Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Buna fetelor ...am un moment bun...yeeey...si da...sunt optimista ca totul trece...pietrele raman:))
De nascut doctorul a spus DPN pe 26 oct...adica 3 zile inainte de ziua mea:))...chiar dc din cate am vazut eu in jur majoritatea nasc pe la 38 de sapt nu la 40...la termen...dar...nu se stie...sa fie bb sanatos...poate nasc de ziua mea:))...a...si acum suntem la stadiu maslina :D...kalamon presupun:))...luni merg iar la doctor...mi-am facut zil;ele astea analizele date de ginecolog au iesit ok cred le va vedea luni medicul...sunt analizele generale plus ceva anticorpi.
Anoukou...am ramas in urma cu un raspuns :) :acum doi ani am pierdut o sarcina undeva pe la 8-9 saptamani...sarcina a fost de fapt motivul pt care intrasem pe forumul acesta,la odisee atunci,dp n-am mai intrat mai bine de un an cred ca na...era forumul "asteptand un inger..." dar am intrat o data/de doua ori si mi s-a parut asa psihoplakotiko...nu m-am regasit...ei si la un moment dat am reintrat si se deschisese forumul asta era inceput inceput doar Ertina si Dimitra_R intrasera si Carmaw si asa a incept :)
In alta ordine de idei pe 10 martie am fost la o petrecere organizata de comunitatea romana din Salonic...prima oara cand particip la asa ceva...era pt 8 martie...bine ca mi-a fost bine seara...a fosr super draguts....peste 300 de oameni...mancare dans romanesc/greecesc si am aparut la ziar bre(romanesc si de tiraj mic da na...la ziar:DD) langa nenea consul...mandrie mare:))...mi-a placut frumoasa petrecere...
Daaa....cam atatica pupici multi si mai intru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

M-au sunat de la politie ca e gata pasaportul! Uffff.. ce usurare..
Si am reusit sa-l fac pe fi-miu sa iasa din casa! Am facut ceva treaba prin curte, nu multa ca n-avea chef si am fost si la mare nitel. Ptiu, sa nu-l deochi. Acu' bine-nteles ca a revenit la trenuri. Copilul asta n-are chestii preferate, are obsesii. Tin minte cand era obsedat de gatit. Sau de Bob o Mastoras. Acum sunt trenurile.

Mamica, uite link-ul cu filmuletul:
http://www.youtube.com/watch?v=AwQveEwZ1zU

Asa e cu primul copil, ca n-ai de unde sa stii ce-ti trebuie. Eu stiu ca daca apare un alt doilea (in alta viata ) in afara de hainute, pampersi si un instrument de purtat in brate (wrap, sling, orice) n-am nevoie de nimic in primul an. Da' nimic!
Ma simt intr-adevar norocoasa ca are posibilitatea copilul meu sa experimenteze la varsta asta joaca cu animalele, tavalitul prin pamant, aerul curat, joaca in nisip. Evident, totul cu masura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Imi pare tare rau, Miha, ca ai trecut prin momente triste. Oricum important e ca acum Bobitza e bine, creste si voi sunteti fericiti.
Deci prin octombrie facem galerie. Scorpion, nu?
Asta cu nasterea la 38 de saptamani cred ca e mai raspandita pentru ca sunt foarte multe cezariene care se fac la momentul asta. Eu, de exemplu, am nascut in saptamana 41. Si cred ca la o nastere naturala femeile trec bine de 39 de saptamani. Asta din ce stiu eu, Mamica are experienta cvadrupla fata de mine
Deci, petreci cu foc.. Ma bucur ca sunt oarecum uniti si romanii si te simti si tu mai bine cand mai cunosti oameni care vorbesc aceeasi limba cu tine. Gasim ziarul online sa te admiram?

