Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Esthera, am fpst 3 ani la rand in Grecia si m-as intoarce oricand in vacanta acolo. Doar ca anul asta nu cred ca vom reusi. Zic insa ca nu au intrat zilele in sac si de-om fi sanatosi, poate recuperam anul urmator cu macar 10 zile, nu doar 7.


Cum i-am zis Oanei si la subiectul celalat deschis de ea, si eu cred ca daca se intoarce sa suporte o casnicie nefericita si un sot violent doar pt ca acum are impesia ca ramane pe drumuri si nu se descurca fara sot, atunci greseste tare. Nu zic sa fuga de el si sa nu isi rezolve problemele legale. Dar preferabil ar fi sa se intoarca in Grecia sa fie pe picioarele ei pana isi rezolva problemele legate de casnicie si copil, nu ca sa suporte batai si umilinte pt un blid de mancare si un acoperis deasupra capului.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Miha tie cum iti mai merge burticuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Esthera, nu te supara pe mine Tocmai pentru ca sunt mama stiu ce inseamna sa "misti" copiii dintr-o tara in alta. Si mai ales sa-i scoti din tara de origine.Actele de care vorbesc nu sunt glume.Cu pumni in nas sau nu, Ioanoula trebuie sa aiba aceste acte pentru copil.De acolo de unde e, nu le poate obtine.
Am pus mai mult "in gluma" in prima mea postare despre subiect un site.De fapt ideea nu era gluma, stiu mama (rusoaica) ce a fost ajutata neconditionat de avocatul celor de la organizatia respectiva.De asemeni, stiu persoana ce ajuta neconditionat sute (daca nu mii) de mame in situatia Ioanoulei(in Romania) si primul lucru ce il cere fiecareia ce ajunge acolo asta este: situatia clara juridica in care se afla copilul.
Ma rog, daca nici acum nu s-a inteles, renunt.Bine renunt e adevarat si daca s-a inteles(ceea ce nu cred) pentru ca plec.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Oana, Oana.. ce valuri ai mai starnit pe aici.. Hai sa-ti zic si eu cum vad lucrurile, dar te rog sa nu interpretezi nici ca judecata, nici ca sfaturi, ci doar ca simple pareri/idei care poate iti doar te vor pune pe ganduri:
Ai 3 variante clare:
1. Divortezi si ramai in Ro
2. Divortezi si ramai in Gr
3. Te intorci la sotul tau.

Varianta 1 e grea tare, dar esti in tara ta, in orasul tau, langa familia ta. Asa cum a zis si Carmaw, ai niste atuuri (engleza, greaca, voce) si eu nu le-as bagateliza pentru ca chiar le vad ca atuuri. Am locuit in Constanta si stiu ce zic. Esti aproape de Mamaia si iti poti gasi in prima faza un job de sezon. Ai Comunitatea Greaca care te poate ajuta indirect, prin relatii, cunostinte. Pe mine m-a ajutat enorm Comunitatea din Brasov. Daca dai sfoara-n tara ca iti cauti de lucru, imposibil sa nu se deschida o usa cat de mica la un moment dat.
Cu vocea.. te poti implica in activitatile Comunitatii si iarasi nu stii ce ti se poate oferi.
Cursurile de limba greaca iar iti vor da de lucru. Inclusiv vei gasi meditatii de dat si sunt banuti buni. (Eu asa am facut).
Croitoria iarasi iti poate aduce un venit in timp.

La varianta 2 eu nu as face mare lucru pentru ca asa cum a zis si Mamica, grecii sunt inca nationalisti si te vei tot izbi de conceptii invechite. Dar este totusi o varianta. Exista munca e sezon, 7 ore din 7, cu un orar de peste 8 ore pe zi sau 8 ore, dar impartite pe parcursul unei zile intregi, iar pe iarna 350 euro pe luna somaj. Convenabil? Poate. Sau un job full time, pe la vreun magazin, poate poti avea grija si de alti copii impreuna cu Fanoula.
Din nou, croitoria te poate ajuta.

Varianta 3 trebuie foarte bine gandita si discutata cu sotul tau. Aici chiar este strict o problema intre voi 2 si nimeni altcineva.

Si cu asta inchei subiectul ca te-am zapacit destul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Hai sa dezbat si alte subiecte acum..
Mamica, usturoiul il recoltati pe cel verde sau face si capatana? Ca noi atata ne-am chinuit sa scoatem capatana si n-a iesit nimic. Iar morcovii sunt si ei destul de sensibilosi.
Iar cu rasadurile.. sa stii ca nu-i nici o filosofie: pui samanta, iese planta, o lasi sa scoata cateva frunzulite, o replantezi intr-un recipient mai mare pana mai creste un pic si apoi in pamant. Voila!

