Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Mamica 11 ???????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamica11

La mine dintre toti copiii doar Ioana a facut o data otita datorita infectarii cu un microb specific din spital cand am fost internate pentru apendicita.L-a luat, ne-am externat si dupa cateva zile a inceput sa o doara urechea.Am impachetat-o si am dus-o direct la camera de garda unde ne-au spus ca foarte multi copii ce fusesera internati in ultimele saptamani s-au prezentat cu aceeasi prblema..
Carmen, imi cer scuze am intrerupt mesajul si acum am reeditat mai devreme pentru ca a sunat telefonul si l-am ridicat repede sa nu ii scoale pe copii.
Cred ca intr-adevar e mai ieftin sa mergi la stomatologie in tara, nu chiar 500 de euro , probabil mai putin va fi acolo.180 euro am platit eu aici o masea cu scos nerv cu tot, in Romania trebuie sa fie mai ieftin.Oricum, tu pastreaza-i ca sigur de dus se duc.Mai ales daca aveti de facut si pregatirile de parastas.

Eu nu stiu de site ul vostru pune-l iar daca poti te rog.iar suportul de gentuta nu ma duce capul sa pricep unde il poti folosi Il iei cu tine cand mergi la restaurant de exemplu?Si cum il lipesti pe perete? Are abtibild?[:)
Eu la cumparaturi nu am ajuns, desi ar fi trebuit sa ma mobilizez astazi pentru ca a fost lejera dupa amiaza ,lunea nu au copiii activitati dupa amiaza dar uite ca ne-am luat cu altele.Maine insa sigur merg.Si geanta de scoala noua trebuie sa-i iau Ioanei vad ca asta e neincapatoare iar .Tot mai mari si mai grele sunt gentile astea,of.
O noapte cat mai buna va doresc.

mamica 11 noapte buna
nu suportul de denti e micut si se prinde de masa prin cirligul lui nu are lipici sau ceva de genul asta
Da il i au caci sunt satula ca poseta sa fie peste tot!
Eu cind fac cumparaturi am lista cu ce mi trebuie deci ce fel de pull, ce pantaloni culori etc
Daca nu as fi facut asa as fi luat anapoda totul....hihi...oricum am mai 'deraiat' de la lista!
Ai vazut ciucalatele??
PUP si noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata tututror. Pe unde sunteti? MamitzaAlex ce mai face Bia? Cred ca ar trebui sa fie cedat durerea deja.
Carmen, nu vazuzem alaltaieri cand am scris bombonelele cred ca le-ai pus cat vorbeam la tel.Sunt dragute insa si prima oara vad zmeura uscata.Si s-a pastrat si asa intreaga.Interesant tot forumul de fapt cu culinare am vazut, acuym pana mi se fac ghemista o sa arunc si eu un ochi acolo.
MoroK povesteste-mi putin cand ai timp cte rog cum ai gasit exact ce problema ai cu stomacul.Ti-au facut direct analiza de helico sau au facut si gastroscopisi? Pentru ca mie urmeaza saptamana asta sa mi se termine pastilele si daca ma ia iar durerea dupa aceea iar(sa dea Dumnezeu sa nu fie asa) va trebui sa fac neaparat gastro mi-au zis.Asta inseamna ca au eliminat posibilitatea de a avea bacteria respectiva oare sau asa se incepe mereu?Si inca ceva: ai mers pe cabinete particulare(consultatii, laboratoare, etc) sau ai mers pe medicina "bugetara"?Merci mult.
Anouk, mai spune-ne ce face Nick.

Edit: m-am uitat pe site ul culinar pus de Carmen si am gasit o super idee pentru supa de galusti.Ia uitati ce ineluse frumoase ies:http://artaculinara.com/forums/topic/86-supa-imperiala/pagest20
Eu am o forma cu stelute cred ca o sa le plata stelutele plutind in supa copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Si eu tot ca magarul din ceata..