Si cred ca am uitat ceva important (sper sa tin bine minte).. Carmaw, la multi ani cu intarziere!!! Ma ierti tu ca-s uituca, ca esti fata faina.. Sa fii mereu plimbareata cu zambet de portelan si sa ai aceeasi forta si pofta de viata ca pana acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

pupicei Anoukule tine te tare.
si alti pupicei mamicilor deja existente sau viitoare
nu va mai povestesc ;inunile prin care treb in ro caci va incarc negativ
miine fac parasta pt mamica mea si am scapat cu...viata de la batjocura se salon de coafura unde a;m fost pt ca am luat un vaucher
Deci pupicei si n buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioannoula spune:

Fetelor salutari din Romania!!! Am venit in vizita la parinti:D Fac eu ce fac, mai vin putin pe-acasa...:P Va pupacim muuult si dulce!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

O duminica placuta.
Anouk, am vazut linkul, o sa -l vad maine dimineata insa, acum doar cateva minute am pentru ca fugim la fragma aici aproape de noi asociatia ornitologica a organizat astazi o serbare anuala pe care o fac ei si construiesc cu copiii folies pentru randunici, e foarte fain .
MoroK, imi pare bine ca esti mai bine, in primul an cand s-a organizat 8 martie asta romanesc in Thess am fost si eu(sa vezi ce mica e lumea).A fost frumos tin minte, o taverna draguta in Kalamaria.Doar ca era fara soti si fara copii atunci acum 3-4 ani si asta pentru mine e cam greu..Nu stiam ca au romanii ziar aici in Grecia, poate il vad pe undeva si eu si il iau.
Carmen, multa putere in continuare si sa treceti cu bine peste obstacolele vietii romanesti.
Ioannoula, tu faci ce faci si tot acolo tragi vad.
Eu ma intrebam ce mai face Bia cu urechiusa, stiti voi ceva?
Eu zilele trecute am tras o spaima pe cinste pentru ca desi il am pe Alexandru de doi ani cu rinita alergica si in primaveri am luat Xozal pentru ca altfel tot stranuta si il "gadila" gatul, zilele trecute probabil din cauza ca a venit brusc asa primavara si au inflorit toate in timp record am ajuns cu el la urgente pentru ca l-a durut in capul pieptului si eu mama panicoasa cum sunt m-am gandit ca este inima. La consult s-a constatat ca erau bronhiile (nu stiu sigur daca asa este romaneste nu am timp sa caut insa sunt cele ce duc aerul spre plamini ) care se stramtasera brusc pe fond alergic si deci nu mai circula bine oxigenul.Brusc spun desi ei cu o zi inainte fusesera cu clasa in excursie exact intr-o zona pomifora deci probabil si asta a contat.Ma rog, l-au masurat, i-au pus masca l-au masurat iar si era mult mai bine insa cel putin doua luni pana trece faza asta cu pomii, etc ne-au prescris spray dimineata si seara si singulair chestie ce desi mie nu imi place deloc asta este, se pare ca este tratamentul cel mai bun la copii pentru a nu incepe sa faca bronsite si altele mai rele .Problema insa la el este ca uite de ex. astazi nu il iau la fragma (bine este la un prieten dar oricum anul trecut i-a placut mult serbarea) si pentru cel putin o luna ii opresc si inotul asta nu a zis medicul dar mie mi-e frica sa ca desi a plans cand a auzit sper sa priceapa. De altfel platisem oricum toata luna martie deci si banii se duc "hamena" dar asta e, tot il opresc.
Cam atat, pupici tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

salutare fetelor,am mai inceput intr-o zi sa va scriu dar m-a deconectat si am lasat-o balta.fetelor,dupa cum ati vazut pozele pe fb,am operat-o pe bya de otomastoidita la bucuresti,a fost groaznic,cel mai negru cosmar.totul s-a intamplat de la otita tratata aiurea,ca de asa sunt medici la valcea,mori cu ei de gat.i se umflase dupa urechea drapta si am ajuns rapid la bucuresti,asata dupa ce am gasit o pediatra care o intereseaza cu adevarat binele copilului.la buc,dr mi-a spus ca daca m-ai intarziam 24 de ore putea face atac cerebral.in fine a trecut...la gradi nu a m-ai mers de atata vreme,acum ma tot cicale sa mearga la gardi,dar medicul de famile zice sa o m-ai tin acasa pt ca sunt viroze urate pe la gradi si ea are organismul slabit....mai astept sapt asta..anouk3,nu cred ca ramanem in romania definitiv,sotul meu nu prea vrea..mai vedem.moro_k sarcina usoara.si eu am nascut la 41 de sapt si 3 zile.mamica11,multa sanatate copilasilor tai!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitza_alex spune:

