Burse de merit scoala generala

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

la liceu se acorda burse?


mami de miruna si vlad

Si Mihaita are nevoie de voi!

Speranta si incredere pentru David



www.dropshots.com/vladis" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrimiaF spune:

Da,se dau si la liceu, dar fiecare liceu stabileste media minima necesara pentru bursa de merit. La fetita mea, care e la un liceu din sectorul 1, media este de 9.80. Saptamana trecuta s-au dat banii pe semestrul I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Dl Piedone ne-a spus astazi in cadrul sedintei Asociatiei de Parinti a scolii ca el nu vrea sa arunce praf in ochi copiilor, dandu-le cate 5 lei la fiecare, pomana electorala, ci ca el vrea sa incurajeze performanta, asa ca nu va da decat burse pe spranceana, celor cu 10 pe linie. Vorbea de sume de 700, 500, 350 de lei. Nu va da pentru ciclul primar, fiindca in scripte este specificata media de 8:50 si 10 la purtare, iar in primar sunt calificative :D - asta e, e un viciu al legii, ce sa facem. Nu va da burse nici pentru performantele la aruncarea cu sulita sau la scripca - fiindca nu pe muzica si sport se cladeste o viata. In fine, multe, multe aberatii, nici nu le mai tin minte si nici nu vreau sa mi le mai amintesc.
Bref, nu vom lua bursa in clasele primare.
Acum ma intreb, chiar e totul la cheremul lui??? Evident ca parintii au incercat sa protesteze, dar fara efect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui matahut
Dl Piedone ne-a spus astazi in cadrul sedintei Asociatiei de Parinti a scolii ca el nu vrea sa arunce praf in ochi copiilor, dandu-le cate 5 lei la fiecare, pomana electorala, ci ca el vrea sa incurajeze performanta, asa ca nu va da decat burse pe spranceana ...

Eu cred ca asa ar trebui sa stea lucrurile. Pai ori e bursa de merit, ori e un corn cu lapte in numerar! Iar la primara, sa fim seriosi, 90% din copii au FB pe linie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

si eu sunt de acord. In calitate de contribuabil, sunt de acord ca un copil care obtine media scolara peste 8.50 sa primeasca un fond de sustinere de 25 RON/luna echivalentul unei culegeri/carti, dar sa-i spun bursa de merit, in nici un caz. Si sume gen 100ron, 150 ron, doar pentru cei care performeaza intr-adevar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Da, dar bursa de 700 de lei?! Mie,sincer, mi se pare exagerat de mult - daca te gandesti ca un profesor debutant are doar cu vreo 200 de lei mai mult. Cred ca pentru copii important e gestul si daca ar primi 5, 6 dintr-o clasa cate 100, 150 de lei ar avea efecte mai mari (stimulare, motivatie) decat daca ar primi doar unul 700 lei. In plus, a avea 10 pe linie e o utopie. Rar exista copii care INTRADEVAR merita 10 pe linie - de cele mai multe ori mergandu-se pe ideea "Vai, X e copil foarte bun, acum a avut o scapare, nu pot sa ii stric media". Cu cat va fi numarul de burse mai mic si regulile mai stricte cu atat coruptia va fi mai mare (imi aduc aminte cum acum 20 de ani cand eram la liceu burse nu primeau decat copiii de profi sau pilosi si unul singur pe merit)iar zazania intre copii in floare.
Vreti sa spuneti ca in I-IV nu se invata, ca cei mici nu merita sa fie apreciati pentru rezultate? E mai simplu decat in gimnaziu? Iar in gimnaziu decat la liceu etc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui matahut
Dl Piedone ne-a spus astazi in cadrul sedintei Asociatiei de Parinti a scolii ca el nu vrea sa arunce praf in ochi copiilor, dandu-le cate 5 lei la fiecare, pomana electorala, ci ca el vrea sa incurajeze performanta, asa ca nu va da decat burse pe spranceana ...

Eu cred ca asa ar trebui sa stea lucrurile. Pai ori e bursa de merit, ori e un corn cu lapte in numerar! Iar la primara, sa fim seriosi, 90% din copii au FB pe linie.


Problema e ca 90% au fb pe linie! Oare chiar merita? De ce dintr-a V-a nu se mai pastreaza aceasta proportie Dar chiar si asa s-ar putea face niste selectii, s-ar putea gasi niste criterii - macar din clasa a IV-a cand incep Olimpiadele. Daca s-ar vrea, s-ar putea gasi o solutie si pentru ei. De altfel, la unele scoli s-au dat aceste burse si in primar.
Si apoi, una e bursa de performanta, una e bursa de merit. De ce nu ar merita decat cei cu 10 pe linie? Cum sa dai doar 35 de burse unui Colegiu cu 12 ani de studiu si cate 3,4 clase pe nivel (prima solutie: eliminand clasele primare de la imparteala)?
Nu cred ca trebuie incurajat doar cel mai bun copil din clasa, ci si cei trei, patru, cinci care alearga, uneori sau de cele mai multe ori, fara succes in urma lui (fiindca asta e, unii mai au si momente mai proaste, se mai joaca, mai viseaza, nu sunt toti copiii la fel de competitivi, desi poate au acelasi nivel intelectual). In fine, probabil ca din perspectiva parintelului acelui "unu" ti se pare ca doar lui i se cuvin laurii. Doar "the winner takes it all", nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Despre sectorul 2 clasele II-IV stiti ceva? Se dau burse? Noi n-am fost informati despre asta deloc.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

"problema" s-a remediat: a aparut ordin care modifica criteriile de acordare a burselor. elevii din invatamantul primar vor beneficia doar de burse sociale, daca este cazul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

"problema" s-a remediat: a aparut ordin care modifica criteriile de acordare a burselor. elevii din invatamantul primar vor beneficia doar de burse sociale, daca este cazul.


Publicat in M. Of. 172/2012 Ordinul 3470/2012 modifica Ordinul 5576/2011 privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din invatamantul preuniversitar de stat.

Anexa la Ordinul ministrului educatiei, cercetarii, tineretului si sportului cu nr. 5.576/2011 privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din invatamantul preuniversitar de stat, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 768 din 1 noiembrie 2011, se modifica dupa cum urmeaza:
1. La articolul 8 alineatul (1), litera a) va avea urmatorul cuprins:
"a) au rezultate deosebite la invatatura: au obtinut media generala de cel putin 8,50 si nota 10 la purtare in anul scolar anterior, respectiv in primul semestru al anului scolar, pentru elevii aflati in clasele de inceput ale invatamantului gimnazial, liceal sau profesional;".
2. La articolul 8, alineatul (2) va avea urmatorul cuprins:
"(2) Bursele de merit obtinute in baza prevederilor alin. (1) lit. a) se acorda incepand cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflati in clasele de inceput ale invatamantului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv incepand cu semestrul I, pentru elevii aflati in celelalte clase ale invatamantului gimnazial, liceal sau profesional."

Mergi la inceput