Gravidute cu tromobofilie -cap 12-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

alex, pt cazul tau, mi se pare f relaxata atitudinea dr-ei Avram si cu siguranta, mie nu mi s-ar potrivi. Tu ai 3 sarcini pierdute si ar trebui sa fi luata mai in serios.
Mie imi face f rau atitudinea medicilor care spun: "da, pierzi o sarcina-doua, crezi ca esti singura care pateste asta?". Imi vine sa ii pocnesc, sincer. Indiferent ca e o sarcina naturala sau prin FIV, indiferent ca e o varsta mica a sarcinii sau nu, cand se pierde, pt fetele care isi doresc cu adevarat copii, este o mare trauma.
Eu vreau solutii de la medici, nu ambiguitati. Ca ambiguitati oi avea eu destule in cap, nu imi mai trebuie si ale lor.
In cazul asta, as prefera-o mai degraba pe dr U. Pare mai precauta, da vitamine, Clexane, etc. Sigur, are si ea partile ei mai putin ok, dar parca nu ia lucrurile asa usor.
Le rog pe pacientele dr Avram sa nu dea cu rosii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Balanta, m-am abtinut sa imi scriu parerea, am incercat sa prezint pur si simplu, asa cum am preluat, ca sa vad ce spuneti si voi. Sunt de acord cu tine. Pacientele dr. Avram cred ca sunt de acord, ca nu prea am cum sa incep o a 4-a sarcina doar cu Aspenter...In plus, pacientele dansei care scriu aici, fac in general anticoagulant. A fost OK legat de cazul meu, nu a parut ca nu ii da importanta, dar nu m-a convins de ce ar fi OK doar cu Aspenter...In studiile din afara pe care le-am citit nu imi amintesc sa fi citit de Aspenter...in schimb am citit despre anticoagulant...

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, asa e, e complicat cu gemenii. Am citit si eu de fata asta de la FIV, cum ca are o singura placenta, desi gemenii au saci diferiti. Bine, cred ca ea face niste confuzii la anumiti termeni. Zicea ca a citit de gemeni bivitelini si biamniotici si ca s-a speriat de ce a gasit. Pai bivitelini nu inseamna ca au saci si placente diferite?
Cu colul cum mai esti? Cine sunt cei doi dr-i la care faci morfofetalele? (dupa nume, ii stiu si eu daca sunt renumiti )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, astept morfofetala pentru noutati (dr. Iosup si o tipa mai tanara, cu care fac si celelate ecografii, nu prea cunoscuta). Cu colul, prost, de la 4.3 (la 12s) la 3.3 la 17 sapt, sper sa nu se fi scurtat si mai mult acum, unul din copii sta f. aproape de col. Nu ma asteptam sincer sa se scurteze asa repede, la prima sarcina dupa 34s se scurtase putin, dar se pare ca o gemelara e mult diferita... Si tu ziceai parca ca stai mai mult la pat nu, sau ma insel...

Amary 19+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Bebeta, 2 aspenter si 0,4 de clexane (aspenter din sapt. 16, clexane din 22) – in rest mai iau ce mai scrie la semnatura, in niciun caz odihna mai multa, poate mai multa oboseala chiar (dar la calculator, cu jobul meu, traducerile) si stres pe masura, cu teama de multe predari – in rest nu ma pot misca prea des, ca am presiuni mari pe osul pubian, dureri de simfiza pubiana si merg ca o baba. Stau intr-un fotoliu, cu picioarele ridicate pe un scaun. Mai ies pe la cumparaturi sau la doctor.
Azi mi-au dat 3 unitati de insulina pentru glicemiile de dimineata, care nu scad, se invart pe la 104 ca medie si in sarcina tre' sa fie 92 max 95 dimineata. Mi se pare floare la ureche insulina asta fatza de injectiile cu clexane.

Balanta, am avut si eu valul de aruncat de prin dulapuri, ar putea fi si hormonal :P

Sper, eu aveam usturimi mari intern de la ovulele cu progesteron si iritatii pe-afara pe unde mai ajungea si am ramas cu usturimi pe piele inghinal si acuma, dar nu se vede nimic. S-a sensibilizat rau pielea in sarcina.

MeAlex, ti-am zis ca daca e, dr. U e mai preventiva ca dr. A. Insa cand citesti studii pe afara, citeste cu substanta activa, acid acetilsalicilic sau aspirina. Adica sa nu cauti dupa Aspenter. Ce nu inteleg eu e de ce s-a referit la tine dr. Avram cu o sarcina pierduta si nu cu 3. Mie mi-a dat clexane cand mi-au sarit in aer D-dimer brusc.




