Si pinguinilor le ceapa cu sare (12)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Asa pateam si eu cu fituicile, pana le terminam de scris le invatam mai mult de jumatate. A fost chiar bine din punctul asta de vedere pana m-am obisnuit sa copiez direct din caiet atunci s-a cam rupt filmul... Asa ca ascult-o in continuare, Viviana, ia-o usurel asa, prieteneste, nu s-o controlezi ci s-o ajuti sa invete

Buflea, faci o greseala care mi se intampla si mie frecvent: te incrancenezi in lucruri total lipsite de importanta. Relax!

Eu sunt un pic in butoi, d-aia n-am mai dat pe-aici. Treaba garla, copiii inzapeziti acasa, m-am trezit in sunet suav de bormasina si ma doare teasta.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Buflea, asculta-ti copilul. Daca se plange de voi, are un motiv. Ce daca nu participa la concurs sau nu a avut chef sa manace supa ! Pe masura ce cresc, vor vrea si mai tare sa faca doar ca ei. Asa ca, las-o mai usor cu impunerile, altfel vei primi din partea baiatului doar neascultare. Asa cum noi ne ascultam copiii, asa ne asculta si ei pe noi. Verificat de mine.
Deci, asa cum zicea si Androix : relax.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Stau si il ascult si daca nu as sti ca e vorba de mine, mi s-ar rupe sufletul pentru el, saracul copil ...


Bulfea, suntem surori de suferinta. Fie-mea e prea mica sa poata vorbi atat de eficient , insa are accese de plans cand zici ca se termina lumea - cu sughituri si lacrimi de uda bluzita. SI noi la inceput ne gandeam ca suntem parinti rai si chinuim copilul sau mai stiu eu ce, pana ne-am prins. Te gandesti ca a primit vreo bataie sau mai rau de face asa - nici gand! Nu i-am dau sosetele ei preferate care sunt ude ca tocmai le-am scos din masina sau vrea sa stea in brate la tati cand el repara ceva cu bormasina de ex. Sper sa se mai tempereze cand creste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Mianna si Mihaela - pingunitele calatoare - drum bun si lin sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

buflea eu l-as lasa in pace. Ce daca nu vrea sa manance supa? Tie nu ti s-a intamplat sa iti placa intr-o zi o mancare si in urmatoarea sa nu o mai vrei? Iar cu semnul acela de carte, zic la fel ca allinta si androix. Relax si nu mai impune atat, ca nu e fair fata de copii. Tot pe probate, cu a mea adolescenta. Si cu cea mica desigur, ca nici ea nu mai e mica deja, e mai mare ca al tau baiat, sau cam pe acolo...

Cu cat te contrezi mai tare cu el, cu atat se incapataneaza si el mai tare sa fie contra ta. Mai ales daca iti seamana . La noi compromisul e cea mai buna solutie...cedez si eu putin dar cedezi si tu (copilul adica). Dar s-a intamplat sa cedez eu de tot, ca doar oameni suntem...nu inseamna ca daca sunt copiii nostri atunci trebuie sa se supuna orbeste, au si ei personalitatea lor.

Iar cu mancarea chiar sunt relas, le fac ce le place (acum mai rar, ca nu sunt acasa, dar vb de inainte). Daca nu am timp, atunci mananca ce gasesc. Vor creste si iti vor manca si urechile atunci, asa dupa 12-13 ani. Tot din experienta .

Ioana, Lady hugs si multam! Ma pun la invatat putin, am in sfarsit dupamasa libera. Iar afara e un soare frumos si s-a mai incalzit, avem -3 grade! Dar eu sunt racita si prefer sa stau si sa invat...eh, trec ele si perioadele astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Subscriu si eu....
Relax...Eva e in perioada "nu vreau"....si orice ii cer...nu vreau...E drept ca e regina noastra si ma gandesc ca a suferit atat incat faptul ca vrea sa danseze hora la 10 noaptea sau nu are chef sa adoarma sau sa se imbrace dupa baie....nu sunt un cap de tara.Negociem,stiti bine cine castiga,dar facem odata ce vrea ea si odata ce vreau eu...eu chestii normale...luam pijamaua,spalam dintii...ea ....vreau sa dansam,fuge in pielea goala,prin casa,eu cu sosetele dupa ea...sau macar cu o bluza ceva...nic`...dar am incetat sa ma stresez....o viata avem...

