Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Ioannoula, vezi si tu cum e cu doi copii asa
Despre restul, ce sa zic,acum am citit, eu nu stiam ca sunt probleme la voi, credeam ca mergi in tara doar pentru ca ti-e dor de ai tai ...Sa iei decizia cea mai buna iti doresc pentru tine si pentru Fanoula.Ceea ce pot spune doar este ca in general am observat ca soacrele si mamele sunt printre cei mai nefolositori sfatuitori ai unui cuplu cu probleme.Probabil tocmai pentru ca sunt cele mai implicate emotional prin iubirea purtata fiicei sau fiului.
Succes cu cursul de contabilitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Oana, este foarte trist cand se destrama o familie si stiu ca tu demult ai stat in cumpana si nu stiai ce hotarare sa iei. Tot ce-ti doresc si eu ca si Mamica este sa iei cea mai inteleapta decizie pentru tine si pentru fetita ta.
Si ca un comentariu personal.. o palma o s-o aduca intotdeauna pe-a doua, a doua pe a treia.. si tot asa.
Important e sa iei o hotarare tu cu sufletul tau, nu cu mama, nu cu soacra. Si daca tu esti convinsa ca asta e drumul ales, mergi pe el indiferent de ce zic cei in jur, oricat de dragi ti-ar fi ei.
Ti-am mai zis eu.. esti o fata tanara, puternica, ambitioasa, care poate realiza multe in viata. Mai ales ca ai si cea mai mare motivatie: Fanoula.
Fii fata desteapta si nu lasa sa te umileasca nimeni.
Puuuup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

La multi ani, Theo, si sa ai parte numai de frumos si bine alaturi de oamenii tai dragi!!

Hai, fetele, ziceti cum ati petrecut de 25 martie.
Mamica, ce pestisori ati preparat si pe unde va umblara picioarele?
Morokule, ce face bobitza? Tu cum te simti?
Oana, unde faci cursul de conta si cat timo dureaza?
Alex, a revenit Bya la gradi? Voi va mai returnati vreodata prin Grecia? Ca cred ca plange barbatu' dupa voi..
Carmaw, prin avioane?

Noi am iesit la parada de 25 martie si chiar am putut sa vedem putin din dansurile traditionale, adica N n-a mai fost asa speriat de bombe in multime.
Aaa.. sa va zic in perlele lui N.. Smotocea pisica, ii indesa o cutie de bere in gura si-i zicea "Fae!". La un moment dat, probabil ca l-a inhatat Dotty (pisica) cu ghiarele, la care el vine suparat la mine si-mi zice: "I Dotty exei agathia"
Cam atat de p-aici.. Abia astept sa vina Pastele si sa plec nitel. Incepe sa-mi fie foarte groaza de calatoria cu avionul ca N trece printr-o faza in care nu intra in nici o casa straina. Racneste si striga numai "ekso!". Iar cand o da cu ochii de spatiul inghesuit din avion.. mi-e ca ne dau jos cu parasuta.
Pupici si o zi cu soare sa aveti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Bunaaa,sunt si eu pe aici....ma mai adun uneori..mie mi-e inca rau ce sa zic...sapt trecuta parca era o idee mai bine...dar poate pt ca sch luna mi-o fi rau...si uite-asa astept in fiecare zi ca maine mi-o fi mai bine:)In rest inca nu se vede...da creste bbis acolo:)...acum cica are vreo 5 grame...si se face de 10 pana la sf sapt:)...am intrat in sapt a 11cea.
Aici e o vreme super soare cald,nu s-a mai pus cenrala pe gaz in miscare de cateva zile bune,pe 25 mancaram crochetele de cod si a fost prima zi in care am iesit cu totii(aveam musafiri) pe terasa si am stat pana s-a inserat...asa placut afara:)
Ioannoula succes la curs si la cursuri cand se va forma grupa(acolo preda si profa cu care am facut eu pregatirea mea de juma de an la greaca...dna Kaliopi,in varsta poate o stii)si bafta orice decizie vei lua ...sa va fie voua bine!
Anouk uite tu m-ai facut sa scriu...c-am ras si eu si sotul la dragalaseniile lui Nick:))e un scump:)
pt toate mandrele si minunile lor:)

