M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Gabriela42 imi dai sperante . Cata mobilizare ! Nu am inteles daca ati reusit cu al 2 -lea copil , aveti si o fetita ? Cati ani au copii? Nu stim de ce aproape fiecare dintre noi intampinam tot felul de piedici . Ma intreb daca evaluarea nu implica si discutii cu familia care doreste sa adopte si se pot da raspunsuri din oficiu , fara efectuarea unei analize . Dar , de ce ne mai intrebam ?! Se poate orice , trebuie doar sa putem avea puterea de a merge mai departe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Imi este un subiect tare drag de ani buni , din 2003 sint cititoare fidela a acestui forum.
Si am citit multe si am trecut prin multe , dar tot auzindu-va plingindu-va cit este de greu , m=am gindit sa ma alatur si eu celor care va imbarbateaza pe voi, mamiciile aspirante....si sper sa nu mi se ia in nume de rau...
Legea de adoptie din Ro este una dintre cele mai simple din Europa si mai ieftine , cu cel mai scurt timp de asteptare....bineinteles ca ar putea sa fie imbunatatita facindu=se mai repede adoptabili copilasii...dar....tinind cont cum se procedeaza in tarile comunitatii nu pot decit sa va felicit atit pe voi cit si pe mine c_am avut marea sansa sa adopt din Ro.
In tarile EU adoptia incepe cu un permis de a cere dreptul de a adopta , dupa care intri pe listele de asteptare( max 2 ani) pt. cursul obligatoriuu de adoptie care dureaza 6 luni odaata la doua saptamini 8 ore pe zi , costa 900 de euro, plus zilele libere pe care trebuie sa ti le iei de la servici.
Cursul este foarte greu din punct de vedere pshic , se pune f.f. tare accent pe mama biologica si trauma prin care trece aceasta , vizionindu_se filme din anumite case de copii....
Daca s_a termint cursul cu bine , se mai astepta citeva luni bune , max 6 luni , pina vin cei de la Protectia copilului sa va ia 3 mari interviuri , trebuie sa fie scrisa povestea vietii fiecarui parinte aspirant.
Daca raportul Asistentei de la Protectia Copilului este pozitiv( se poate intimpla sa fie negativ) se cere permisul de adoptie la Ministerul de Justitie, iar dureaza citeva luni bune , timp in care trebuie sa=ti faci dosarul medical, cereri peste cereri , dovezi de la serviciu etc.
Il ai in buzunar , cu acest permis te infiintezi la una din organizatiile care inlesneste adoptiile in anumite tari, costurile
sint intre 10.000 de euro si 30.000 de euro pt. un singur copil sau marea majoritate vor direct 2-3 sau 4 copii si atunci costuriile sint si mai mari, Timpul de asteptare si de fapt aici vroiam sa ajung este de 7-10 ani pt. un copil sanatos (China) sau 3-4 ani pt. SN , copil cu necesitati speciale.
Copii din tarile estice nu sint aici, in vest, tare doriti datorita faptului ca marea majoritate au sindromul FAS(mamele biologice au consumat alcool in timpul sarcinei), lucru pe care iar se pune tare accentul in timpul cursului pregatitor pt. adoptie.

Plus ca nu ai dreptul sa alegi tara pe care o vrei , si acolo sint conditii , religia ta , de citi ani esti casaatorit , plus ca trebuie sa stai in anumite tari cite 6 luni pina se termina adoptia in tara respectiva . (aceste tari sint cele care nu au semnat comnventia de la Den Haag).
Copii nu se aleg , nicaieri in Europa. Primesti un telefon ti se spune citi ani are si sexul, fara sa vezi nimic spui da sau ba , ai spus da(adoptiei) de abia atunci primesti poze si alte date , ai spus ba , mai astepti...dar si la adoptie este o limita de virsta...

M-am intins f. mult, iertati-ma , inca ceva , eu , la a doua cerere de adoptie am sunat (da , din afara Romaniei)fiecare judet (eram cu lista in mina) si am intrebat daca au copii adoptabili, dupa care mi s_a spus sa trimit email cu cerera mea si copie dupa atestat , moment in care am controlat cu persoana din tel+efon adresa de email daca este aceiasi cu ceea de pe site-ul lor.

Sper sa fi reusit sa va arat ca este mai simplu sa adopti din Ro decit din alta tara din comunitatea europeana.
Mult noroc .

