M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cora79 spune:

Astazi am primit cel mai frumos martisor din viata mea.vestea ca luni ne luam fetita acasa
La multi ani fetelor si nu va pierdeti speranta,se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Felicitari Cora si sa nu ne uiti......sa ne mai povestesti din cand in cand cum s-a acomodat "galusca" voastra.O primavara frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

O PRIMAVARA FRUMOASA CU SANATATE SI MULTE BUCURII

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarinaJ spune:

Printe intr-adevar AS a fost amabila. Dar asta nu ne ajuta cu nimic. Ne-a spus cam aceleasi lucruri, doar ca pe un ton mai politicos. Se pare ca situatia financiara este eliminatorie. Iar minimul este de 25-30 mil pe luna. Sincer, ma intreb cati romani traiesc la acest nivel. Practic este un lux sa poti infia un copil.
Ma intreb ce varste au cei care infiaza si ce venituri au.
Deci, no chance.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

nu stiam ca este o conditie situatia financiara. cum au ajuns la aceasta suma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

Fetelor nu va descurajati.
Eu cand am facut dosarul pt atestat nu mi-a spus nimeni ce salariu trebuie sa am si aveam putin peste minin pe economie. Iar asta nu m-a impiedicat sa obtin acel atestat.
Eu cred ca tine mai degraba de fiecare As in parte, cum vede el lucrurile. Nu e specificat nicaieri care ar trebui sa fie venitul.
CURAJ si sa deveniti mamici cat mai curand.

Ingerasul meu mi-a dat ieri primul martisor (pe care l-a constientizat mai bn) si un buchet de flori, si era atat de emotionat, ca ii trenurau si mainile si vocea.
A fost un sentiment ff placut, dar mai ales cand imi spune de sute de ori/zi ca ma iubeste si ca-i e dor de mn.
Acest sentiment vi-l doresc sa-l simtiti si voi cat mai rpd

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Mie personal mi se pare aberanta aceasta suma. Este prima data cand aud asa ceva. Eu una as face adresa la ORA sa mi se raspunda oficial ca am nevoie de aceste venituri pentru a infia un copil. pai daca vrei sa infiezi doi pitici ar trebui sa ai 50-60 mil. Hai sa fim seriosi, ca multi din cei care au copii naturali nu au nici macar 20 % din aceasta suma. Oare ele castiga aceasta suma lunar?
Depune dosarul, si intre timp sa faci si o cerere ORA sin in caz ca-ti respingere dosarul pentru venituri, poti sa faci contestatie.
Eu zic ca deja unele directii exagereaza, cu aceste conditii.
Stiti ce problema am eu cu cei din aceste directii ( nu ma refer numai la protectia copilului, ci la directiile de la stat in general), nu exista o lege pentru toti? Cum se ajunge ca fiecare sa intrepreteze legea cum vrea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MarinaJ spune:

Si mie mi se pare aberant!
Da, ok ,inteleg ca iti trebuie bani pentru cresterea unui copil, dar sa fim seriosi. Cine are lunar totul pus la punct?Traim in Romania nu in alta parte.
In plus, AS nu vrea sa ia in considerare nici un venit in plus pe care il obtinem. Se tine mortis sa legalizam orice venit-ceea ce nu putem face. A spus sa rezolvam cu banii, daca nu revenim alta data. AS nu a specificat suma de bani, dar dna psiholog a insistat ca asta e minimul, ca sotul meu tot intreba, bun care-i minimul ca sa stim ce sa facem si daca putem face ceva. Legea nu prevede o suma minima deci nu vad nici eu care e faza. Se poate deci sa depunem totusi dosarul chiar daca ea a zis ca nu avem 25-30 mil lunar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

MarinaJ suma mi-se pare aberanta, cred ca au pus si ceva de la ele, bine acum nici sa traim din ajutorul social, dar suma
25-30 mil este un venit ok. De ce nu le-ai intrebat ce venit au ele pe luna( cca 700 ron+-)
Nu te descuraja, mergi mai departe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Marina, cum au spus si fetele, nu te descuraja. Cred ca n-ar fi rau sa procedezi cum te-au invatat, sa trimiti o intrebare la ORA. Suma mi se pare aberanta.
Cum ti-am zis si mie mi-au zis ca nu ne-am descurca cu 2 copii (din punct de vedere financiar)...dar cred ca e o aberatie. Normal ca acum cand nu am copii, cheltui mai mult pentru ca imi permit, dar pe cand voi avea voi fi mai cumpatata si voi incerca sa-i ofer copilului cele necesare si ma las pe mine mai la urma.
Si chiar, ele cat crezi ca au salar, doar lucreaza la stat? Si lor le-a taiat salarul cu 25%. Chiar mi se pare absurd...adica ce...daca nu am venitul impus de ele nici natural n-ar mai trebui sa fac? (daca pot bineinteles)

Mergi la inceput