M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

pt ca legea este foarte proasta,nr angajatilor mult prea mic sa poata lucra la dosare copii ajung adoptabili la 7 8 9 ani cu noroc.stiu 2 copii adoptabili in bucuresti au actele de mai bine de 2 ani si nu a venit nimeni macar la o vizita in vederea adoptiei.sunt putini angajati si nu au timp!am urmarit un dosar ,,pote e o idee,,despre o fetita avea 3 luni si a fost citata cu dosarul nostru ca termen.cind au declarat adoptabil eram in sala si am mers la jurista care avea dosarele cu intentia clara sa vin d2a zi sa depun cererea pt ea.nu este cazul a fost mesajul!deci cu mult noroc gasim copilul adoptabil sau daca nu...cu mari riscuri plasament familial apoi cerere de adoptabil apoi adoptia.cu toate greutatile finalul este fericit si asta este important

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna dimineata.
Asa e, am vb si eu cu asistenta sociala aseara si mi-a zis ca nu prea se mai publica dosarele de adoptie, cautam degeaba. Probabil ca nu constituie ceva de interes public...
Lista la noi e la fel, dar mult a fost, putin a ramas.
O zi frumoasa va doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

sa zicem ca m-am mai linistit, dar nu.........

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Fetelor......atunci cum va explicati ca la Neamt erau vreo 6 deschideri proceduri adoptie, Bacau vreo 5.
Oare raspunsul asistentei sociale a fost, asa ,sa ascunda realitatea??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Malex , mie nu mi-a spus AS, ci de la tribunal direct. Nu stiu care este motivul real... Nu vreau sa va descurajez si nici sa va incurajez, dar cine stie....
Intradevar BACAUL se misca foarte repede. Noi tot de acolo avem fetitele si pot sa va spun ca sunt niste oameni minunati si foarte receptivi. Sfatul meu este ca dupa ce trimite-ti cererea sa si incercati sa vorbiti cu ei la telefon, ca cine stie... poate gasesti pe cineva in acel moment care sa te ajute, pentru ca vrem nu vrem santem la mana lor. Eu vreau sa gandesc ca sunt niste oameni adevarti, ca vor sa ne ajute. Sa nu uitam si de noroc, aici nu avem ce sa facem...
Gabi nu as fi vrut sa fiu in locul tau, sa stau cu inima stransa 4 ani ca cineva putea sa bata . E groaznic, dar ma bucur ca totul s-a terminat cu bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

buna fetelor,
asa cum am mai spus si eu am trimis adrese(email-uri) la toate directiile dar nu am sunat,deoarece mi s-a spus(chiar de la dirctie de la noi) ca practic nu exista sanse sa primesti un raspuns pozitiv la telefon si, sincer nu am vrut sa fiu dezamagita.
malex, am atestatul din ian 2012,pe 22ian am trimis adrese si la inceputul lunii feb ne-au chemat spunandu-ne de acest copil...si da, cred ca in urma demersului nostru am fost chemati,copilul nefiind din vreun judet apropiat si lista de familii este destul de lunga( 28).
Baietelul are 1an si 11luni, nu stim insa prea multe despre parinti...abia astept sa-l vedem.din tot ce am citit aici se spune ca-ti dai seama, simti daca va fi al tau. asta astept si eu...
va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Fetelor....va invidiez....majoritatea care ati scris aici v-ati miscat f repede, adica in decurs de 1-2 luni v-ati implinit visul. Ajung sa cred ca nu am noroc......am optat pt un copil mai mare in speranta ca si la mine vor merge lucrurile mai repede.....dar nimic
Asta e....deja ma doare capul....ma stresez in fiecare zi.....ce sa mai zic......
Oricum si eu mi-am zis ca daca nu reusesc intr-un an nu ma mai reatestez.......nare sens sa ma lupt cu morile de vant si sa-mi fac singura rau, suferind pentru sperante desarte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

malex, iarta-ma ca intervin, renuntarea este ultimul lucru la care trebuie sa te gandesti! cred ca toate care suntem aici venim dupa lungi incercari de a deveni mamici, dupa multe esecuri si dezamgiri, de aici poate si nerabdarea de a reusi cat mai repede. toate am facut tratamente, inseminari, fiv,etc...si degeaba. dar, dupa parerea mea, acest drum este singurul care-ti asigura un final fericit,mai devreme sau mai tarziu.trebuie sa crezi in sansa ta, ca visul ti se va indeplini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Subscriu si eu la cele spuse de ckarmen. Nu trebuie sa renunti acum, daca asta iti doresti cu adevarat. Totul se intampla cu un rost in viata asta, nimic nu e intamplator, deci se va rezolva si pentru noi mai devreme sau mai tarziu. Reatestarea nu e deloc complicata, noua ne-au cerut numai certificatul medical, caziere judiciare si adeverinta de salariu. E o simpla formalitate.
pe langa asteptarea dinainte, cand cel putin eu am asteptat 10 ani sa raman graviduta, inca 4-5 luni nici nu se mai pun.
Aseara am vb cu A.S. si mi-a zis ca mai sunt 15 in fata, dar din 15, 10 familii sunt reatestate, pentru ca unii au vrut copil blon, unii cu ochii albastri... Sper ca pana in vara sa avem si nou sufletelul acasa.
O zi insorita va doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

A obtinut cineva atestat pentru 2 copii , in 2011 sau 2012 ? Imi poate spune care sunt conditiile , cerintele materiale in special , cele legate de venit , cat trebuie sa fie venitul familiei ? Exista o precizare in acest sens ?

Mergi la inceput