Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Ce bine ca ai revenit, Andreea!!!! Sincer mi-era tare dor de perlutele lui Lukas si de tine!
Imi pare tare rau ca treceti printr-o perioada proasta, dar sa stii ca daca mai povestesti pe aici, poate treci mai usor, poate gasesti o solutie, poate.. poate.. Cred ca se resimte criza asta in buzunarele tuturor, dar parca e mult mai bine cand avem prieteni cu care schimbam o vorba.
Ce-ati mai facut? Cum e cu serviciul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Pupici fetelor!!!! Pupici si la soacra mare si la ginere..
Da nu mai luam suzeta din decembrie...:d mai avem cu pampersul..si gata. Azi stam in casa ca ploua si e suparata mandrulita.. Dar o sa-i treaca ei, ca o duc sa-i iau catel...:P Are o prietena si ne da si noua 1. Cam atat... in rest toate bune si frumoase. Asteptam vara..Pupici !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Multumesc mult Lukasnicolas si sa ne mai zici perlutse tare sunt dragutse si vorba lui Anouk fiecare are ofuri si uneori mai ne descarcam p-aici...macar mai citesti o vb buna
Mamica 11 sa stii ca ai dreptate si eu am citit (de data trecuta cand ramasesem si am pierdut sarcina acum 2 ani) cate analize echo si mai ales cate medicamente se iau in Ro....stii ma gandesc ca pe forumul cu odiseea intri vbesti,vezi prin ce trec in aceeasi perioada si alte fete e frumos pt ca e o perioada frumoasa si sunt atatea alte gravidutse care o petrec virtual alaturi de tine cu temeri sperante mici si mari bucurii...pt mine asta-i scopul odiseei dar si eu uite am inceput sa intru sa citesc din odiseea mea si vad ca sunt multe fiinte influentabile credule....ca altfel nu pot spune...cum ma dc nu-ti zice doctorul sa incepi tu de capul tau sa iei medicamente sau vitamine ca asa ia colega...Eu am incredere mare in doctorul meu...e incercat de rudele mele si il am oricum de cativa ani(in Ro am sch la ginecologi mama-mama)si e doctor bun cu reputatie buna,nu te sperie e calm e relaxat,imi raspunde la tot ce-l intreb zambind,imi face analizele necesare nu ma bombardeaza si nu incearca sa ma stoarca de bani facandu-mi zci de analize si nebunii...si e pt nasterea naturala nu te ia din start cu cezariana...eu il tot testez cu diverse intrebari mereu si trece cu brio:))...partea proasta e ca e mereu o coada la el...asteptam cel putin o ora cu programare evident...si ca nu e la stat e la spital particular(diabalkaniko) dar asta e stiu ca-s pe maini bune
V-am ametit
Cat despre greturi azi iar mi-a fost naspa...ce sa zic vb ta Mamica11 tre sa gasesc ce-mi place...si sa am rabdare si da si eu ma gandeam ca na acum imi permit ca e primul si ca nu-s nevoita nici sa ma duc la un birou (eu imi fac treaba de acasa cand pot)
Anouk daaa chiar auzisem ca au taiat din ajutorul de somaj...taie din toate....ce sa zic ...nici nu mai stim nici noi....Faza cu functionara e clasica dee...azi era luni si avea chef probabil....sper sa iasa pasaportul si sa luati o gura de aer in Ro asa cum va doriti...si noi voiam sa mergem dar nu prea cred ca vom mai merge....ca na...sunt 111 ore cu masina si cum o sa stau cum o sa-mi fie si cum ma duc la toaleta prin benzinarii "curate"...plus ca in Ro noi dc mergem nu stam doar in Cta ca nasii sunt in Buc/bunicul in RmValcea....si e mereu tur si ma gandesc ca e mai mare daraua decat ocaua si ca nu stiu dc merita...pe de o parte vreau pe de alta ma gandesc ca nu e chiar asa de intelept...si dc mergem cu avionul nu rezolvam mare lucru ca nu e cursa de Cta si dp iar turul tarii pe la rude...
Ioannoula ce frumos ca luati cutsu vai o sa fie super incantata ...cutsu talie mica sau mare?copii care au asa animalutse devin mai sensibili mai responsabili si mai sanatosi si rezistenti la alergii cica
Carmaw ne-a bucurat mult si-i multumim lui G !si las ca ne-om vedea noi vreodata cand treceti pe aici...sau poate ajungem noi prin Creta
Fetelor multumesc mult pt toate gandurile si sfaturile voastre...si astept si altele...de cate ori o sa am vreo nelamurire o sa atac
pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna dimineata, dragele mele!
Eu imi beau cafeluta si, nu stiu ce-a patit Nicolas, da' se joaca singur cu trenurile! I-am facut din Lego niste tunele si tot plimba trenurile prin ele. Ptiu, sa nu-l deochi! E mortal cand face ceva si la sfarsit isi zice singur "ok" sau "etoimos".
Am fost deja jos in curte (la noi e toata curtea o panta), am taiat stuf, am pregatit crengile sa le ardem dupa masa si toate astea impreuna cu N! Are o foarfeca de gradina pe care i-am blocat-o sa nu se deschida si se face ca taie si el crengile, plimba lemne de colo colo, taraie cate o sapa, o grebla.. Iar cand se plictiseste imi zice "pame spiti" si atunci terminam si venim sus sa ne bem cafeaua. E muuuult mai linistit de ceva zile, n-a mai avut deloc tantrumuri si cred ca am inteles si de ce era asa nervos: i-a iesit a treia masea din spate. Inca una si.. gata!
Si ma bucur si ca i s-au mai curatat dintii. Stiti ca va ziceam eu ca avea o negreala pe dinti care se intinsese la multi dinti. Acum sunt mult mai albi si sper sa dispara de tot.

