Prietene la bine si la greu - 156

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

La multi ani Lyly

Sa va povestesc ultimile isprave ale lui Mihai.
Noi nu am avut nici o sansa cu olita, m-am ambitionat saptamana asta dupa ce v-am citit dar m-am izbit de un nu hotarat de fiecare data din partea lui Mihai...el nu a folosit cuvantul nu pana acum. Ultima faza a fost ca a facut kk m-am dus sa il schimb si intre timp a zis ca face pipi l-am intrebat daca vrea la oilita a zis olita dar in momentul cand a vazut olita a inceput sa maraie, dupa ce i-am pus scutecul a fugit repede la olita si a zis ca face kk si a stat acolo un pic si apoi a zis ca e gata..
Aseara i-am facut papanasi si cum am lucrat cu faina a venit si Mihai si a inceput sa ma copieze isi baga mainile in farfuria cu faina si apoi si le scutura , a fost si bucatatria numai o faina dar si el
Iar azi dimineata a venit la mine in pat si a zis mama bum,bum nu mi-am dat seama ce vrea sa zica, dupa cateva secunde iarasi mama bum,bum l-am intrebat ce e bum bum dupa care mi-a arata cu mana la inima ca bum,bum, atunci mi-am dat seama ca isi descoperise locul unde bate inimioara, i-am dus mana lui la inima mea si a zis iarasi bum,bum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lylyana.ion spune:

Salutari din "Polul Nord!"

va multumesc tuturor pentru urari, sunteti minunate!
Raluci, relaxare e ceva ce-mi dorec maxim!!!

Va las pe bancuta cate o prajiturica si un suculetz!

Pup!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pirelia spune:

Asa, pauza de cafea si de scris si citit.

Strumfy, foarte frumoasa poza. Pupici multi.

Lyly, la multi ani!, fericire si impliniri.

Dymomo, le iau pe rand:
- fii puternica in problema cu soacra si nu-i permite mutarea la voi. Eventual ii sugerezi sa angajati o persoana care sa aiba grija si sa stea in permanenta cu ea.
- legat de problema de comunicare a lui Danut, iti spun ca sotul meu a vorbit prima data la 3 ani si jumatate. Pe unde nu a fost mama lui cu el si pe cine nu a consultat. Cand si-a dat drumul la vorba a formulat o propozitie coerenta, fara sa stalceasca vreun cuvant: Da-mi sa mananc ca mi-e foame.
- Oana in primele 2-3 zile nu a avut nicio reactie cand facea pe ea daca nu o vedeam eu uda ca sa o schimb statea asa toata ziua. A urmat o perioada lunga cand facea pe ea si imi cerea imediat sa o schimb. Dupa multe explicatii, insistente din partea mea si multa rabdare a invatat sa-mi spuna inainte de a face pipi/caca. Cand am renunta la scutec a fost intai ziua pentru 2 luni si apoi l-am scos si din tura de noapte.

Oana se spala singura pe dinti, dar nu i-am dat pana acum si pasta de dinti, doar periuta si a invatat usor sa scuipe uitandu-se la mine cum fac. Sa vad cand ii voi da si pasta de dinti cum va proceda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Pirelia, ce tare a fost sotul tau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata in mega vitezaaaaa

Lyly mami drag, sa traiesti, sa infloresti, sa-ti gasesti job nou si fain si sa faci o surioara blonduta lui Alex! Big hug!!!


legat de spalatul pe dinti, am luat in primul rand pasta SAFE TO SWALLOW, adica fara flour care este foarte toxic pentru organism. Cu scuipatul a incercat cand ne-a vazut pe noi, dar cum el linge si mananca urgent pasta nu are ce sa mai si scuipe . Cred ca exemplul este cel mai bun, mai ales acuma cand sunt ca niste maimutici si copiaza tot.

