Sezatoarea canadiana (218)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Raluca, in fiecare an incercam sa trimitem zapada de aici in alta parte. Dar numai anul asta ne-a iesit!!

Si mie mi-a prins tare bine intalnirea.
La fel ca Dana, am avut un elan de treaba in we.
Duminica vorbesc cu maica-mea si ii spun ce si cate am facut, si ieri mi-a zis ca mi-am terminat treburile cel mai repede

Mi-a placut sa va cunosc fetele noi.
Ela, sper ca nu te-am speriat cu cate am povestit, vb. Simonei, se vede ca sunt nevorbita.

Fetele care ne stiam deja, intalnirea cu voi "une plaisir toujours".
A la prochaine!!

O sapt. buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

si voi ati facut curatenie ??? ...cred ca ne-au pus aia ceva in mancare.si eu am frecat prin casa ( dupa mama) ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jessie spune:

[quote]Tare mult as vrea sa stiu cum se manifesta o iarna in Toronto! Sunt temperaturi foarte scazute....??? Ce masina ar fi potrivita pentru a face fata unei ierni in zona aceea? Ne gandim deja si la astfel de lucruri: chirie, masina... O masina pe care sa nu ne cheltuim toti banii cu care venim, dar sa ne serveasca un timp destul de indelungat, pana cand ne vom permite ceva mai bun.[quote]

Buna fetelor! Recunosc ca va mai citesc si eu din cand in cand, din umbra.
Am intrat acum sa-I raspund Mirunei: intr-adevar iarna asta a fost neobisnuit de calda aici, si cu f putina zapada. In general iarna in Toronto e un pic mai friguroasa decat in mijlocul Ardealului, de unde sunt eu, si cam cu o luna jumatate mai lunga. Cand in Ro canta pasarelele a primavara in martie, aici mai avem parte de vreo 2-3 snow storms. Dar depinde foarte mult si unde lucrezi, cat de aproape de mijloacele de transport in comun, daca ai masina, etc. Noi ne-am luat o Toyota Corolla din a 2-a saptamana de Canada, asa ca am fost norocosi din punctul asta de vedere.

Eu acum merg la serviciu cu GO Train (tren de navetisti), in downtown daca e f frig (sa zicem -20? dar nu e asa foarte des) pot sa ajung la birou underground, adica sa folosesc PATH, care e un mic orasel subteran. Din cate am auzit, asa ceva e si in Montreal. Crede-ma ca eu din Romania nu am mai avut cizme imblanite, sa merg la serviciu cu ele. Asa ca nu ma pot plange ca sufar de frig aici

Pe de alta parte insa, sotul meu lucreaza afara tot timpul, chiar si la -20 de grade, si asta cam de vreo 3-4 ierni. Nu e ideal, dar supravietuieste, chiar a ajuns sa spuna ca uneori prefera iernile decat verile de aici!

Nu stiu insa cum e in Peterborough, Toronto are totusi o iarna/clima mai blanda decat Ottawa sau Montreal (iar Peterborough e in estul Ontario, intre Toronto si Ottawa).

Sper ca nu te-am facut sa fii si mai confuza..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Apropo de masina, stiam eu c=am ceva de zis

Miruna, nu merita in nici un caz sa bagi bani multi in prima masina in Canada, pentru ca trebuie s-o platesti cu banii jos; mai bine iei o rabla care inca mai merge pentru vreun an, pina ajungi sa ai credit, istorie si o poti plati in rate pe 12-36 luni; e pacat cind inca nu stii pe ce picior stai sa-ti diminuezi rezervele pentru o masina; in plus aici durata lor de viata e mai scurta decit in Europa.



http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andy08 spune:

Elena, am revenit cu detalii legate de obtinerea permisului de predare. Uite aici site-ul ministerului cu toate informatiile/documentele necesare pt. a aplica:

http://www.mels.gouv.qc.ca/dftps/interieur/PDF/PermisEnseignerHorsCanada_f.pdf

Adeverintele de la scolile unde ai predat, in care sa scrie ca ai lucrat timp plin sunt utile si ele si pt. dosar si, mai tarziu, pt. incadrarea salariala (vechime). Cel mai greu de obtinut ar fi adeverinta de la inspectoratul scolar din judetul tau, adeverinta care sa specifice ca dreptul de predare nu ti-a fost anulat, suspendat sau retras si care nu trebuie sa fie mai veche de 3 luni in momentul in care depui dosarul. Daca dosarul e acceptat, ti se elibereaza un permis de predare temporar (pe 5 ani), cu conditia sa treci de testul de franceza impus de minister. Daca ai nelamuriri, nu ezita sa ma intrebi. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElaD spune:

