Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

si eu va spun seara buna!!
AVIONUL ARE ORA ATERIZARII DECALATA IN LOC DE 21.30 ajunge la ora 01 dimineata
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

si eu va spun seara buna!!
AVIONUL ARE ORA ATERIZARII DECALATA IN LOC DE 21.30 ajunge la ora 01 dimineata
pup

revin si spun ca sa anulat cursa
Binenteles ca nu am stiut nimic cum or sa faca cind sa ne aduca in RO
O rusine BLUE AIR!
Am revenit la prietena mea....CU valize ,choupy etc
Erau oameni cu copii f mici nu a venit nimeni sa le dea ceva,unde au dormit cum s au rezolvat ...vai de lume!
A venit un romanas f profrsional sa ne zica ca aeroportul e inchis si ca B.A nu plateste nimic.
Scirbele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata tuturor si o saptamana buna .
Carmen,exact asta scriam acum, am citit si ma gandeam ce mare decalare de ora au fara ca timpul sa fie rau
Revin, suna tel.
Scuze, am vorbit o groaza si intre timp am aranjat si mancarea si am pus-o in cuptor.Deci, rusine celor de la BlueAir in final am vazut ca au anulat cursa.Si mama tot cu ei circula cand merge Belgia Romania si invers pentru ca e bun pretul dar a avut parte si ea de multe surprize in atatia ani.
Am citit despre injectiile Biei,desi dor sigur probabil infectia era mult prea puternica pentru a mai astepta sa lucreze medicamentul doar inghitit. Sa se faca bine si sa nu mai doara asta conteaza acum.
Felicitari lui Nick ce stie sa-si spuna numele si este si foarte dornic de treaba.Eu inca nu m-am incumetat sa fac curat pe afara , mi s-a parut frig inca pentru flori insa poate saptamana viitoare suflii si incoace Anouk si imi fac si eu curaj.
Si tanaaaam, nu numai ca am ajuns la cumparaturi dar am cheltuit si toti banii si mai aveam si destule de luat.Adica, este diferenta asa de mare de preturi intre oraselul nostru si Megaoutlet incat chiar merita acum la reduceri mers.Fata mea cea mare merge saptamanal in Thess si ea mi-a spus ca aceleasi mari reduceri sunt si pe acolo afisate in vitrine insa cum eu ultima oara cand am fost in centru era in august la reducerile de vara ...
Deci, le-am gasit treninguri foarte bune cu pantalonul intre 10-14 euro si bluza foarte putin peste, geanta de scoala am gasit Nike cu 27 eu. in conditiile in care la mine la librarii aici tot ce e de firma sare de 40 euro iar altfel de genti sunt groaznic de grele si un bufan foarte bun pentru Alexandru cu 45 euro redus de la 80.Un pantalon pentru Ioana de la Marasil (asta nu mai scriu cat a fostpentru ca nu a vrut altul si pace dar oricum avea totusi 20% reducere) si gata, s-au dus toti.A, nu.Am mai luat dresuri, chilotei si sosetele si niste sutiene tommy pentru mine si Anastasia si apoi, bine ca eram cu masina ca altfel nici de autobuz nu am mai fi avut.
patilel de stomac le-am terminat ieri si deocamdata nu ma doare insa am tinut cont la mancare ultimele zile.Anouk, am citit atunci cand ai scris, nu am apucat sa ma loghez insa sa raspund, totusi pe mine inainte sa am probleme nu ma deranja nimic daca mancam portocale , lamai, cafea, varza, etc. De aceea m-am gandit ca poate daca iau pastile nu e nevoie de regim adica, se vindeca, revii la starea dinainte, cam asa ceva. S-a dovedit insa gresit intr adevar pentru ca ultima luna am exagerat cu de toate si m-a intepat uneori. Eu de exemplu mancam lamaile cu coaja cu tot,mie imi place mai mult coaja decat interiorul de micasi nu aveam niciodata probleme.Acum insa tin cont si poate poate scap.
Un pranz bun va doresc , plec sa-l iau pe Nikola de la gradi acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