Esthera, cam aceeasi energie debordanta am avut-o si eu prin gradina. Si am zis ca de azi ma apuc de dat cu var.. si a inceput ploaia.
Deci va apucati serios de fermierit. Mult succes! Iar daca aveti nevoie de sfaturi.. sunt prin zona. O sa va faceti un mic cotet la gaini sau le lasati libere prin pamant? Ar fi bine sa le inchideti un timp ca sa invete ca acolo e casa lor si apoi libere daca vreti. Doar ca s-ar putea sa cautati ouale prin toata curtea..
Bibilici noi n-am luat inca, dar le vine randul si lor. Am citit ca 3-5 oua pe zi sunt sanatate curata.

Carmaw
, si eu tot niste conopida fac azi, dara fara carne. Am fiert si niste 'horta' sa haleasca A pana nu mai poate. Mie nu-mi plac ca-s amare.

Laura, multumim de clarificarea cu vizualizarile.
Vacanta in Grecia merita facuta, vor scadea si preturile destul de mult, dar soarele si marea cea superba raman.

Ma duc sa strang prin casa ca imi rup picioarele de la masinute si lego.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Fetili ce o sa se iefteneasca???
Caci eu am constatat ca la taverne ,preturile s au marit si portia a intrat la apa....
Si iarasi nu mai inteleg nimic deci se zice ca e criza si vad soselele goale nici masini nici camioane de marfuri....dar in acelasi timp tavernele pline ?????
Deci oricum benzina e 2e/litru si iarasi s au scumpit peajurile(barierele acelea unde tot platesti cind esti pe autostrada.
Nu oi fi pe faza eu cu ieftenirile dar nu le vad
Anoukule cu carne era pt omu' cel mofturos iar la mine sa ajuns la un fel de MONTI(conopida fiarta,paste barilla verzi peste care am pus un sosuleana de rosii cu maidano si usturoi)
Da cine maninca asta ca eu nu am pofta de mincare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

O sa se ieftineasca cazarea (cel putin aici). Ca nu au incotro. Sunt foarte multi care lucreaza cu agentii si agentiile baga preturi din ce in ce mai mici in fiecare an. Restul pensiunilor nu pot ramane prea sus ca mor de foame.
Nu stiu cu tavernele ca aici sunt deschise deocamdata doar 2-3, deci nu pot estima. Cafeaua a ramas, intr-adevar, la 2,5-3 euro. Iar benzina.. aoleo!.. Este inca 1,98, dar la urmatoarea aprovizionare sigur nu o sa fie mai jos de 2,10 pentru ca in Atena e deja 1,98 si noi trebuie sa fim mai cu motz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Stiu ca nu are legatura cu nimic de ce am palavragit dar iata:
http://www.youtube.com/watch?v=duj_84hnc58

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Iubitele mele va multumesc pentru sustinere. Nu vreau sa va certati pentru mine sau sa va suparati pe mine pentru orice decizie as lua.. Imi voi urma inima si sper sa fie bine. Oricum ar fi, va voi spune si voua. Oricum parerile sunt impartite.... De exemplu mama imi spune sa ma intorc, tata imi spune ca daca plec nu mai vorbeste cu mine.... Pe de alta parte, sor domnului lucreaza la tribunal, va dati seama ca il poate ajuta sa imi ia copilul oricand.... Ma mai gandesc, e copil, se poate imbolnaviii, nici nu o pot duce la doctor. Ma gandesc la toate... Si in grecia am depus cv-uri la agentii de turism... Am gasit una care organizeaza excursii si pe insula ta Ana....:d Si fetelor, aici nu pot sa stau pentru ca e casa plina, prea plina, este mereu mizerie, m-am saturat sa fac curat sa aiva astia ce face murdar, tata bea tot timpul si tipa din orice.. Si e galagie si nesimtire in general.... La mizeria si nesimtirea asta ma refeream, nu a tarii sau a orasului... A! Si am gasit sa cant...dar dupa ce am dat proba, seful formatiei a inceput cu tot felul de avansuri, si mesaje pe telefon... Asa ca... ce sa faci? Va pupacesc pe toate!!!! :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Ioannula am inteles...ce te as ruga eu este din cind in cind sa judeci si cu capul nu numai cu inimioara caci ei berbantii asa fac.
In fine fericire ,calm si armonie...vezi tu ce faci caci acum stii orice LUCRU SE PREGATESTE CHIPZUIND INDELUNG.
Seara buna!
ps Anoukule am hranit gainile vecinilor cu masa mea...ma gindesc ca sa pregatesc un container cu ce arunc si sa l trimit la gainusile Estherei:)
Esthera tu vrei sa vinzi in piata si legume pasari ,mincare gatita ceva sau gradinaresti numai pt tine
....Fetelor dar chiar ma gindeam ca eu aici in piata de simbata nu am vazut pe nimeni care vinde mici

Mergi la inceput