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.google.com/lhmadalina/Dezastrul?authkey=Gv1sRgCIKAmOzUz-zXAw#5640047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Perioadele astea de NU sunt doua inainte de adolescenta: prima e in jur de doi ani si a doua in jur de 6-7 ani. Apoi trec...si vine adolescenta .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Perioadele astea de NU sunt doua inainte de adolescenta: prima e in jur de doi ani si a doua in jur de 6-7 ani. Apoi trec...si vine adolescenta .


pur si simplu...

Hobby

calator de profesie



Da, asa este. Da la mine fi-miu e un zelos si nu m-a lasat sa rasuflu nici intre 2-3 si 6-7. Asa ca o tin langa de un numar de ani. Dupa cum pare o sa ma spulbere la adolescenta. Nu stiu cum o sa fac fata, dar sincer nu de mine sunt ingrijorata. O sa vedem...

Bromasina tot lucreaza, am luat un antinevralgic fara niciun rezultat, ma pregatesc sa dau un aspirator. Ce paine buna face masina de paine, da si cate frimituri! Cum sunt scoasa din uz doua zile cum se umple toata casa. In curand o sa convietuiesc cu o armata de furnici, ca astea nu se lasa rugate mult.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Buflea, faci o greseala care mi se intampla si mie frecvent: te incrancenezi in lucruri total lipsite de importanta. Relax!

Ai dreptate ... luate individual sunt absolut lipsite de importanta (in afara de concursul ala de la scoala), dar cand vin una dupa alta, una dupa alta, la interval de 5 min ... am asa senzatia ca mereu cedez si mereu face cum vrea el. Ceea ce acum e ok, dar daca pentru el devine o certitudine, stie ca pana la urma o sa obtina ce vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am citit tot ce ati scris ... nu va contrazic dar imi e greu.

La asta cu "asculta-ti copilul" tin la tavalalea - bai nene, daca il auzi ce spune, chemi autoritatile in secunda 2, daca l-ati fi auzit aseara cum urla in baie (cand va scriam voua) ziceai ca trebuie chemata salvarea ...

Cu mancarea stiti cum este ? Nu vrea supa, nu vrea legume, nu vrea NICI o mancare cu sos, nu vrea NIMIC sanatos - dar ii e foame. Vrea hamburger, cartofi prajiti si pizza si daca nu - atunci dulciuri - orice gaseste prin casa - iaurt cu fructe, muffins, biscutiti, cereale - daca nu are din astea, zahar simplu ... orice e dulce. Nu pot sa-l las sa manance lunch-dinner numai dulciuri, adica pot - dar ma doare sufletul ... m-am mai plans eu cu mancarea pe aici. Am facut supa aia tocmai ca m-a dat pe spate la ski cand a mancat un castron din supa alora, facuta cine stie cu ce Vegeta si alte prafuri ...

Dimineata a facut-o lata barbata-meu - care s-a apucat sa ii tina autoritar o teorie educationala despre evenimentul de aseara ... bai nene, imi venea sa explodez - copilul era linistit, abia trezit din somn, isi facuse numarul aseara si barbata-meu a luat-o de la capat - si nici sa il intrerup nu e bine, ca deh, sa nu simta copilul ... in plus, l-a taiat azi de la TV in spiritul comportamentului de ieri. Ce sa ma fac acum, ca daca ta-su a zis NU TV si eu ma duc si ii dau drumul este inconsecventa ... poate face semnul ala de carte daca nu are TV.

Cand i-am spus barbatului ca nu a facut bine nu mi-a dat dreptate desigur - ca lasa, ca sa tina minte ca daca face crize de nervi pierde ceva ... voi aveti conflicte din astea cu partenerii pe teme educationale ?

Si DA, seamana leit cu mine la personalitate

Mergi la inceput