M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

LittelAngel.......nici cu noua lege nu va fi bine pentru fetita?????
Teoretic in legea noua termenele sunt f clare ...daca nu este cautat copilul 1 an de zile...devine adoptabil
Apropos....ce noutati mai aveti de la AS prinvind legea care va intra in vigoare in aprilie.......era vorba sa facem niste declaratii la notar.....este cineva dintre voi care le-ati facut deja?????
Oricum eu sunt tare curioasa cum va fi din mai mai departe........Am 4 luni si deja nu mai am rabdare.....



malex, despre ce declaratii la notar este vorba?????????????
carmen ce norocosi sunteti sa va strangeti in brate puiul mult visat


Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Noua ne-a spus ca va trebui sa facem cate o declaratie la notar prin care declaram ca am locuit in tara in ultimele 12 luni, dar vor reveni cu un telefon si ne va instiinta exact cum ar trebui sa sune declaratia......probabil dupa 7 aprilie cand intra noua lege in vigoare.
Astept cu nerabdare sa treaca si luna aprilie!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

Noua ne-a spus ca va trebui sa facem cate o declaratie la notar prin care declaram ca am locuit in tara in ultimele 12 luni, dar vor reveni cu un telefon si ne va instiinta exact cum ar trebui sa sune declaratia......probabil dupa 7 aprilie cand intra noua lege in vigoare.
Astept cu nerabdare sa treaca si luna aprilie!!!!


Nu stiu ce declaratii se cer pe legea noua la notar. Deocamdataa, pe legea actuala se cere declaratie (cel putin la unele DPC-uri) de la notar ca in cazul in care plecati din tara in perioada postadd , sa anuntati ca sa continue monitorizarea tara unde veti pleca.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Buna,

Asa e, trebuie sa dam o declaratie la notar ca nu am plecat din tara in ultimul an , in total 3 luni...o prostie, dar o facem si pe asta.

Eu nu am access la mail-ul vostru comun, si nu inteleg despre ce noutati e vorba. poate sa ma ajute cineva, please?

Carmen, felicitari! ce repede ati reusit...Poti sa ne zici cati ani are copilul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns analias spune:

ckarmen, felicitari! Eu am anuntat AS ca vreau sa adaug prenume (cred ca e aceeasi procedura si pentru schimbarea prenumelor) imediat ce am adus fetita acasa. M-a pus sa fac o cerere in care sa imi motivez dorinta, cerere pe care a pierdut-o in cateva zile, asa ca dupa vreo 2 saptamani uitase complet . Urmatoarea cerere am depus-o la registratura cu nr de inregistrare. Cati ani are baietelul/ fetita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Noi n-am schimbat prenumele copilului, dar am fost intrebati daca dorim acest lucru cand am facut cererea pentru incuviintarea adoptiei si am specificat ca dorim schimbarea numelui si pastrarea prenumelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Malex,din pacate,noua lege nu se aplica acolo unde sant alte interese la mijloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

LittleAngel........daca ai informatii clare ca fetita nu este cautata si daca esti hotarata in a o ajuta eu cred ca poti face valuri,ea a implinit 10 ani deci are un cuvant de spus in acest sens.....poti cere ajutorul ONG-ului Ador Copiii....totul depinde de tine
Stiu din poze fetita de care ne spui si este institutionalizata de cand avea cred 4-5 ani (sau poate mai mica)-era f scumpica (asa imi doresc si eu o printesica)
Sa te ajute DD in tot ce intreprinzi....stiu ca esti reatestata...sper ca anul acesta sa fie bine pt toate aspirantele la calitatea de mamica!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Malex,nu ai PM activat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

nu...trimite-mi pe mail

Mergi la inceput