idei, sugestii, trucuri

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Sorana, in ultimile 3-4 luni a fost greu. Foarte, foarte nervoasa.
Nervi intinsi la maxim si multe obraznicii scoase pe gurita.
De cate ori incercam sa o calmez auzeam placa:
"Nu e vina mea. Ai auzit de hormoni? De ei sa te iei!"

Pur si simplu am inteles-o si am acceptat toate tampeniile pe care le spunea.
Eh, s-a intamplat acu' putin timp. A plans si in noaptea aia a dormit la mine-n brate.

Si nu stiu de ce nu ma simt in largul meu discutand de asta.
Am primit o lista de nume: cui am voie sa spun (io oricum nu spuneam nimanui - da' cred ca ea a vrut sa spuna prin intermediul meu). Si o singura interdictie: ta-su.

Apoi a trebuit sa ma lupt cu tampeniile auzite la radio-santz din clasa - gen ca nu are voie sa faca dus.






Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui sorana

Cum va descurcati cu PMS?
Nu al vostru, ci al fetitelor.
Si cum se manifesta?
Pentru mine e o chestie foarte noua, pana cum vreo 3 luni nu am avut "nervozitati" aiurea din partea fiica-mii, acum nu stiu cum sa ma port .....


Sorana si Monica (28.09.2002)



sorana, noi o lasam in apa ei. in primele luni nu am inteles prea bine de ce se manifesta asa, apoi cand mi-am dat seama am ales sa tac si sa-i zambesc. ii fac mofturile, bine ca nu are pretentii sofisticate. vrea mancarea in pat sau ceva anume sa manance, sau masaj, sau pur si simplu s-o bibilesc.
o simt cand se apropie momentul si le spun la sot si baiat s-o lase in pace, sa nu-i spuna absolut nimik, chiar daca ea striga sau le spune ceva. boulica asta mic o mai sacaie cateodata.

procedez asa, ca si mie imi place sa fiu lasata in pace cand am stari mai proaste sau dureri. adica nu-mi place sa ma sacaie nimeni cu "vreau cutare, ce avem demancare ptr cina (si e doar dimineata!) calca-mi camasa, etcetera"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Viviana, esti una dintre eroinele mele de pe forum asa ca nu ma trage prea tare de urechi.

N-o sa foloseasca la nimic sa spun ca nu mai stiam cine a avut de-a face cu ghiozdanul si cu ghena, asta nu imi spala pacatul. Totusi, ce disperare pt dezordine te poate face, ca parinte, sa iei masuri drastice ca alea cu hainele atirnate de lustra sau cu desfiintatul usii...?

Si anca, si sorana, "amesteca" chestii legate de scoala cu "dezordinea obisnuita". Nu stiu ce sa spun, intre astea nu as pune semnul egal. E adevarat ca nu am experienta ca mama dar amintirile mele sunt f clare: camera era vraiste, dulapul cu lucruri pt scoala era impecabil.
Asa ca daca e vorba de dezordine oriunde, ion-am nimic cu ea; daca e vorba de chestii legate de scoala, sint rea si pretentioasa



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Merci Viviana si Kari.
Of, tare greu, si a mea e asa de mititica .
Noi n-am avut probleme cu radio-santz pentru ca e foarte mica.
Dar de vreo cateva luni nervi si scandal, nu intelegeam ce-i cu ea, unde e fetita mea cea inteleapta si diplomata. Pana la urma a aparut si explicatia (fusesem cu ea la o echo generala cu o luna in urma si imi zisese tanti aia ca nici vorba - sigur nu in urmatoarele 6 luni, poate vreo 2 ani ... ei, n-a trecut o luna).
Eu i-am dat ciocolata si am lasat-o "cum vrea ea" cu orice pofta de ceva de mancare, cu orice ciudatenie, mai putin cu scoala, in rest, cum vrea ea.

Pisigri - pai pe mine numai legat de scoala ma deranjeaza. In rest "Dumnezeu cu mila" ca mie nu-mi pasa. Deci nu ca le amestec, dar ce nu-i legat de scoala nu ma deranjeaza . Mai calc pe vreo jucarie sau bratara, injur in surdina si aia e . Dar daca ne vezi de dimineata .... vorba cuiva in fiecare zi e la modul "of, a izbutit si azi sa plece la scoala" .
Si mereu trebuie sa fiu eu atenta la tot ce e legat de ea si de scoala ei ceea ce ma oboseste ... e ca un job in plus. Nu e in stare frate sa se organizeze si sa-mi spuna si mie cu macar 2 zile inainte ce trebuie sa cumpar, de exemplu. Toate se fac la noi "in ultima clipa" sau, daca se poate, dupa ultima clipa ... Asta e, n-am decat sa ma obisnuiesc ca "asta-i stilul, asta e copilul pe care l-am facut" si sa o ajut cat pot ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Haidi mai, ca nu vroiam sa te trag de urechi.

Azi a venit de la scoala la ora 14.
Avea in mana ghiozdanul, pulovarul, castile.
Le-a trantit in dreapta usii de la intrare, a alergat spre mine, m-a imbratisat, mi-a dat in ureche un pupic zgomotos (il urasc) si s-a piso-milogit: "mami, maaaaaamiiii".

Acum cateva minute a venit profa la meditatii, era sa calce pe aruncaturi.
I-am zis: "sunt 14 ani de cand incerc fel si fel de metode, dau din gura si degeaba".

Ca sa nu mai spun ca a calcat si intr-un rahat.
I-am zis de vreo 3 ori sa-si scoata adidadsii si sa-i duca in balcon pana ii spala. I-a lasat in hol.
Pe astia i-am luat eu pana la urma ca prea imi gadilau narile.

Din fericire tine ordine intre carti si caiete.
Are caiete impecabile si nu ii place sa-si mazgaleasca cartile, sa le indoaie colturile sau sa le rupa paginile.




Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Asta cu cartile o are si a mea. E de-a dreptul pedanta cu cartile, sa nu fie pagini indoite, sa nu fie patate, etc. In special cartile pe care le iubeste, cele de literatura, manualele nu o pasioneaza, alea pot sa arate oricum . Caietele au soarta manualelor, sunt neinteresante.
Tot in ordine si "la locul ei" mai este chitara. Pentru ca e un obiect iubit si pentru ca nu stie (inca) sa o acordeze singura, deci are grija sa nu cumva sa se dezacordeze, sa nu se pateasca ceva, sa sune bine.
Sunt 2 lucruri pe care le face singura, fara sa-i zica nimeni nimic - sa cante la chitara si sa citeasca. Tot restul (lectiile de exemplu) necesita un efort sustinut din partea mea.
Sunt chiar curioasa ce ma asteapta peste cativa ani, in mod teoretic inca n-a inceput adolescenta, desi practic mie mi se pare ca ....

Ce vroiam sa va mai intreb - ai vostri ies pe afara? Cu prietenii? In ultima vreme fi-mea nu mai vrea sa iasa. De-abia o scot cu rolele. Ea e incantata sa stea in casa, sa citeasca, sa cante, sa asculte muzica, sa se joace la pc. De cele mai multe ori are o prietena in vizita. Dar nu vrea in parc. Evident ca nu mai e cazul de jucat la tobogane sau leagane dar ma gandeam ca poate iese sa se plimbe cu prietenele, din punctul meu de vedere poate sa iasa cu chitara, nu neaparat role sau bicicleta ... nope, nu vrea.



Mergi la inceput