Mamici din Grecia (13)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Buna dimineata si chiar daca e marti 13, va doresc o zi minunata!
Cica e ultima zi de vreme urata. Ce bine, ca nu mai rezistam inchisi in casa. De maine luam plajele si drumurile la umblat.
I-am cumparat ieri lui N niste trenulete Thomas, 2 chestii micute tare care se ataseaza cu magnet unul de altul. O caruta de bani, dar tare frumos se joaca cu ele in combinatie cu ce mai are pe acasa.

Carmaw
, tu tot pe drumurile patriei mioritice? Ai rezolvat cu inchirierea? Tre' sa fie tare aiurea cand ai 100 de treburi de rezolvat si timp limitat.
Soacra mea n-a mai stat pana la urma la noi. I-a zapacit pe cumnatii mei
Mamica, ce faci de papa azi? Copilutii ce-ti fac cand e vreme asa urata?
Moro, pe unde esti? Ce face Bobitza?
Andreea, cum ati petrecut de ziua piticului?
Oana, a fost cumva ieri ziua de nume a Fanoulei? Daca da, din suflet la multi ani!
Theo, ce-ti face uriasul?
Alex, ramaneti de tot in Romania pana la urma?

Gata, nu ma mai lasa N sa scriu. O zi buna va doresc si toate sa va mearga din plin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Si la noi e soare azi, prima zi. scriu putin mai tarziu, acum abia am intrat pe usa cu Nikola l-am luat de la gradi si la 13. 30 plecam sa-i aducem pe ceilalti dupa ce le dau sa manance scriu. ghemista azi .
Edit: m-am (mai) linistit.Avem o familie de prieteni ce vin in Grecia de Paste si a trebuit sa corespondam prin mail de mai multe ori cu motelul la care au facut rezervarea pentru ca aveau nelamuriri si cum eu tot cu treaba sunt ieri nu am reusit dar acum s-a rezolvat.
Anouk, cand e vremea ploioasa nu prea ii las sa isi faca de cap pe afara pentru ca vin super noroiti In general nu e o mare problema pentru ei pentru ca se joaca impreuna sau mai vine si prietena Ioanei pentru ca stam in aceeasi cladire practic(avem mezonetele lipite).Se joaca mai mult epitrapezia am vazut daca e disponibila si cea mare mai ales, daca sunt doar cei trei mici si Giota insa se joaca mai mult jocuri inventate de ei cu tot arsenalul de animalute, masinute, trenulete,fructe de plastic, etc.Sau se joaca de-a invatatoarea de exemplu si Ioana e daskala(normal) si scrie intr-una pe tabla (avem de la IKEA) iar cei doi mici sunt elevii.Mai rau este cand sunt doar baietii acasa pentru ca fetele au mai multe drastiriotites decat ei deci inevitabil e si asta si atunci astia doi mici se hahaie si se alearga mai mult de jumatate din timp daca ii las de capul lor asa ca atunci trebuie sa ma mobilizez eu si sa "fac joaca" .Atunci cand e doar un baiat acasa insa se joaca cu playmobil mult sau cel mare si cu LEGO de exemplu , Nikola nu e in stare inca sa asambleze corect lego cel putin ce am eu primit de la sora-mea poate exista si mai usoare nu stiu insa e un joc bun de baieti.
daca lui Nick ii plac Thomasii vezi ca sunt tot felul de idei, noi avem si unul foarte fain de exemplu, cu o surubelnita de plastic ( a lui) cu care il dezasambleaza si apoi il reasambleaza (asta a doua e mai grea decat prima faza si iese dupa un timp) si la fel mai sunt si carticelele lui Thomas care sunt traduse si in greaca (prost dar asta e le mai aranjezi tu la citit) cu poze foarte faine si pe marginea carora poti povesti mult.
PS Am inceput mesajul dimineata, am dat primul edit pe la pranz si acum chiar il termin spunandu-va si noapte buna)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Da fetelor e naspa sa fi contra cronometru
Cu apartamentul am gasit pe cineva dupa ce am lasat mult in jos pretul
Cu garsoniera sa vedem astept un raspuns la o propunere de pret f mica.
Da sa vedem cum si cind pleaca actualii caci nu am pe cine conta pt luatul cheilor....ma rog de vecini impingind cadouri
OUFFF Balcania!
Eu i am facut omului conopida cu cartofi la cuptor cu sos bechamel....iar eu nimic nu mi este foame
Am venit de la piata si am luata sfecla...ma gindesc la un bors cu cartofi sfecla etc....
http://www.gustos.ro/retete-culinare/ciorba-de-cartofi-si-sfecla-dreasa-cu-smintina.html
Smintina si o pune fiecare in farfurie:)
pupicei!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Fi-miu e intr-una din acele perioade.. Ieri imi venea sa sa ma dau cu capul e pereti de nervi. Nimic nu vroia, cerea una, cerea alta..
Si face greva somnului, desi e rupt de oboseala. Si face si greva iesitului de afara. Refuza cu indarjire sa faca vreun pas in afara casei! Si asa ma oftic ca in sfarsit e vremea buna, dar el, plimbaretul pamantului, nici nu vrea sa auda de iesit. Am iesit de nevoie, dar in urlete si lacrimi.
Iar cu somnul.. ce sa mai zic?.. De fiecare data cand apare ceva nou la halul in care doarme zic ca mai rau de atat nu se poate. Si de fiecare data are grija a ma contrazica. Astept, cu bruma de rabdare care mi-a mai ramas.. sa i se termine carburantul.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Anoukule ia tu vitamine si doze mari de RABDARE!
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Carmaw, ca esti super woman!
Mamica, si tie ca ai atata rabdare si intelepciune!