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Gianna , da, sunt pretioase informatiile tale , ai dreptate in aceste conditii este mult mai bine la noi , deocamdata . Ai acumulat multa experienta si ceea ce ne impartasesti ne da un strop de speranta . Care este limita de varsta pentru adoptii ?
Ai reusit sa adopti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Catalina -ce ma bucur ca mai scrii si tu -sper ca aceste informatii ajuta si dau speranta la fetele care sint in asteptare .
In IT. se spune ca pt.a adopta un copil trebuie sa fii bogat si sa ai noroc.Procedura e f.f.lunga ,complicata si asa cum ai spus tu f.scumpa.



mami di MARCO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Draga mea, ceea ce ne spui tu este o adoptie internationala....si noi daca am vrea sa adoptam un copil din China ar dura la fel de mult iar costurile ar fi de 8000-30000 euro (chiar am fost curioasa la cat se ridica aceste costuri)
Dar noi vrem unul din zecile de mii de copii abandonati care se afla institutionalizati si de care nu intreaba ani de zile parintele biologic.Adica am vazut copii de 12 ani de care parintele nu s-a interesat niciodata, sau copil nascut in 2001 cu tata necunoscut si mama decedata si abia acum a devenit adoptabil.....si am multe exemple....de aceea, noi nu vrem sa acceptam aceasta situatie si nu suntem de acord cu modul in care se misca lucrurile......Imi pare rau, dar eu raman la parerea mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Nu, Malex , nu vorbesc de adoptiile internationale , vorbesc de adoptie , in tarile vestice , nu exista copii adoptabili din propria tara, educatia ( de tot feluil) este atit de avansata incit oamenii nu -si abandoneaza copii, deci pur si simplu nu exista posibilitatea decit sa adopti copii din lumea a treia , cum spun ei .

Faptul ca sint atiti copii lasati in grija statului , este foarte egoist, dar face parte tot din educatie....si ai dreptate pt. acesti copii aflati la o anumita virsta sper sa se faca ceva intr=un viitor apropiat, astfel incit sa li se inlesneasca si lor posibilitatea sa aapartina unei familii sau sa studieze ca sa aibe un start bun in viata lor, ca ei n-au cerut sa fie creati....

Stiu ca sint ceva fundatii (din afara bineinteles)case se ocupa de acesti copilasi (mai marisori), dar sint inca prea multi copii in aceasta situatie si prea putine fonduri.

Malex , o sa fie bine , pina la urma...mie mi s_a spus in momentul in care mi=am depus dosarul pt. a doua adoptie , c-o sa dureze aprox. un an pina o sa mi se prezinte un copil si asa a fost , la 11 luni mi=au prezentat copilul....si ca sa dai nastere ai nevoie de 9 luni ca sa te pregatesti pt. acest mare episod in viata fiecaruia...

Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Multumim pt incurajari iar voi sa fiti sanatosi alaturi de cei mici si sa va aduca numai bucurii.
Te pupam, draga mea si inca o data multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Buna dimineata.
Multumim tuturor pentru incurajari. Ideea nu e ca abandonam lupta, ci ca ne-am saturat de starea asta de fapt, ca nimic nu se misca.
E adevarat ca in alte tari totul dureaza mai mult, insa macar stii cat ai de asteptat.
La noi, cel putin eu, sun 1 data pe luna si raspunsul a acelasi... mai aveti n-spe familii in fata.
In luna ianuarie au reusit sa dea spre adoptie 1 copil, iar pe rolul instantelor nu e nici un dosar de deschidere adoptie si nici in ianuarie nu am vazut vreunul.
Maine ma duc sa-mi iau certificatul medical pentru reatestare. :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna fetelor
amy unde vezi tu pe portal just procesele pentru incredintare adoptie???????
eu tot caut si nu gasesc

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bellaiza spune:

Gianni, sunt fericita sa aud ca ai si al doilea copil. Sa fiti fericiti si sanatosi!

Fetelor, sa va spun, inca o data, cum am facut noi.Am concluzionat asa, eu si sotul meu:
-incercam sa adoptam un copilas, dar am acceptat ca nu e musai sa reusim,
-nu intalnim decat un copil si daca simtim ca nu e in regula ceva cu ceea ce simtim, ne oprim,
-nu ne reatestam,
-nu cautam,
-nu punem pile,
-SUNTEM FOARTE DESCHISI SI COOPERANTI CU CEI DE LA PROTECTIA COPILULUI

Iata cum au decurs lucrurile:
-primele trei luni dupa atestare am avut o stare de agitatie, de nerabdare, asa cum vad ca o simtiti si voi,
-am hotarat apoi sa lasam lucrurile sa curga de la sine si ne-am bucurat unul de altul,
-am primit telefonul mult asteptat,
-nu a mai contat ca ingerasul avea 5 ani si 9 luni, ca nu stia care e stanga si care e dreapta, ca are cinci degete la o manuta si stia doar doua culori: rosu si albastru.

Beneficiile:
-suntem parintii unui copil minunat care a evoluat fantastic, absolut remarcabil,
-am redus mult din stresul adoptiei despre care abia daca ne mai amintim.

Important: acceptati ca poate nu veti reusi sa adoptati un copil; viata trebuie sa isi urmeze cursul, nu vreau sa supar pe nimeni, dar asa e firesc.

Tuturor un gand bun si sa va impliniti visele!

Mergi la inceput