Scuzati disparitia, dar am profitat de zilele astea bune ca sa fac o gramada de treaba prin curte, prin casa.. ce mai, ca o albinuta am fost. Evident, cu N agatat de coada mea . Dar tare ne mai distram cu treaba.
Am papica pe foc si nu prea pot sa stau, dar vreau sa va pupic pe toate!!
Alex, sanatate multa Biei si maaaare grija cu frigul!
Moro, sanatate si tie! Bine ca v-ati mai obisnuit cu situatia si.. asteptam cu mare interes si drag sa ne anunti cele 2 liniute!
Mamica, offf si tie sanatate si sper sa se rezolve rapid si fara durere problema cu stomacul. Pupici puilor tai!
Carmaw, ce te mai invidiez ca te plimbi!
Pupici si celorlalte fete si promit sa revin cand mi se mai secatuieste energia ca acum parca sunt pe Red Bull intravenos. (maine ma apuc sa tai crengi prin curte. Sa vad ce-i dau lui N de facut ca sigur o sa vrea sa se apuce de foarfecii mei..)
Si.. a invatat sa-si zica numele: Kolas. Toata ziua numai asta zice: Kolas vine, Kolas pleaca, Kolas bea.. E mortal!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor!
Mamica11 la mine a fost asa:ma durea rau stomacul de vreo luna zilnic...m-am dus la patolog care m-a trimis la gastrenterolog(toti doctori militari si m-am dus la spitalul militar ca asta-i asigurarea mea dar si pt ca sunt medici buni),mi-au dat sa fac gastroscopie ca sa vada care-i treaba...fara analiza asta ce-ti spun si tratamentele sunt asa dp "miros"...gastroscopia tot la sp militar am facut-o,sa nu-ti fie frica a fost super ok...eu am dormit n-am simtit absolut nimic,si dureaza cateva minute...dp mi-a trebuit cam juma de ora sa fiu ok d-ampicioarelea,si nu poti conduce dp tre sa ai insotitor;atunci cand fac gastroscopia recolteaza probe suc gastric,tesut,mi-au dat rezultatul imediat ca am gastrita cronica ,iar biopsia dp o luna unde s-a vazut ca am helicobacterul..in luna asta tinusem o dieta pt gastrita plus medicamente pt gastrita,dp rezultatul biopsiei mi-au dat tratamentul cu antibiotice bomba....ei dp vreo 2 luni m-am dus sa fac un alt test tot acolo inhal pc unde suflii intr-o epribeta si dp iar vine rezultatul dp alta luna si era pozitiv inca mai am bacteria care cica e la moda nu se stie de la ce e....eu una sper sa n-ai nici bacterie nici vreun ulcer nimic...doar vreo gastrita simpla...ca din moment ce te chinuie ceva e...:( dar sper sa fie cat mai light.Acum schimb subiect ziceai ca mergi la Med Cosmos pt hainute...noi mergem des pt haine la Mega outlet...e pe langa Ikea...merita sunt preturi f bune la haine de marca...eu in toamna am luat jeans Levis cu 10E perechea...asa ca exemplu si au si pt copii..
In rest totul ok pup Anouk si sa dea Domnul totul sa fie bine
Pup Bia si sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

neata,ziua buna,noapte buna
sunt la bruxelles la prietena mea intru mai greu dar o sa recuperz de luni daca ajung cu bine duminica seara in baneasa
Eu va pup pe toate:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