10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

M am speriat de cit am vazut...2Epe litru la benzina...
frumos!!
In Bulgaria e 1,10e in RO parca 1,30e in belgia 1,60 E
Fara cuvinte....am vorbit cu niste greci din saloniki care erau la acelasi hotel cu mine in sandanski(fetelor un pastrav enorm proaptat la gratar la restaurant era 1,80E!!!)
Ei vin o data la 10 zile si si fac cumparaturile in Bulgaria(benzina,mincare toale)
La minunatul hotel unde am stat ADvaev HAN parca...am platit 25E pe noapte cu micul dejun pt 2 pers inclus....si la micul dejun am avut ceva enorm....eu omleta rosie feta si omu' a mincat friganele cu dulceata si a avut si yaourth...asta plus 4 expresso
In camere super curatenie plus ca neau lasat cu Choupy

Cred ca ma mut in bulgaria
=================================================================
In rest numai necazuri(locatari de dat afara,cheltuieli aiurea de avioane,sanatate si altele naspa)
So duce totul de ripa
Va citesc dar nu scriu ca sa nu va umflu capul!
Va pup si va urez numai bine la mari si la micuti!!
Da Esthera pe ce forumuri umbla....oi fi suparato din nou?
In fine una peste alta astept vremuri mai bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Buna dimineata si de la noi.
Carmen, noi intotdeauna trecem Bulgaria in fuga pentru ca nu ni se pare o tara prea sigura, am auzit multe istorii pe acolo dar ma mira ce zici tu de hotel.Masina a-ti avut-o la ei in garaj?Si bani lichizi sau card doar? Poate ne incumetam si noi sa fim mai degajati si sa ne oprim vreodata pentru ca au multe locuri frumoase si e pacat.
Noi de zile de genul asta nu ne miscam pentru ca avem parada cu copiii.Cea mica a facut aici in T si fiind loc mic nu a tinut mult insa cea mare face jos in Thess parelasi deci s-a intors acasa rupta de oboseala pe la pranz, a fost sotul cu Alexandru sa o vada pe ea eu cu Nikola am vazut-o pe Ioana.Am stat insa cu frica amandoi pentru ca pe 28 octombrie in Thess a iesit cu bataie si abia a pescutit-o din multime, era galagie si nu auzea mobilul cand o suna taica-su, eu eram speriata de ceea ce vedeam la televizor si nu intelegeam de ce nu se vad copiii, etc.Ma rog, acum pentru a ne linisti am fost sambata seara o plimbare in centru in Thess si am vazut ca deja era politia in multe puncte si am inteles ca cel putin s-au organizat si nu ii mai ia ca din oala.
Seara am fost in vizita normal la o Evanghelia deci s-a cam dus ziua.Ceea ce a fost frumos a fost asa cum a zis si MoRoK vremea deci am stat mult de tot pe afara si am scos si rolele copiilor de la naftalina deci s-au juacat toata ziua.
Acum Alexandru are teatru la 10 cu clasa pentru ziua teatrului ce s-a serbat ieri si fug sa-l vad, l-am oprit si pe Nikola astazi acasa pentru ca il iau cu mine.
Pupici tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Si noi mai mult pe afara stam. In casa doar mancam si dormim.
Sunt fericita ca i-au iesit in sfarsit toti dintii lui N!! Gata, cu gingii umflate, cu maraieli, cu indoieli de genul "o fi e la dinti?". De-acu' trebuie doar sa avem grija de ei.
S-a jucat azi cu niscaiva copilasi de varsta lui si am constat cu surprindere (placuta) ca mai exista cel putin inca o mamica care alapteaza copilul cam de varsta lui N. Ca eu am ajuns (v-am mai zis eu) sa ma feresc sa spun asta pentru ca se uita la mine ca la o imbecila.

Mamica, ce program frumos aveti voi.. Tre' sa fii tare mandra de fiecare! E tare bine cand cresc putin si devin independenti oarecum.
Iar cu parada.. te inteleg perfect ca ai stat cu frica cat a facut fata parada in Salonic. E oribil ce se intampla in zile dintr-astea.
Miha, acusica intri in trimestrul 2 si astepti din moment in moment sa simti cum misca. Eu am simtit prima data destul de timid pe la 18 sapt, iar apoi frecvent dupa 20 de saptamani.
O sa faci si testul ala dublu (echo + sange)? Ca parca se face undeva intre 12 si 14 sapt.
Carmaw, nu pot sa zic decat ca-mi pare rau ca treci prin toate belelele astea. Prea te-ai relaxat in Belgia si acum iti iese pe nas toata relaxarea.
Iar cu Bulgaria, stiu ca nu mai e asa periculoasa cum era acum mai multi ani. Povesti de groaza se intamplau mai demult (cu jafuri, politisti falsi), acum e totul ok.