Dymomo scuza-mi exprimarea si duritatea dar daca soacra se muta la voi esti mancata.
Iulian e asa cum povestesc de el, ai mei parinti sunt super. Inainte sa vina ai mei la mine, Iulian adormea la noi in pat seara. Ne bagam la pijamale, se urca langa noi, se mai juca si la un moment se linistea si adormea. Dupa ce au venit ai mei, din prima seara nu mai fost chip sa-l bag in pat. Facea ture nesfarsite intre camere, se urca ba la ei in pat, ba la noi si asta putea dura si 1 ora si daca nu l-am fi oprit, poate si mai mult. L-am tinut cu noi in pat si in fiecare seara a plans amarnic, ca el mai avea treaba.
Iti povestesc asta ca sa vezi cum au degenerat lucrurile in conditiile in care Iulian nu are necazuri cu somnul cum zici tu de Danut si in care ai mei nu au nici o problema de nici un fel (ce le-am zis sa faca, aia au facut imediat).
Asa ca sper sa gasiti o solutie cu soacra, oricare alta, numai sa nu ajungeti sa stati impreuna. Oamenii sanatosi si fara probleme traiesc foarte greu in comun, d'apoi cei mai... deosebiti.
Oricum va fi, aici te poti descarca oricand, oricat, numai sa te ajute pe tine .

Acu legat de olita, povestesc de mine. Am mai incercat in toamna, dar cum Iulian a facut linistit in pantaloni de cateva ori, mi-am zis ca nu e pregatit. Poate era, poate nu, dar nu am cum sa stiu.
Acum cand am inceput, sambata dimineata l-am lasat fara scutec, doar chiloti si pantaloni. I-am explicat ce si cum, ce sunt chilotii, cum are toata lumea, cum se uda de la pipi, la ce e buna olita etc. Si gata. A facut toata ziua pe el fara sa anunte nimic. Abia dupa ce se producea evenimentul se agita: mama, pipi, pipi. Daca nu-l schimbam imediat atunci, nici ca mai avea treaba, se obisnuia imediat cu pantalonii uzi. De fiecare data i-am spus ca data viitoare sa ma anunte sa-i aduc olita si atat. Fara comentarii, fara analize, fara tonuri de repros sau altele.
A 3a zi a cerut olita. Dupa o saptamana nu a mai avut nici un accident ziua.
In prima zi am fost din nou tentata sa zic ca nu e pregatit. Cred ca daca il treceam inapoi la scutec, nu ar fi avut nici o problema. Noroc ca imi propusesem sa incerc 3 zile la rand si daca nu se intampla nimic nou, mai amanam operatiunea.


ok, pauza

all





Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lumi_Richard


Neata!

Pe mine sa nu ma mai felicitati cu lasatul tigarilor, ca de ieri le-am "gustat" iarasi




M-am lasat de 3 ani si inca poftesc la tigari. Ba mai mult, visez ca fumez. Nici dupa 3 ani, nu le-am scos din sange si din creier. Dar nu ma mai apuc in veci de fumat. Sper ca a doua oara sa -ti iasa mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Pirelia merci de sfaturi.. Cu soacra am discutat de mult despre angajarea unei persoane care sa stea cu ea dar deocamdata refuza. Ar vrea pe cineva dar cunoscut cu care sa stea la taclale. Are o fosta asistenta care mai vine pe la ea(ii ia singe pt analize, ii pune perfuzii)dar nu vrea bani(soacra mea a ajutat-o de-a lungul anilor) si are si ea o mama batrana si bolnava si un sot cardiac si nu poate sta toata ziua la socra. Plus ca soacra sta vis-a-vis de noi si ajungem la ea in mai putin de 5 minute daca e cazul. Ea acum se simte ff bine fizic, nu mai tuseste de cabd s-au resorbit ganglionii, oboseste doar daca face efort prea mare etc. Eu ii spal, ii platesc facturile,ii mai fac de mancare(asta f rar pt ca ei ii plac mult tocaturile si rantasurile pe care eu nu prea le gatesc) sotzul o duce cu masina unde are nevoie, ii face comisioane(scoate pensia, duce citirea la apometre etc) si ii face cumparaturile.... E grele tare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

neata in mega vitezaaaaa

Lyly mami drag, sa traiesti, sa infloresti, sa-ti gasesti job nou si fain si sa faci o surioara blonduta lui Alex! Big hug!!!


legat de spalatul pe dinti, am luat in primul rand pasta SAFE TO SWALLOW, adica fara flour care este foarte toxic pentru organism. Cu scuipatul a incercat cand ne-a vazut pe noi, dar cum el linge si mananca urgent pasta nu are ce sa mai si scuipe . Cred ca exemplul este cel mai bun, mai ales acuma cand sunt ca niste maimutici si copiaza tot.