MoRoK merci mult .Am inteles cat de cat cum e mersul.O sa accept gastroscopia daca insista iar.Dupa Paste vor veni ai mei aici cateva saptamani si atunci as putea avea mer insotitor si ai mei sa ramana cu copiii.Eu merg la Papanikolaou pentru ca mi-e cel mai la indemana, merg pe sus prin Panorama si evit Thess astfel.Citind acum ma mai gandesc la o chestie: cred ca am gresit ca nu am tinut nici un fel de regim in timpul tratamentului desi medicul nu mi-a specificat in mod clar.Am observat ca la cafea de exemplu sau ness ma inteapa.Si la portocale parcaPoate totusi nu e nevoie sa merg, of.
Bine ca mi-ai adus aminte de Megaoutlet, il stiu, chiar e o idee buna, uitasem de el dar cel putn incaltaminte tin minte ca avea multa. Noi am avut musafiri si ieri si astazi si nu am ajuns inca,pana la urma tot la sfarsitul saptamanii ne facem cumparaturile desi le programam inca de luni.In zi din saptamana pana venim de la scoala, mancam, terminam lectiile, se joaca o ora,doua si apoi ori avem drastiriotites ori ne mai vedem cu prietenii alta ora (doua) si cand sa mai merg eu la cumparaturi cand la 9 magazinele inchid.
Carmen, sedere placuta in continuare la prietena ta si sa ne scrii noutatile cand ajungi acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Hai ca m-am mai domolit cu treburile din motiv de vreme rea . E un vant rece afara de-mi tiuie urechile. Am iesit un pic cu N sa fugareasca ratele, dar am intrat repejor in casa ca chiar pisca vantul asta.
Am facut o gramada de treburi prin jurul casei si sunt tare mandra de mine.
Ieri am avut lume la masa si am sarbatorit cum se cuvine Tsknopempti. Dar din toata carnea aia, abia daca am gustat o bucatica. Era prea multa si m-am saturat numai cu mirosul! M-am si enervat ca o familie a intarziat cam 1 ora jumate si dup-aia ne-am zapacit de tot cu masa: unii mancau carne, altii salata, altii desert, copiii se saturasera si vroiau deja sa se joace.. Ca la nebuni!
Aaa.. si ma bucur ca mi-am luat in sfarsit steamer! Foloseam pana acum un soi de steamer (cratita cu sita si capac), dar nu aveam suficient loc sa fac prea multe chestii. Acum pot sa fac si orez la abur, ce bine!
Cam atat de pe la noi. La voi cum e?

Mamica, eu cred ca trebuia sa tii un soi de regim cu tratamentul si nu numai. Pe mine, de exemplu, (si eu nu am nimic la stomac) ma deranjeaza portocalele (mai bine zis, sucul), iar cafeaua stiu sigur ca irita. Adica daca ma doare gatul cafeaua accentueaza durerea.
Mai iei si acum pastile?
Moro, deci tu nici acum nu ai scapat de helicobacter dupa antibioticele alea bomba? Si ce faci in continuare? Poate pur si simplu ti-au dat antibioticul nepotrivit. Zice si parerea mea habarnista..
Carmaw, distractie placuta la prietena ta si asteptam jurnalul de calatorie!
Alex, cum mai e pitica? Ati terminat antibioticul?

Va pupic dulce pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

buna fetelor....ce bine e la priettena mea!!!
Deci ea e linga Dondermonde(are un hahalau de casa pe care o plateste singurica;;;si are si 3 pisici deci ciu Choupylica 4!!
Al meu rasfatat i a fost rau azi am fost la doctor rezultat infectie de la ce doamne???
Deci injectii azi si miine regim shalala!
Acum o astept seara sa mergem sa si aleaga alte electromenajere si gata
Miine plec din nou in Olanda si apoi gata duminica la ROMANIA...drag imi este!
Va pupic pe toate!!(dupa cum vedeti nu mai avem noutati)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

salutare fetelor!!!noi suntem mai binisor...urechile mai curg,ca de s-a mutat si la urechea stanga,dar de joi facem injectii si se vad imbunatatiri,am mers si sa-i aspire puroiul din urechi,mai mergem luni iar.imi e asa mila de ea,plange saracuta la injectii,am o asisitenta care vine acasa si i le face si cum o vede,plange....acum a inceput sa pape cate putin,va spun cat ia fost rau ei nu am pus gura pe mancare,am plans si am baut cafea ca eram chiauna de somn...ma rog sa treaca tptul si sa fie iar vesela si sa alerge,sa se joacecarmaw drum bun!!anouk3,bv tie pt ca ai fost harnicutza!!mamica11,ai fost la cumparaturi?pupici o seara buna tuturor si wekend placut!!ps:esthera cum merge dieta?sportul?

Mergi la inceput