29+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.4 seara, Aspenter 2/zi seara, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, L-arginina*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, da, eu sunt in concediu de risc maternal, insa nu stau chiar toata ziua in pat. Si pe mine ma streseaza colul, mai ales ca cerclajul pot sa il fac abia in jur de 18 sapt, dupa ce sper sa scap cu bine de o ecografie importanta.
Pt mine, fiecare eco e o piatra de incercare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

buna fetelor!
eu va scriu din spital unde astept ziua de duminica (sau cel tarziu luni) pentru ceza. ceea ce vreau sa va zic este ca se poate naste si natural la trombofilie (daca va doriti cu adevarat), numai ca cel mai bine este sa stati mai mult in spital pentru o monitorizare corecta. de asemenea, tot din spital vreau sa va spun ca am intalnit atatea fete tinere cu tot felul de complicatii si probleme.
alex - nici eu nu as fi multumita de raspunsul dr avram... care dintre gravidute mai sunt la dr avram? stiu sigur ca mihaela era...


38+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

buna fetelor!
eu va scriu din spital unde astept ziua de duminica (sau cel tarziu luni) pentru ceza. ceea ce vreau sa va zic este ca se poate naste si natural la trombofilie (daca va doriti cu adevarat), numai ca cel mai bine este sa stati mai mult in spital pentru o monitorizare corecta. de asemenea, tot din spital vreau sa va spun ca am intalnit atatea fete tinere cu tot felul de complicatii si probleme.
alex - nici eu nu as fi multumita de raspunsul dr avram... care dintre gravidute mai sunt la dr avram? stiu sigur ca mihaela era...


38+

mutatia heterozigota a A1298C si C677T
tratment: clexane 0.4/zi, femibion 2, cetebe, magne B6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

'neata fetelor.
alex-imi pare rau ca esti in ceata.stiu cum e sa pleci nedumerit si sa te intrebi care dr are dreptate....e f urata senzatia.
imi spuneti si mie cum sta treaba cu colul? trebuie sa fie inchis-si lungimea????

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.3,acum 0.4.utrogestan200mg 4/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+12 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, nici eu deocamdata nu stau doar la pat, la mine mai e si copilul, mancare, imbracat, dar incerc sa profit cat mai mult de momentele de liniste din casa. Cu cerclajul, incerc sa aman, pt. ca uneori, la mici eforturi, mi se mai intareste burta, caz in care nu prea se recomanda cerclajul. Am vazut mamici cu gemenei care au reusit cu col scurtat fara cerclaj sa duca sarcina la final sau aproape de final, dar de', ele sunt cazuri fericite. Din pacate am vazut si cazuri mai putin fericite cu gemenei

Dara, imi pare rau ca faci insulina, dar daca e bine pt. bebelina, nu mai conteaza. E bine ca greutate, si la mine la prima sarcina avea cam 1600 gr la varsta asta. Si eu trebuie sa fac testul la glucoza curand, am luat 7 kg, devorez orice dulciuri imi stau in cale. Si numai porcarii as manca, parca nu-s sanatoasa la cap

Alex, greu de spus daca a avut sau nu dreptate dr. A. Dar eu, din propria mea experienta, desi nu am pierdut sarcini la varsta mica, as face Clexane de la inceput (si am si facut). Aspenterul eu l-am luat de abia de la 12s si il opresc pe la 30-32s. Ce te faci daca ajungi in trim. III, cum au fost destule cazuri pe aici, si al meu, si placenta e deja trombozata, degeaba iei atunci Clexane... Pe de alta parte, si eu am vazut cazuri care au avut 2,3 pierderi de sarcina (fara sa aiba trombofilie) si urmatoarea a mers bine si au copii sanatosi. Cauza a ramas un mister... Am citit un studiu referitor la MTHFR si era un procent f. mare din populatie despre care ei banuiau ca au cel putin un heterozigot, spre deosebire de ceilalti factori ai coagularii (V, II) care nu afecteaza decat in jur de 5% din populatie. Dr. se bazeaza si ei pe statististici, dar asa cum ati mai zis aici, fiecare organism este afectat in alta masura de mutatiile astea, sau altii deloc.

Amary 19+ de +


Mergi la inceput