neata fetelor,
Eu am revenit la Romanica in ciuda anularii BA
A fost iarasi o calatorie neplacuta vroiau iarasi sa mai platesc chekingul noroc ca sa miscat duduia de la BA caci o stringeam de git pe afgana care lucra la ghiseu
Deci in avion nu aveau rindurile cu 13 si 17....binenteles ca eu aveam 17 deci doar ca nu am stat in picioare
Penibili rau!
Acum aici reintru in program
va spuneam caci cautam cirligul acela pt poseta...ei bine l am primit cadou de la Eric....e Delvaux!!!!
Pacat ca nu mi a oferit poseta rosie:)
Deci acum sa vad cum mai dau din lucruri(ma gindesc la azilul de batrini din zona unde a fost bunicul meu preot)
Vad ca multe fete nu mai apar si asta ma duce sa ma gindesc la afirmatia Estherei care spunea ca mai sunt si alte forumuri.
Daca ne citesti revino si tu MORO si tu Andreea Oana
Anukutule????(pss mi am luat o funie de usturoi afumat ii duceam dorul de 10 ani)
Mamicuta 11 si tie un pupic asa plin de cafea si va mai astept ...binenteles cind puteti!
carmaw mamica de Choupylica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna ziua, fetele, si-mi pare tare rau ca m-am dat la fund. Nu m-am reprofilat pe alte forumuri
Pur si simplu am avut o perioada mai proasta si n-am avut chef de nimic. A murit un frate de-al mamei si de la supararea asta parca s-au tinut si ghinioanele lant (asta pe langa faptul ca mi s-a facut un dor nebun de mama mea . Speram sa se mai domoleasca in timp, dar parca doare tot mai tare..)
Am strans actele toate sa-i fac pasaportul lui N si, in naivitatea (prostia?..) mea am crezut ca chiar pot sa le depun intr-o zi la politie. 'Lipseste colegul', 'eu sunt noua si nu ma pricep', 'nu merge programul', 'poza s-ar putea sa nu fie buna', 'reveniti'. Si cand m-am luat de duduie, Apostolis nu stia cum sa ma potoleasca. M-am saturat sincer sa ma tot umileasca functionarii publici, sa stau la cheremul lor cand au chef sa-mi rezolve o problema. Si cand am explodat 'de-aia nu merge tara asta inainte', Apostolis mi-a zis sa tac din gura ca poate ne fac greutati la pasaport. Uite ca nu mai vreau sa tac! In fine.. mai incerc saptamana viitoare.
Noroc cu piticul ca-mi face ziua mai frumoasa (asta cand nu-l apuca crizele de personalitate ). Azi, de exemplu, mi-a numarat din senin pana la 6. Si vorbeste asa de frumos, zice propozitii. Ma simt asa norocoasa ca e copilul meu!
Stam cat e ziua de lunga afara ca tare e vremea frumoasa. Muncim cu totii in gradina, in curte, taiem crengi, ardem.. E tare bine!
Carmaw, imi pare tare rau de chinurile cu avionul, dar bine ca ai ajuns cu bine in Ro. Sper sa-ti rezolvi repede treburile acolo si sa ne spui si de pe acolo lucruri frumoase. Mi se pare o idee buna sa faci parastasul (sau, ma rog, sa dai mancare) la azilul de batrani. Chiar au nevoie oamenii de acolo.
Mamica, cu siguranta fug banii pe haine, dar daca nu-ti sunt pretentiosi copiii, de drag sa le cumperi. Ai noroc ca te poti deplasa la magazine mai ieftine ca daca aveam eu patru copii aici, ajungeam sa cersesc pe strada.
Ce mai faci de mancare? Ce o sa faceti in weekendul asta? (Parca e Kathara Deutera, nu?)
Alex, gata injectiile? Multa multa sanatate piticei! Ai inceput sa o duci iar la gradi?

