Sezatoarea canadiana (218)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Simonna, sunt departe rau de voi ca distanta dar si ca timpul pe care-l mai avem pana ajungem, dar daca nu te intreb acum, sigur uit ca tu ai spus asta...ziceai sa sotul tau si ceva prieteni au facut niste cursuri in IT. Banuiesc ca e domeniul in care lucrau si in tara, nu s-au reprofilat....au beneficiat de un stagiu la finalul cursului sau diploma obtinuta in Canada a cantarit destul de mult? Cum si-au gasit de munca pana la urma?.. pentru ca eu ma uit pe site-urile de joburi pe ce fac eu (administrare baze Oracle) si nu gasesc mare lucru.

Bafta multa fetelor noi, in procesul de emigrare si cel de adaptare.


PS. Ma bucur mult ca ati devenit mai active, imi lipseau povestile voastre de zi cu zi.

Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Simo multumim de rezervare!!! Eu o sa ajung chiar la 6, daca nu-i trafic mare pe 13N.

Ana resto-ul este chiar langa cinema Guzzo, adresa spune Cote Vertu dar de fapt este pe Beaulac!

Doamnelor, de abia astept sa ne vedem!!!!!!!!!!!!!!

Pe maine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Oana, condoleante! Dumnezeu sa il odihneasca!Te inteleg prin ce treci;tare greu e...

Ralu80, voi incotro va indreptati, spre Montreal? Nu vine nimeni in Toronto, ca am cam ramas singura pe aici.
Legat de job-uri...multe nu sunt publicate (zic ei ca aprox 80%). Primul job al sotului meu -tot Oracle DBA- a fost obtinut dupa 3 luni de la aterizare, si a fost recomandat de cineva. Cred si ca el aplicase la acest job pe workopolis, dar nu a fost chemat decat in momentul cand altcineva din intern l-a recomandat. Asa ca nu te baza pe ce apare pe site-urile de recrutare. Networking-ul e de baza si apoi, daca treci de prima experienta de lucru canadiana o sa vezi ca va fi mai usor. Acum sotul si-a schimbat jobul fara ca macar sa-si caute el (desi avea in intentie sa si-l schimbe). Pur si simplu a fost contactat pe LinkedIn de cineva de la HR si acum e la al doilea job in Canada. In IT (spre deosebire de conta, profesia mea)inca se poate gasi un job fara sa fii nevoita sa faci studii. Si repet, recomandarea conteaza.
Dar sa te astepti, ca Oracle DBA, sa lucrezi in schimburi, sa faci oncall, depinde cat de busy e business-ul companiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana12 spune:

In compania in care lucrez eu, 80%, poate si mai mult, din job-uri sunt postate intern si daca nu se ocupa intern (de multe ori intern inseamna si prin recomandare), atunci se scot si extern. Iar cele de HR, aproape niciodata nu ajung sa fie postate extern.
De cand am emigrat in Canada am invatat ca e bine sa iti faci relatii si sa lasi usa deschisa pe unde treci, oricat de dezamagit sau frustrat te simti la un moment dat.

Bafta multa fetelor la inceput de drum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Cris1511, si noi tot drumul Montrealului o sa-l luam.

Citisem la un moment dat o statistica a joburilor postate pe site-urile de recrutare si intr-adevar procentul joburilor postate e mic, de aceea ma tot gandesc cum sa-mi fac acest renumit network. Poate voi face ceva cursuri de cateva luni-1 an, in niciun caz sa-mi refac studiile. Doar daca ma reprofilez ma bag la studii mai serioase, altfel nu.

Si la noi la serviciu se lucreaza 7x24, deci cunosc situatia, dar daca cel care e de serviciu e sunat inafara orelor de program, rezolva problema de acasa, in niciun caz nu se duce la birou.

Mersi mult si tie si Dianei.



Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Cu "standby" sau on-call se lucreaza de la distanta si aici.
Si in compania in care lucrez eu, se plateste suplimentar "standby" ul asta.

Asa e cu joburile sunt afisate intai la intern, si apoi la extern.

Eu m-am angajat prima data in Ca cu recomandarea din Ro. Au sunat in Romania sa verifice referintele.

Pe diseara,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

Salut fetelor!

Multumesc pentru ca m-ati inclus in rezervare.
Sper macar sa ajung sa va salut. O sa vad pana diseara cum se aseaza lucrurile, caci nu cred ca rezist atat de mult timp intr-o zi.
Ma refer la miscarea mea de toata ziua, nu la intalnirea cu voi. M-am trezit la 05.30, am plecat la munca, apoi la piscina, apoi la fizioterapie,etc. Si rezistenta mea e oarecum limitata.
Daca totul merge bine ajung mult inainte de 18.00 la resto, dar plec la max 19.00.

Pe diseara sper!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _carmen spune:

Oana, condoleante si din partea mea... Plangi cat ai nevoie sa usurezi durerea, apoi incearca sa iti amintesti lucrurile frumoase... eu asa am impresia ca ii fac sa mai traiasca putin, prin mine: amintindu-mi cu drag si duiosie de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumir spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralu80

Cris1511, si noi tot drumul Montrealului o sa-l luam.

Citisem la un moment dat o statistica a joburilor postate pe site-urile de recrutare si intr-adevar procentul joburilor postate e mic, de aceea ma tot gandesc cum sa-mi fac acest renumit network. Poate voi face ceva cursuri de cateva luni-1 an, in niciun caz sa-mi refac studiile. Doar daca ma reprofilez ma bag la studii mai serioase, altfel nu.

Si la noi la serviciu se lucreaza 7x24, deci cunosc situatia, dar daca cel care e de serviciu e sunat inafara orelor de program, rezolva problema de acasa, in niciun caz nu se duce la birou.

Mersi mult si tie si Dianei.



Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)


Fetelor va doresc distractie placuta deseara la restaurant si sper ca la urmatoarea intalnire sa fiu si eu prezenta.
Ralu80 voi in ce stadiu sunteti in procesul de emigrare?
La noi e foarte frig aprox.-16grade( cel putin fata de temperaturile ca care suntem obisnuiti aici la Timisoara),zapada multa si de maine se pare ca ninge iara- se pare ca iarna asta vrea sa ne pregateasca pentru iernile ce o sa ne astepte in Canada.

Week-end placut tuturor

Stefan- 3 ani si 7 luni
CSQ- 5 aprilie 2011
Analize medicale 16.01.2012
Asteptam viza....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Oana, condoleante! Dumnezeu sa-l odihneasca pe tatal tau.
Imi inchipui prin ce zile groaznice ai trecut si treci...si cel mai trist este ca nimeni si nimic nu-ti poate alina durerea...decat timpul. Iti doresc multa putere si aminteste-ti mereu ca el de fapt nu te va parasi niciodata.

Carmencita, multa sanatate tatalui tau. Sper din suflet sa se refaca mult mai repede decat se asteapta medicii.

Lumir, iarna asta din Romania nu a fost nici pe departe pregatitoare pentru Montreal...poate pentru Polul Nord. Chiar ii spuneam azi sotului meu ca-mi este dor de zapada proaspata. Sper sa mai ninga si pe la noi si sa se potoleasca in Romania.


Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Mergi la inceput