Prietene la bine si la greu - 156

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

am o problemuta: nu reusesc sa il fac pe David sa se clateasca in gurita dupa spaltul pe dinti. Inghite tot, ii place gustul pastei...cum sa fac?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana n.

am o problemuta: nu reusesc sa il fac pe David sa se clateasca in gurita dupa spaltul pe dinti. Inghite tot, ii place gustul pastei...cum sa fac?


Dana, mami de 2 minuni David (2.11.2009) si Lucas (23.11.2011)



Daca afli sa-mi vinzi si mie pontul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

cum ar veni: nu va place, nu cumparati . incredibil!!!

Cam asa... mi-am amintit acest lucru atunci cand am citit pe blogul la care ai facut trimitere povestea despre camera de la Giulesti cu copii abandonati...

_
Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Dana nu pot sa te ajut... Danut mananca cu mare placere pasta de dinti. Daca ar face la fel si cu mancarea n-ar fi rau.
Danut de trei zile nu mai doarme la pranz. Nici eu nu il mai fortez. Imi lua minim 40 de minute, maxim 1.5 ore sa il adorm iar uneori noaptea depasea ora 00.00 treaz. Dormea 8-9 ore noaptea si 1-1.5 ore ziua deci in total 9-10.5 ore pe zi. Acum la pranz trag draperiile, ii dau laptele si daca dupa ce il bea coboara din pat il las sa se intoarca la jucarii. Seara adoarme pe la 20-20.30 si doarme pana la 08.30-09.00 dimineata astfel incat ajungem la 12 ore de somn pe zi. Desi nu imi convine prea mult varianta asta vad ca e mai avantajoasa pentru el. Mai sunt copii care nu mai dorm la pranz?
Si o intrebare pentru mamicile care ati renuntat la pampers. Cum au reactionat copii in prima zi? Eu la Danut banuiam ca nu e pregatit(datorita problemelor noastre de comunicare) si acum doua zile pt ca din cauza vremii nu l-am dus la terapie am zis sa incerc. I-am explicat ca il las fara pampers si ca va trebui sa ceara olita pt ca altfel se va uda. L-am lasat fara pampers si dupa cateva ore a facut pe el insa nu a reactionat in niciun fel. Ma asteptam sa traga de hainele ude, sa incerce sa semnal;eze ca trebuie schimbat dar nimic. Si-a vazut de treburile lui, eu l-am intrebat daca nu il deranjeaza ca e ud, el nu a zus nimic si dupa cateva minute l-am schimbat si i-am pus pampers. Concluzia mea e ca pt el e prea devreme si de asta va intrebam cum au reactionat copii vostri.
Cu soacra e grele tare. Medicii nu pot spune cu certitudine daca nou aparuta formatiune este metastaza tumorii primare sau e altceva(o leziune pe plaman care poate fi semnul unei raceli, pneumonii sau o tumora benigna). Reactia ei la aflarea vestii seamana identic cu cea avuta la diagnosticul initial. Medicii au tot urmarit prin radiografii tumora si ganglionii periodic si o tot incurajau ca raspunde bine la tratament iar ea spera chiar sa se vindece(noi ne-am bucurat ca merge bine tratamentul dar suntem ceva mai rezervati in privinta sanselor de vindecare) si noua veste a fost pt ea ca un soc mai ales ca are vreo 3 luni de cand doarme doar cu sedative care nu isi mai fac deja efectul iar atacurile de panica sunt la ordinea zilei. Psihiatrii spun ca nu mai stiu ce sa ii dea pt ca la o incercare mai veche de ai da un tratament mai puternic am ajuns cu ea la spital pe brate cu ameteli, varsaturi si stari de somnolenta. Pentru mine si sot e ff greu pt ca de dimineata de la 7 si pana seara pe la 20.00 ne suna la maxim doua ore. Acum inchide tel cu mine si il suna pe sotz sau vice-versa. E greu sa devii sustinator si consilier al unui bolnav care acum inchide telefonul si e ok si dupa 30 de minute te suna plangand si o iei de la capat. Si asa face cu toti cunoscutii de in curand nu ii va mai raspunde nimeni la telefon. Toata lumea o refuza si se fereste de ea. Acum trebuie sa asteptam si sa reluam computerul tomograf peste cateva luni si daca formatiunea va creste in dimensiune se va putea concluziona ca e metastaza. Daca insa se va intampla asta va cadea psihic. Sotul mai pateste uneori ca e la cursuri, intalniri, antrenamente, sedinte si nu ii poate raspunde la telefon si atunci suna incontinuu si are cate 30-40 de apeluri ratate intr-o ora. Azi batea apropoul sa se mute la noi idee care insa nu imi convine deloc. asta ar insemna sa il chinui pe Danut pt ca pe ea o pot culca doar in sufragerie unde nu avem usa si unde Danut se joaca cel mai des iar el nu e copilul care sa se joace si sa o lase pe buni sa stea intinsa. Plus dorinta ei continua de a vorbi cu cineva la care eu cred ca nu as face fata...
Iar v-am plictisit cu ale mele. o noapte linistita tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Dymo, tin pumnii sa reusiti sa o fentati pe soacra sa nu se mute la voi!
Strumfy, si eu zic sa nu iti mai faci griji, sigur bebelina va veni la termen si vei naste cu dr ta. Nu te stresa inutil ca o stresezi si pe ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria

Citat:
citat din mesajul lui dana n.

am o problemuta: nu reusesc sa il fac pe David sa se clateasca in gurita dupa spaltul pe dinti. Inghite tot, ii place gustul pastei...cum sa fac?



