M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-maria spune:

Buna,

Eu nu a trebuit sa ma reatestez, am obtinut atestatul in octombrie 2011, la inceputul lunii noiembrie mi-a fost prezentat Iustin, a urmat perioada de acomodare, in ianuarie mi-a fost dat spre incredintare si sper ca in aprilie sa devina baietelul meu cu acte in regula.
Are 1 an si 8 luni, e o minunatie de copil!!!
Inclin sa cred ca a fost o mana divina in toata aceasta procedura, parca toata lumea din jurul meu era acolo pentru a ma ajuta pe mine sa-mi gasesc copilasul.
In judet la mine mai erau, cand m-am atestat eu, inca 18 familii atestate. Cum am mai spus, nu conteaza cate familii sunt, ci si ceea ce isi doresc de la copilas, ce varsta sa aiba, etc.
Imi dau seama ca sunt o norocoasa ca l-am gasit atat de repede!!!

Sper sa va gasiti si voi minunea cat de repede posibil!!!! Sunt multi copii care au nevoie de noi, cum si noi suntem multi care avem mare nevoie de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alabina spune:

laura-maria,chiar esti o norocoasa.Sa-ti dea Dumnezeu numai bine tie si copilasului tau.
Si eu am auzit ca cei din Bacau fac o treaba foarte buna,chiar sunt interesati de soarta copiilor.

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Felicitari Laura- Maria pentru copilas . Ma bucur sa aud ca sunt oameni fericiti in acest judet din care provin si eu.
Dar , locuind acum in alta parte unde totul decurge anevoios iti pierzi si speranta . Din pacate , cei mai multi se confrunta cu astfel de probleme , tot felul de piedici.
As vrea sa stiu daca este cineva care s-a atestat pentru 2 copii si care ar fi conditiile de spatiu , financiare , etc. care s-au cerut la evaluare . In cazul unui refuz , se instiinteaza familia de ce nu primeste atestatul pentru 2 copii ?
Multumesc pentru un eventual raspuns .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

buna!
eu am inceput sa trimit pe mail. Din 20 de mail-uri trimise, 5 nici macar nu au ajuns la destinatie (adresele de mail erau gresite). le-am trimis la inceputul saptamanii acesteia si inca nu am primit raspuns de la niciun DGASPC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

http://www.aradon.ro/bebelusi-uitati-in-matern/1055230 ... stiu ca e complicat, dar poate reusiti cumva sa ajungeti la ei