Ma duc sa-mi vad de mancare acum. In curand incep sa dau cu var prin toata curtea ca am cam terminat cu taiat crengi, greblat si alte alea. Dar asta tre' s-o fac numai cat doarme N ca e cam periculos sa se balaceasca el in var.
Pupici si mult soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Mamica noi luam cabina in ferry si luam inca o noapte de hotel in Sandanski (care e cam la 20km dupa vama greceasca)
Noi luam lichid...schimbam la vama ;;;si te rog sa ma crezi hotelul e super ok...mincare buna satioasa pe bani putini(eu aici maninc pastravi ca e zona lor)
Sub terasa hotelului e un mare parking acoperit...niciodata nu au fost probleme
Noi mergem incet ca sa ne bucuram de peisaj si mai ales ca nu poti conduce repede(controale,limitari de viteza etc...)
Ca sa nu ti spun ca am vazut greci cum cumparau cartofi legume etc...
Probleme eu am avut de 2 ori in decembrie cu politistii care m au escrocat de bani caci chipurile aveam viteza.Atit.
A, si tot in Sandanski proprietarul de la hotelul PAutalia parca nea luat in frumoasa lui masina si ne a facut turul regiunii(frumos gest
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Anoukule de fiecare data cind am necazuri ...ma gindesc la ce mi ai spus....da trebuie sa 'platesc' ca mi a fost bine in Belgia!
Da noi o a mai vorbim!
Pup mamicile caci am ramas singura...esthera a plecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

V-am mai zis eu ca avem niste vecini austrieci gard in gard (oameni de treaba, daca n-ar umbla in pielea goala prin curte..) si vine femeia (care stie numai ceva greaca) sa discute cu Nicolas la gard.
Ea: "Uite-o pe Bella (cateaua lor)"
El: "Bela apo kei" (si arata in directia opusa cainelui)
Ea: "Oxi, Bella apo kei (si arata cainele). Gav gav"
El: "Oxi, bela apo kei. Kokkini" (si arata iar in directia opusa).
Ea: "Oxi, Bella ekei"
El (deja striga la ea): "Oxi. Bela po keiiii. Kokiniiiii." (Ceva de genul 'chiar esti toanta? ce nu pricepi?')
El se referea de fapt la leaganul lui rosu caruia-i zice 'kounia bela'.
A fost extrem de amuzant cat de serios discutau ei doi peste gard, iar N chiar gesticula.

Carmaw, fatoooo, lasa prostiile. Cum adica esti singura? Da' noi ce suntem aici? Sperietori de ciori?
Esthera s-o dus unde a simtit ea. Oi fi suparat-o chiar eu, nu stiu ca eu nu ma simt cu nimic vinovata si nici nu-mi plac faze de genul 'azi imi sunteti ca surorile, maine nici buna ziua nu va mai dau. La niciuna, indiferent ca m-a suparat numai una.' In fine, chiar m-as bucura sa revina pentru ca ne simteam bine cu ea. Oricum sper sa-i fie bine oriunde s-ar afla si pe orice forum ar activa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Buna fetelor!!!! ce mai faceti voi?Ana, comic Nik cu "bella" lui..
Miha, o stiu pe doamna Kaliopi, eu am facut cu Doamna Marcu Dumnezeu s-o ierte..
Carmaw pupici si tie
Mamica pupici si tie si puilor tai
Noi suntem bine, nu vreau sa va plictisesc cu problemele mele..:) doar ca nu cred ca voi ramane aici pana la urma...e aiurea, dar e mai rau aici ca acasa..lume multa, mizerie, galagie, nesimtire...Nu mi-am gasit nici de munca, aici se cauta doar pt videochat..masaj erotic,amante..si tampenii..bani nu am, ca nu mi-a dat domnu'decat 25 de euro cand am plecat si 50 mi-a trimis alaltaieri sa avem de cheltuiala pana pe 10...Sunt dezamagita, debusolata,
Fanu plange dupa ta-su...
Grecul meu s-a angajat, si a schimbat multe din treburile care mie nu-mi conveneau..si mi-a promis muulte si ca totul va schimba, e prima oara cand promite si plange ca un copil.. In sinea mea l-am iertat, i-am spus tot ce ma deranja, si el mie..in sfarsit am purtat o dscutie
sincera..noi uitasem de mult sa ne mai vorbim, sa ne ascultam, sa ne privim..sper ca dupa atatea discutii si promisiuni, si dupa sperietura care si-a luat-o, sa ne revenim. Mai incerc o data.. Nu se poate termina asa ceva ce a inceput atat de frumos... Va pup duuulce pe toate!!!!

Mergi la inceput