descurajeze..Nu stiu ce sa zic. Ne-a spus ca avem venitul sub limita. Iar cand am intrebat care este limita, a spus ca nu exista o limita. Urmeaza sa ne faca o vizita la domiciliu si apoi vedem daca continuam pt atestat sau nu.

MarinaJ, fruntea sus si mergi mai departe, asta daca va doriti cu adevarat.La prima vizita mea cu pshihologul mi s-a parut si mie ca ne desgurajeaza, dar cred ca vor sa vada daca suntem cu adevarat pregatiti sa adoptam si sa iubim un copil care nu e sange din sangele nostru, cum spune o vorba.
La mine s-au legat ca eu am un serviciu plec de acasa la 7.30 si ajung la 18.30, ma tot intreba ca ce o sa fac eu cand o sa am copilul cum ma descurc,apoi cu cainele ce o sa fac,si altele. Apoi acasa am stat cu sotul meu si am discutat, am gandit la rece totul, si ne-am dat seama ca nu incearca sa ne descurajeze, dar vor sa vada cat de pregatiti suntem sa devenim parinti prin adoptie.
La vizita de acasa noi ne-am comportat ca si cand veneau niste prieteni in vizita, ne-am dat seama ca asa trebuie sa ne comportam cu cei de la directie ca altfel ii vedem ca pe niste "dusmani".
O sa vedeti dupa ce aveti atestatul, abia atunci incepe greul, cu asteptarea pana o sa vedeti un copil, apoi cu acomodarea copilului acasa la voi, abia atunci o sa va dati seama ca acele intalniri si vizite pentru atesta au foat floare la ureche .
Marina, citeste totul din forum "m-am hotarat...adoptie", citeste povestile fetelor de atunci, eu foarte multe am invatat de la ele, pentru ca ele au trecut prin asa ceva si stiu ce inseamna.
Nu da inapoi daca vrei sa devii mama, trebuie sa lupti.



"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

MarinaJ.....tu te-ai intalinit direct cu psihologul, ca nu inteleg?
Practic trebuia sa mergeti la un AS.Intalnirea cu psihologul o veti avea mai tarziu.


Malex si la mine cam tot asa a fost, prima data m-am intalnit cu pshihologul ca AS era in concediu, si prima intalnire cu ea am avut-o, "fiecare bordei cu obiceiul lui"

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Buna!

Marina, incearca sa ignori ce ti-a zis psiholoaga. Si mie mi s-a parut ca incearca sa descurajeze cuplurile. Plus ca vine cu o multime de sfaturi nerealiste. E nemaritata, nu are copii, vorbeste numai din teorie care de multe ori nu se pupa cu practica.

Nu exista o limita la venit, tb doar sa dovediti ca puteti creste acel copil cu ce castigati. Noua ne-a zis ca nu ne permitem 2 copii, desi avem venit peste mediu (probabil pentru ca avem rate pt casa, masina) si o casa cu 4 camere.

Pe mine dupa vizita acasa m-au descurajat foarte mult. Din cate am observat pun in avidenta foarte mult aspectele negative, nu stiu daca neaparat sa ne descurajeze sau pentru a ne face sa fim realisti.

Multa bafta, si daca sunteti hotarati si asta va doriti mergeti inainte, obstacole vor fi toata viata de acum inainte, important e sa stiti ce vreti si sa le depasiti. Si eu tot din Iasi sunt :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Fetelor pe mine nu m-au descurajat in nici un fel insa m-a enervat faptul ca mi-a atras atentia ca nu am aparatoare la prize(de parca cainele meu isi baga laba in prize), ca nu am covoare si gresia e rece pentru copii (si i-am spus ca in momentul cand ne va prezenta copilul pana sa vina acasa reamenajam apartamentul care in acest moment este amenajat pt 2 oameni si un caine), ca temerea lor este ca voi fi excesiv de posesiva cu copilul.....si altele.....
Recunosc ca grijulie sunt , dar asta pentru ca nu vreau sa se intample ceva si sa-mi reprosez apoi ca nu am avut fler sa preintampin.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona14 spune:

