Gravidute cu tromobofilie -cap 12-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Bravo Carpediem , felicitari!!! Ce bine ca nu te-a oprit in spital pe frigul asta. Eu am scos pilota , pana acum dormeam cu o paturica subtire dar azi-noapte nu au mai facut fata caloriferele.





Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca.c spune:

Sunt o graviduta cu fetita si eu am mari emotii, numar fiecare zi, mai ales ca la ultimul control aveam contractii si am urmat tratament cu gynipral, plus colac peste pupaza, cred ca am si o litiaza renala, am cate un junghi ca nu pot sa merg, durere in zona inghinala la urinare si mi-a iesit in urina cantitati mari de cristale.
Fetele de la acest forum imi dau speranta.


20+ cu fetita

Raluca.c - mutatia genei MTHFR heterozigot A1298C, 2 sarcini oprite in ev. la 6 saptamani, ultima in iunie 2011, Amh 0.4, Rh negativ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeta spune:

Hop si eu de la radiolog...
Sper eu mai luam la 2 zile si prenatale pe langa Femibion 2 (durere mare!!!). Acum am inlocuit Femibion cu NeevoDHA, care parca are un continut un picut mai bogat decat Femib si nu stiu ce sa mai fac. Dr meu nu e prea fan vitamine, doar cand m-am bagat singura in seama si l-am intrebat eu de ce nu iau mi-a zis ca pot sa iau de care vreau ca sunt cam toate la fel. E adevarat ca el imi prescrisese Folgard aici care are doar metafolin si B12 + B1 in cantitati uriase; asa ca probabil era OK cu prenatalele. Dar eu, patrioata, i-am zis ca eu iau Femibion din Romania, ca asta e made in UE si eu pe asta il stiu si pe asta il iau. Asa ca am luat Femibion si o data la doua zile luam si o prenatala... De asta va intrebam si pe voi cum v-au sfatuit dr vostri si cum faceti, ca al meu la problema vitaminelor raspunde "Daca va e rau, nu le mai luati doamna, ca inseamna ca nu aveti nevoie!" Din cate mi-ati spus, probabil ca e cazul sa raman doar cu Neevo.

Poate ne spun si celelalte fete daca au numai Femibionul sau combina cu Elevit sau alte prenatale.
Musette, desi nu pot sa spun ca sunt in aceeasi tensiune ca in saptamanile alea din primul trimestru cand eram amandoua cu sangerari, teama totusi exista si nici nu stiu daca are rost sa-mi stabilesc un prag pentru ca nu cred ca as putea ingropa piticul nelinistit din mintea mea! Eu sunt deocamdata numai cu aspirina, dar si daca, pana la urma, m-ar trece pe injectii tot stai cu grija daca e doza corecta, e bine, nu e bine? Si tai saptamanile ca militarii in termen, mai sunt 14 acum, dar pare o cale atat de luuuunngaaaa...
Raluca.C vad ca tu ai tot o heterozigota ca mine (eu nu mi-am facut si PAI). Voiam sa te intreb daca tu esti pe injectii sau doar aspirina sau ce tratament iei. Ma gandesc ca tu esti deja pe anticoagulant ca ai avut 2 pierderi.
Doamne ajuta s-o ducem cu toate pana la cel putin 38, dupa exemplul Danei, Luizei si Ralucai!

23+ si mami de Demetra (24.04.2007)

Hipotiroidie autoimuna, MTHFR A1289C heterozigot, 1 sarcina oprita in evolutie la 9 sapt.
Tratament sarcina: Synthroid 75/100, Femibion 2, vitamine prenatale, Baby aspirin 81mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeta spune:

Bravo Carpediem, te apropii cu pasi repezi de finish!
Cat era bebeloiul? Ce IR-uri ti-au iesit?


23+ cu baietel si mami de Demetra (24.04.2007)

Hipotiroidie autoimuna, MTHFR A1289C heterozigot, 1 sarcina oprita in evolutie la 9 sapt.
Tratament sarcina: Synthroid 75/100, Femibion 2, vitamine prenatale, Baby aspirin 81mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ralu, felicitari pt fetita
Contractiile s-au vazut doar de dr s-au le-ai depistat si tu? Eu inca nu stiu cum sa recunosc contractiile nedureroase, desi prima sarcina am dus-o 24 de sapt. Gynipral cate zile ai luat?
bebeta si eu stiu ca Neevo este mult mai bun decat Femibionul, asa ca ma gandesc si eu ca poti renunta linistita la prenatale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Bebeta eu nu am mai auzit sa se ia pe langa femibion si elevit sau alte prenatale. Neevo e mai concentrat decat femibion din cate imi aduc aminte, am observat ca l-au imbunatatit fata de acum 1 an, i-au scos B12 sintetic si au bagat metilat in el. Neevo e suficient, nu tb sa suplimentezi, poate de aceea te simti rau pt ca ai suplimentat.






Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM (2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea204 spune:

alex cand ne spui cum a decurs intalnirea cu dr. avram?
chiar sunt curioasa ce impresia ti-a lasat, pentru ca eu am fost multumita de prima intalnire.


28 ani, MTHFR C677T homozigot
2 avorturi spontane la 5sapt si 6sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Mi-e greu sa ma adun si sa scriu tot ce am discutat...nu ca ar fi foarte mult, doar ca am plecat cu mai multe dileme.
So...ea nu mi-ar fi dat Clexane de la inceput (am inceput Clexane la 3 sapt si 4 zile si initial, luam Aspenter zilnic)...a zis ca mi-ar fi dat Aspenter, iar la 6 saptamani am fi facut analize: cele e coagulare: INR, APTT...D-dimeri. Am intrebat de ce nu recomanda in sarcina verificarea dozei de anticoagulant prin analiza anti FXA si a zis ca nu e relevant, pentru ca nu avem tromboze, etc...
In plus, a zis ca in lumea medicala de specialitate, nu se considera pericol in sarcina daca ai MTHFR hetero si PAI...cel mult MTHFR homo...ca sunt studii pe loturi de gravide care au facut anticoagulant si unele care nu au facut, iar rezultatele nu demonstreaza ca anticoagulantul este obligatoriu...adica au fost pierderi si reusite si cu anticoagulant si fara.
Am mai inteles ca pentru o singura sarcina pierduta, nu da nimic nici in pregatire, si nici in sarcina chiar daca persoana are aceste mutatii, pentru ca nu se stie de ce a pierdut, ca poate a fost un accident sau alta cauza...dar si la mine e acelasi lucru...e posibil sa fie altceva, de ex. ceva la nivelul uterului.
A zis ca nu crede ca e util sa ne facem cariotipurile, ca e posibil ca embrionul sa fi avut o problema, dar sa fi fost un accident...dar nu are legatura, noi facem cariotipurile sa stim pe viitor daca transmitem ceva...nu accidentul ne intereseaza...
So...I'm still in the dark...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 9 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 1/zi, Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 1/zi,
Acid folic 1/zi, Vitamina E 1/zi (primele 10 zile ale cm)
pentru sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, sa stii ca am auzit numai ciudatenii cu placentele astea la gemeni, mai ales la forumul cu gemeni si tripleti. La mine sunt diferiti, complet separati (au si sexe diferite), cu placentele nu m-au prea lamurit, daca sunt una posterioara si una anterioara sau amandoua posterioare (2 ecografisti, 2 pareri), vedem luna asta la morfofetale (desi tot doua o sa fac, dee, sufar). Sunt departate, nu jos inserate si asta e bine deocamdata, dar din cate am vazut la mamicile cu gemeni chiar cu Fiv sau sexe diferite uneori pot avea aceeasi placenta????? Chiar azi citeam pe un forum la Fiv, se mira o gravidutza cu gemenasi cum e posibil sa aiba o singura placenta si la forumul de gemenei o mamica cu copii de sex diferit la sfarsit i s-au unit placentele

Amary 19+ de +


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Alex, ciudati doctorii astia! Eu cand am nascut, desi a fost atat de evident, nu a spus nimeni, nimeni ca am avut trombofilie. Dupa un an, tot citind, mi-a zis si o fosta mai veche ginecoloaga si asa am descoperit ca au fost probleme grave de coagulare si ulterior factorii genetici. Si dup-aia o hematoloaga a zis ca e f. riscant la ce am (?!?!?!) sa mai fac copii, ii fac pe riscul meu ca s-ar putea sa nu fie bine nici cu tratament, pt. mine sau copil. Daca a avut sau nu dreptate, va spun mai incolo,(sper sa nu) cert e ca si acum ma gandesc daca nu am avut prea mult curaj...

Amary 19+ de +


Mergi la inceput