Voi?
Moro, nasol cu greturile, dar, asa cum ai zis si tu, e bine ca ai norocul sa stai acasa si sa-ti organizezi timpul si treburile cum poti tu mai bine.
Este foarte bine ca ai un doctor de incredere, chiar daca e cu asteptare. In general nu se iau vitamine dupa ureche pentru ca nimic in exces nu face bine si sunt totusi vitamine artificiale.
Ti-ai facut analizele de sange initiale? Totul bine?
N-am stiut ca ai pierdut o sarcina acum 2 ani. Imi pare tare rau. De-aia probabil ti-a dat Utrogestan pentru mentinerea sarcinii.
In Romania probabil o sa ajungi dupa nastere pentru ca intr-adevar e drum lung si obositor pentru tine daca nu e avion. Dar oricum ai alte momente frumoase de trait, asa ca poate nu o sa-ti lipseasca prea mult.
Cand ai DPN-ul?
Oana, felicitari ca ati scapat de suzeta! Cred ca scapati si de Pampers cat de curand ca din cate imi amintesc, ati inceput de ceva vreme cu olita. La noi s-a pus praful pe ea
Cum stai cu business-ul? Ai comenzi?
Pupici si celorlalte fete! Andreea, Carmaw, Theo, Alex

Aaa, si sunt fericita ca am achizitionat biletul de avion pentru Ro!! Plec pe 18 aprilie si revin pe 7 mai (cat sa nu implineasca N 2 ani sa platim bilet si pentru el )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Mamica help imi poti spune si mie coordonatele ageniei???
Si eu tot prin agentie i am bagat!
pup si multam mult!
aNOUKULE fac acum la dinti lucrare din ceramica pe zyrconiu...ce am facut in Grecia e obisnuita adica ceramica numai
Va pup !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Miha, sincer in locul tau nu m-as risca.. Eu tin minte cand am ramas, mi-a interzis docrtorul sa merg in Ro..
Merge ceva cu croitoria.. E bine, nu pot sa ma plang... Pana se invata lumea... Cam atat, ieri am adoptat un nou membru in familia noastra, e un baietel, i-am zis ringo, este de rasa pitica, alb tot si urechiusile negre.. este un grasan, s-a imprietenit imediat cu Fanu, unde se duce ea, si cainele dupa ea. Il tinem in magazie, si a cam plans aseara micutul, cum ne aude, cum se pune pe plans... Sper sa se obisnuiasca repede ca mi se rupe sufletul... Afara ploua si nu pot sa-i scot prietena la joaca... asa ca asta plange in casa si bate in usa, iar ala saracul plange la capatul scarii si o cere... Va pupam muult pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata tuturor.
CArmen, o intreb pe mama cum se numeste agentia si scriu. Apartamentul e in Bucuresti la Universitate probabil pe aproape e si agentia.
Andreea, bravo lui Lukas pentru repertoriul romano-grecesc (si tie bineinteles ca ai stat si l-ai invatat) cat despre probleme, ce sa zic astazi in Grecia nu cred ca sunt multe persoane ce pot spune sincer ca nu au probleme din nefericire.Sa ne spui cum a fost cu tortul cand mai intri.
Anouk, eu nu stiam de Bia ca a ajuns pana la urma la operatie micuta,credeam ca nu a mai intrat aici mami a ei pentru ca o tine acasa cu antibiotic si atunci nu prea mai e timp.Sper ca e bine acum si nu o mai doare urechiusa.
Despre serialul "pasaportul" ce sa mai zic ar fi de tot rasul sa-ti dea poza acum inapoi si sa mai alergi o data peste tot .
MoroK si eu programare in Grecia fara asteptat chiar si daca am inchis-o cu o luna inainte nu am prea nimerit.Nu stiu cum reusesc toti medicii aici ca niciodata nu sunt in timp cu programarile dar asta e, ce sa facem.Tin minte ca cel putin in timpul sarcinilor cand ii luam cu mine normal si pe copiii mai mari pentru ca voiau sa vada "neaparat pe bebe la monitor" ajunsesem sa stiu pe dinafara toate brosurile din anticamera cabinetului de cate ori le citisem copiilor. Stiam totul despre celulele stem, despre conditiile de cazare de la clinicile ce lasau pe acolo pliante, despre tampoane si serviete performante (asta era tare distractiv pentru ca le citeam doar anumite parti si uneori tineau minte diferentele de la luna la luna) despre clinicile de oftalmologie specializate in chirurgie pentru copilasi prematuri,pompe de scos laptele din sani, etc. Insa preferatele noastre erau pliantele cu globul ocular desenat si cu sageti de la fiecare componenta .
Ioannula daca aveti loc e tare bine pentru Fanoula ca are catelusul cred.Ai mei isi doresc tare mult un animalut dar eu efectiv nu am loc.Iar curtea mezonetei e comuna, suntem 4 familii in ea deci e exclus. Oricum, le-am promis doi pestisori in mai de ziua Ioannei , nu ca m-as pricepe pentru ca de fapt nici macar idee nu am dar am inteles ca e usor doar ii pui mancarica si ii cureti glastra aia in care o sa ii cumpar.
Eu acum astept electricianul pentru ca am reusit performanta de a lipi un preliungitor de o priza si bineinteles ca a cazut asfalia de n ori insa eu gasisem o metoda sa inchid centralul o perioada pana la racirea indeajunsa a impricinatei prize dupa care foloseam doar alimentarea alternativa a electrocasnicelor asa incat nu buseam centralul insa acum deja imi este necesara priza aia deci l-am sunat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Bonjour, fetele!
Noi iar am revenit de la treburi prin curte si profit e faptul ca N se joaca IAR singur (face accidente cu trenuletul si striga 'tixima', adica atyxima).
Mamica, ce-am mai ras cu brosurile de la doctori! Eu am avut noroc ca am prin un medic care era oarecum la inceputul carierei si era extrem de prompt cu programarile (pacat ca s-a prapadit saracul la 37 de ani). Dar cand am mers la controlul de 6 saptamani dupa nastere deja a trebuit sa astept nitel ca incepuse sa fie cunoscut.
Cu pestisorii intr-adevar nu ai treaba. Asa cum ai zis, le cureti acvariul si le dai de mancare. E drept ca nici nu sunt extrem de amuzanti .
Cum ai putut, mai mamico, sa faci boacana cu priza? Asta cred ca ar zice barbatu-miu (care e electrician) si e super atent cu instalatiile electrice. Ti-l trimit acush, da-mi adresa!

