M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cora79 spune:

Nici eu nu stiu de ce a durat atat de mult,se pare ca s-a comunicat foarte greu hotararea parintilor biologici,legile din Romanica noastra draga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarinaJ spune:

Astept sa le cunosc si eu!Deocamdata primul impact l-am avut cu dna psiholog care ne-a spus nu din start...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui speranta72
Acum trebuie sa ne pregatim de reatestare.
Ce acte trebuie depuse pentru reatestare?
Mai au loc acele intalniri cu asistentul social si psihologul? Mai trebuie caracterizari de la locul de munca?
Cu cat timp inainte de expirarea primului atestat se pot depune actele pentru reatestare?
Actele se depun macar cu o luna inainte (desi acum, cu legea noua si 120 zile probabil ca va trebui cu cel putin 2 luni inainte). Nu se schimba nimic aadica au loc aceleasi intilniri cu psihologul, AS, aceleasi acte necesare, mai putin legalizarile pt casa, certificate de nastere, casatorie.
Bafta multa



Speranta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Marina, noi am depus cererea in oct dar am fost plecata din tara si a trebuit sa amanam un picut obtinirea atestatului. Ieri am dus dosarul cu toate actele si sapt viitoare o sa avem atestatul. Oricum m-am pregatit sufleteste pentru asteptare. Stiu ca nu se va intampla nimic anul acesta, dar sper din suflet ca 2014 sa nu-l mai facem in 2.

Asistentele sociale sunt toate 3 niste dragute, nu-ti fa nici o problema. Psiholoaga mi s-a parut si mie un pic mai severa. Noi am vrea un copil cat mai micut, si am discutat de posibilitatea de a sta acasa, iar cum serviciul meu nu-mi permite iar concediu de crestere nu cred ca prind din cauza varstei copilului am zis ca o sa-l dam cel mai probabil la cresa/gradinita (parintii fiind in alte localitati si nu pot sa ne ajute). Si a strambat din nas, ca mama tb sa stea langa copil, cand e mic are nevoie de atentia si prezenta ei permanenta. Normal ca si eu as dori sa stau cat mai mult cu el, sa fiu prezenta non -stop, dar daca nu se poate, ne adaptam nu? Daca as fi avut copilul natural la fel as fi procedat. Evident ca o sa incerc sa fac tot ce-mi sta in putinta sa stau cu el cat mai mult, dar nici la servici nu pot renunta.

Asistenta insa nu a facut prea multe nazuri, ne-a zis ca tb sa punem ceva la balustrada de la scarile ce duc la etaj pt ca exista pericolul sa se cada pe acolo, dar la asta ne gandisem si noi de inainte. In rest mi s-a parut destul de ok.

Ei oricum te intreaba ce poti sa accepti si ce nu, ca sa-si faca o idee.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Pe site-ul Oficiului Roman de Adoptii se afla in dezbatere publica Normele metodologice de aplicare a legii adoptiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

Pe site-ul Oficiului Roman de Adoptii se afla in dezbatere publica Normele metodologice de aplicare a legii adoptiei

Nu ne ramane decat sa asteptam sa vedem ce vor dezbate
Fetelor de 1 MARTIE, va doresc o primavara cat mai frumoasa, tot binele din lume si multe, multe, multe flori

Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

simo...cine stie poate luna martie va veni cu vestile pe care le asteptam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarinaJ spune:

Printe multumesc pentru incurajari. Si noi am stat prima data de vorba cu un AS si ni s-a parut f amabila si calda. Am avut un soc intr-adevar la intalnirea cu psiholoaga.Probabil ma asteptam sa fie la fel ca AS. Cred ca ea si-a intrecut rolul, dar asta e, ce poti sa faci...Intr-un fel m-a facut sa fiu mai puternica dupa ce m-a doborat ca am constientizat mai bine punctele forte pe care le avem noi ca familie. Si oricum, daca Dumnezeu vrea, totul e deja pregatit pentru noi.
Astazi ne-a sunat AS si trebuie sa mergem vineri acolo. Ma bucur ca ne-a chemat atat de repede.Si ma bucur ca nu vine din prima in vizita la domiciliu. M-am pregatit psihic ca totul sa mearga in reluare, dar e bine asa cum e. Important e sa obtinem atestatul.Dupa aceea vom vedea...
La noi, eu sunt casnica-de obicei fac diferite lucruri din care fac cate un banut in plus. Predau engleza la o gradinita, dau meditatii, mai fac baby sitting, traduceri. Si psih m-a intrebat ca eu ce fac toata ziua si ca de ce nu sunt anagajata.Sotul meu i-a spus ca vreau sa ma dedic cresterii copilului si ca nu vrem sa platim o bona ca sa stea cu el.Deci practic cine nu e angajat nu e ok, cine e iar nu e ok. Practic, toata treaba e destul de subiectiva. Ssa dea Domnul sa fie bine.
Astazi ma gandeam cu emotii ca daca chiar o sa ne dea atestatul si o sa ne cheme pentru un copil-parca m-a cuprins un pic teama.Mi se pare atat de departe realitatea de a avea un copil, la cat de mult mi-am dorit...
In fine, vineri poate vom avea cat de cat un raspuns din partea lor. Am discutat cu parintii mei si sunt de acord sa ne dea un act la mana cum ca putem sta in continuare in acest apartament. Avem 4 camere si locuim singuri, deci sper sa nu fie probl.
Si noi ne dorim un copil cat mai mic.Dar cred ca asa vor cam toti. Dar oricum suntem flexibili.
Pana atunci-atestatul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

simo...cine stie poate luna martie va veni cu vestile pe care le asteptam

da, Malex, ar fi cel mai frumos cadou pentru noi care asteptam sa devenim mame.


Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Va doresc o primavara insorita si plina de bucurii.



Mergi la inceput