Dymomo scuza-mi exprimarea si duritatea dar daca soacra se muta la voi esti mancata.
Iulian e asa cum povestesc de el, ai mei parinti sunt super. Inainte sa vina ai mei la mine, Iulian adormea la noi in pat seara. Ne bagam la pijamale, se urca langa noi, se mai juca si la un moment se linistea si adormea. Dupa ce au venit ai mei, din prima seara nu mai fost chip sa-l bag in pat. Facea ture nesfarsite intre camere, se urca ba la ei in pat, ba la noi si asta putea dura si 1 ora si daca nu l-am fi oprit, poate si mai mult. L-am tinut cu noi in pat si in fiecare seara a plans amarnic, ca el mai avea treaba.
Iti povestesc asta ca sa vezi cum au degenerat lucrurile in conditiile in care Iulian nu are necazuri cu somnul cum zici tu de Danut si in care ai mei nu au nici o problema de nici un fel (ce le-am zis sa faca, aia au facut imediat).
Asa ca sper sa gasiti o solutie cu soacra, oricare alta, numai sa nu ajungeti sa stati impreuna. Oamenii sanatosi si fara probleme traiesc foarte greu in comun, d'apoi cei mai... deosebiti.
Oricum va fi, aici te poti descarca oricand, oricat, numai sa te ajute pe tine .

Acu legat de olita, povestesc de mine. Am mai incercat in toamna, dar cum Iulian a facut linistit in pantaloni de cateva ori, mi-am zis ca nu e pregatit. Poate era, poate nu, dar nu am cum sa stiu.
Acum cand am inceput, sambata dimineata l-am lasat fara scutec, doar chiloti si pantaloni. I-am explicat ce si cum, ce sunt chilotii, cum are toata lumea, cum se uda de la pipi, la ce e buna olita etc. Si gata. A facut toata ziua pe el fara sa anunte nimic. Abia dupa ce se producea evenimentul se agita: mama, pipi, pipi. Daca nu-l schimbam imediat atunci, nici ca mai avea treaba, se obisnuia imediat cu pantalonii uzi. De fiecare data i-am spus ca data viitoare sa ma anunte sa-i aduc olita si atat. Fara comentarii, fara analize, fara tonuri de repros sau altele.
A 3a zi a cerut olita. Dupa o saptamana nu a mai avut nici un accident ziua.
In prima zi am fost din nou tentata sa zic ca nu e pregatit. Cred ca daca il treceam inapoi la scutec, nu ar fi avut nici o problema. Noroc ca imi propusesem sa incerc 3 zile la rand si daca nu se intampla nimic nou, mai amanam operatiunea.


ok, pauza

all





Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)


Monis, confirm jocul de dinainte de culcare de care avem parte de cand este mama mea la noi. plimbari intre cele doua camere, cu urlete daca nu il lasam...aaa...si i se mai face foame pe la 22 fiindca stie ca Ila coboara cu el sa ii satisfaca dorinta...

Pasta de dinti folosesc Weleda.

Al meu cred ca va face in scutec pana se insoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

eu cred ca secretul cu facutul la olita e insistenta. vad ca multe mamici renunta dupa primul pipi facut in pantaloni. la varsta asta n-o sa se intample minunea sa faca pipi din prima la olita (sau daca se intampla, e o exceptie). deci oricum vor trebui sa treaca 2-3-4 zile de udat pantaloni. toata chestia e sa reziste psihic mama la facutul in pantaloni. sa-si propuna sa nu se streseze.
daca ar trece 1 saptamana fara sa incerce macar sa faca la olita, probabil inseamna ca (,) copilul nu e pregatit. bineinteles ca se poate lasa copilul pana va cere singur la olita, din proprie initiativa, insa nu stiu daca are sens, se cheltuie si mai mult pe scutece si sta si cu fundul neaerisit, eu n-as fi agreat purtarea scutecului pana pe la 2,6-3 ani...
parerea mea

monis si la noi s-a intamplat asa,cand a dormit soacra-mea la noi Sandra s-a culcat tarziu tare, dupa ture-ture intre cele 2 paturi/camere. cred ca ar fi vrut sa dormim toti laolalta, insa nu prea am fi incaput. si noaptea s-a trezit si se muta in celalalt pat.




Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pirelia spune:

Din pacate nu stiu sa atasez un link asa ca am dat copy/paste. Pozele ia1 si ia2 sunt cu Onuca mea.

http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Iarna%202012&page=1

Mergi la inceput