Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

ouff iar am necazuri imi pleaca locatarii in perioade diferite si eu sunt in GR
Au datorii la intretinere enel au demolat totul....pot sa mor
Cum zicea Anouku...respira putin in B ca vii tu pe urma in RO
Pe na imi iese
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Bunaaaa o asa de primavara
Carmawu cred ca am inceput sa inteleg ce inseamna sa ai casa de inchiriat/cu chiriasi in Ro de la tine....belele la greu...pe de alta parte ce sa faci ca ai deja casele si e pacat sa stea goale...ce sa zic uff tu n-ai vreo prietena ceva care sa se ocupe contra bani nu zic dar macar sa ai tu liniste...nu de alta da o sa ajungi sa dai mai mult pe drumuri si nervi consumati decat face...sper sa se rezolve si sa ai noroc de data asta de chiriasi seriosi pt ceva ani macar
Despre noi(incep sa inteleg ca suntem 2 :D )ce sa zic...eu tot cu greata dimineata pranz,seara si imi miros toaaate...luni intram in sapt 8
Aaa si azi a fost baba mea...frumoasa insorita dar cu vant la greu...voi v-ati pus baba?:)
Vaaai am uitat sa spun La multi ani Theo!!!!
sa traiesti sa fii fericita na se xeromaste!!!
Si dc aveti pe cineva ce poarta numele de Theodora/Thodoris sa va traiasca!
Puuup fetele printii/printesele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Miha ce ma bucur!!!! Bravo!!!! sarcina usoara si un bebe sanatos si frumos!!!! Off...ma bucur serios din toata inima!!!
Ana pupici si tie si ajutorului tau de nadejde!!!
Mamica 11 pup puilor tai,
Theo si pe voi va pupam duulce!!!
Carmaw, pupici si tie..
Alex bine ca sunteti bine acum...va pupacesc si pe voi!!!
Esthera, pupici..
Nu am intrat pe alt forum, s-a incalzit afara si Fanula nu mai sta in casa nici legata.. Va citesc dar nu reusesc niciodata sa scriu... M-a bucurat enorm vestea buna a Mihaelei!!! Pupici inca o data tuturor..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Miha mama...eu sunt bucuroasa ca ai greturi:)
O sa treaca o sa vezi...pe cind primul examen ecografic?
Miha in RO totul a suferit o transformare...am prietene care mi fac servicii platite si ma trag pe sfoara...adica au si ele apartamente;;;si cind am pus eu anunt (cu n de tel la ele...au profitat si si au pus ele chiriasi:(
Ce zici de asta??? Si eu plateam sa aud ca nici o persoana nu a raspuns la anunt...ca e prea mare chiria dom;le!
===============================================
Ioanulla si de tine ma bucur ca esti bine...pupicei la Fanulla si si la toti copilasii existenti in mica noastra gradinita!
Anoukule,Mamica 11 esti ok?
Eu imi termin dantura pe 24 deci dupa ia urgent la Creta...ca sa revin automat la necazurile care nu se mai opresc!
O duminica perfecta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

saru-mana Ioannoula
Carmaw vaaai...ce prietene binevoitoare....da macar dc tot au bagat in apartamentele lor n-au ramas ale tale?!macar asa....poate acum se intereseaza....fa si tu ceva de genul...dc il inchiriaza atunci iau comision...poate asa se misca ceva...ce sa zic bafta multa...apartamente si dinti :D
P.S. azi mi-a fost bine(pu pu pu sa nu ma deochi) de maine intram in sapt 8 si vom fi ca bobul de strugure :)
Inca nu am intrat/inregistrat si pe la odisee....citesc da na...o sa...si pe acolo...aici m-am obisnuit deja si plus ca majoritatea aveti copilasi si aveti sfaturi proaspete :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

moroku le mama ce bine ca azi ai fost ok!
Da cred ca aici alaturi de grecoaicele mamici o sa ai sfaturi bune si la obiect(grec!!)
Stai ca acum tocmai m a sunat o cunostinta de pe forumuri despre arta culinara...ca poate m a ajuta ea cu o inchiriere!
Sa vedem...dar macar am speranta;;;si ce sentiment minunat de solidaritate!!
Tocmai i am zis omului ca esti viitoare mamica si aveti felicitarile lui(bucuroase!)
=====================================================================
Profit de asemeni de trecerea mea pe aici pt a saluta fetele!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata tuturor si o saptamana buna .
MoRoK, e deja maricel daca are 8 saptamani puiutul.Cu greturile insa, eu una am tras pana in capat insa asa cum spun si fetele cel putin stiam ca e totul in regula si asta ma facea sa nu dau prea mare importanta.Partea buna la primul copil este ca te poti odihni, plimba si gati doar atunci cand te simti in stare, partea mai putin buna e ca esti putin mai nesigura pe solutiile de micsorare a senzatiei de rau pentru ca la fiecare femeie dau alte chestii rezultat La mine mergeau stiksrile, biscuitii papadopoulou simpli si maslinele scofalcite din Thasos de exemplu . Adica, incet incet trebuie sa descoperi cam ce te ajuta.Succes.
Si inca ceva, m-am gandit de saptamana trecuta sa-ti spun dar nu am mai intratz; vezi ca s-ar putea sa citesti pe aici pe forum sau prin alta parte (mie imi spuneau prietenele pe atunci la telefon )despre mamicile din Romania ce vorbesc si merg la foarte foarte multe ecografii, mult mai multe decat se fac aici in Grecia la o sarcina normala si cu mers firesc.Pe mine ma speriasera la Ioana la prima sarcina de aici aveam impresia ca aici nu mi se urmareste bine sarcina la cate 2D,3D, echo morfofetale, etc imi spuneau cele din RO.Atat de proasta impresie s-a dovedit insa de nu-ti mai spun. Aici probabil ti se va cere sa mergi lunar pentru analize de sange si urina si echo simpla. LA un moment dat poate intra si o analiza (nasoala) de diabet in functie de rezultatele la cele uzuale si eventual pe la 11-13 saptamani doar o echo mai complexa. Sa nu te impacientezi toate minunile ce se fac in Romania la toate gravidele ce au destui bani sa le plateasca se fac si aici imediat ce exista vreo suspiciune insa punctual.Si cu vitaminele alta nebunie la multi medici din Ro spre deosebire de Grecia , aici se da de obicei fier si acid folic peste care mai intra magneziu, calciu (in functie de rezultate insa pentru ca eu de exemplu am probleme cronice cu rinichii si nu mi-a prescris calciu non stop , doar in anumite saptamani ale sarcinii mi-au dat) si ce mai apare la analize ca fiind necesar.Nu am auzit in Grecia multi medici sa prescrie multivitamine (intr-o pastila) cum se da in Ro.In fiecare luna iti poate schimba suplimentele in functie de perioada de dezvoltare a copilului si de analizele tale.Si celelalte fete de aici ce au avut sarcinile urmarite in Grecia iti pot spune asta, oricum este un program unitar pe tara dupa care se misca in general medicii in cazurile concrete aparute indiferent daca sunt l;a stat sau la privat
Carmen, tu cu apartamentele vad ca ai mari probleme.Insa, de ce nu incerci sa le dai la o agentie pentru inchiriere si nu prin prieteni? Spun asta pentru ca si sora mea inchiriaza un apartament in Bucuresti si ea sta in Belgia insa niciodata nu a avut probleme din astea cu plecatul mai devreme si lasat neplatit, etc.Adica, are apartamentul dat la o agentie care ii gaseste client si apoi face act la notar.Le ia chiria in avans pe doua luni inainte sa intre in casa si in cazul in care pleaca mai devreme de un an nu le mai inapoiaza chiria.Ea ramane in contul sora-mii.Telefon fix nu au, lumina si apa o platesc inainte de plecare altfel nu le da inapoi garantia cel de la agentie.Si sa stii ca nu i-a cunoscut sora-mea pe cei de la agentie sunt exact cei ce s-au ocupat de vanzare cand a cumparat ea.Ei insa au un anumit procent si le convine iar ei ii convinee pentru ca sigur s-ar umple de nervi la cati neseriosi ar gasi in Romania ca si chiriasi. Daca nu ai nici o posibilitate de constrangere in caz de abatere de la intelegere foarte greu o vei scoate la capat mai ales daca ei afla ca stai in afara tarii mult timp pe an.Din nefericire la capitolul educatie civica va mai curge inca multi ani apa pe Dunare pana sa se schimbe ceva.
Va pup pe toate, acum fac o ciulama si niste vinete si apoi mai citesc. Am cumparat sambata niste ciuperci super bune de la Lidl si le-am facut la cuptor umplute duminica impreuna cu garnitura de cartofi fierti asa ca astazi am fost iar si am luat trei caserole sa fac ciulama.Doar 1.50 euro pe Kg ceea ce mie mi se pare foarte bine fata de vinete de exemplu pe care am dat 3.50 pe KG.asa ca daca aveti drum mergeti pe la Lidl .Duminica le-am pus si peste la cuptor copiilor am luat din Laiki cu 6 euro niste tsipura proaspata .
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Hop si eu din negura timpului!..
Buna ziua, fetele, si.. cu maaaare intarziere... o luna buna va doresc si o primavara lipsita de astenii!

Morokule, ma bucur ca te simti mai bine si tot zile d-astea senine sa ai, iar bobul de strugure sa se faca pepenel! Ti-a spus foarte succint si extrem de la obiect Mamica cam care-i treaba cu analizele. Are mare dreptate. Eu am luat acid folic pana in luna a 4-a, fier cand s-a constatat ca incepe sa lipseasca, iar calciu doar doctorul de la spital mi l-a propus. Lunar mergeam la echo simpla, masurat tensiune, urina si sange (hematocritul si fierul). Morfofetala (dublul test sau 'deuterou triminou') le-am facut la acelasi doctor. Am facut si testul ala de glucoza (bleah..). Cam atat. Bine.. si analizele de sange initiale pe care le-ai facut si tu, alea multe cu toxoplasmoza si d-astea.
Iar greturile m-au tinut pe mine pana prin luna a 3-a, dupa care am putut inclusiv sa beau cafea. Pe mine m-au ajutat Cream Crackers care n-au nici un gust. Inclusiv cand aveam arsuri.
O data intrata in trimestrul 2 parca prinzi aripi! Nu ai burta inca asa mare, probabil fara greturi, simti bebele.. e o perioada superba!
Eu oricum simt ca ai o fetita.. asa mi te inchipui.. mamica de fetita.

Theo, la multi ani cu intarziere! N-am stiut ca te sarbatorim cu numele ca nu prea tin minte toate sarbatorile.

Carmaw, nasol cu chiriasii. Cred ca e pur si simplu o chestie de noroc si-ti doresc sa ai bafta sa gasesti niste oameni responsabili. Sotului tau i-a trecut mana?
Uite, mie de-aia mi-e groaza sa-mi inchiriez apartamentul din Bv. Parca ma trezesc ca dau bani din buzunar pe la intretineri.
Cum e cu dantura? E portelan obisnuit sau ce-ti faci asa mai special? Ca parca ai mai facut si acu' ceva vreme niscaiva reparatii.

Oanaaaaa, pupici la nora mea!! Si la soacra mica, normal!

Mamica, e intr-adevar tare buna tsipoura proaspata. Copiii tai mananca de toate sau trebuie sa respecti anumite 'aia nu-mi place, aia-mi miroase'?
M-am inspirat din meniul tau saptamanal si am facut si eu caracatita cu kofto makaronaki. Mmmmm..
Ciuperci am si eu prin frigider, ia sa te iau din nou drept muza mea si fac o ciulama. Pentru mine si A.

Eu n-am mai intrat zilele astea ca am senzatia ca am intrat in zona crepusculara si nu mai gasesc iesirea.
Fi-miu are mania perfectiunii. si a rutinei. Nu poate vedea un colt de covor deranjat, nu pot pune mana pe mobilul lu' taica-su sau vice versa ca nu-i voie. Este 'tou baba'. Refuza cu indarjire sa poarte lucruri noi. Am primit o pereche de cizmulite de cauciuc de la Nikoleta, verisoara lui (numai bune pentru noroaiele de acum..). Nu! "Tis Nikoletas' si mi-a inchis gura.
Am fost vineri sa depun actele pentru pasaport.. Aceeasi duduie in care m-am infipt saptamana trecuta ca nu stia nimic.. ca prin minune atunci a stiut sa faca de toate. Dar.. vom afla abia vinerea asta daca poza e buna sau nu si trebuie sa refacem actele.
Pentru acea alocatie de 8 euro pe luna imi cer in continuu alte si alte acte. Iar acum imi cer ceva ce nu exista, deci, neputand sa le duc acel act inexistent, am renuntat la acea fabuloasa suma de bani.
Mi-au taiat bani din ajutorul de somaj. Nu 5, nu 10 euro.. ci 100!
Si mi s-a stricat si masina de spalat si pana nu vine o anumita piesa mi se tot aduna rufe. Uffff..

Cam asta cu zona mea crepusculara.. Am stabilit cu sora mea sa merg in Ro imediat dupa Paste pentru vreo 2-3 saptamani. Abia astept ca n-am mai fost de aproape 3 ani.
Hai ca v-am zapacit. Va doresc o saptamana buna, mult mai buna decat presimt ca o sa fie a mea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lukasnicolas spune:

Buna ziua fete dragi!!

Cer scuze pt absenta indelungata.Nu am patit nimic suntem bine sanatosi doar intr-un mare butoi plin de probleme financiare uff dar sper sa iesim in curand.Cam asta este motivul lungii absente de pe forum pt ca nu vroiam sa va stric buna dispozitie cu problemele mele.Sper sa ma adun in curand si sa imi revin
Moro ma bucur din toata inima pt voi.Sa fiti sanatosi si sa aveti un bebe superb care sa va bucure vietile!Sarcina usoara si o nastre si mai usoara iti doresc.
Anouk ma uimeste piticu tau ce mare s-a facut si ce repede si-a dat drumul la vorba si mai ales ce personalitate puternica are,ador pitici cu personalitate.Si noi trebuie sa ajungem anul asta in Ro sa scoatem livretul de familie ca sa pot da piticul la gradinita dar intai trebuie sa ne revenim financiar.Imi este foatre dor de tot ce am lasat acasa mai ales ca am 4 ani decand nu am fost.Pup mult piticu nazdravan.
Alex am citit pe fb ce ati patit si ma bucur mut ca acum sunteti bine.Multa sanatate piticei!!
Theo la multi ani de ziua numelui sa ne traiesti si sa fi sanatoasa!
Mamica pupam si gasca ta si tare ai avut dreptate cu sfaturile pt Moro ca si eu am trecut prin chestia cu sarcina aici vs Ro si tare eram nelinistita aveam impresia ca nu isi dau interesul, ca nu imi fac tot ce trebuie dar eram asa tuta pt ca am avut o sarciuna normala lipsita de probleme si inoloc sa mutumesc lui Dumnezeu pt asta eu imi faceam probleme ca nu am dosarul plin de ecografi ca prietenele mele din Romania
Carmaw succes la treburi si pupici lui Choupi plimbaretul.
Oana pupici Fanoulei , am citit ca a lasat si pipla ce mai o adevarata domnisoara
Despre Lukas ce sa va zis vorbeste toata ziua,canta spune poezi avem un repertoriu bogat si romanesc si grecesc stim din repertoriul grecesc perpato,perpato mesa sto daso,htan ena gaidaros,giro giro oli si din cel roamnesc rica nu stia sa zica,un pitic si inger ingerasu meuToata ziua canta si spune poezii si asteapta entuziasmat aplauzeleCCea mai noua perluta a fost scoasa ieri cand ne uitam pe o carte iustrata cu dinozauri si eu incercam sa ii expic diferenta dintre un dinozaur carnivor si unul ierbivor si ii spun ca cel carnivor mananca carne si cel ierbivor iarba si frunze si el se gandeste un minut si imi zice ''mama daca unu mananca carnea celalalt mananca SUPA nu frunze''am ras cu lacrimi
Acum ne pregatim pt ziua lui,e tare nerabdator sa sufle in lumanari si sa cante hronia polla si avem comanda speciala tortul sa fie cu clovni sau cu spiderman
Va pupam pe toate si o zi buna sa aveti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Si am uitat ceva super important: multi pupici si multa sanatate printesei tale, Alex!
Sunteti bine acum?
(A trecut micuta prin operatie la urechiusa, offff)

Mergi la inceput