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

buna,
constat in ultima perioada multa dezamagire in randul celor care asteapta ca si mine dealtfel, sa se-ntample minunea de a-si strange in brate puiul.vreau sa va spun ca nu trebuie sa dezarmam, ganditi-va la acei copii nevinovati care ne asteapta si care mai devreme sau mai tarziu trebuie sa-si gaseasca o familie care sa-i iubeasca asa cum merita. asa cum am mai scris si eu astept sa vad un baietel, am sunat la DPc si mi-au spus ca inca nu au primit raspunsul de la directia unde se afla copilul, asteptarea este cu adevarat grea dar am incredere ca, daca e sa fie al nostru nimic nu ne va impiedica.
legat de adresele catre directiile din tara, vreau sa va spun ca si eu am facut acest lucru, atentie insa dupa legea noua acest demers poate duce la anularea atestatului( eu asa am citit cel putin) dar daca o faceti acum nu sunt probleme.am trimis pentru ca asta este singurul lucru pe care-l puteam face, fara sperante insa ca voi primi si raspunsuri pozitive. cu toate astea, au venit destul de multe raspunsuri unele mai " dragute" desi negative, altele cu citate din lege ca nu avem voie sa facem asta...
desi nu ni s-a spus concret, am convingerea ca prezentarea cazului acestui baietel este urmarea adresei noastre deci, parerea mea este ca merita sa incercati, mai ales ca altceva nu putem face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Ckarmen, daca nu ma inseala memoria tu ai atestatul din oct-nov 2011, nu?
Poti sa-mi spui , te rog daca copilul este dintr-un judet limitrof cu Bucurestiul si daca l-ai gasit cautand si trimitand tu la judete atestatul sau Bucurestiul te-a instiintat de copil?
Si daca nu insist prea mult,este primul copil care vi se pezinta si cati ani are?
Multumesc!......si.....FELICITARI!!!
Oricum si in cazul tau s-au miscat lucrurile destul de repede.
A....si inca o intrebare.....cate familii erati pe lista?????
La noi sunt cincizeci si ceva....si totul stagneaza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Fetelor stiu ca va este greu. Uneori stau si ma interb cu reusiti sa aveti atata rabdare. Sper ca odata cu noua lege sa se deschida cat mai multe dosare de adoptie si in acest caz sa fie cati mai mult copilasi adoptabili. Cu siguranta rugamintile voastre sunt ascultate de DUMNEZEU si acuma asteapta ca puiutul vostru sa devina adoptabil, sau poate inca nu s-a nascut.
LIANA - noi am avut atestat pentru 2. Dupa cate stiu nu exicsta in lege nimic cu privire nici la numarul de camere si nici la nivelul veniturilor. Trebuie sa demonstrezi ca exista spatiu corespunzator si parintii au veniturile necesare sa asigure cele necesare copilului. Banuiesc de exemplu daca cineva locuieste intr-o garsoniera nu o sa obtina atestatul pentru 2 copilasi, dar daca ai minin 2 camere atunci nu ar fi nici o problema. Veniturile la fel... Trebuie sa rezulte ca sunt destule pentru a asigura necesarul copilului. Nu sunt niste bareme, dar totusi nu cred ca poate adopta 2 copii cineva care are venitul minim. Nu cred ca vei intampina astefel de probleme, ca in general noi cand adoptam ne gandim la viitorul copil, sa avem ce sa-i punem pe masa si sa-i oferim macar putin peste minimul necesar. In general la directii (sau mai bine zis eu am intalnit) oameni cu care poti dicuta. Ei trebuie sa te indrume cum sa-ti fie tie mai bine. Nu le iau apararea, dar unii dintre ei chiar isi fac treaba. Povestea ca nu sunt copilasi in sistem este altceva. Aici principala vina o are legea si nu inteleg de ce s-a modificat o lege care buna cu una prosata si acum cu una si mai proasta. Nu inteleg de ce trebuie sa dureze 6 luni pana cand ei un atestat. Ce o sa-ti mai faca in plus in cele 2 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LIANA22 spune:

Danaionela , raspunsul tau este incurajator , legea si normele nu prevad exact nr. camere pentru 2 copii si din aceasta cauza totul este interpretabil de la directie la directie . Se pare ca pentru unele din ele nu este destul 2 camere pt. 2 copii si atunci neputinta de a-ti rezolva ce-ti doresti . Voi ati avut la evaluare pt. 2 copii ca spatiu de locuit apartament cu 2 camere si au fost deacord ? Sunteti fericiti ca ati prins timpuri mai bune .
Multumesc de raspuns .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela42 spune:

adoptia ca lege si ca functionare este trauma vieti mele!preferam o sentinta de 4 ani inchisa decit sa stau cu spaima ca imi vor lua copilul!am plins mult a fost greu dar am reusit!pe voi minunatelor care doriti sa adoptati un puiut de om va rog sa nu renuntati!este fff greu dar sigur veti reusi!noi dorim si o surioara pt baietelul nostru.am depus cererea in urma cu 6 ani.nimeni nu a intrebat,sunat...deci daca vrei ceva cere si ti se va da!cind plina de bucurie am avut certificat de nastere pe numele baietelului am intrebat si despre surioara iar raspunsul a fost sa fac o noua cerere.nu au pus conditia nr de camere salariu ...la vremea respectiva avind alte venituri si eu si sotul ca statut social eram someri si totusi nu am intimpinat piedici.asa ca mamicutelor mobilizarea fruntea sus felicitari si pt taticuti si eu va garantez ca undeva micutul sufletel va asteapta dar acum este doar o problema de timp

Mergi la inceput