M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

Fetelor...noi cele care asteptam cu nerabdare sa devenim mamici si sa ne strangem puiul in brate......mai avem 1 luna pana intra in vigoare noua lege si care ne asigura ca vor fi declarati mai multi copii adoptabili iar timpul de asteptare va fi mai mic.



asa sa fie, am inceput sa numar zilele

Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona14 spune:

Pia ce baietel frumos ai si ce iti seamana.Sunteti deja maricei,multi ani fericiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Catalina, Simona multumesc scumpelor, acolo in poza era acum 2 ani, avea 5 anisori acum avem 7 anisori ne pregatim de scoala, seamana mai mult cu tati dar are si ceva din mami. Este cel mai mamos copil, este baietelul pe care mi l-am dorit din toate punctele de vedere, D-zeu nu putea face o potrivire mai buna,mai reusita. Asa ca fetele care isi astepta puiutii aveti rabdare si visul vi se va implini
Va pup pe toate si rabdare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamghicu spune:

sper sa fie asa cum spui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SakiMir spune:

Buna tuturor.Sunt noua pe aici, am decis, impreuna cu sotul, sa adoptam un copil. Inca nu stim exact ce avem de facut, va intreb pe voi cele care ati trecut si treceti prin aceasta procedura.
Multa rabdare si iubire va doresc tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

N-am mai scris de ceva timp aici, desi va citesc tot timpul. Am sa reiau un pic povestea mea, in mod special pentru cele care asteapta sa se intample cat mai repede minunea de a-si gasi puiul mult dorit. Am atestatul din ianuarie anul acesta,pe 30ian am fost anuntata ca au un copil pentru noi, in februarie l-am vazut si peste 2 saptamani facem solicitarea de incredintare. A durat un pic mai mult cu vizitele si aceasta solicitare din motive de "hartii", nu mai conteaza, nu e vina nimanui, pur si simplu nu apaream pe lista ORA.
Citindu-va povestile de aici, cred ca sunt norocoasa ca lucrurile s-au intamplat asa de repede pentru noi,vreau sa va spun insa ca nu am avut niciun fel de relatii si nu am apelat la nicio modalitate de "impulsionare/stimulare/spaga" asa cum am citit la un moment dat...
Va doresc tuturor multa bafta sa vi se-mplinesca visul cat mai curand posibil.
Rugaminte: cele care ati adoptat deja, va rog frumos sa-mi spuneti cand ati facut cererea pentru schimbarea prenumelui?
va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

ckarmenFelicitari ,sa aveti o viata plina de bucurii alaturi de copilasul vostru.
Din cite imi amintesc eu, in momentu cind am luat de la tribunal hotarirea definitiva am inceput cu restul actelor ,schimbare certificat de nastere ,pasaport ,alocatia copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

SakiMir, primul pas este strangerea actelor necesare si depunerea acestora la Directia de Protectie a Copilului din judetul tau. Actele difera putin de la un judet la altul, de aceea este bine sa intrebi inainte. Acte necesare: copii legalizate CI, act de spatiu, certificat casatorie, adeverinte de salariu, fise medicale, cate 2 caracterizari de la colegii de serv., declaratie la notariat ca nu ati fost decazuti din drepturile parintesti, etc. In momentul depunerii dosarului, noi am competat o cerere tip in care am scris motivul pt care adoptam si ce copil de dorim (varsta, etnie, sex).
Sper sa reusiti cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Fetele, am scris ceva noutati pe mailul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

LittelAngel.......nici cu noua lege nu va fi bine pentru fetita?????
Teoretic in legea noua termenele sunt f clare ...daca nu este cautat copilul 1 an de zile...devine adoptabil
Apropos....ce noutati mai aveti de la AS prinvind legea care va intra in vigoare in aprilie.......era vorba sa facem niste declaratii la notar.....este cineva dintre voi care le-ati facut deja?????
Oricum eu sunt tare curioasa cum va fi din mai mai departe........Am 4 luni si deja nu mai am rabdare.....

Mergi la inceput