Fetelor, nu m-ati speriat in nici un fel ... asa sunt eu de fel mai linistita ... , cel putin la inceput.
Ktrinel ... insa a suportat saracuta logoreea mea (si inainte de intalnire si dupa intalnire).
O seara plina de iubire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna78 spune:



Jessie, Peterborough e la o ora si jumatate de Toronto. Ma gandesc eu ca vremea nu difera foarte mult de cea din Toronto. Multumesc pentru raspuns!
Ana Stroe, nici noi nu vrem sa investim mult in masina. Daca ar fi dupa mine n-as cumpara-o deloc la inceput. Dar ni s-a spus ca e absolut necesar sa ne cumparam una si vroiam cateva sugestii. N-am vrea sa cumparam una de care sa nu ne putem folosi iarna, sau sa platim o asigurare foarte mare.

Inca ma simt rau, slabita. Trebuie sa ma duc sa mananc ceva si sa-mi iau medicamentele. Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Servus tuturor,

Mai scot si eu nasul dintre carti sa va invit "rascoliti" rafturile virtuale ale Bibliotecii ca poate va inspira ceva la citit:
http://bibliotecaromaneasca.org/titlurite


Lunar ne putem intalni pentru schimbul de carti la unul din punctele "Carte Imparte" din Montreal (momentan Patiseria Angelica - joia si Scoala Romaneasca - prima sambata din fiecare luna insa vor mai fi si altele)

Daca sunt doritori din Toronto/Quebec putem gasi variante de imprumut si pentru acolo.

Va asteptam la citit





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Dana, La multi ani, sa fii sanatoasa, un gram de noroc cum zicea bunica si pastreaza familia aproape!
Iti doresc mai ales multa,...enorma sanatate!

Petrecere frumoasa si photos multe! Cin-cin si din partea noastra.

N-am idee ce varsta implinesti, dar ma gandesc ca undeva ca si mine.
Sunt cumva curioasa de cadoul de anul acesta, stiu ca S. a avut tot timpul cate o surpriza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Multumesc tuturor fetelor pentru intalnire, stiu ca rapim putin din cotidianul nostru ca sa fim prezente la reuniune, dar ca o concluzie pe propria piele pot zice ca devine instructiva, imi da idei.
Eu n-am spus prea mult in primul mesaj, dar am vazut ca fetele au dat mai multe detalii.

Rox,imi pare rau ca nu am reusit sa vorbim pe larg. Dar am tras cu coada ochiului la tine.

Ana, doar o vorba sa-ti mai spun...adica mai erau multe de vorbit, dar cumva m-am auto-cenzurat asezandu-ma strategic...Mea culpa.

Diana, big hug, sunt tare mandra de tine, de eforturile tale, de forta cu care perseverezi. Arati super, super, eu in locul tau as fi gustat cate ceva la masa, dar cum face parte din standardele tale, nu intervin.

Katrinel, ...placut tare de tine, ca de obicei, dar mult mai mult de J! Faceti o echipa superba!

Carmencita, salutari in trecere! Aproape ca nu te-am vazut.

CGEapasat. Ti-a placut salata, nu? Sanatate la maxim!!!

Simonna, salutari lui Radu, si blondei sale! Pe tine nu ma pot opri sa te provoc la povesti, caci sunt ff picante, interesante, dar oarecum moralizatoare. Nu vreau sa ma gandesc cum o sa fac peste cativa ani cu copilul din dotare.

Sa traiasca burtica de 7 luni!!! Roz sau bleu?

Dana, preferata mea a ramas la sfarsit. Si eu la fel, surori suntem. Merci pentru recomandarea de fard S.
Cheep => a fost un cuvant folosit la un moment dat, dar fara intentia de a defini ceva anume. Departe de mine gandul de a pune egal intre 2 chestii fff diferite,ok? Doar ca nu-mi venea sa cred ce varsta avea masina.

Mimitete, gusturi bune, da! Doar ca se cer prezente mai des! In ce domeniu esti? Caci mi-ai dat impresia de turism.

Ela, imi pare bine ca te-am cunoscut, dar s-ar putea sa nu-mi amintesc imaginea ta pana data viitoare, ai stat chiar langa mine si nu in fata mea ca sa-mi fie usor sa memorez imaginea. Totul e ok cu tine, te asigur, trebuie doar sa-ti faci prieteni de orice nationalitate aici, sa te simti mai putin singura, nu?

Bine ati venit! spun celor noi pe forum aici. Eu n-am prea citit din urma, dar ma eliberez in iunie la sfarsit si exista posibilitatea sa recuperez atunci.

Mergi la inceput