Eu pup si celelate fete chiar daca nu mai dau pe aici. Poate vribratiile pupicilor ajung si pana la ele. Asadar.. puuuup, Theo, Andreea, Esthera, Moro, Oana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna ziua si de la mine.Anouk, stii cum e cand vin, vin toate odata.Lasa ca rezolvati voi pana la urma si cu pasaportul.Eu stiu un caz in care o vecina i-a scos fetitei pasaportul intr-o zi deci depinde mult de functionara, cat de bine dispusa e probabil.
Eu haine adevarul e ca nu le prea cumpar celor mici decat cu ocazia reducerilor exact ce le lipseste pentru ca in rest primesc.Doar pentru cea mare cumparam toate hainele.Oricum, cel mic are majoritatea hainelor de la Alexandru pentru ca este maricel ca fizic pe cand Alex nu e, deci ii poate purta hainele un an inainte ca varsta.
Si incaltaminte trebuie sa cumpar in general, asta se cam strica mai ales la baieti.Ioanei i-am luat acum si cizme, am uitat sa spun insa cele pe care le-a purtat anul asta le -a avut si anul trecut deci merita investitia din moment ce tin doua ierni.I-am luat Geox si acum pentru la anul.La baieti insa nu merge asta, nu e nici o speranta sa poarte mai mult de doua luni o incaltaminte, poate din fier doar sa fie.
Eu ieri si azi (si probabil si maine) nu l-am dus pe Nikola pentru ca tuseste si are nasul plin tot timpul asa ca am preferat sa-l tin acasa.De aceea nu am mai deschis.De scris nici eu nu mai scriu nicaieri, v-am zis am avut o incercare proasta inainte de Dc pe o retea NING insa administratora de acolo a reusit sa ma sperie indeajuns cat sa nu mai risc si mai mi-am luat si o groaza de vorbe urate de la una dintre utilizatoare desi n-am inteles niciodata de ce asa ca nu ma mai aventurez.Mai citesc uneori cand am timp diverse bloguri (de mancare dar nu numai) si ma mai uit la cate o comedie pe site ul cu seriale pe care l-a pus Carmen mai in iarna aici.
Anouk,uite niste joculete faine cu numaratul pentru Nick daca ii place: http://www.poissonrouge.com/schoolofgreek/
Eu luni fasolada fac normal, lagana, halva si masline.Noi mergem pe malul marii de obicei pentru zmeu toti impreuna cu o familie doua de prieteni, anul asta insa eu si Nikola s-ar putea sa sarim peste daca nu ii trec mucisorii insa vor merge ceilalti cu tati.Daca ajung si eu, o sa fac poze si le pun pe mailul comun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Bunaa n-am disparut nici eu...si nu...nu intru pe alte forumuri...pur si simplu...ca de obicei nu m-adun sa scriu..
Carmaw eu in toamna am mers cu jetairfly in belgia la preturi bune(nu BA dar ok)si n-am avut nimic de reprosat...a mai aparut o companie dar sunt parerile impartite am citit multe comentarii negative dar vad ca incearca sa intre mai bine pe piata Ryanair...ce sa zic...
Bine c-ai ajuns in Ro cand s-a calmat vremea,chiar imi zicea tata ca nu prea mai e zapada...in rest ce sa zic ...si eu cred ca te-ai gandit tare bine sa dai de pomana celor de la azilul de batrani...
Anouk...capu sus las ca s-o incheia sirul...uite stii ca si eu ziceam la fel c-am avut luni grele...ei acum sper sa se fi incheiat...si bafta/nervi de fier cu pasaportul...poti sa-l scoti acolo pe insula sau te trimit in Volos...ca dc e Volos nu vreau sa ma gandesc ce nervi aveai....
Mamica11 ma bucur ca ti-am reamintit de megaoutlet si a fost folositor:)si sper sa-i treaca lui Nikola secretiile si sa va bucurati cu totii de ridicatul zmeului luni:)
Eu luni o sa fac bakaliaro crochete,...o reteta de-a lui Argiro ...o tot fac...asta-i al 3-lea an...si atat...eu sincer n-o sa tin post de data asta....poate reusesc asa cateva zile...
Cam atatica...ma bucur ca s-a imprimaverit si imi vine cheful de gradinarit(florile de pe balcon:D )am cumparat si o zambilica ...asa de bun augur...se face frumos afara si m-apuca cheful de cumparat ghivece cu flori..pacat ca multe crapa dp vreun an...nu-s un gradinar bun
Pup fetele !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna dimineata, fetele mele! Dau cafea !