Daca afli sa-mi vinzi si mie pontul



si mie

La noi e si mai nasol, nici nu ma lasa sa o perii cu periuta pe dintisori, strange periuta intre dinti, suge pasta de dinti si gata..asta inseamna spalat pe dinti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Dy, pe mine ma ia plansul numai cand te citesc
Uff! Te imbratisez

Licu, tu ce faci? cand te apuci de dintoci? Nu-mi tii companie la suferinta???

Da, a fost bine la intalnirea cu mamicile. Mi-a placut!
Multumesc pentru gandurile trimise!!

Povestile pe care le postati de pe bloguri le tot citesc din mers( la propriu... de pe telefon)... greu mai reusesc sa si postez ceva despre ele. Mai auc pe FB... dar nu suntem toate acolo "prietene". Bine, eu cred ca e tare faina casuta asta... aici la noi... daca am muta discutiile pe FB am pierde fix linistea asta ( parerea mea, evident)

Mi-e somn... maine scot masea... mi-e groaza!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

nici eu nu reusesc sa o spal pe adelina pe dintisori, imi arata "diti" punem pasta pe periuta, si pe urma iese din baie, adica imi intoarce spatele si pleaca am hotarat sa fac o pauza de cateva zile si sa nu o mai spal deloc.
are o perioada in care adoarme foarte greu,la pranz doarme cu lapticul ei singurica,si doarme in jur de doua ore,iar seara nu reusesc sa o culc decat la mine in brate, nu imi explic ce se intampla...dar ma conformez cerintelor puiului meu

dymomo77 doamne ajuta sa nu se mute soacra la voi si sa se linisteasca cu deranjul asta

Strumfy nu te stresa,fetita ta sta cuminte acolo, este prea frig afara si simte ea ca acolo este mai bine

am fugit la somn
noapte buna



carmen de Adelina Ioana 16.04.2010 si adolescent Paul Florian 13.09.1993

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:



Lyly




MULTA SANATATE SI FERICIRE,


Te pup cu mare drag mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

La multi,multi ani LYLY!
Va servesc cu ,ceai si capuccino!
Sa aveti o zi usoara la job si un week-end minunat.
Noi asa (avem parte de zile minunate)suntem de 3 zile.Am reinventat cosleeping-ul si cred ca asta ne-a salvat de multe probleme.Geo doarme cu noi toata noaptea sau ne mutam noi in sufragerie si el ramane in patul nostru.
Geo a incepu sa vorbeasca in propozitii si e minunat cum stalceste el unele cuvinte si cum foloseste verbele (a fi,a manca,a face,si altele simple).
Dy nici Geo nu a avut o reactie la inceput.Cand i-am spus ca e ud si ca raceste,pipi facem la olita ca baietii mari ,atunci a inceput sa constientizeze ca nu e ok.Asta imi aduc acum aminte.Cand am inceput noi era vara si la curte se tot juca cu apa.Era greu sa isi dea seama daca e ud de la apa sau de la pipi.
De vreo 3 saptamani nu mai avem incidente noaptea.Se trezeste in jur de 01.50-01.57 si cere sa faca pipi.
Daca nu il auzim se culca la loc si trezeste peste alte 10 min ca sa il punem sa faca pipi.
De aseara se aseaza singur pe olita si striga dupa ce termin "mami/tati gata pipi".De ridicat pantalonii inca nu se descurca singur asa ca trebuie sa ii ridicam noi.
Ma apuc si eu de treaba.
Ionela,Licurici imi pare rau ca aveti probleme cu dintii.Eu am unul mai sensibil dar inca nu am ajuns la doctor.
Monis nu e urgent deci astept cu papuceii.
Legat de copiii abandonati eu nu stiam de acele camere speciale.
Am nascut la Filantropia si din ce am vazut mamele erau incurajate sa stea cu copilul.Poate nu in toata maternitatea e la fel.Asta am vazut eu.
Legat de lp dat la sugari,la mine nu s-a intamplat.Am refuzat .Am prins o asistenta care a primit o spaga buna si daca nu era ea le spunea celorlate cum trebuie sa ne trateze pe mine si pe copil.
Eram chemata sa alaptez,eram ajutata,daca nu puteam sa vin ma intrebau daca ii dau lp sau glucoza.O singura data a primit glucoza.In rest alaptat 100% .Canalele mi le-a desfundat asistenta .
Imi pare rau ca i unele maternitati mamele sunt incurajate sa lase copii bolnavi si chiar li se spune "ce sa faci cu el?lasa ca faci altul.uita ca asta exista".
E cumplit.Tu ,ca mama,l-ai purtat 9 luni in pantece.Cum il poti lasa?sanatos sau bolnav e altul.Sunt cazuri in care copii sanatosi sunt abandonati.
o zi buna,


Mergi la inceput