Carmaw, spor la chiriasi si la portelanuri. E mai ieftin sa-ti faci dintii in Ro? Stiu ca era intr-o vreme, dar nu stiu daca asa e situatia si acum.

Oana, sa va bucurati de noul catelus!! Sigur o sa fie cel mai bun prieten al Fanoulei. Sa ne dai si o pozica sa-ti vedem noul copil.
Mult succes in continuare la croitorit. O sa se buluceasca lumea incet incet daca ti se duce faima de croitoreasca mestera.

Moro, pupici la bobita!

Eu am fost azi sa semnez pentru ultima rata la somaj si mi-au zis ca o sa primesc suma intreaga, doar de-acu' incolo incep sa taie la bani. Ufff, ce bine ca tare imi pica bine suta aia de euro.
Va pup acum ca cere copilu' nani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Chiar ti-as da adresa ca la cata bataie de cap mi-au facut instalatiile nu mai zic. Nu stiu daca numnai eu sunt de vina insa prizele astea cumparate de ergolavi sunt de tot rasul.Adica, macar cele din bai ar trebui sa aiba ceramica inauntru cred din start insa nu, ele au plastic.Si la mine in casa exista momente in care pe prelungitorul prizei din baie "merg" in acelasi timp: masina de spalat, uscatorul de rufe, foenul (fata cea mare are un par ce necesita uscator iarna neaparat) si mai si calc in hol deci foloseam tot priza aia.Fiind presupun suprasolicitata a cedat. Sa vezi ce interesente permutari am facut pana am descoperit eu exact de ce pica centralul insa o data gasita problema am inceput sa folosesc alternativ prelungitorul asta , boacana mare aici fiind intr-adevar pentru ca normal era sa-l fi chemat inca de atunci pe electrician insa na, am gasit "solutia"si de cate ori se supraincalzea si cadea siguranta, tzac, inchideam totul pana spre racire dupa care tot asa....(cam o data pe zi)In final, am constatat ieri ca prelungitorul s-a lipit efectiv la capatul bagat in priza, adica trebuie scoasa priza din perete cu totul si aruncat dupa care sper sa gaseasca omul o alta solutie pentru ca eu totusi am nevoie de toate consumatoarele (poate in acelasi timp uneori...).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Mamico, stia siguranta aia de ce cadea.. Ca era supraincarcata. Acum ca stii ca nu suporta multe chestii, foloseste alta priza pentru foehn, iar masina de spalat si uscatorul de rufe le folosesti pe rand ca sa nu-ti mai ia foc priza, chiar daca iti ia mai mult timp sa termini treaba. In general A ma sfatuieste sa nu folosesc prea mult prelungitoarele ca nu sunt rezistente si se intampla des cam ce-ai patit tu.
Curaj, mamico!

Mergi la inceput