Carmaw, cum e vremea pe la voi? Misto faza cu randurile din avion. Stiu, e de rasu'-plansu'..
Si sa-ti traiasca carligul de poseta! La cat mai multe posete de agatat in el! Eu nu prea le am cu posetele, mie rucsac sa-mi dai sa-mi incapa toate cele.
Usturoi afumat? N-am auzit de asa ceva si nici nu simt nevoia sa-l incerc, desi sunt mare fan usturoi.
Moro, ma bucur ca s-a mai terminat cu problemele la voi. Hai, de-acu' numai de bine sa auzim. Postul (de mancare) nici eu nu ti l-as recomanda ma ales daca vrei sa faci bebe. Oricum eu nu prea cred ca esti neaparat un om mai bun daca nu mananci carne, ci sunt o gramada de lucruri prin care poti posti. De fapt cred cu tarie ca postul inseamna renuntarea la ceva ce-ti place, inseamna modestie, inseamna fara lauda si fara spus la toata lumea 'aaa, eu nu mananc ce-mi oferi ca postesc'. Cred ca tot post se numeste si daca de exemplu esti foarte atras de ciocolata, dar pe durata postului nu pui gura pe ea. Poate tot post este si faptul ca oferi mai mult celorlalti (normal, fara sa astepti ceva in schimb). In fine.. fiecare face cum simte.
Sa-ti traiasca zambila si sa-ti parfumeze toata primavara!
Iti mai pui rosii si mirodenii prin ghivece sau te-ai lasat de sportul asta?
Mamica, multumesc mult de linkul cu jocuri. Ne-am uitat aseara peste el, ii place ca sunt imagini simple si cuvinte simple.
Incaltamintea geox imi place si mie ca sunt rezistente si de calitate (dar au si un preeeet). Acu' asta cu stricatul pantofilor la baieti cred ca o s-o experimentez si eu cat de curand
Sanatate multa celui mic ca sa mearga si el la zmee. Cred ca s-a molipsit si N de la voi . Are mucii pana la buric si e fonfait. Dar e frumos afara si tot am iesit. Habar n-am de unde a putut sa se lipeasca ca n-am intrat in contact cu nimeni bolnav. Poate fi pur si simplu din aer?.. ca nu mai inteleg.

Fetele, azi fac 'gigantes' si mi-a venit in cap o nedumerire. Eu am invatat de la mama ca se schimba apa la fasole dupa o fierbere si asa si fac. Pe aici se uita crucis la mine cand le zic. Voi cum faceti?
Va pupic ca ma duc sa ma joc cu ce altceva? cu trenuri..
O zi super sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Pai nu le mai zice Eu arunc vreo doua ape nu una. Plus ca arunc apa in care le inmoi de seara.Insa tin minte ca si mie mi-a spus o data pediatra sa nu arunc niciodata prima apa la ospria pentru ca are cel mai mult fier si asta din ospria ca si cel din vita (la care la fel eu arunc o apa) se asimileaza la copii cel mai bine, mult mai bine decat din spanac. Deci stia ca exista mame ce fac asta.
Cu geox asa e sunt foarte scumpi dar fac de doua ori pe an cel putin 40% reduceri si la copiii de scoala incaltamintea de iarna trebuie sa fie buna pentru ca stau de la 8 la 2 in ea.Cand ploua(si in Grecia ploua mult in lunile cu scoala) intra inca inainte de ore in balti(pana la careu de obicei) si apoi urmeaza 6 ore cu picioarele ude daca nu e buna incaltamintea.Vara nu merita, copiii mei cel putin jumatate din vara umbla in Crocs sau in picioarele goale deci e altceva.
Una dintre marile mele amintiri neplacute din Romania este aceea legata de picioarele ude in flescaiala din Bucuresti in fiecare iarna.Si acum cand imi amintesc mi se face rau.Aici nu e flescaiala insa ploua des dimineata.Oricum, la copil mic nu merita banii pentru ca il scoti putin si ai tu grija unde calca.
O sa caut si eu agentiile astea noi de avioane, nu auzisem de ele.Poate nu fac prostiile de la blueair.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Buna Ca sa nu streses lumea relatez asa vag
a cazut o zapada enorma pe garajul meu....i a spart grinzile de 10/10cm,am isterizat caci ele rupte atingeau masina ce era in garaj...a venit mesterul si lea refacut...am cumparat haine noi pt comemorarea lui mama,m am enervat cu mitoocanii(nesimtitii) de vecini
Acum sunt obosita de atitea...a omu si a taiat puternic mina intr o fieratanie
Daca nu e ok miine spital....chique alors la Roumanie!!
==============================================
Deci vacanta a inceput sa mi cam iasa....
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Voua sa va fie bine si va pupicesc(si eu schimb apa la fasole etc....daca am inteles aiurea sorry....)

Mergi la inceput