Sezatoarea canadiana (218)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Dana, La Multi Ani cu sanatate!
Iti doresc clipe cat mai frumoase alaturi de cei dragi tie.
Iselin, sanatate multa si tie
Eu acuma sunt tare curioasa cine e burtica
Dorim la toate doamnele numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena.elena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Andy08

Elena, am revenit cu detalii legate de obtinerea permisului de predare. Uite aici site-ul ministerului cu toate informatiile/documentele necesare pt. a aplica:

http://www.mels.gouv.qc.ca/dftps/interieur/PDF/PermisEnseignerHorsCanada_f.pdf

Adeverintele de la scolile unde ai predat, in care sa scrie ca ai lucrat timp plin sunt utile si ele si pt. dosar si, mai tarziu, pt. incadrarea salariala (vechime). Cel mai greu de obtinut ar fi adeverinta de la inspectoratul scolar din judetul tau, adeverinta care sa specifice ca dreptul de predare nu ti-a fost anulat, suspendat sau retras si care nu trebuie sa fie mai veche de 3 luni in momentul in care depui dosarul. Daca dosarul e acceptat, ti se elibereaza un permis de predare temporar (pe 5 ani), cu conditia sa treci de testul de franceza impus de minister. Daca ai nelamuriri, nu ezita sa ma intrebi. Succes!

Andy, mami de Andrei si de Emma
Merci frumos! Stiam de astea, evident, ce as avea nevoie e sa vorrbesc cu cineva care preda acolo, se pare ca testul de franceza e cheia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:



Fetelor ce credeti, 1250$/bilet de avion pina-n tg-mures, plecare-n iunie, retur iulie, e ok, mai stau, gasesc pret mai mic sau nu e cazul?






http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ana Stroe



Fetelor ce credeti, 1250$/bilet de avion pina-n tg-mures, plecare-n iunie, retur iulie, e ok, mai stau, gasesc pret mai mic sau nu e cazul?






http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759


Eu cred ca e rezonabil, atita platesc 2 din prietenele mele care pleaca in martie si respectiv aprilie, amindoua la Sibiu. Mie Teo mi-a cerut 1500 pt biletul lui R. cind ziceam ca-l trimit cu insotitor.

Pup,
S.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Depinde cand pleci in vara, ca daca pleci dupa 18-22 iunie preturile sar. Acuma eu zic ca e numai bine de cumparat bilete, tu cum iei, prin aceeasi companie, sau iti faci singura legatura cu companie low cost in Ro? Schimbi aeroportul la Bucuresti?
Nu-mi ziceti si mie niste trucuri? Cum gasesc si eu niste bilete ieftine cu plecare dupa 22 iunie?
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Merci Lori si Dana pe amindoua.

Lori am facut 44. Am avut o petrecere pe cinste. Cum a zis si Lori citeodata te mai zguduie un pic viata ca sa realizezi ce e important. Eu am realizat anul trecut cit de bine e sa ai prietenii care sa te ajute, sa fie alaturi de tine si sa te simti ca si in familie alaturi de ei.
Asta am simtit eu simbata intre 30 de prieteni.

Off topic, pe 15 am terminat si medicamentele ptr spate. Sper sa nu mai am nevoie de ele vreodata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Dana imi pare bine ca ai asa vesti bune!!!!

Carmencita fratele meu a fost cu low-cost, dar el nu are copii dupa el. A fost prin Londra si a schimbat vreo 70 mile aeroportul. A aterizat la Bacau. Dar e mult mai bine decat 300 km Bacau-Bucuresti. Eu cred ca merita sa profti de aeroportul din Bacau si sa mergi cu low-cost partea a doua a calatoriei. Mai stiu cineva care a fost prin Belgia pana la Bacau ( parca Air-Transat pana la Bruxelles) si nu a schimbat aeroportul, dar nu a avut legatura de intoarcere in aceeasi zi.
De preturi nu ma bag, ca el nu a fost recent in perioada de varf.
Mai e chestia cu bagajele insa, ca nefiind aceeasi companie te ocupi tu de transferul lor. Copii mici,bagaje.... Nu e o combinatie prea reusita.

Simona, pana la ce varsta e cu insotitor?

Despre camp de jour pentru vacanta de vara aveti idei interesante? Am ceav la scoala lui Marc, dar caut si ceva mai interesant. E enervat ca nu primesc copii mici ca Marc la camp de Jardin botanique sau Biodome..... Abia dupa 7 ani primesc.

By


Bafta la gasit bilete.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Merci mult Mihaela pentru sugestii, tot am zis ca iesim si noi la masa impreuna, eu azi sunt in credit orar. Daca nu poate cand se mai incalzeste afara mancam pe o bancuta in parc.
Ai cumva mai multe detalii, ca nu stiu ce sa caut. Ce companie low cost zboara la Bacau? Eu m-as incumeta, ca nu-s cu doi copii mici dupa mine. Am numai unul mic de 5 (adica o sa aiba 5 in mai), iar cel mare e mai mare decat mine in inaltime, intra la categoria adulti, face 16 ani anul asta.
Am mai fost in 2010 am luat bilete mai ieftine, insa la intoarcere erau cu plecarea peste o zi. Am inchiriat o camera, am si vizitat un pic Zurich, si tot am iesit mult mai ieftin.
Am mancat azi ca o scrofita, eu cand sunt acasa mananc non-stop. Am facut mancare, am mai gustat... De maine la serviciu. In februarie nu e nici o zi libera? Nici in martie?
Carmencita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Fetele, ptr bilete verificati pe:
http://www.cheapoair.ca/
www.galatravels.com

Cei de la Gala Travels sunt incercati de noi si super ok.

Ana, vezi daca iti da pret mai bun pe Gala Travels.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Dana, La multi ani! Ma bucur ca ai avut o petrecere frumoasa!
Cum suntem nascute in aceeasi zi: La multi ani si mie!
Noi am fost la concert de Ravel si Rodrigo,am stat si la after party cu dirijorul si solistul de la chitara... Asa ce m-a uns pe suflet!



Mergi la inceput