Buna fetelor!Nu am mai intrat de mult sa scriu dar am citit tot.Vreau sa va incurajez,stiu ca e greu si asteptarea te omoara,dar totul o sa se uite cand o sa va tineti minunea in brate.Si asteptarea noastra a fost foarte lunga dar a meritat,minunea mea face in august deja 5 ani.
Simo_73 succes si o sa fim primii care o sa ne jucam cu copilasul tau.
Sorilea va pupam si ne e dor de voi.
Succes fetelor si nu va pierdeti speranta si rabdarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

SIMONA 14, ce inseamna astepatre f lunga....mai mult de 1 an????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simona14

Buna fetelor!Nu am mai intrat de mult sa scriu dar am citit tot.Vreau sa va incurajez,stiu ca e greu si asteptarea te omoara,dar totul o sa se uite cand o sa va tineti minunea in brate.Si asteptarea noastra a fost foarte lunga dar a meritat,minunea mea face in august deja 5 ani.
Simo_73 succes si o sa fim primii care o sa ne jucam cu copilasul tau.
Sorilea va pupam si ne e dor de voi.
Succes fetelor si nu va pierdeti speranta si rabdarea.


buna dimineata
Simona, abia astept sa se intample minunea, au trecut deja 4 luni de can am atestatul, nici nu stiu cand a trecut timpul asa de repede, poate ma suna in martie,de 8 martie, mi-ar face cel mai frumos cadou.


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Citat:
citat din mesajul lui simona14

Buna fetelor!Nu am mai intrat de mult sa scriu dar am citit tot.Vreau sa va incurajez,stiu ca e greu si asteptarea te omoara,dar totul o sa se uite cand o sa va tineti minunea in brate.Si asteptarea noastra a fost foarte lunga dar a meritat,minunea mea face in august deja 5 ani.
Simo_73 succes si o sa fim primii care o sa ne jucam cu copilasul tau.
Sorilea va pupam si ne e dor de voi.
Succes fetelor si nu va pierdeti speranta si rabdarea.


Simona_14 ce ma bucur sa te citesc. N-ai mai dat nici un semn. Sa inteleg ca ai tot baietel? Ce varsta are? Nu-mi amintesc daca am citit cand ai povestit cum a aparut puiul in viata voastra Ma bucur ca ai luat legatura cu Simo_73 si cine stie, poate vreodata cand voi ajunge prin Severin, ne intalnim ( pana atunci devine si Simo mamica )




- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna dimineata. La noi lucrurile merg la fel de lent ca si pana acum. Pe 18 martie facem 1 an de la atestare, am depus actele pentru reatestare si asteptam, deci nimic nou. Poate doar ca acum 2 saptamani mai erau vreo 10 familii pe lista inaintea noastra. Dupa cum decurg lucrurile pe la DPC-ul nostru, la o medie de 2 copii pe luna, mai avem 5 luni, deci prin toamna. Asta e, mi-am propus sa nu ma mai gandesc zilnic, sa nu ma mai uit la telefon sa vad daca suna. Nu ma asteptam sa treaca asa mult, toti mi-au zis ca pe la maxim 10 luni o sa avem copilul acasa si iata ca nu a fost deloc asa.
Nu va descurajati, lucrurile functioneaza diferit in tara asta. Va doresc sa va gasiti cat mai repede puisorii si sa ii strangeti in brate.
O primavara insorita va doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy2007

Buna dimineata. La noi lucrurile merg la fel de lent ca si pana acum. Pe 18 martie facem 1 an de la atestare, am depus actele pentru reatestare si asteptam, deci nimic nou. Poate doar ca acum 2 saptamani mai erau vreo 10 familii pe lista inaintea noastra. Dupa cum decurg lucrurile pe la DPC-ul nostru, la o medie de 2 copii pe luna, mai avem 5 luni, deci prin toamna. Asta e, mi-am propus sa nu ma mai gandesc zilnic, sa nu ma mai uit la telefon sa vad daca suna. Nu ma asteptam sa treaca asa mult, toti mi-au zis ca pe la maxim 10 luni o sa avem copilul acasa si iata ca nu a fost deloc asa.
Nu va descurajati, lucrurile functioneaza diferit in tara asta. Va doresc sa va gasiti cat mai repede puisorii si sa ii strangeti in brate.
O primavara insorita va doresc !

_
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]


Amy, as fi vrut mai mult sa ne dai vestea ca te-au sunat cei de la directie sa vezi un copil, nu ca ti-ai depus actele pentru reatestare.


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput