Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Va pup, fetele, cu drag si 'Kali Sarakosti'!
Acum o sa vorbesc nitel cu sora mea pe skype si revin sa va mai povestesc.. habar n-am ce. Imi pare tare rau ca ne-am imputinat pe aici, dar, ma rog, e alegerea fiecaruia.
Hai ca revin, poate mi se mai ridica si moralul intre timp.
Pup!
_

Dau edit ca mi-s singura pe-aici..
Asa cum ziceam.. Kali Sarakosti!
Cred ca si pe la voi a fost o vreme nasoala. Aici a plouat toata ziua si a batut un vant de zile mari. Deci.. prin casa.
Azi e soare, dar e ger.
In rest n-am facut mare lucru zilele astea, mai ales ca N a inceput sa-si formeze o rutina cu ceva tantrum-uri in ea care izbucnesc din te miri ce.
Acum am pus sa fac o mazare si oi mai vedea eu ce.

Voi?
Carmaw, ai rezolvat cu garajul? A patit ceva masina? Cu chiriasii cum stai?
Mamica, Nicola e sanatos tun? Ati zburat ceva zmee pe plaja sau prin casa la ventilator?
Moro, crochetele au iesit bune si anul asta?

Nu mai transmit mesaje si celorlalte fete ca am tot scris, dar fara raspuns, deci nu mai citesc pe aici.
O zi buna sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Kali sarakosti!
Anoukou n-am facut crochetele...din motive bine intemeiate de greata la greu :D
adica e cu 2 liniute d-aia n-am prea intrat voiam s-ajung intai la medic sa ne confirme ca-i totul ok...si e...si-am auzit si inimioara yupiiii :)sunt in a 7-a saptamana :)
Mai intru maine, dc nu mi-e greata de crap,sa mai scriu sa mai povestesc!
fetelele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Bravo MoRoK!O sarcina usoara si o nastere la fel iti doresc.Ma bucur foarte mult ca v-a dat Dumnezeu ceea ce va doreati >Sa mearga toate ca pe roate.
KAli Sarakosti tuturor.
Eu nu am mai intrat din motive intemeiate adica, mi s-a terminat antivirusul si sunt fara ..dar oricum m-amn gandit la voi si chiar am facut si poze zmeului luni(nu eu, Alexandru asa ca sunt vai de ele si de fapt a facut mai multe video decat poze dar asta e..)
Nikola e bine, vreo doua zile l-a tinut insa nu m-am incumetat sa mergem pe malul marii, mai ales ca a si plouat dimineata insa am ridicat zmeul aici printre mezonete.De fapt, copiilor le-a placut foarte mult pentru ca s-au adunat toata gasca si cu unii parinti binevoitori ce s-au oferit sa stea trei ore afara sa le descurce atele-eu nu am fost printre ei normal, doar din cand in cand am mai aruncat un ochi-incerc sa pun chiar aici o poza sa vad daca o incarca .
EDit: nu stiu cum, o sa intru pe mailul comun si pun acolo .

Eu astazi la pranz le fac o supa pasata de legume si macaroane cu sos rosu (copiii rad pe deasupra si o tona de feta si cascaval) , maine kalamari umpluti cu orez , vineri revithia(nu stiu cum este in romana) si cartofi la cuptor, sambata htapodi cu macaronakia kofto si saltsa, duminica peste mare la cuptor(ce gasesc sambata in laiki proaspat si la pret bun, daca nu o fi marea vraiste cu vanturile astea) .
Anouk, de ce face tantrumuri? Incearca sa pricepi ce vrea, poate nu poate inca sa spuna tot ce ar vrfea sa comunice. Cam asa sunt ei la varsta asta.Tu il culci la pranz? Daca nu, poate e mult prea obosit dupa amiaza.Sau pur si simplu e vremea urata acum si se cam plictiseste in casa...Cumpara un joc nou ceva ieftin dar cu care sa va jucati impreuna un timp dupa care sa te strecori tu din peisaj la treburi si el sa continue Asta e o metoda buna la varsta asta, in general astea cu multe cartonase cu figuri ce trebuie imperecheate sunt bune, mai sunt carticele cu poezii scurte (doua -patru versuri) dar ilustrate fain, plastilina cu forme sau mai scumpe dar super sunt jocurile Clementoni cu stiloul ce atinge figura si vorbeste.La Jumbo au preturi bunute daca aveti drum prin Volos sau daca aveti pe insula.Sa mai scrii ce ai facut cu pasaportul cand ai timp.
Mamicile Fanoulei si Bia cand mai aveti timp sa ne spuneti ce mai fac micutele.Si bineinteles MoRoK, acum neaparat sa ne povestesti si tu cum il simti pe micut in burtica.Sp;er sa nu ai greturi foarte mari insa (pe mine m-au omorat la fiecare sarcina starile de voma si stiu cum e)
Esthera nu ne-a mai spus ce face cu dieta si cu aerobicul la fel.
Carmen, mai povsteste-ne ce mai e prin tara.Am citit zilele trecute despre garaj, ce a-ti facut pana la urma, a-ti rezolvat problema?Am vrut sa scriu atunci sa nu stea asa cu mana daca s-a zgariat pentru ca mult mai greu se inchide rana dupa aceea daca prinde si vreun microb decat in primele ore .Asta stiu sigur si am observat si la copii, chiar cu o mica rana daca ii duc imediat la policlinica macar mult mai bine este decat daca astept. In primele ore de la taietura se cicatrizeaza cel mai repede si mai bine.(eu il am pe Alexandru expert in taieturi si julituri vara asa ca sunt Stan patitul)
Mai intru mai tarziu, acum fug la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Felicitari, Morokutule, si sa ai o sarcina usoara si un bebe mancacios!! Ma bucur tare mult pentru tine!
Deci s-a auzit inimioara si totul e bine. Sotul tau ce zice? Cred ca zboara de bucurie.
Lasa ca greata e de bine. Eu tin minte ca primul semn a fost cand n-am mai suportat cafeaua. Apoi au urmat preferatele mele: cimbrul, usturoiul, rozmarinul si in general frigiderul tot . Cu o mana amestecam in mancare, cu alta ma tineam de nas.
Asteptam detalii de la tine!

Mamica, deci tot ati zburat zmeul. Bravo voua, curajosilor.
Ma bucur ca Nicola este mai bine, stiu ca nici vremea asta nu ajuta.
Ce de-a bunatati faci tu acolo.. si ce organizata esti.. Eu habar n-am ce sa fac de mancare azi. Cel mai probabil niste cartofi cu ciuperci la cuptor si oi mai vedea eu. Revithia (naut in romana) nici nu am prin casa, o sa cumpar cat de curand ca-mi place tare.
Zapada a dat pe la voi?
Poze poti sa trimiti doar de pe un alt mail pe mailul comun sau intri pe mailul comun si trimiti tot la mailul comun. Asteptam cu drag pozici!

Carmawule, pe unde bantui?

Cat despre tantrumurile lui N.. doarme si la pranz cam o ora jumate - doua, preocupari avem cu gramada (avem si joculete si plastilina si creioane si acuarele) si in general incerc sa nu-l las sa se plictiseasca. Afara iesim cat simt ca ii face placere.
Cred ca totusi crizele vin intr-un moment in care el si-a dezvoltat extrem de tare vorbirea (intr-un timp scurt(deja zice propozitii, numara pana la 10, stie litere multe), dar probabil ar vrea sa exprime mult mai mult si nu poate. Tot in perioada asta incearca sa faca totul singur si, evident, nu poate unele chestii (ex. sa mute canapeaua ). Incerc sa-l tot invat sa ceara ajutor cand nu poate, o face de multe ori, dar alte ori cred ca dorinta de independenta e mai mare. Asa ca.. ma inarmez cu muuuuulta rabare si incerc sa-mi pastrez calmul. Dar la sfarsitul zilei sunt epuizata!

Avem de pictat acum asa ca mai intru mai incolo daca mai apuc. Va pup dulce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theophillina spune:

Salutare si kali Sarakosti!

Moro_K, felicitari din toata inima pentru bebe. Urmeaza o perioada f frumoasa in viata ta, sa te bucuri burtica, sa ai o sarcina usoara si o nastere si mai usoara. Mie deja mi-e dor rau de perioada cu burtica, de Stelios cand era bebe, insa nu ma incumet sa mai fac un copil, deocamdata. Sa intri sa ne povestesti mai des ce face bebe, cum esti.

Anouk, chiar vroiam sa te intreb voi cu ce jucarii va mai jucati ca noi ne plictisim repede de toate. Insa mi-a dat ceva idei, Mamica 11, multumesc. Lui Stelios ii plac in continuare cartile, incastrele si masinile. Noi tantrumuri nu avem mai deloc, e un copil f cumintel, uneori, insa, rar de tot, se enerveaza cand cineva nu-l intelege (adica tati, bunicii, ca eu inteleg cam tot din mormaielile lui).

Mamica11, mama ce meniu ne-ai dat. Super! Sa ne mai zici. Si la jocurile alea Clementoni ma gandisem si eu, cred ca si are unul primit, insa nu i l-am dat ca m-am gandit eu ca n-o sa stie sa se joace cu el.

Eu n-am mai scris si pentru ca am avut lumbago, am stat vreo saptamana mai mult patruped decat biped, insa acum vad ca a mai trecut. Am mai avut odata, in luna in care am ramas gravida si acum vad ca iarasi. Sotul meu cica degeaba ma duc la aerobic. Insa acum s-a intamplat cand l-am ridicat pe fi-miu care s-a facut un urias, la 20 de luni avea 15 kg si 92 de cm.

Fug acum ca a venit Stelios de la plimbare (a fost cu bunica-sa) si tot striga: "Mamaaaa, MAM!!!"

Salutari tuturor si sa ne auzim numai cu vesti bune.

Theodora mami de Stelios
09.06.2010

STELIOS

DE'ALE GURII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Dupa amiaza intru pe mailul comun, nu am reusit inca.Acolo am priceput eu Anouk cum le pun insa aici pe DC ma gandisem sa pun o poza chiar la postare nu stiu la cine parca vazusem asta insa nu am gasit butonul.Lasa ca o sa schimb poza de la nume si pun una doar cu zmee cand apuc.
Theophillina, sanatate multa, cred ca e tare rau cu durerile astea de spate. E un cumintel Stelios al tau dupa cate inteleg eu.Sa-i dai jocul, e foarte fain.Si chiar daca e pentru varsta mai mare tot o sa ii placa sa -l auda.Daca se termina bateriile pana creste el nu-i nimic macar cand o sa-i iei a doua oara acelasi joc o sa stie deja cu ce se mananca.
Anouk, deci naut e revithia, chiar ma intrebam cum ii zice.Aici unde stam noi e super fain pentru copii pentru ca avem alana in jur si au unde sa sejoace insa daca raman chiar si fara paine doar cu masina ajung sa iau.Adica, am un kilometru cel putin pana la cel mai apropiat chiosc deci de aceea m-am obisnuit sa stiu in general cam ce imi lipseste in casa.Si bine, suntem si destui si se termina repede ...
Mi-a placut faza cu canapeaua lui N.Va fi tare vrednicut baiatul in mod sigur.Eu una cred ca i-as fi tras-o un metru de la perete si i-as fi facut o "casuta " acolo sa aiba de joaca pana la urmatorul somn in timpul caruia as rearanja totul.Ei de obicei cand se scoala nu mai au pretentie la aceeasi joaca de dinainte.E o figura oricum.
Un pranz bun va spun acum.Am scris azi cat pentru toate zilele cat nu am deschis.

Edit: am pus pe gmail .Anouk, aici as fi pus o poza doar cu cerul si cu doua zmee.
A, vad ca a luat-o la profil pana la urma.In cadrul postarii cred ca intr-adevar accepta doar youtube

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Hai ca mai intru nitel si ma pun la facut mancare.

Ce ma bucur, Theo, ca mai dai pe aici. Am crezut ca incet incet se inchide topicul asta.
Tare rau cu lumbago-ul. Ai grija si cu aerobicul sa nu-ti faci mai mult rau decat bine. Si chiar daca nu slabesti, eu sunt sigura ca-ti da o stare de bine si deci merita continuat (daca nu-ti afecteaza spatele, normal). Ce faci cand te apuca criza? Pur si simplu stai in pat sau iei si ceva hapuri?
Pupici si uriasului Stelios!
Noi jucarii nu prea folosim, s-a cam pus praful pe ele. Ca preferate raman trenurile, chiar si masinile le legam cu scotch si le facem tot trenuri . Aa si Lego pentru ca face de fiecare data alta jucarie. Avem bucati mai mari, mai mici, inclusiv mici mici.
El e mai mult cu 'xeirotexnies': acuarele, carioci, creioane cerate, plastilina (play-doh) si mai nou desene pe asfalt cu creta.
Dar cel mai mult ii plac activitatile afara, fugareste ratele, gastele, pune porumb la gaini, aduna ouale, curatam crengile uscate..
Iar despre burticuta.. chiar nu va mai ganditi la un Stelios jr?

Mamica, iti multumesc pentru sugestiile de jucarii! Nu stiam de astea Clementoni. O sa ma uit pe la magazinele de la noi.
Iar cu trasul canapelei.. asa fac si eu! Dar.. el vrea sa o impinga la loc si sa faca casuta SINGUR.
Cat despre poze, scuze! Am crezut ca vrei sa le pui pe mailul comun, dar fara sa intri pe mailul tau. Aici direct pe forum nu cred ca sa poate, doar filmulete de pe youtube. Sau la profilul tau cred ca exita si o optiune de "Album foto", dar ai zis ca nu vrei sa postezi poze pe site-uri sa nu se pastreze in memorie chiar si dupa stergere.

Gata, fug la mancare ca acus se trezeste don'sorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Morokule felicitari draga mea!!
Cred ca sotul nu mai poate de fericire!!
Te pup si perioada fara greturi!!
=========================Fetelor da am rezolvat cu garajul si mina lui g e bine
Ieri am vorbit cu chiriasii pleaca cei de la apartament ca asa vrea ea...cel de la garsoniera m am saturat eu ...e depozit in casa o mizerie sii cum consuma enorm la curent o sa i spun sa si caute
Cam astea sunt noutatile azi am fost prima data la dentist(imi pun ceramica pe zyrconiu)
n buna caci sunt obosita!!
pup gascuta!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Multumesc mult fetelor si hugs muuulte
N-am intrat cum ziceam sa povestesc azi...iar mi-a fost rau...iar acum m-am mobilizat sa intru sa vbesc un pic si cu ai mei.
Da suntem amandoi fericiti si de cand am auzit inimioara ni se pare real...chiar dc eu tot cu greturile inca nu m-am dezmeticit...tot astept zilnic sa-mi treaca tot zic ca maine n-o sa am...nu de alta sa pot face si eu ceva ca nu fac nimic de...off...se face saptamana...adica nu-s nici de facut mancare nici de mers la super-market,nici de plimbari...dar asa cum zici si tu anouk cica-i de bine...mamica11 ...greata la fiecare sarcina si tot nu te-ai lasat pana la 4 imi da sperante c-o sa treaca si o sa uit repede....
Daaa v-am ametit cu ale mele...sper sa fiu in stare maine ..vreau sa merg pana la farmacie sa iau crema de corp/fata...am vbit cu doctorul citisem diverse pe net ce-i ok si ce nu in sarcina si mi-a recomandat si el Korres.Altceva..a iau de cand am aflat ca sunt gravi utrogestan(parca asa-i zice) 2 pe zi oral si acidul folic,mi-a dat si analize de facut acum ne mai ducem in vreo 3 saptamani
Ma bucur sa citesc tot ce scrieti!
Theo sanatate multa si ma bucur c-ai scris
Carmawu spor si nervi de fier...pe cand reintoarcerea aici?choupi ce zice?
Esthera
Si ma mai bag eu sa scriu...si nuuuu...Anouk sper sa nu se inchida topicul...nu ne dam la fund...acum ca ne stim?!o fi o perioada mai ciudata si cand avem stare/timp de scris cand nu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Morokule ,anukule,Mamico,Oana Andreea fetele
buna
Inca nu stiu precis cind ajung dar stiu ca s au strins o clica de francezi belgieni pe linga noi si deja am invitatii
Omu e incintat eu stiu ca am probleme in RO deci deja trebuie sa ma gindesc la intoarcere
Alerg pe la dentist si mai am si alte evenimente
In rest viata merge inainte cu bucuriile/necazurile mari mici
pupici

Mergi la inceput