asa m-ai scriu iar,k imi era teama ca nu se posteaza.la multi ani cu intarziere micutului lukas.estherape unde esti?ce ai m-ai facut?anouk3,fimea are acum niste ifose pe capde imi vine sa o trantesc uneori de toti peretio m-ai am si pe soacramea care daca ma vede ca o cert imediat sare si i ia aparareadeabea astept sa plece.fetelor,azi ma intreba sotul ca unde ar vrea bya la gradi in ro sau in gr?!poi tinand cont de faptul ca ea greaca nu vrea sa zica nimic,cred ca iar placea m-ai mult in tara.dar in acelasi timp ma gandesc ca nu ar fi bine pt familia noastra sa stam despartiti.fetelor o seara buna,o sa m-ai revin cand pot!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Mamitza Alex,sanatate multa in continuare si sa dea Dumnezeu sa nu mai dati peste medici de genul celor din Valcea .Eu nu intru decat foarte rar pe facebook si nu stiam de poze. De aceea ma tot intrebam ce mai face Bia.Sa-mi trimiti si mie pe pm te rog un link la pozele cu Bia.Despre gradi, bine este sa vorbesti macar la telefon cu cei ce s-au ocupat de ea la Bucuresti si sa-ti spuna cand e bine sa o reduci in comunitate , medicul tau de familie ai vazut ce bine le nimereste .Sau macar ORL ist sa fie.
Anouk, am vazut linkul, incredibil pentru noi cei de pe meleaguri europene cred..
Carmen, la multi ani si multe bucurii sa-ti dea Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna, fetele!
N-am intrat zilele astea ca am profitat de vremea buna si de faptul ca N a renuntat la greva iesitului afara. A revenit la starea lui normala: miorlait pe la usi sa iesim afara
Am fost ieri cu cercetasii si am curatat o plaja imensa, apoi am stat cu totii si am mancat, ne-am jucat.. a fost super. Pacat ca N la inceput a urlat din toti rarunchii ca probabil ii era frica copii, dar dupa un timp a inceput si el sa se distreze.
Azi am curatat terasa (ca pica tot timpul ace de brad) si am spalat ustensilele de simtit bine la soare (scaune, masa). Apoi am luat dejunul cu N afara la soare. Ce i-a mai placut.. Tot timpul zicea "oraio ekso"
Continuam curatenia prin curte, am facut si muschi de la dat cu sapa, greblat, carat lemne.. Cine are nevoie de aerobic?..
Voi cu ce va laudati?

Mamica, ce rau imi pare de pitic cu alergiile! Asa e si A si, din pacate, n-ai ce sa-i faci. Doar sa-l feresti cum poti. De ce nu vrei sa-l lasi la inot? Si cum faci in perioada asta: il tii mai mult prin casa? Dragul de el.. tre' sa fie tare trist..
Tu cum mai esti cu stomacul ca nu ne-ai mai zis nimic.
Randunicile au casute noi? Chiar vin si se instaleaza acolo?
Alex, ma bucur din suflet ca ati depasit momentul asta groaznic si Bia e sanatoasa. Are dreptate Mamica, consulta-te cu ORL-istul si-n continuare sa stii cum sa o protejezi.
Intr-adevar, poate e mai bine sa nu mearga la gradi un timp ca sigur este destul de sensibila acum.
Iar cu intorsul in Grecia.. ce naiba sa faci aici? Ca e jale. Mai incearca sotul tau sa-si gaseasca ceva in Ro daca e meserias.
Oana, bun venit prin Romanica! Am vazut ca ti-ai modificat statutul pe facebook.. E o gluma sau chiar e luata decizia?
Oricum ar fi iti doresc sa fii fata isteata ca pana acum si sunt convinsa ca o sa-ti fie bine.
Carmaw, Unde ai facut parastasul pana la urma?
Lasa-l incolo de salon ca creste el parul.
Zi-ne si de-alea mai rele ca te mai descarci.
Miha, s-au mai domolit greturile?

Va pupic ca ma duc sa pregatesc o salata pentru mai incolo si niste peste lui N.


Mergi la inceput