Am vazut o bucata in filmul "Babies", un soi de documentar in care arata viata unor bebelusi din diverse colturi ale lumii. Bebelul din Mongolia.. cu cata simplitate crestea, avea ca jucarii numai pisica, cocosul, caprele care-i beau din lighean cand el facea baie, musca din pamant, manca hartia igienica in timp ce era legat de piciorul patului sa nu se indeparteze prea mult. Si crestea asa frumos si fericit..
Ce tare ne complica noua existenta lucrurile/obiectele astea multe pe care vrem sa le avem sau poate chiar le avem..
Scuzati filosofia. V-am mai zis eu ca-s dusa zilele astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Anouk si tin pumnii sa se sch repede in bine situatia ...trebuie nu-i asa?!
Eu nu prea intru ...stiti voi dc...mi-e rau...si nu ma adun sa scriu intru citesc si atatica....si eu am rabdare ca stiu c-o sa fie bine...si ca peste 1-2 luni o sa uit greturile:)....si uit-asa astept o zi buna ca sa scriu ca am ce...
Dap pana atunci pupici multi multi fetelor...si nu va lasati scrieti voi ca eu citesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Carmen, am citit de ieri ce ai scris asa ca acum dimineata am facut o ciorbita si am pus si sfecla rosie, eu la supe nu folosisem pana acum niciodata, doar salata o mancam toti cu mare placere(mai ales copiii o mananca bine din cauza culorii) dar e o idee buna.
Mai cu greturile astea stai lunistita ca trec pana la urma MoRoK, cel mult 9 luni tin.
Anouk, pupici lui Nick.Eu copil legat de pat nu imi pot imagina, sa pui un link sa vad si eu asta.Mi-e greu sa cred ca poate fi multumit asa un copil de varsta mica ce vrea sa vada tot in jur indiferent cat de cumintel este. Iar cu mancatul hartiei igienice da, nu se moare pe loc (doar daca se asfixiaza, ceea ce in mod sigur s-a si intamplat la altii ce nu au mai apucat sa fie filmati) insa in mod sigur mai tarziu problemele digestive vor fi mult mai multe decat la cei ce nu au beneficiat de celuloza la varste mici.
De altfel, noua de multe ori ne-au povestit niste prieteni ce fac parte dintr-o organizatie de voluntariat in Congo insa,lucruri inspaimantatoare despre cat de usor este acceptata moartea copiilor si tinerilor acolo.De asemeni, prietenii nostri nu inceteaza sa se mire cat de opaci sunt bastinasii pur si simplu la a munci pentru folosul lor personal.In primul moment in care sunt fara un european din organizatie in preajma le mor pur si simplu gainile si porcii de foame si de sete.(aduse de aici si crescute impreuna o perioada pentru ca si bastinasii sa invete singuri sa se autogospodareasca.) Nu or fi toti asa, sigur Dumnezeu a avut grija de asta dar majoritatea celor ce nu sunt in stare sa se scoale dimineata pentru a-si hrani animalele poate fi dintre cei ce la varste mici au stat legati de pat.Oricum, nu se pot compara situatiile (din fericire) pentru ca probabil acolo majoritatea cresc asa pe cand aici copiii tuturor alearga pe afara cand e soare sau se joaca in alte moduri cand nu e.
La noi e soare, ne-a ajuns saptamana trecuta asa ploioasa deja au inflorit narcisele, kabanulele si freziile sunt gata sa se deschida am vazut si ele.
Ieri am facut gigantes in cuptor si a iesit foarte buna mancarea, astazi am facut o fiertura de legume si o sa fac si macaroane cu sos pentru copii si cu ce vor mai binevoi sa puna pe deasupra cei mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

BUna dimineata, haideti la o cafea!

Morokutule, deci Bobitza iti cam da batai de cap.. Lasa ca atunci cand o sa-l/o tii in brate uiti de toate. Vorba Mamicii.. mai mult de 9 luni n-are cum sa tina .
Si totusi cand nasti? Prin septembrie-octombrie?

Mamica, o sa-ti au linkul de pe youtube ca n-am gasit tot filmul pe nicaieri. N-am zis ca eu as face asa ceva cu copilul meu, dar pe mine m-a impresionat cu cata simplitate creste un copil, cum nu are nevoie de nici o jucarie, doar sa-si aiba mama aproape si laptic la san. Ne-a adus industria asta a produselor pentru copii la nivelul la care nu concepem sa nu aiba copilul leganele, zdranganele, carucioare nu stiu de care.

Revin ca N a venit peste mine la laptop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica11 spune:

Bineinteles ca nu ai face asa.Asta am si zis , de pe aici nimeni nu ar face asa de fapt.
Cat despre "zdranganele" sa stii ca doar la primul presupun ca e asa la majoritatea mamelor.Apoi, nu mai iei decat ce e necesar in general pentru ca stii exact ce ti-a folosit si ce nu.
Nu stiu, de fapt eu la primul copil acum 15 ani nici pampers nu aveam, decat la doctor ii puneam pentru ca erau o avere si da, primii doi ani am crescut-o intr-un sat in Baragan si aveam si porc si gaini si pisica si catel(normal) cu care se juca zilnic insa sub ochii mei.Tin minte ca pe la un an asa de mult poftea la taratele gainilor ca am lasa-o sa guste din ele pentru ca ma exasperase zilnic chestia asta insa alta este tarata (dimitriaka, vezi bine) si alta hartia.
Sa ne mai spui la ce episod esti cu serialul"pasapoarte".

Mergi la inceput