M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns speranta72 spune:

Am intrat in fiecare zi pe acest forum, dar n-am mai scris nimic pentru ca nu am deloc noutati.In curand ne va expira si noul atestatul fara sa fi avut posibilitatea de a vedea un copilas.
Acum trebuie sa ne pregatim de reatestare.
Ce acte trebuie depuse pentru reatestare?
Mai au loc acele intalniri cu asistentul social si psihologul? Mai trebuie caracterizari de la locul de munca?
Cu cat timp inainte de expirarea primului atestat se pot depune actele pentru reatestare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona14 spune:

Malex,la noi de la depunerea actelor si pana cand am luat puiul acasa a durat 9 luni,cat o sarcina.
Simo_73 mult a fost putin a ramas.
Sorina am o fetita si implineste in august 5 anisori.Daca te uiti in urma o sa citesti si povestea noastra.Oricand cu bucurie va asteptam la Severin,dar pana atunci poate ne intalnim la Bucuresti unde noi mergem foarte des.Te pup si pe tine si pe Razvan si pe fetele cu state vechi.
Celor noi,asteptarea sa fie cat mai scurta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarinaJ spune:

Simo, multumesc mult pentru incurajare! Nici noi nu vrem sa ne dam batuti, dar sper sa vem cu ce sa luptam. Si noua ni s-a parut ciudat ca ea ne-a facut ancheta sociala. AS era plecat din localitate. Eu sper totusi sa mai avem macar inca o intalnire pentru ca eu cred ca putem fi parinti f buni si cred ca putem creste un copil, chiar daca nu starea noastra financiara nu e stralucitoare. Nu pot sa traiesc acum ca si cum as avea copii.Normal ca prioritatile si investitiile se vor schimba cand vom avea copilul.
Sper sa fie cum spui tu...sa ajungem la partea cu asteptarea!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarinaJ spune:

Pe de alta parte, sunt de acord ca ei trebui sa ne vada ca luptam si ca ne dorim cu adevarat un copil. Doar ca provocarea lor la lupta mi se pare josnica. Ar trebui sa incerce sa ne cunoasca altfel, nu prin umilire. Dar, in fine, la noi asa e...Inca nu ne-am intalnit cu AS care se ocupa de cazul nostru.Poate o fi vreo zgripturoaica!!:))) O sa vedem.
Ce mia- venit sa rad cand ai scris ca s-a luat de tine ca lucrezi atat de mult. De mine s-a luat ca ce fac toata ziua!Eu nu sunt angajata. Predau engleza la o gradinita particulara si in rest dau meditatii. Dar in schimb avem un loc, apartament cu 4 camere, este al parintilor mei care sunt plecati.Dar daca va fi nevoie ei sunt dispusi sa imi dea ceva act la mana cum ca pot sa locuiesc aici in continuare.
Urmeaza sa ne faca o vizita la domiciliu si pentru atunci suntem hotarati sa ne spunem si noi punctul de vedere. Noi credem ca unui copil abandonat cu siguranta i-ar fi mai bine cu noi si de aceea speram sa reusim.
La un moment dat ne-a intrebat daca suntem de acord cu copii de etnie rroma.I-am spus ca nu si s-a strambat. Daca am optiunea, noraml ca aleg sa fie roman.Daca nu era optiunea intelegeam. La fel cu venitul. Nu exista un standard dar ei te preseaza la un standard pe care si-l fac in functie de majoritate.De asta zic, ca mi se pare jocul lor incorect. Spune-mi care e standardul si ori ma ridic la el ori ma nu ma bag.Foarte ciudat. Cumva mi se pare, si din ce am citit pe aici, ca ei oricum vor sa te inchida.
Am citit tot forumul de la adoptie! Ma bucur sa vad ca exista si povesti frumoase!POate vom reusi si noi, cine stie.
Printe ma bucur ca mai este cineva din Iasi.La ce nivel sunteti voi, aveti deja atestatul?Cum merge?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Marina...si noi suntem din iasi si sa stii ca fetele de la adoptie sunt niste dragute.....noi avem de 3 luni atestatul si ...asteptam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Pentru reatestare noua ne-au cerut doar adeverinta de venit, cazierele si adeverinta aceea medicala cu stampila de psiholog si de generalist.
Si eu as fi vrut sa va dau vestea buna, dar se pare ca nu e chiar asa usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Fetelor, am trimis mail la directiile din judetele limitrofe cu judetul meu, ca in judetul meu am asteptat 4 luni de zile si nimic, nu vreau ca peste cateva luni sa va scriu si eu ca imi strang actele pentru reatestare.
Amy si Speranta ne-au dat niste vesti foarte triste.
Dar nu avem ce face trebuie sa mergem mai departe, ne ridicam de jos si incepem iarasi sa luptam pentru copilasul mult visat.


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cora79 spune:

Buna fete dragi,stiu ca nu am mai dat nici un semn,dar goana dupa hartii si birocratia din tara noastra m-au epuizat efectiv. In cele din urma se pare ca vom avea termen pentru incredintarea fetitei in 5 martie. Asteptam,a inceput deja numaratoarea inversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Cora, ma bucur ca s-au miscat lucrurile pentru voi.
Dar de ce a durat asa mult? Asa e procedura in mod normal? Tin minte ca ne-ai anuntat inainte de Craciun ca ti-ai intalnit fetita.

Noi avem atestatul de o luna si mi se pare ca timpul merge cu pasi de melc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cora79

Buna fete dragi,stiu ca nu am mai dat nici un semn,dar goana dupa hartii si birocratia din tara noastra m-au epuizat efectiv. In cele din urma se pare ca vom avea termen pentru incredintarea fetitei in 5 martie. Asteptam,a inceput deja numaratoarea inversa.

"Cu voia Domnului suntem o familie implinita"




felicitari Cora, uite o veste buna, parca incepe sa rasara soarele si pe strada noastra a adoptiei

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput