M-am hotarat.............adoptie(78)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Ti-am scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SakiMir spune:

alexa78, multumesc.
multa bafta tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordemunte spune:

Buna fetele!Sunt si eu o viitoare mamica,va citesc de multa vreme si am atestatul de cateva luni.Eu si sotul meu am fost deja la notar pt. declaratia aceea care trebuie adaugata la dosar,pt a fi complet conform noii legi.Notarul la care am ajuns stia deja despre ce este vorba,astfel incat nu a fost nevoie sa compunem noi textul declaratiei.Asistenta sociala ne-a cerut sa ducem declaratia pt a o avea la dosar la intrarea in vigoare a noii legi.
Va pup pe toate,mamici si viitoare mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

BUNA DIMINEATA, FETELOR

Stiam ca este foarte grea asteptarea, dar nu imi imaginam sa fie chiar asa de greu, ma simt ca si cum as fi intr-un mare gol. Stiu ca asteptarea o sa merite si golul in care ma simt o sa se umple cu multa galagie, rasete, lacrimi de bucurie. CAND????????

Fetelor care asteptati, voi cum procedati, cum treceti prin aceasta asteptare?

Intru in fiecare zi pe forum si observ ca nu mai este asa activitate, stiu ca a venit vremea frumoasa si nu prea se mai sta prin casa, va spun sincer ca simt nevoia de incurajari, cu toate ca acasa sotul ma incurajeaza si mereu imi spune sa am rabdare ca o sa devenim cat de curand parinti si iarasi aceasi intrebare "CAND????????".

Speram ca acum de Pasti cand merg la tara, sa ma plimb cu copilasul meu prin padurile din apropiere, sa mergem sa adunam floricele, sa il vad cum sparge toate ouale rosii din cos, sa il vad alergand in curte, sa alergam toti prin iarba desculti...



Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

Simo73 si eu am obs ca nu mai este asa activitate, nimeni nu mai scrie nimic, nu i se mai intampla nimic.......ideea este ca toata lumea asteapta noua lege, deocamdata este paralizat totul.....eu cred ca incepand cu luna iunie se va dezmorti situatia.
Sincer si la mine asteptarea este f grea.....astept cu nerabdare sa ne cunoastem fetita.....ai mei cam la 2 sapt ma intreaba daca stiu ceva de copil.
Teoretic ar trebui sa fie trimise multe dosare in instanta pt deschideri proceduri de adoptie, vom vedea in practica cum va fi.Am facut o statistica(asa pt mine sa vad ce sanse am) si din ce se spune, la sf anului trecut erau 65.000 copii institutionalizati iar familii pe lista de asteptare in toata tara cam vreo 750 si luand in considerare faptul ca daca in ultimul an copiii care nu au mai fost vizitati de parint vor fi declarati adoptabili (adica marea majoritate) sansele noastre de a ne intalni faptura mult visata va fi destul de mare.....deci sa incercam sa nu ne mai stresam si sa mai avem rabdare pana la vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui malex

Simo73 si eu am obs ca nu mai este asa activitate, nimeni nu mai scrie nimic, nu i se mai intampla nimic.......ideea este ca toata lumea asteapta noua lege, deocamdata este paralizat totul.....eu cred ca incepand cu luna iunie se va dezmorti situatia.
Sincer si la mine asteptarea este f grea.....astept cu nerabdare sa ne cunoastem fetita.....ai mei cam la 2 sapt ma intreaba daca stiu ceva de copil.
Teoretic ar trebui sa fie trimise multe dosare in instanta pt deschideri proceduri de adoptie, vom vedea in practica cum va fi.Am facut o statistica(asa pt mine sa vad ce sanse am) si din ce se spune, la sf anului trecut erau 65.000 copii institutionalizati iar familii pe lista de asteptare in toata tara cam vreo 750 si luand in considerare faptul ca daca in ultimul an copiii care nu au mai fost vizitati de parint vor fi declarati adoptabili (adica marea majoritate) sansele noastre de a ne intalni faptura mult visata va fi destul de mare.....deci sa incercam sa nu ne mai stresam si sa mai avem rabdare pana la vara.



Malex,de unde stii tu toate datele astea??????
Multumesc Malex, mi-ai dat sperante cand ai spus ca "incepand cu luna iunie se va dezmorti situatia", ar fi cel mai frumos cadou de ziua mea sa imi cunosc copilul (in iunie e ziua mea).
malex

Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Fetelor, am citit un articol in evz, si ce credeti ca vad, citez "parintii care infiaza copii peste doi ani cer trei luni de concediu".
Voi ati aflat ceva despre acest aspect?
Putem beneficia de 3 luni concediu ca sa ne acomodam cu copilul?

Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

buna, fetelor! vreti ceva noutati si ceva incurajari? poate unele din voi nu stiti, sunt o aspiranta cu actele in maini de 11 luni si abia ieri...am primit un telefon de la adoptii ca luni sa ne prezinta cazul unui baietel de 2 ani. uuuh, Ramane de vazut daca simtim acel ceva, daca este acest copil al nostru. deocamdata luni ne va da detaliile, dar vom sti atunci cand il vom vedea. oricum va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

buna, fetelor! vreti ceva noutati si ceva incurajari? poate unele din voi nu stiti, sunt o aspiranta cu actele in maini de 11 luni si abia ieri...am primit un telefon de la adoptii ca luni sa ne prezinta cazul unui baietel de 2 ani. uuuh, Ramane de vazut daca simtim acel ceva, daca este acest copil al nostru. deocamdata luni ne va da detaliile, dar vom sti atunci cand il vom vedea. oricum va tin la curent.


dacris, nu pot sa spun decat SA DEA BUNUL DUMNEZEU SA FIE BINE
ma bucur foarte mult pentru voi
revino cu vesti luni


Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malex spune:

simo73...cei de la ADOR COPIII-un ONG care a luat nastere la initiativa unor familii care au adoptat(presedinta din Bucuresti chiar si-a spus povestea aici pe forum) au mers la ORA si au propus un min de 3 luni de zile pentru cei care adopta copii peste 2 ani.....bineinteles ca a ramas la faza de dezbatere (eu am scris la ADOR COPIII sa-i felicit pentru initiativa luata si au spus ca vor insista la ORA pe aceasta tema)......Cam asta e ce pot sa-ti spun privitor la aceasta problema.
Daca s-ar aproba acest lucru ar fi nemaipomenit pentru parintii care adopta...eu sincer ma stresez de pe acum cum voi face cand va veni copilul......mai mult de 2 sapt nu cred ca pot sa-mi iau concediu(de fapt sigur nu pot sa-mi iau) iar parintii nu sunt in localitate cu noi,inscrierile la gradinita incep pe 4 aprilie(deci pierd startul si aici , probabil ca ramane varianta privat unde taxa e de cca 800 lei/luna).....asa ca deja ma stresez pentru ca vreau tot ce este mai bine pentru fetita iar acomodarea sa fie una usoara ''fara lacrimi din partea ei''.

Mergi la inceput